Lucie Kvasnicová, která vystupuje na veřejnosti jako DJ Lucca, je pravděpodobně naším nejznámějším DJem. Renomé si získala i v zahraničí. Povídali jsme si s ní o jejím zajímavém povolání i o mateřství.

Seznamte se s Lucií Kvasnicovou...

Lucca

Tato sympatická třiatřicetiletá maminka je naší snad nejznámější DJkou. Její umělecké jméno je DJ Lucca a vydobyla svůj post i v zahraničí. Vždyť hraje například na jedné stage s proslulým DJem Carlem Coxem!

Jaké to vlastně je být DJem? Hlavně o tomto netradičním povolání jsme s Luccou „hodil řeč“...

Vizitka: DJ Lucca

  • Jméno: Lucie Kvasnicová
  • Datum narození: 31. května 1978
  • Znamení: blíženec
  • Osobní stránky: www.lucca.cz

LuccaKdy vás napadlo, že se stanete profesionální DJkou?
Asi v šestnácti na gymnáziu jsem začala chodit na různé akce, kde se hrála především elektronická hudba. Tehdy to u nás bylo něco nového. Šíleně mě to chytlo, celá tahle kultura, DJové, hudba. To byl, myslím, ten prvotní impuls. Ani ve snu mě ale tenkrát nenapadlo, že bych se tím mohla jednou živit.

Aby byl člověk dobrý DJ, potřebuje mít talent, nebo se to povolání dá zvládnout i řemeslně?
Talent je určitě potřeba. DJ musí cítit rytmus a mít cit pro výběr hudby. Měl by umět reagovat na lidi. Hodně záleží také na charismatu člověka. Přece jen stojíte před lidmi, ovládáte dav. Tyhle schopnosti se naučit nelze, ty musíte mít prostě v sobě. Ale jako ve všem, talent je vám na nic, když na sobě nepracujete. A zvláště v současné době, kdy nové technologie mixují téměř za vás, a DJ tak může být kdokoli, do toho musíte být fakt zažraní a tuhle hudbu a parties milovat.

Co všechno musíte umět?
Naučit se ovládat program, který k DJingu používáte, nebo přístroje, ze kterých hudbu mixujete. A jak už jsem řekla, vnímat publikum, vybírat tu „správnou“ hudbu. DJ je vlastně takový hudební režisér.

Máte nějaké osvědčené finty, jak zaručeně rozproudit zábavu?
Na začátku setu sleduji publikum a snažím se do nich vcítit. Prvních asi 20 minut je to takové pozorování, zkoumání publika, hraji hodně energické skladby. Pak už se většinou dostanu do svého rytmu a jde mně to samo hezky od ruky.

Už se vám stalo, že se vám to nepovedlo?
Vždy je to improvizace, nikdy nehraji přesně stejné skladby za sebou. A také pokaždé je jiné publikum. Někdy reagují více spontánně, někdy jsou zdrženlivější. Nikdy dopředu nevím, jak budou lidi na moji hudbu reagovat. Ale myslím, že už mám hodně zkušeností a na různé situace umím reagovat.

To mi ale trošku kličkujete, tak jak to je: Udělala jste někdy DJskou „botu“?
Když jsem začínala, tak moje mixy nebyly ještě tak propracované a jisté. Pamatuji si na mé první vystoupení v pražském klubu Roxy v listopadu 1999. Hrála jsem jako první. Za mnou stál brněnský DJ Javas a nenápadně mně pomáhal s dorovnáváním tempa. Také můj výběr hudby byl takový pel mel. Lidi ale tancovali a nikdo mě nevypískal. Takže začátky byly krušné. Také jednou v Německu si DJ špatně zapojil efektor a já jsem nemohla přesně mixovat. Nebyla to moje chyba, ale jak to vysvětlíte těm lidem dole?

Jaký program používáte? A co vy a vinily?
Hraji ze softwaru, který se jmenuje Traktor Scratch Pro, používám kontroler Kontrol X1 a zvukovou kartu Audio 8DJ.
V době, kdy jsem začínala hrát, hrál z vinylů téměř každý DJ. Asi po šesti až sedmi letech jsem přešla k CD playerům a nyní počítač. Hraní z vinylů mělo svoje kouzlo, ale technologie DJingu šla hodně kupředu. V současné době už vinyly téměř nevycházejí, vše se kupuje na internetu. A v počítači nebo na CD můžete mít mnohonásobně větší počet skladeb, a také to není tak težké na nošení

Lucca.

Otázka na tělo: Je těžké prosadit se v konkurenci DJů? Jaký byl ten váš zásadní krok?
Řekla bych, že nyní je mnohem těžší se prosadit, než když jsem začínala já. Je větší konkurence. Díky novým technologiím může mixovat nebo vytvořit jednoduchou skladbu, a tu pak prodávat na internetu, skoro každý. Prosadit se lze i teď. Ale když chcete v něčem vyniknout a něčeho dosáhnout, je to každodenní dřina.
Já jsem měla štěstí, že jsem od začátku byla v brněnské agentuře Mersey, která v Česku pořádala velké festivaly a akce. Domluvila mně také první vystoupení v zahraničí. Na akci v Linzi jsem se setkala se známým německým DJem Chrisem Liebingem. Tomu se moje hraní tak líbilo, že mě vzal do své agentury. Začala jsem hrát na prestižních akcích a festivalech po celé Evropě, absolvovala jsem dvě turné po Brazílii, hrála jsem v Číně, Japonsku...
Také moje první setkání s Carlem Coxem v roce 2003 v Brně bylo hodně zásadní. Tehdy jsem založila svůj label Sound Of Acapulco a Carlovi jsem předala svoji vůbec první skladbu mého labelu, Mirage 01. On ji ještě ten večer hrál. Pak mě pozval, abych hrála na festivalu Dance Valley v Holandsku na jeho stagi, hrála jsem s ním dvakrát na Ibize...
V roce 2005 jsem hrála s Tiestem na jeho turné po střední a východní Evropě.
To jsou asi ty nejvýznamnější mezníky mé DJské kariéry. Ale je toho tolik, co jsem v DJingu zažila a prožila... Prakticky každé hraní tvoří můj příběh DJ Lucca.

Lucca

Povolání DJe je, řekl bych, hodně fyzicky náročné. Jak se udržujete v kondici?
Udržet si zdravý životní styl a srovnat biorytmus mi pomáhá zdravá výživa. Taky proto jsem se stala tváří soutěže „Probuď v sobě rytmus s BeBe Dobré ráno“, protože jsem přesvědčená, že to opravdu funguje. Taky mi pomáhá sport. Cvičím pilates, hraji tenis a stolní tenis.

Když už jsme u těch koníčků, relaxujete jen sportem, anebo máte i nějaká poklidnější hobby?
Především sportem. Bez sportu a pohybu bych nemohla žít. A klidnější - ráda se podívám na dobrý film.

Mateřství a práce - máte malého syna Míšu, jak to kloubíte dohromady? Váš noční život je jistě hodně rušný...
Původně jsem se chtěla vrátit půl roku po porodu, ale udělala jsem to dřív, protože jsem po dvou měsících dostala nabídku hrát s Davidem Guettou, a taková nabídka se neodmítá.
Nyní už jsem naplno zpátky, ale více si vybírám, kam pojedu hrát. Není to jako před deseti lety, kdy jsem brala téměř vše a hrávala jsem i dvakrát za noc. Musím vše hodně dobře plánovat. Musím si vždy zajistit hlídání pro mého syna, abych se mohla na svoje vystoupení připravovat. Samotné hraní je pak v noci, takže to je s Míšou Michal. Je to skvělý táta a nemá problém být s Míšou celý víkend, když mám vystoupení v zahraničí.

Lucca

A když jedete pryč na delší dobu, berete kluky s sebou?
Nedávno jsem byla pět dnů pracovně na Ibize, kde jsem jako jediný český DJ již podruhé vystupovala s Carlem Coxem (jeden z nejlepších DJů na světě) na jeho residentní akci v klubu Space. Michal s Míšou zůstali doma. Jsem opravdu ráda, že mohu dále dělat svoji práci, která mně baví a která vyžaduje cestování, a po dobu, co jsem pryč, se Michal o Míšu skvěle postará.

Co malý Míša a hudba?
V těhotenství jsem nosila speciální pás na břicho. V něm byly umístěné reproduktory, takže jsem Míšovi již v prenatálním věku pouštěla Mozarta, Vivaldiho, Bacha a také nějaké moje sety. Když byl maličký, tak jsme mu při uspávání zpívali. Nyní mu Michal hraje písničky na dětský klavír a Míšu to zajímá. Také chodí s mým Iphonem a pouští si z Ipodu hudbu a tancuje.
Ale ted vážně. Chtěla bych, aby se naučil hrát na nějaký hudební nástroj - klavír, kytara... Ale povedu ho rovněž ke sportu. Ukážu mu hodně věcí, a co si vybere a bude ho bavit, je na něm.

Lucca a Carl Cox...

A takhle to umí rozjet Lucca s kytaristou Michalem Pavlíčkem...

Kam dál?

Rozhovory...

Reklama