Dnes je pondělí 20. října, 293. den roku podle gregoriánského kalendáře. Do konce roku zbývá 72 dní. Pojďme se podívat, čím vším byl a je tento den výjimečný.

Česko

  • Na dnešní den, roku 1740 Marie Terezie nastupuje na rakouský trůn.

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, (13. května 1717 Vídeň29. listopadu 1780 Vídeň), z rodu Habsburků, známá také jako „císařovna Marie Terezie“. .Byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůně v průběhu dějin.

Marie Terezie byla manželkou Františka I. Štěpána Lotrinského, který byl 13. září 1745 zvolen římským císařem. Bývá sice za císařovnu označována, ale jako žena nemohla být císařovnou zvolena. Nenechala se ani císařovnou po zvolení svého chotě korunovat.

marie

 

  • 20. října 1960 byl v Praze v Královské oboře otevřeno planetárium. Jeho kupole je jedna z největších na světě, v průměru má 23,5 m. Je vybavena jak optomechanickou, tak digitální promítačkou.

palte

 

 

Svět

  • 20. října 1968 se bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedyová vdala za řeckého magnáta Aristotela Onassise.

oanss

 

  • 20. října 1973 byla otevřena budova Opery v Sydney.

V roc 1956 byla vládou Nového JIžního Walesu vyhlášena mezinárodní architektonická souěž na operní budovu. Podle zadání měla budova disponovat jedním velkým sálem pro 3000 diváků a jedním menším pro 1200 diváků. Do soutěže bylo zasláno 233 návrhů z 23 zemí. Zvítězil návrh v té době nepříliš známého dánského architekta Jørn Utzona.

skdkdd

Stavba se potýkala s mnoha problémy, ať už technického, ale i politického rázu. Původní rozpočet 7 000 000 australských dolarů byl mnohonásobně překročen, náklady se vyšplhaly až na 102 miliónů. Stavba byla dokončena v roce 1973, což je o deset let později, než bylo původně předpokládáno. První divadelní představení bylo odehráno 28. září 1973, přestože oficiálně byla Opera v Sydney otevřena až 20. října 1973 britskou královnou Alžbětou II.

A pro koho je dnešní den 20. říjen narozeninový?

dkdkdkdd

  • Všechno nejlepší přejeme Josefu Váňovi. Náš slavný žokej a trenér se narodil 20. října 1952

vana

  • Zpěvačka a šansoniérka Hana Hegorová je ročník 1931

Hana Hegerová, rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková je nekorunovanou královnou československého šansonu.

Zahraniční kritici ji nazývají Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonů, která nemá v zemích bývalého Československa žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích.

Jak se vám líbí písnčika této okouzlující a šarmantní zpěvačky, které u příležitosti jejích dnešních narozenin přejeme hodně zdraví a osobní pohody?

 

Zdroj: Wikipedie

 

 

Reklama