Dnes je devátého října. A protože každý den je něčím výjimečný, pojďme se podívat, co se kdysi a kdesi měsíce října, dne devátého, událo...

Dne 9. října roku 1410 byl poprve v listinách zmíněn pražský Staroměstský orloj - středověké astronomické hodiny, umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze.

Orloji dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Z té lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové.

Pohon orloje hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn mechanickým hodinovým strojem, který v průběhu času prošel několika úpravami a zlepšeními.

orldld

Ve stejný den, tedy 9. října roku 1929 byla zaregistrována nová značka Československých motocyklů JAWA. Jawa 500 OHV, též Rumpál - československý vzduchem chlazený jednoválcový motocyl. Celkem bylo vyrobeno 1016 kusů. Motocykl Jawa 500 OHV se začal vyrábět v roce 1929 a vyráběly se pouze do roku 1931.

rumpal

A konečně 9. října roku 2011 Josef Váňa vyhrál s koněm Tiumen Velkou Pardubickou. Josef Váňa je českým dostihovým jezdcem, chovatelem a trenérem. S osmi vítězstvími ve Velké pardubické a s mnoha dalšímí jezdeckými a trenérskými úspěchy je zaslouženě největší postavou českého dostihového sportu.

vaakdkd

 

Podívejme se, kolik skvělých lidí, kteří už s námi, bohužel, nejsou, by právě dnes 9. října, oslavili své narozeniny:

 

devatoe

 

Také vám tolik chybí nakažlivý smích a šarm posledního jmenovaného, herce Vladimíra Menšíka?

 

 

Zdroj: Wikipedie

Reklama