A uchopilo jej, jako vždy a všechno, velice originálním způsobem...

Kdo se těší, že obří zvíře zří na jevišti, toho zklamu. Což neznamená, že v představení nazvaném „Mamut mamut“ neuvidíte, co jste ještě neviděli.

Rozhodla jsem se vyzpovídat tvůrce, jeho manželku, herečku a nakonec divačku, aby vám představení přiblížili.

Petr Macháček (scénář a režie):

petr

Petře, vím, že se necháváš před psaním her inspirovat nějakým uměleckým dílem nebo společenským jevem. Jak to bylo s Mamutem?
Tahle hra je zajímavá právě tím, že tentokrát jsem žádnou vizi neměl. Oslovil mě Martin Marek (nedávno zesnulý hudební skladatel) s tím, že by chtěl vytvořit něco o lovcích mamutů. Martin mi byl doporučen jako skvělý hudebník, kterému se mám snažit vyhovět, protože udělá vždy skvělou hudbu. Zpočátku jsem ho odmítl: rozhodně mě nezajímalo sociálně kritické téma, jak si lidé představují pravěk. Takže jsem námět nechal dlouho ležet a posléze zpracoval s tím, že podstatnou složku představení bude tvořit Martinova hudba. Bohužel se už nedožil premiéry...

Helena Macháčková, manželka a spolupracovnice Petra:

helena

Helenko, jak tuhle hru vidíš, o čem je?
Na tohle představení mám stále stejnou asociaci: Je o tom, jak se „snažíme“. Čtyři zcela různí lidé se v určitém prostoru (kanceláři) snaží vyřešit společný problém. Vidím ji ale také jako příběh o skladateli. Martin Marek se v průběhu tvorby hudby pro toto představení dostal do komatu … hudbu pak dokončil jeden z hudebníků v představení Honza Pták.

Podle mě má hra málo humoru, lidé se oproti ostatním představením téměř nezasmějí.
Záleží na tom, jaké se sejde publikum. Dnes nebylo uvolněné, ale uzavřenější, zahloubanější… Možná tak působí vážná hudba na toho, kdo na ni není zvyklý.   

Lenka Chadimová (Laň), role „ženy s vozíkem“:

lan

anai

Lani, představuje tvoje role negativní postavu?
Symboliku má takovou, jakou si do ní divák dosadí. Už jsem se setkala i s divákem, který ve mně viděl bezdomovkyni  a pojímal postavu sociálně. Vnímám ji také negativně, nicméně jako posla nějaké změny. Nechtěné a nevědomé. Moje postava nabízí konzum, zbytečnosti, které člověka zavalí, nechtěný „sajrajt“ v líbivém obalu.

Po představení se může každý divák zúčastnit tradičního „vynášení apriorních soudů“, tedy posezení na jevišti s režisérem, herci a dalšími tvůrci.

herci

Divačka Marta, žijící trvale v cizině:

martaMarto, měla jsem pravdu, když jsem Tě lákala do divadla a slibovala, že uvidíš něco, co jsi ještě neviděla?
Měla. Tohle bylo naprosto originální představení!

Jak sis vyložila hru, zejména ženské postavy, Ty?
Paní s vozíkem
(Lenka Chadimová): Ta pro mě představovala toho obávaného mamuta. Vědečtí pracovníci nevěděli, jak bude vypadat, tak proč ne takto? Možná hra měla představovat lidskou zbabělost: chtěli mamutovi propíchnout srdce, ale místo toho se schovali a nic neřešili. Jak se postupně blížil slunovrat, blížila se i paní s vozíkem a upozorňovala ranami tyčí.

Uklízečka (Barbora Šabartová): Ukázalo se, že skromně vyhlížející praktická paní je inteligentnější než ta, která si na intelektuálku jen hrála.

Intelektuálka (Zdeňka Brychtová): Vyhrožovala vyzrazením kolegy, který si vyráběl v práci soštičky, což může znamenat, že si lidi v kanclu hrají na internetu, místo toho aby pracovali. A pak se najde někdo, kdo je vydírá.

divadlo

divadlo8

Milé čtenářky, pokud jsem vzbudila váš zájem a vaši zvědavost, přijďte se na Mamuta podívat a udělat si vlastní názor. Rozhodně za to stojí!

První z vás, která se ozve na můj e-mail (z.hainallova@seznam.cz), získává dvě vstupenky zdarma!

Reklama