Bulvár

Divadlo v Dlouhé hraje komedii roku

Divadlo v Dlouhé hraje T. Pratchetta, to je známá věc. Na premiéru Soudných sester, která byla v roce 2001, přijel dokonce sám autor, který po představení prohlásil, že viděl již na čtyřicet divadelních adaptací podle svých knih, ale ta v Dlouhé byla nejlepší.

Přitom do divadla se knihy o Zeměploše dostaly jen náhodou – přes syna režisérky Hany Burešové, který byl velkým fanouškem a chtěl Zeměplochu vidět na prknech. A pak už to šlo ráz na ráz. Herci začali studovat Zeměplochu a velká část z nich si ji zamilovala (až na představitele Smrtě, ten ji znal už předtím).

lak 7. - všechno

V době loňské premiéry Maškarády měly Soudné sestry (první inscenace) za sebou přes 100 repríz a neustále vyprodáno. Na novou inscenaci se přijel z Británie podívat pro změnu Colin Smythe – osobní přítel a agent Terryho Pratchetta. Ten inscenaci také bezvýhradně schválil a gratuloval hercům ke skvělým výkonům.

Fanoušci Zeměplochy byli nadšeni, hra je po technické stránce ještě vydařenější než inscenace první, hlavní postavy příběhu však zůstávají, a tak se s nimi jako se starými známými mohou diváci vydat řešit tajemství fantóma opery.

Přijetí české kritiky bylo přitom vlažné a zcela viditelně nezasvěcené, komentáře k představení byly často úplně mimo. O kvalitě představení však rozhodli hlavně diváci, kteří plní hlediště při Maškarádě zcela spolehlivě. Další úspěch je právě získání ceny komedie roku.

V Pardubicích se udílí šest cen a Maškaráda získala čtyři, a to za nejlepší inscenaci podle odborné poroty, podle diváků, za „komedii roku 2006“ a navíc ještě cenu za nejlepší ženskou roli. Tu dostala nová posila divadelního souboru Divadla v Dlouhé Helena Dvořáková za roli Anežky Nulíčkové. Helena Dvořáková je nová hvězda souboru, která je dokonce nominována na cenu Thálie za svůj výkon v brněnské inscenaci Lady Macbeth.

V každém případě má Maškaráda Divadla v Dlouhé glejt na to, že je skutečně dobrá. Pokud jste ji neviděli, zajděte, třeba vám ukáže, že Terry Pratchett je to pravé čtení pro vás – vždyť hlavními hrdinkami jsou hodné čarodějky, které si vždy ví rady. Po svém, ale ví.

Pokud vás zajímá, co přesně se v Maškarádě děje, klikněte SEM.

   
27.02.2007 - Kultura - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Hanula [*]

  Když jsem viděl poprvé Soudné sestry, tak jsem si řekla, to je pěkná slátanina, po druhé už se mi to líbilo - hlavně čarodejnice. Scény Turek, Svobodová mi připadaly zdlouhavé.
  Maškaráda se mi líbila více - chci ale jít ještě jednou, protože jsem v roli Sardelliho viděla pana Kopečného a chtěla bych vidět Honzu Vondráčka. Je fakt, že Maškaráda je dost dlouhá.
  Ale doporučuji!!!!!!

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:32:48
 2. avatar
  [5] Aja [*]

  Tak teda zajdu

  superkarma: 0 27.02.2007, 10:12:17
 3. avatar
  [4] Barunka [*]

  Toužím vidět cokoliv, jen to musím naplánovat, mám to daleko

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:36:35
 4. avatar
  [3] Jupíí [*]

  Viděli jsme, a moc se nám líbilo

  superkarma: 0 27.02.2007, 09:13:01
 5. avatar
  [2] Olka [*]

  lilithheta: Já jsem viděla jen Maškarádu, a moc se mi líbila. Říkáš, že mám jít ještě na Soudné sestry, a budou se mi líbit ještě víc? Tak to se těším!

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:56:30
 6. avatar
  [1] lilithheta [*]

  Viděla jsem obojí, ale Soudné sestry se mi líbily víc. Ostatně, ty se mi líbily víc i v knížce. Maškaráda je dost dlouhá, a ty pasáže s Walterem Plížou ... Turek sice hraje výborně, ale přišlo mi to zdlouhavé.

  superkarma: 0 27.02.2007, 08:39:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme