Bulvár

Dnes je Mezinárodní den Romů aneb Když se chce, tak to jde

V desítkách zemí včetně Česka se 8. duben slaví jako Mezinárodní den Romů. V tento den mají všichni možnost si připomenout historii Romů, jejich zvyky, kulturu a jazyk. Podívejte se na ty, kterým se to daří.

Mezinárodní den Romů je stanoven na pevné datum 8. dubna, což je den, připomínající historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se konal poblíž Londýna v roce 1971.
Účastníci kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. V té době delegáti sjezdu oficiálně ustanovili první Mezinárodní romskou organizaci IRU (International Romani Union), zpočátku známou pod názvem World Romani Union. A také už tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

Ale ať se nazývají jakkoliv, i mezi touto komunitou se dokázali prosadit ti, kteří chtěli. Možná znáte i nějaké další. Ty můžete přidat do diskuse pod článkem.

Radoslav „Gipsy“ Banga / rapper

Na české hudební scéně působí jako zjevení. Jde o jeden z největších talentů, který dokázal vytvořil unikátní tvůrčí tandem s předním romským houslistou Vojtou Lavičkou a s mimořádně talentovanými mladými spoluhráči, bratry Petrem a Janem Surmajovými.

Gipsy.Cz - Romano Hip Hop

Ondřej Giňa/ moderátor

V září 1998 se zúčastnil konkursu Českého rozhlasu na romského moderátora. Konkurs vyhrál a začal působit jako redaktor zpravodajství rozhlasové stanice ČRo 1 – Radiožurnál. Hned nato přišla nabídka od České televize na práci moderátora v televizním zpravodajství. Stal se tak historicky prvním romským moderátorem zpráv v hlavním vysílacím čase.

gggg

historicky první romský moderátor hlavních zpráv / foto: archiv České televize

Vlasta Horváth / zpěvák

V roce 2005 se stal vítězem druhého ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. Působil spolu s bratrem Emilem v kapele Horváth Band, ale po nějaké době si založil vlastní kapelu Frenzy. Od roku 2010 je členem souboru RockOpera a úspěšně pokračuje ve svojí pěvecké dráze. Svůj romský původ nezapírá, ale tvrdí, že s rodiči odjakživa žije mezi bílými a nezná romské zvyky.

Vlasta Horváth /Nejkrásnější hádanka

Jarmila Balážová / novinářka

Pořady pro rozhlas, ale i pro Českou televizi začala připravovat již za studijních let. V České televizi dramaturgovala pořady pro děti a mládež, zejména diskusní pořad Tykadlo. Tamtéž připravovala a moderovala vlastní pořad nazvaný Rozhovory Jarmily Balážové. Je zakladatelkou romského měsíčníku Romano voďi (Romská duše).  Získala několik novinářských ocenění, včetně ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2006. 
„Každý z nás může dnes udělat víc a hlavně, když to neuděláme, budou ještě další tři generace žít v nesnášenlivosti a ve školách nebo v zaměstnání tvrdit, že jsou Italové, Maďaři, nebo že mají arabské předky, budou se za svůj původ stydět a měnit si jména,“ říká Jarmila Balážová.

jarmila

Jarmila Balážová v pořadu ČT Uvolněte se prosím / foto: archiv ČT

anotační foto: Facebook.com

   
08.04.2014 - Společnost - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] KARLA KREPELKOVA [*]

  Znam plno dobrych,ale i naopak vypocitavych romu.

  superkarma: 0 09.04.2014, 18:04:19
 2. avatar
  [41] peetrax [*]

  Podle známého citátu z Dědictví - "pro mňa je cigán jak černoch". Nejdřív mě zajímá, jestli si s tím člověkem rozumím, shodnu se, pak může být klidně fialovej se žlutýma čtverečkama.

  Každopádně i tak se shodnu s drtivou většinou diskutujících. V Brně jsem už viděla a zažila s touto menšinou ledacos, hlavně od doby, co pracuji přímo v srdci brněnského Bronxu. Opravdu vím, proč schovávám cestou do práce a z práce všechny viditelné šperky, dívám se radši do země a na povyk "Romů" nereaguju. A ať si mě rasistou nazve, kdo chce. Sml24

   Každé ráno, po víkendu zvlášť, jsou Cejl a přilehlé ulice zabordelené tak, že se mi z toho po ránu opravdu chce zvracet. Našlo by se x důvodů, proč nemají hygienické návyky, proč devastují svoje okolí atd., ale takový binec, co tam dělá tohle etnikum, by nezvládla ani zvířata. Sml68

  superkarma: 2 08.04.2014, 23:54:42
 3. [40] dadma [*]

  helmar — #35 Naprosto s tebou souhlasím.Jenže je to začarovaný kruh.Rodí děti ,protože je živí.( i když oni by je měli stejně).Děti vidí jak žijí rodiče a prarodiče,neučí se ,pak samozřejmě neseženou práci a máme je na úřadě práce a  na sociálních dávkách.....a tak to jde dokola.Kdyby jim stát nic nedal, tak budou krást a dělat další trestnou činnost v ještě větším měřítku.Prostě je musí zaměstnat i kdyby měli ty místa pro ně vytvořit ,jakýmkoliv způsobem.Aby chlapi museli ráno vstát a do té práce jít.Pokud by nechodili,tak by přišli sankce.

  Vadí mě i pozitivní diskriminace.Dcera učí na střední škole a tam romský žák má nárok na 13.000Kč za rok.Jsou to jednotlivci,ale kolikrát jsou z lépe situovaných rodin, než některé jiné děti,které třeba žijí jen s matkou a ty nárok nemají. Také by mě zajímalo jak se to posuzuje, protože k rómské národnosti se při sčítání obyvatelstva moc cikánů nepřihlásilo.

  superkarma: 1 08.04.2014, 23:24:55
 4. [39] dadma [*]

  Eva_Fl — #38 Mentalitu nepředěláš i když vystuduješ. Je fakt, že   cikáni parazitují na společnosti,ale na druhou stranu naši republiku rozkradli Češi a Slováci,kteří byli na nejvyšších postech.

  superkarma: 0 08.04.2014, 23:06:01
 5. avatar
  [38] Eva_CZ [*]

  Ondřej Giňa, jeden z nejvýraznějších představitelů cikánů v Čechách, byl pravomocně odsouzen za trestný čin podvodu. Je tak po svém synovi již druhým význačným cikánem z rodiny Giňů, který byl stíhán a usvědčen z majetkové trestné činnosti.

  1. na komentář reaguje dadma — #39
  superkarma: 3 08.04.2014, 21:39:25
 6. [37] majlinka [*]

  4 vyjímky....zbytek je k zblitííííSml22

  superkarma: 0 08.04.2014, 21:05:13
 7. [36] zeph [*]

  Neměl ten O. Giňa náhodou nějaké problémy ohledně braní soc. příspěvků, ač měl vyšší příjem Sml80 ? To má být ta úspěšnost, které my (co nemáme Mezinárodní den) se neumíme přizpůsobit?

  superkarma: 2 08.04.2014, 20:48:27
 8. avatar
  [35] helmar [*]

  dadma — #33 i já jsem ze severu! Dokud se nezmění náš sociální zákon a nepracující utiskovaná menšina "sociálně slabých" bude jen natahovat ruce a čekat, kolik jim náš stát z našich daní vyplatí, tak je to marnost nad marnost. Je to velmi jednoduché, jak by se dalo všechno změnit. Co se takhle podívat do jiných států, kde se drží hesla: kdo nepracuje, nic nedostane!!! Nemyslíte si, že to tak je správné?! Končím, jinak bych se rozohnila nestačilo by tu místo na uvádění "různých známých případů". A ti výše uvedení v článku jsou, bohužel, jen výjimky, které potvrzují pravidlo!

  1. na komentář reaguje dadma — #40
  superkarma: 2 08.04.2014, 20:25:30
 9. avatar
  [34] Myskamaus [*]

  Prokristapána, dají sem pár odkazů na slušný Romy a to se máme jako zbláznit?A co ti ostatní příživníci, kterých je 90% minimálně?Jen dělají bordel a chodí si pro podporu nebo dávky!Dejte mě pokoj s Dnem Romů, akorát mě to vytočilo!

  superkarma: 5 08.04.2014, 19:33:48
 10. [33] dadma [*]

  To je právě kámen úrazu" když se chce". Ale ono se většinou nechce.Znám pár opravdu cikánů a vůbec mě nanapadne nějaké srovnávání.Naopak muži jsou pracovití a ženy zase až přehnaně čistotné, protože chtějí být dobří a možná ještě lepší než my.Ale to je mizivé procento.

  Já pocházím ze severu Čech a s tímhle etnikem mám nějakou zkušenost.Je to marnost.

  1. na komentář reaguje helmar — #35
  superkarma: 1 08.04.2014, 17:15:07
 11. [32] cilani [*]

  IVECO — #23 měla jsem tu čest s nimi bydlet v jedné čtvrti.. děkuji, ale stačilo mi.. Jasně, mně osobně neubližovali.. ale .. krádeže, rozebírání aut, rvačky, po tom, co dostali přídavky - herny a pití několik dní v kuse, noční klid nerespektují (to my jsme byli označeni za blbce, že chodíme do práce), policajti kolem jezdili jen v autech, pěšky tam nešli ani po dvojicích. Odstěhovala jsem se do jiného města, do domu s jednou cigánskou rodinou. Během několika let se přistěhovaly ještě dvě další.. Do několika měsíců bylo vyrváno topení ze zdi (ve společné chodbě) a totálně vytopená chodba (oni to přece nebudou uklízet), zničené zámky ve vchodových dveřích, několikrát vyraženo sklo ve dveřích, kolovna zrušena - zabrali si ji oni. Nanosili gauče a scházeli se tam mladí kamarádi jejich dětí.. Kolovna brzy smrděla i přes zavřené dveře.. po stížnostech byla otevřena domovníkem a v ní nablito, nas*áno, lina zničená, propálená... A mohla bych dále pokračovat..

  A přesto mám i mezi cigány kamarády.. Jsem to ale hnusný rasista a ti kamarádi cigáni asi taky, když tyhle rómy sami označují za ho*ada a verbež...

  superkarma: 2 08.04.2014, 15:06:00
 12. [31] cilani [*]

  Anai — #14 jsem-li rasistou proto, že požaduji, aby nebyli pozitivně diskriminováni, aby si nemohli vše dovolit a i policajti se jich báli, chci-li aby nezneužívali soc. dávky a museli dodržovat zákony, plnit své povinnosti a ne jen požadovat plnění jejich práv.. - tak v tom případě ráda budu považována za rasistu.. Já si do teď totiž myslela, že rasisti jsou ti, kteří by lidi jiné národnosti oproti většině chtěli znevýhodňovat.. Já jen požaduji, aby se s nimi jednalo stejně jako s každým ostatním. Ne, že budou mít např. důchod vyšší než já jen proto, že já byla tak blbá a pracovala jsem (byť za malý peníz) a jim se to prostě vypočítá z nějakého průměru..

  superkarma: 4 08.04.2014, 14:59:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Eva_CZ [*]

  rusalka2008 — #26 viz muj odkaz.Sml22

  superkarma: 0 08.04.2014, 14:43:11
 2. avatar
  [29] kobližka [*]

  SStream — #25 Vždyť jo,to není rasismus,to je střízlivý názor na situaci,kterou ti,kteří by jí měli řešit,pro mě z nějakých neznámých důvodů,neřeší !!!!!!!

  superkarma: 2 08.04.2014, 14:30:09
 3. avatar
  [28] SStream [*]

  SStream — #25 ono totiž všechna ta zloba není ani tak směřována vůči romům, cikánům, zeleným nebo modrým ale vůči státu - našim zákonodárcům, kteří ve jménu "bojujeme proti rasismu" protěžují pořádně velkou voleb-schopnou skupinu.

  superkarma: 1 08.04.2014, 14:24:33
 4. avatar
  [27] ladouch [*]

  telelot — #6 Přesně tak naprosto souhlasím, mám s nimi jen špatné zkušenosti v mém okolí, bohužel žádný slušný nejsou.Sml23Sml23

  superkarma: 0 08.04.2014, 14:23:01
 5. avatar
  [26] rusalka2008 [*]

  A neměl onen moderátor Ondřej nějaký průšvih s neoprávněným vyplácením dávek??

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #30
  superkarma: 1 08.04.2014, 14:14:58
 6. avatar
  [25] SStream [*]

  Anai — #14 Kdybych byla rasistkou, pak chci, aby určitá rasa žijící v ČR neměla stejná práva jako Češi. Aby nemohla užívat stejných výhod (bezplatné školství, lékařská péče, sociální péče, volební právo...). Aby byla viditelně separována. Aby byla jejich životní úroveň kontrolována a udržována na dle mého názoru vhodné výši. A to já nechci. Já chci, aby žili STEJNĚ, jako všichni ostatní. Aby museli platit své dluhy. Aby dostávali stejné míry pomoci, jako ostatní. Aby byli trestáni za krádeže, vydírání, ublížení na zdraví a zastrašování. A tohle Anai, není rasismus, tomu se říká sebeobrana.

  1. na komentář reaguje SStream — #28
  2. na komentář reaguje kobližka — #29
  superkarma: 6 08.04.2014, 14:14:47
 7. avatar
  [24] wich [*]

  Tak je to pravda, oni jsou i ti Cikani, kteri nekradou, neloupi, netyraji, nezneuzivaji soc. system, posilaji deti do skoly.... No proste delaji veci, za ktere je vetsinovec zvan normalnim a Cikan slusnym... No jo, ale ja se v ramci vlastni bezpecnosti stejne radsi budu ridit statistikou ;-) A konkretne mne velice urazi, jak se tu manipuluje s terminem rasismus. Anai to docela prehnala!!!

  superkarma: 3 08.04.2014, 13:59:09
 8. [23] IVECO [*]

  Anai — #14 bohužel taková je realita.....pokud má někdo pocit, že jsme rasisti doporučuji mu, aby si nastěhoval vedle pár nepřizpůsobivých a změní názor na ten šup....

  já bych vedle nich nebydlela ani den.....Sml23Sml23

  1. na komentář reaguje cilani — #32
  superkarma: 2 08.04.2014, 13:33:02
 9. avatar
  [22] Gloria [*]

  Eva_Fl — #4 Dost jich prislo sem do Canady a byl to docela rozruch! Prileteli ve znackovych teplakach na krku samy zlaty retez a jen meli zajem kolik dostanou penez! Deti do skol neposilali a kradli zde a dost! Diky jim Canada zavedla viza s Ceskem, dnes je pomalu deportuji zpet odkud prisli protoze sem prijeli "zneuzivat socialni davky"!

  Tak to s nima bohuzel je a nikdy jini nebudou, nemaji snahu ani silu zit lepsim zivotem!!!

  superkarma: 6 08.04.2014, 13:22:41
 10. avatar
  [21] Gloria [*]

  vercag1 — #7 "Spousta bilych jim nesaha ani ke kotnikum" , neni to trochu prehnane??? Ja zadneho poradneho a pracoviteho cikana nikdy nepoznala,jen vim ze vzdy bylo lepsi se jim obloukem vyhnoutSml68

  superkarma: 1 08.04.2014, 13:19:12
 11. avatar
  [20] denkas [*]

  A taky je problém,že ty "neslušný" se rychle množíSml80A to nejen,že mají hodně dětí,ale i se sem stěhují z okolních zemí.Sml22

  superkarma: 1 08.04.2014, 13:11:49
 12. avatar
  [19] kobližka [*]

  Anai — #14 Když ona ta "kapka" těch,kteří pracují a chovají se tak,abychom se jich nemuseli bát,se v moři ostatních lehce ztratí! A to,že jim jdou zákony na ruku,to si nebudeme nalhávat.Žádný "bílý" člověk nemá takové výhody,jako oni.A to samozřejmě člověka,který řádně pracuje,asi dost namíchne.

  superkarma: 7 08.04.2014, 12:09:56
 13. avatar
  [18] ekleinovka [*]

  Mně taky ne.... Vím své

  superkarma: 0 08.04.2014, 12:05:12
 14. avatar
  [17] Aneten [*]

  free — #12 Jj, to je přesné. Ti slušní jsou přesně ve stylu pána, co k nám vrazil do kanceláře se slovy: "Já jsem cigán z ostravy a já se za to nestydím." Pak jsme se dozvěděli ještě, že celý život makal v dolech a dcera vystudovala VŠ v Praze. :-)

  Jo, takový jsem taky znávala. Jenže dneska spíš člověk potkává ty druhé. Romy. Držím si už raději kabelku jen je zahlédnu. Prohledat ji umí dobře. Taky natahovat ruku a zmlátit úřednici. Loni mě cestou ze hřbitova napadla parta holek. Základku to ještě nevychodilo. Měly smůlu - nedala jsem se.

  Takže asi tak - byť se to tady dneska bere opačně, je pro mně záporným označením ROM a slušným označením ono zatracované CIGÁN, jak se sám pán označil. Neodsuzuju je jako celek, jen rozděluju. Bohužel, víc jich je vidět z té skupiny, o kterou nikdo nestojí se ani potkávat.

  superkarma: 4 08.04.2014, 12:03:33
 15. avatar
  [16] enka1 [*]

  Anai — #14 Mně se příspěvky rasistické nezdajíSml80

  superkarma: 0 08.04.2014, 11:54:39
 16. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Anai — #14 to neni rasismus, to je zivotni zkusenost, ma mila.

  superkarma: 2 08.04.2014, 11:42:39
 17. [14] Anai [*]

  Ty jo, to jsem netušila, že máme tak moc rasistické čtenářky! Článek jen připomíná, že v romské komunitě jsou i "klaďasové a "klaďasky" což je třeba min. jako příklad těm záporným.  A to já opravdu nemám absolutně dobré zkušenosti zejména od doby, kdy jsem pravidelně slézala kopec z Bertramky - často večer a nasedala na tramvaj v páté pražské čtvrti na stanici "U Zvonu" (pracovala jsem nahoře). Často jsem zažívala až horrové situace.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #15
  2. na komentář reaguje enka1 — #16
  3. na komentář reaguje kobližka — #19
  4. na komentář reaguje IVECO — #23
  5. na komentář reaguje SStream — #25
  6. na komentář reaguje cilani — #31
  superkarma: 0 08.04.2014, 11:36:43
 18. avatar
  [13] wich [*]

  A vrchni podelavac Gipsy nesmi chybet nikde :)))))))))

  superkarma: 0 08.04.2014, 10:55:50
 19. [12] free [*]

  Nedávno se mě jeden zastal před nadávajícím důchodcemSml80

  A stará paní Michálková je naprosto skvělá ženská, ovšem ta nedovolí oslovení rómka, ona je totiž cikánka

  1. na komentář reaguje Aneten — #17
  superkarma: 4 08.04.2014, 10:52:47
 20. avatar
  [11] čurda [*]

  dávám plus všem názorůmSml59 všude existují výjimky... ale všeobecně vzato, víte co milé ženy...Sml30

  podle mě je bílá barva pleti také krásná a zasloužila by si mezinárodní ochranu, vždyť bílá je tak "čistá"Sml30... i když, všude existují výjimkySml22 zkrátka jsme všichni jenom lidi a nikdo by se neměl povyšovat nad ostatní a také nikdo by se neměl přiživovat na úkor ostatních... Sml57

  superkarma: 4 08.04.2014, 10:21:05
 21. avatar
  [10] SStream [*]

  A já bych chtěla mezinárodní den těch chudáků, kteří pracují, dodržují zákony a nechávají se dobrovolně okrádat snědými zlodějíčky, bílými prosperujícími firmami a hnědým státem.

  superkarma: 3 08.04.2014, 10:14:59
 22. avatar
  [9] blanca [*]

  enka1 — #8 Většina má Svátek práce každý den Sml52Sml52Sml52

  Teď beze srandy....nechci odsuzovat všechny, s několika jsem se setkala a byli celkem fajn, znám i pár rodin, kde pracují a v pohodě. Ale na druhou stranu je spousta těch, kteří jen křičí a vyžadují dodržování práv Romů, ale že by taky dodržovali aspoň nějaké povinnosti, to už ne. Čím dál častěji mi to poslední dobou připadá jako taková diskriminace naruby.Sml80

  superkarma: 7 08.04.2014, 09:04:02
 23. avatar
  [8] enka1 [*]

  A kdy budou mít svůj Svátek práce?Sml58

  Samozřejmě taky znám slušné a pracovité, ale většinou jsou to rodiny žijící samostatně mimo komunity

  1. na komentář reaguje blanca — #9
  superkarma: 7 08.04.2014, 08:20:29
 24. [7] vercag1 [*]

  Nemyslím si,že je správné házet všechny do jednoho pytle. Znám pár Romů, kterým,co se pracovitosti a slušnosti týče, nesahá spousta "bílých" ani po kotníky. Horší je,když žijou v komunitě samých Romů, kteří se třeba přizpůsobit nechtějí...to je pak jiná

  1. na komentář reaguje Gloria — #21
  superkarma: 2 08.04.2014, 07:40:20
 25. [6] telelot [*]

  Vždycky, když se objevil nový "romský poradce", tak oznámil, že se v první řadě zaměří na dodržování práv Romů... ještě jsem nikdy žádného z nich neslyšela říct, že se také zaměří na dodržování jejich povinností!!! Sml31Sml31

  1. na komentář reaguje ladouch — #27
  superkarma: 6 08.04.2014, 06:57:38
 26. avatar
  [5] datura [*]

  Beru to jako diskriminaci nás bílých Sml22

  superkarma: 2 08.04.2014, 06:47:58
 27. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  A ejhle : http://www.zvedavec.org/pohledy/2005/06/1226-ondrej-gina-odsouzen-za-podvody.htm

  1. na komentář reaguje Gloria — #22
  superkarma: 0 08.04.2014, 04:29:58
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Ten moderator mel ( ma ) ale dost ,,pracoviteho" otce, ze jo? Jestli tatka neumrel, sedi dodnes. Sml32 Ne, nejak jste me nepresvedcili. Je to pakaz. Snad vam do redakce zase nevtrhne komando. Sml52

  superkarma: 5 08.04.2014, 04:28:24
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  lidicka — #1 Sml67Sml30

  superkarma: 0 08.04.2014, 04:23:13
 30. [1] lidicka [*]

  A mezinárodní den "bílých"?????Sml52Sml52Sml52

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #2
  superkarma: 9 08.04.2014, 04:20:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme