.

„Dnes fantazie, zítra skutečnost.“ Výstava v Baťově institutu nadchne nejen milovníky obuvi

Bulvár

„Dnes fantazie, zítra skutečnost.“ Výstava v Baťově institutu nadchne nejen milovníky obuvi

Pokud milujete boty, neměli byste si nechat ujít jejich výstavu ve městě obuvi zaslíbeném. Právě ve Zlíně, který je neodmyslitelně spjat se zdejším rodákem, úspěšným podnikatelem a tvůrcem světového obuvnického impéria Tomášem Baťou, se můžete pokochat expozicí „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“. K vidění tu jsou boty z celého světa a nejen ty!

budova14

Expozice se nachází ve třetím patře Baťova institutu, v takzvané 14. budově, areálu někdejší firmy Svit. Jestliže jsem si myslela, že mi na její prohlídku postačí tři hodiny, pěkně jsem se spletla. Vydržela bych tu klidně půl dne. Je totiž na co se dívat. Nejdříve ze všeho ale vedly mé kroky k několika vitrínám se stovkami bot z celého světa. Toto je jen zlomek z exponátů, které tu jsou k vidění.

boty1

Lidová obuv z Čech, Moravy a Slovenska z tehdy běžně dostupných surovin, jako je vlna nebo kůže.

boty02

Jednoduché kožené opánky z hrubě činěné vepřovice nebo hověziny zvané krpce, které po staletí nosili obyvatelé horských a podhorských oblastí Moravy a Slovenska.

boty4

Tradiční vzory obuvi z oblasti Orientu, Persie a Indického subkontinentu jsou reprezentovány trepkami a pantoflíčky z konce 19. a první poloviny 20. století. Typickým prvkem je ostrá špička zakončená „ocáskem“ a bohaté zdobení výšivkou z kovových nití, flitrů, korálků nebo perliček.

boty6

Dámské pantoflíčky s podešví z lakovaného dřeva zdobeného rostlinnými nebo zvířecími motivy pocházejí z Vietnamu kolem roku 1960. Zdobení přírodním lakem je přitom velmi složitý proces, který trvá 75 – 115 dnů. Tuto techniku používali umělečtí řemeslníci ve Vietnamu již od 4. století.

boty7

Výstřední renesanční dámská obuv zvaná chopines (vysoká bílá bota) se rozšířila do celé Evropy z Benátek na přelomu 15. a 16. století. Prostřednictvím těchto vysokých koturnů působily dámy majestátně, avšak musely být při chůzi podpírány svými služebnými. V této extrémní podobě se obuv nosila především v Benátkách a stala se také nezbytnou součástí vybavení prostitutek.

boty8

Ve třicátých letech minulého století byly mezi zámožnými ženami velmi oblíbené luxusní střevíce a lodičky z reptilií (kůží hadů a ještěrů), které skvěle doplňovaly kabelky ze stejných materiálů. Výrobou této exkluzivní obuvi se zabývala celá řada malých obuvnických firem, například Viktorin Brno, Král Brno, Krása Praha nebo Vávra Praha. Zájmu zákaznic využívala i firma Baťa. Ve třicátých letech minulého století zahájila výrobu obuvi z luxusních kůží a jejich imitací.

boty9

K vidění jsou tu i extrémně velké boty. Třeba obří farmářky pro slavného amerického basketbalistu Shaquilla O'Neala vyrobené firmou Konty Zlín. Nebo obuv z modelářské dílny Svit Gottwaldov (Zlín) pro nejvyššího moravského občana ve 20. století - pana Josefa Musila z Brněnska. Měřil 217 cm, vážil 133 kg a délka jeho podešve byla úctyhodných 410 mm. Je tu i sportovní obuv ukrajinského basketbalisty Alexandra Sizonenka, který měřil 239 cm. Lodička pro neznámou ženu, údajně lázeňskou masérku z Karlových Varů, byla kolem roku 1964 vyrobena v modelárně firmy Svit Gottwaldov (Zlín). Opakem je svatební polobotka pana Karla Popelky (Jak příhodné jméno, že?) z Otrokovic u Zlína, který byl vysoký pouhých 137 cm. Tu pro něj na míru vyrobili také v modelárně firmy Svit počátkem 70. let minulého století.

Historie značky Baťa? Opravdová dílna či prodejna, ale i krátké filmy

Kromě bot z celého světa a přehlídky obuvi značky Baťa napříč její historií tu můžete nahlédnout i do Baťovi ševcovské dílny, výroby nebo prodejny z dob dávno minulých. Samostatný celek pak tvoří témata věnovaná osobnostem a historii této firmy. Ostatní témata jsou pojata jako obrazový a textový materiál a soustředěna do takzvané „klidové zóny“. Prostě jen vstoupíte do menší místnosti s projektorem, kde máte na výběr z celé řady krátkých filmů připravených pro firmu Baťa. Je kouzelné sledovat reklamy i to, jak probíhala výroba v minulém století. Nebo jak majitelé „vychovávali“ své prodejce k úctě a péči o zákazníky.

dilna

vystava

Český film i cestování

Pokud máte obavy, že se bude váš partner nebo děti nudit, nemusíte. Další dvě části expozice jsou věnovány tématům, která zaujmou i je. Ať už je to prostor vyhrazený zlínskému filmovému studiu, jeho historii, produkci a osobnostem s ním spojených, nebo fenoménu cestování. Rozsáhlá expozice představuje výpravy cestovatelů Hanzelky, Zikmunda, Ingriše a Škuliny. K vidění tu je celá řada jejich „suvenýrů“ dovezených z exotických krajů i stříbrná tatra z roku 1939, větroň a motorový letoun.

tatrovka

cestovani

Zdroj foto: autorka článku

Expozice „Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost“ je svým rozsahem i propracovaností ojedinělou nejen v České republice, ale také v celé Evropě. A rozhodně stojí za vidění!

Více informací i otevírací dobu naleznete na stránkách Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Čtěte také:

   
08.01.2016 - Společnost - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [11] 1anicka [*]

  jen je škoda,že vyrábí dámskou obuv jen do č.41

  slibovali,že budou vyrábět i větší čísla

  superkarma: 0 10.01.2016, 23:53:18
 2. [10] sludka [*]

  Je to daleko, ale asi se tam podívám. Doufám, že swe dozvím více o firmě Baťa. S vyprávění rodičů, kteří pro Baťu pracovali něco vím, tak se těším že se dovím ještě něco nového.Sml16Sml16

  superkarma: 0 10.01.2016, 20:18:56
 3. avatar
  [9] SNÍŽEK [*]

  zajímavá,poutavá výstava,ale pro mne je daleko.Sml80

  superkarma: 0 08.01.2016, 19:32:10
 4. avatar
  [8] Jandywoman [*]

  Jistě výstava, která by stála za shlédnutí, bohužel daleko.

  superkarma: 0 08.01.2016, 15:42:23
 5. [7] maxipes [*]

  Zajímavá výstava,uvidíme jestli se tam podáváme.Od nás je to hodně daleko.Sml30

  superkarma: 0 08.01.2016, 12:25:05
 6. avatar
  [6] kobližka [*]

  Zajímavá výstava,ta by potěšila mé oko Sml58

  superkarma: 0 08.01.2016, 11:05:23
 7. avatar
  [5] kuželka [*]

  Tak ty lodičky pro lázeňskou masérku vedle červených plátěnek) prodávali běžně v normálních velikostech, měla jsem je na pomaturitním večírku k pepito šatům. Byly na svou dobu dražší, ale velice kvalitní. Byly to snad mé nejoblíbenější boty v životěSml59

  superkarma: 0 08.01.2016, 10:50:47
 8. [4] Ferdicek [*]

  Výstava se mi moc líbí.Určitě si uděláme s manželem výlet.

  superkarma: 0 08.01.2016, 10:48:32
 9. [3] bobani [*]

  no vida to mám doma , na loutky zajdu s vnučkou

  superkarma: 0 08.01.2016, 09:55:56
 10. [2] 1alena [*]

  V muzeu jsme byli před dvěma lety, velmi zajímavé.

  superkarma: 0 08.01.2016, 08:45:41
 11. [1] gazdina [*]

  Zaujímavá akcia....

  superkarma: 0 08.01.2016, 07:58:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme