Minulý týden jsme zveřejnili zpověď pana Milana, který se vyžívá v nahotě a velmi rád exhibuje. Jak jeho případ vidí odborníci? Jsou tito jedinci pro společnost nebezpeční, a jak obvykle reagují na ženy? Na názor jsme se zeptali zkušené gynekoložky a sexuoložky MUDr. Renaty Kavanové ze zdravotnického zařízení GONA s.r.o.

Minulý týden jsme se setkali s mužem, pro kterého je nahota přirozeným životním stylem. Miluje ji a nehodlá na tom nic měnit. Jak jeho případ vidí odborníci? Jaký je rozdíl mezi naturisty a exhibicionisty? Jak se tito jedinci chovají a jaký postoj zaujímají k ženám?

Na to jsme se zeptali zkušené gynekoložky a sexuoložky MUDr. Renaty Kavanové z pražského  zdravotnického zařízení GONA, s.r.o.

Naturismus versus exhibicionismus

„Příběh pana Milana není zpovědí exhibicionisty, ačkoliv by se tak na první pohled mohlo zdát. Milan je vyznavačem naturismu, životního stylu, jehož stoupenci propagují nahotu v soukromí a místech tomu vyhrazených,“ vysvětluje MUDr. Kavanová. „Naturismus jeho vyznavači nepovažují za kult nahoty, ale za hlubší filosofický směr či pohled na život, který má zahrnovat všestranně blízký vztah k životnímu prostředí. Naturismus má zásadu nezvýrazňování sexuálního podtextu nahoty. Naturisté tedy odkládají oblečení pouze tam, kde neobtěžují své okolí a nazí se chovají úplně stejně jako ostatní lidé oblečení. Naturisté jsou tedy lidé různého vzdělání, sociálního postavení i vyznání, kteří rádi tráví společné chvíle nazí, ale pouze v soukromí či na místech k tomu určených, což je právě Milan,“ komentuje MUDr. Renata Kavanová Milanův případ.

Milan tedy mezi klasické exhibicionisty nepatří, jak je ale, paní doktorko, poznáme?
Exhibicionismus je sexuální deviace, při které k sexuálnímu vzrušení dochází odhalováním genitálu před neznámými dívkami či ženami. Exhibicionisté také při odhalování se často masturbují.

Je možno zevšeobecnit jejich chování?
Obecně bývají spíše nesmělí a bázliví, s vybraným objektem – ženou se nesnaží navazovat žádný kontakt, neoslovuje ji a dodržuje od ní určitou vzdálenost. Na své konání často upozorňují zakašláním nebo písknutím. Často si vybírají osamělá místa, parky, podchody, někdy ale exhibují naopak i na místech, kde hrozí reálné nebezpečí jejich prozrazení, např. na ulici v MHD apod.

Co tedy exhibicionisty nejvíce vzrušuje?
K sexuálnímu vzrušení stačí exhibicionistovi vědomí, že byl viděn. U většiny žen toto chování ale vzbudí často velmi negativní reakci, úlek, negativní komentáře nebo odpor. Exhibicionista si neuvědomuje, že vytipovaná žena není sexuálně stejně naladěna, že svým počínáním vstupuje do její intimní sféry. V případě, že žena zareaguje kladně, naznačí svůj zájem slovem nebo přiblížením se, exhibicionista většinou svoji činnost ukončí a místo opustí.

Souvisí odhalování intimních částí těla i s jinými sexuálními deviacemi?
Jistě. Expozice genitálu může být také projevem i jiných sexuálních deviací, pedofil se bude snažit vzbudit svůj zájem u dětské populace, sexuální agresor bude zase chtít navázat přímo fyzický kontakt, a vzbudit tak u ženy strach.

My tímto MUDr. Renatě Kavanové děkujeme za její odborné stanovisko.

Čtete také:

Reklama