Slavilo se 5. výročí otevření vlastních prostor, slavilo se vpravdě „kamenně“ a slavilo se moc krásně - slavili herci současní, herci „staré gardy“, slavilo publikum, které ten večer shlédlo jednu z nejúspěšnějších her - improvizačního Ras Al Chajmu.

Co mají čekat od večera diváci, se lze dočíst na stránkách divadla ZDE.

Co je avizovaná performance, které jsme se měli zúčastnit my herci, kteří jsme studio Divadla Kámen (divadlení sál, výstavní galerie, kavárna a bar) vlastníma rukama budovali, jsem si vygooglila, a i tak přesně netušila, co se po nás bude chtít.

divadlo

divadlo

divadlo

divadlo

divadlo

Vlastně se mi tam ani moc nechtělo. Večer jsem už nejraději doma a tu hru už jsem jednou viděla. Navíc dobré čtyři roky od derniéry úspěšné hry Marmeláda, která si vysloužila v Hronově Zlatého Aloise (ZDE), v divadle nehraji. Současné nové herce znám jen z jeviště či od baru - většina ostatních se stejně jako já rozprchla a marně jsem je hledala, i když jsem se do divadla vypravila na nějakou tu premiéru (ZDE) či vernisáž obrazů kolegyně herečky mému srdci blízké (ZDE).

Tentokrát jsem byla nejen překvapena, ale přímo nadšena. Přišli totiž skoro všichni. A bylo to setkání až dojemné. Najednou jsem si uvědomila, jak moc mi chybí nejen oni, ale i hraní. A taky mě napadlo, že od nového roku, kdy budu na volné noze, možná požádám o nějakou tu malou roličku.

divadlo

divadlo

Autorské divadlo vedené pevnou rukou Petra Macháčka (příbuznost jména skutečně nesouvisí s jakýmkoliv jiným slavným Macháčkem) a jeho ženy Heleny existuje již 15 let a stejně tak dlouho zamotává hlavu porotcům na různých přehlídkách nezávislé divadelní tvorby. Tvoří naprosto originální projekty (jak je dnes moderní říkat) disponující specifickou poetikou a jiným stylem herectví, než jsme zvyklí. V poslední době se pro mě překvapivě orientuje na improvizaci. Překvapivě proto, že v dobách mého hraní striktní dodržení textu a formy bylo nezbytné - stačilo lehce odbočit a hrozilo rozpadnutí celého představení.

divadlo

divadlo

Hned po Chajmovi přišlo něco, o čem jsem neměla ani tušení, že by mohlo existovat. Dokonce ani v Divadle Kámen. A to je co říct. Před pěti lety zasáhli profesně jen elektrikáři a vzduchotechnici, ostatní z původně značně odpudivého skladiště vznikalo pouze usilovnou a tvrdou prací herců. Někteří zde dřeli téměř denně, někteří jen občas. A tuto atmosféru jsme měli teď přiblížit divákům a sobě samým připomenout. Nejdříve přímo na jevišti vznikl totální galimatyáš - všichni jsme pobíhali a lamentovali, a pak jsme se na pokyn šéfa rozprchli „pracovat“ do všech prostor vč. záchodků: Takže v jednom okamžiku se v kavárně oháněli u kýble s maltou zmazaní zedníci fankami, na dámských záchodkách klečely s hadrem v ruce dvě „uklízečky“ volající po rumu a v galerii balancoval na štaflích vizáží nejosobitější herec a současně sponzor divadla, původně vyučený elektrikář. No a já s hadrem lítala po celém divadle. Přitom všem jsme měli za úkol hrozně nadávat. A věřte, že nám to šlo naprosto perfektně! Docela by mě zajímalo, co na to diváci.

divadlo

divadlo

divadlo

Po pár minutách zazvonil zvoneček (v divadle se zásadně používá pravý ruční), diváci usedli na svá místa, my herci se na jevišti ujali skleniček, Petr Macháček pronesl přípitek a bouchly špunty. Dostalo se i na diváky. Vždyť bez nich by každé divadlo ztratilo smysl (Divadlo Kámen se k nim chová zvláště pozorně: Pamatuju doby, kdy se rozdávaly speciální kamínky pro štěstí, jako dnes večer, a před jednou z her dokonce i rakvičky se šlehačkou). Posléze jsme všichni ochutnali ze tří naprosto originálních dortů (mně nejvíc chutnal ten se svíčkami s bílou polevou a nápisem v arabštině Ras al Chajma), a co se dělo potom, už nevím, čekal na mě taxík. Přece jen jsem od svých zlatých divadelních časů o pár let zestárla, a když mám ráno vstát, pařit už nemohu.

divadlo

divadlo

Na závěr fotoreportáže z velkolepého happeningu bych vás ráda pozvala na hru Bohunka. Pouze večer 6. prosince 2012 ji máte možnost spatřit v naturalistickém provedení. Proč? Neprozradím - přijďte se podívat! Vstupenky a bližší info viz: www.divadlokamen.cz

divadlo

A ta z vás, která první napíše na ženu-in do zpráv Anai, má možnost zúčastnit se představení ZDARMA v mé společnosti. Jako bonus ji osobně seznámím s duchovním otcem tohoto originálního divadla, Petrem Macháčkem, i s přítomnými herci.

Reklama