Kdyby existoval stát, ve kterém by se soustředili všichni diabetici, byl by třetí nejlidnatější zemí světa po Číně a Indii. Jako varování proti této nebezpečné civilizační chorobě vznikl Světový den diabetu, který připadá právě na 14. listopadu. A to ne náhodou.

Toto datum upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu. Na globální úrovni zaštiťuje Světový den diabetu Mezinárodní federace pro diabetes (IDF), na lokální rovině se připojují miliony lidí v desítkách zemí světa a pořádají nejrůznější akce, které mají na problematiku diabetu upozornit.

Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne diabetu 2016 pořádá po celé České republice Dny zdraví zaměřené na snižování rizikových faktorů životního stylu. První ze Dnů zdraví se uskuteční dnes od 10 do 17 hodin na Karlově náměstí v Praze, kde si v připraveném stanu budete moci nechat změřit hladinu glykemie a cholesterolu v krvi či hodnotu krevního tlaku. Osvětová akce pro veřejnost má motto: „Poznejte příznaky diabetu 2. typu. Snižujte svá rizika“.

Ve 13 hodin odstartuje ze stejného místa 13. ročník Pochodu proti diabetu.

Více informací o programu dnešního Světového dne diabetu v dalších městech naleznete ZDE.

Diabetem bude brzy trpět každý 10. Čech

Na světě nyní žije na 415 milionů lidí s diabetem. Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) odhaduje, že tento počet do roku 2040 vzroste na 642 milionů! I v České republice jsou čísla alarmující - 927 830 obyvatel ČR má diabetes (data ÚZIS 2015) a podle odhadů odborníků by mohl touto chorobou trpět v roce 2035 každý desátý obyvatel Česka.

Nejvíce obyvatel přitom postihuje diabetes 2. typu, který má často souvislost s nezdravým životním stylem, a který můžeme včasným odhalením a prevencí ovlivnit.

diabetes

Zdroj foto: Shutterstock

„Pokud už se diabetes 2. typu objeví, je třeba léčit jej co nejúčinněji od začátku diagnózy. Vedle bezpečných a účinných léků a nefarmakologických postupů je základním předpokladem kvalitní selfmonitoring glykémií pomocí glukometrů nebo nověji ve speciálních případech také pomocí glykemických senzorů. Tímto způsobem je možné předejít nebo oddálit vznik závažných komplikací diabetu. Je smutnou realitou, že ve vyspělých zemích je diabetes nejčastější příčinou slepoty, netraumatických amputací dolních končetin a selhání ledvin,“ říká MUDr. Jan Šoupal, diabetolog z III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Možná trpíte cukrovkou i vy!

Dalším z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu je získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu 2. typu nevědí, a tudíž ani nemohou být správně léčeni. V České republice se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem 2. typu odhaduje na čtvrt milionu.

Reklama