.

Divadlo Kámen: Piknik na konci léta, tentokrát na Cibulce

Cestování

Divadlo Kámen: Piknik na konci léta, tentokrát na Cibulce

I letos uspořádalo pražské Divadlo Kámen pro své příznivce, diváky a především herce opět tradiční originální historicko-vycházkovou akci nazvanou „Piknik na konci léta“.

Vždy žasnu, co je v Praze úžasných krajinných i historických skvostů, za nimiž Pražáci často cestují stovky kilometrů, ale nenapadne je hledat je přímo „u pusy“.

Dorazila jsem na nádraží Praha-Knížecí (do té doby jsem netušila, že existuje) štědře zdobeného grafity.divadlo

Příhodné, neboť cíl naší cesty je známý jako sídlo squatterů.

Účastníci pikniku jsou v pozvánce tradičně vyzváni k retro úboru, které tvoří v ideálním případě květované šaty u dam, vycházková hůl a květovaná košile u mužů, slamák a piknikový koš (pro obě pohlaví). Já zvolila umírněnou pohodlnou variantu, stejně jako četná batolata:

divadlo

Za chvíli byl čas nastoupit do naší jednovagonové „lokálky“:

divadlo

Naše cesta, kterou jsme si zpříjemňovali kolujícím burčákem, vedla přes Žvahov, tedy moje rodiště.

divadlo

Petr Macháček se vyjádřil, že název mu přišel vždy děsuplný - zvláštní, mně ne. Přejeli jsme i známý hlubočepský viadukt a vystoupili ve vilové čtvrti v Košířích, o které nám charismatický kunsthistorik a pedagog Jakub Synecký, jehož specifické, téměř herecky pojaté výklady, bývají nedílnou součástí této akce, leccos prozradil.

divadlo

Na začátku parku zvaného dle usedlosti mající kořeny již ve 14. století a pojmenovanou dle jednoho z majitelů, měšťana Cibulky (nikoliv tedy podle kupole věže cibulovitého tvaru či snad políček cibule) nám Jakub sdělil, že se park rozděluje na tři části. Cestou okolo jezírka

divadlo

přijdeme k části „strašlivé“ u umělé zříceniny

divadlo

a můžeme se podívat ještě do části „melancholické“ u Poustevny:

divadlo

Zapiknikujeme si samozřejmě v části „veselé“, vedle značně zdevastované usedlosti, v níž se usadili squatteři, kam jsme při cestě letmo nahlédli:

divadlo

Za konečnou podobou usedlosti stál na začátku 18. století biskup L. L. Thun-Hohenstein, takže můžete obdivovat zbytky klasicistního empírového zámečku

divadlo

a romantický přírodní park, jemuž pralesní podoba přidává na tajemnosti. Zde naleznete v houštinách a kopřivách skryto spoustu nádherných soch:

divadlo

divadlo

divadlo

divadlo

Čínský pavilon - opět v žalostném stavu - stojí kousek od usedlosti nad rozlehlou loukou ve svahu:

divadlo

A pak už se začaly rozbalovat deky a obsahy košíků putovaly na společný ubrus. Piknik začal slavnostním přípitkem, proneseným hlavní organizátorkou Helenou Macháčkovou

divadlo

a pokračoval lukulskými hody ve stylu „co kdo přinesl“:

divadlo

V průběhu pikniku jsme se opět dozvěděli od Jakuba leccos zajímavého z historie usedlosti a parku:

divadlo

Nechyběla ani hudební vložka jednoho z účastníků:

divadlo

Důkaz účasti Anai vám bohužel nemohu nabídnout, neboť za fotoaparátem jsem stála já sama a zapomněla jej vrazit někomu okolo. Někdo mě vzal zezadu (v červném svetru):

divadlo

Bylo by krásné, kdyby někdo hodně bohatý, či nějaká, třeba i zahraniční nadace usedlost s parkem zakoupila a vrátila jí původní podobu. Stálo by to za to - i přesto, že úžas návštěvníků nad náhodně objevenými sochami bez směrovek a tabulí má určitě něco do sebe. Třeba takového Jupitera hned tak někdo nenajde. S největší pravděpodobností pouze pokud si potřebuje „odskočit“. Toalety, natož stánek s občerstvením, byste totiž hledali široko daleko, takže pokud jsem vás inspirovala k výletu, jídlo a pití berte rozhodně s sebou!

Zajímá vás poetika Divadla Kámen, která se vtiskává do všech akcí divadlem pořádaných, tedy i do „Pikniku na konci léta“? Na ten si sice budete muset počkat zase až za rok, takže vás alespoň zvu na nejbližší divadelní akce:

19. 9. můžete shlédnout nejnovější hru „Pohled na řeku Labe“, kam se samozřejmě chystám, a 26. 9. uvidíte již 12. sezonu hrané představení Karkulka, kde opět nebudu chybět (blíže na stránkách Divadla Kámen).

   
Doma - autor: Anai

Komentáře:

 1. [5] Anai [*]

  margot — #3 Pořadatelé nikoho k ničemu netlačí - ať si každý přijde, v čem se cítí dobře! Já se bála po zkušenosti slézání kopců kdysi v Dolních Chabrech, že v dlouhých šatech se někde přerazím, a velmi obdivuju přítomné dámy, které zvládaly, neboť na Cibulce není terén zrovna typicky parkový.

  superkarma: 0 11.09.2013, 10:51:23
 2. [4] Anai [*]

  Autorské Divadlo Kámen se liší, a to velmi: specifickou poetikou, formou, hereckým stylem, zvláštním intelektuálním humorem, či spíše satyrou, která s klasickým divadlem nemám příliš společného. Hrála jsem tam 6 let a přiznám se, že jsem první léta nepochopila  pointu hry Karkulka, kterou máte možnost teď v září vidět možná naposledy.

  Uspět v konkurenci stovky divadel, jejichž úspěšnost stojí na mediálně známých jménech herců je velmi těžké - klasické divadlo hrají totiž všude a všichni, profíci i amatéři.

  Takže doporučuji vyzkoušet, kdo chce vidět, co ještě neviděl! Sml58

  superkarma: 0 11.09.2013, 10:49:20
 3. avatar
  [3] margot [*]

  u podobné, navíc opakované akce bych očekávala lepší ústrojovou kázeň účastníků - to mě trochu zklamalo. jinak moc pěkný výletSml67 a na představení zase ráda zajduSml16

  1. na komentář reaguje Anai — #5
  superkarma: 0 11.09.2013, 08:41:45
 4. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16v divadle Kámen jsem byla kdysi dávno - no byla to šílenost - můj šálek kafe to teda není

  superkarma: 0 11.09.2013, 08:34:13
 5. avatar
  [1] lenig [*]

  tak tohle musela být bomba Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 11.09.2013, 07:55:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme