.

Dnes je svátek svatého Patrika. Znáte jeho tajemství?  

Novinky

Dnes je svátek svatého Patrika. Znáte jeho tajemství?  

Na dnešní den připadá irský svátek svatého Patrika, který se slaví po celém světě, Česko nevyjímaje. Víte ale vůbec proč?

V dřívějších dobách znamenal svátek sv. Patrika především čas pro rodinu a příležitost k návštěvě kostela, přemítání o životě a práci patrona, nejdůležitějšího a nejzáhadnějšího kazatele Irska. Až do konce sedmdesátých let zákon nepovoloval 17. března otevření žádné hospody a svátek se slavil zejména sportovními utkáními. Postupem času se ale náboženský svátek, oslavující příchod zajatého otroka, před patnácti stoletími změnil v hromadnou párty, kdy každý zpívá, tančí a polovina anglicky mluvícího světa se hlásí k irským předkům.

cccc

Barvou číslo jedna je v tento den zelená, která symbolizuje Irsko a jeho rozlehlé lesy a přírodní bohatství. I my už si tak můžeme od minulého týdne v některých hospodách vychutnat zelené pivo, které sice moc vábně nevypadá, ale chutná podstatně lépe. Ostatně i Petřínská rozhledna a věž Nové radnice v Ostravě si už své nové svítivé fasády dostatečně užívají. Přidaly se k zeleně nasvíceným Niagarským vodopádům, egyptským pyramidám, opeře v Sydney, šikmé věži v Pise apod.

Zaznamenaly jste oslavy svatého Patrika v naší kotlině?

   
17.03.2015 - Redakční novinky - autor: Veronika Pavlíková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme