Na „udobřování“ byl expert můj bývalý manžel.

Dokázal se celé týdny chovat chladně a odtažitě. Třeba mlčel, zničehonic, nechápala jsem proč. Od té doby nemám mlčení ráda. Hledala jsem důvod, přemýšlela, co se stalo, jestli jsem něco provedla, ptala se (zbytečně), abych se později, v době, kdy „zas bylo vše v pořádku“, dozvěděla, že žádný důvod nebyl, že měl jen špatnou náladu z problémů v práci, nebo že to způsobila (prý) nějaká moje žertem pronesená poznámka, která se ho dotkla a o které už jsem dávno nevěděla.

Období klidu netrvala moc dlouho, doba, kdy vedle mne byl neznámý, chladný člověk, se prodlužovala, stupňovalo se to, přidal slovní napadání, urážky a výhrůžky, na které jsem nedokázala reagovat. Nechápala jsem, že muž, kterého mám ráda a který dovedl být před svatbou tak pozorný a... úplně jiný, se může takto chovat. To trvalo třeba několik týdnů, až jsem to vzdala, přestala věřit, že by to mohlo být ještě dobré. Stáhla jsem se do sebe. Pak najednou přišel a byl to zase ten kluk, kterého jsem znala. A omlouval se a udobřoval si mě, zahrnul mě pozorností a něhou a já jsem ráda uvěřila, že to špatné je pryč a už bude dobře. Dobře bylo pár dní, dva, tři, čtyři, a bylo to tu zase. Pořád horší a horší, pár dní klidu a pak dlouhé týdny pekla, stále dokola.

Takhle to šlo řadu měsíců. Je to už dávno, ale dodnes se mi o tom špatně mluví. Když byl našemu dítěti rok, souhlasila jsem, že se rozvedeme, jak bylo jeho přání. O měsíc později si mě zase udobřil (tentokrát mu trvalo skoro dva týdny, než mi zase popletl hlavu, než jsem mu znovu uvěřila).

Zanedlouho, o několik dní později, došlo v mé rodině k tragické události. Jeho krutou reakci z paměti asi nikdy nevymažu... chvíli, kdy jsme se to dozvěděli. Tehdy se ve mně něco zlomilo a já si konečně uvědomila, že tohle není partner pro časy dobré i zlé, že takhle se žít nedá. A že nechci, aby v tomhle žilo a vyrůstalo moje dítě. Už mu žádné udobřování nebylo platné.


Moc děkuji za příspěvek, který sice není příliš optimistický, ale zase ukazuje, co všechno jsme ochotni nechat si líbit za vidinu štěstí, spokojenosti a pohody. Jakýkoli příslib je pro nás víc než všechno to zlé, co předcházelo. Rozhodně je ale dobře, že jste se rozvedla.

Chcete nám napsat, co platí na vás? Napište! :) Čekám na vaše příspěvky na adrese redakce@zena-in.cz!

Reklama