Milé ženy-in, mnohé z vás možná víte, že svou reakční práci občas prostřídám svou druhou (původní) profesí a tou je návrhářství kostýmů. Pokud vás zajímá, jak takový kostým vzniká, ráda vás provedu zákulisím. Přijměte mé pozvání do plzeňského divadla.

Dalo by se říci, že Divadlo Josefa Kajetána Tyla je mým druhým „pracovištěm“. Díky laskavému přístupu redakce mám tu možnost vrátit se občas na prkna, která znamenají svět. Ovšem ne tak doslovně, jakožto výtvarnice jsem spíš figurkou v pozadí, která inscenaci pomáhá vytvářet  a na „posvátná“ prkna vstoupím až při závěrečné „děkovačce“ na premiéře. Ale tomu předchází dlouhá cesta.

Jak vypadá proces, než herec oblékne kostým, změní se v dramatickou postavu a poprvé se otevře opona.

Výklad hry a koncepce

Pokud občas chodíte do divadla, jistě víte, že kostým není jen pouhým oblečením pro herce, ale má obrovský význam pro vývoj a charakter postavy. Dobrý kostým pomáhá herci v utváření role, ale i divákovi v orientaci ve hře. Jak budou kostýmy vypadat, a do jakého období se zařadí, může být různé. Záleží na koncepci režiséra. Jedna hra od téhož autora může, nebo by dokonce měla, vypadat úplně jinak. Ctižádostí každého režiséra i výtvarníka je dát do ní svůj pohled, aby divák, který tentýž titul už někdy viděl, v něm našel opět něco nového. U divadla víc než kde jinde platí: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Divadlo je živý proces, který se stále vyvíjí, každá inscenace je jiná a zraje jako víno.

Prvotní je vždycky text

Hra od Tennessee Williamse Sestup Orfeův, o které bude dnes řeč, je natolik silná svým příběhem, že není potřeba žádných výtvarných fint, aby diváka chytila. Děj je zařazen do padesátých let minulého století a odehrává se v malém ospalém městečku v chátrajícím obchodním domě.

Jde o tragický příběh ženy (Lady), která je po vraždě otce „vykoupena“ svým současným manželem. Ten umírá na rakovinu a ona žije bez radosti a lásky ze dne na den. Stojaté vody zdejšího života rozvíří  nově příchozí cizinec. Je jako zjevení. Symbol svobody a nezávislosti. Lady, která nikdy neprožila opravdovou lásku, se do něj zamiluje a její život začíná mít opět smysl… Více vám prozrazovat nebudu, ale kdo zná hry Tennese Villiamse, nebude čekat happy end.

Návrhy kostýmů

Kostýmy většinou vycházejí z návrhu scény. Buď z ní vystupují, nebo s ní záměrně srůstají, jak tomu bylo v našem případě. Shodli jsme se na ponuré „zaprášené“ barevnosti, která podtrhuje ošuntělost a depresivnost prostředí. Na šedém pozadí scény se pohybují herci v černo-šedo-“bílých“ kostýmech, takže částečně splývají s prostředím.

Nebudu vás unavovat výčtem všech osob. Zaměřím se jen na některé ženské postavy. Postava Lady vstupuje na scénu v černém. Doprovází manžela, který přijíždí z nemocnice domů zemřít. Je zahalená, uzavřená, ale svým způsobem elegantní, protože patří k místní „smetánce“.

návrh

Návrh kostýmu obsahuje varianty a převleky

realizace

Jedan z variant. Šaty pro příchod. Patří k nim ještě klobouček, rukavice a kabelka

Proto jsem zvolila černý kostým, který je variabilní. V průběhu hry není čas na velké převleky, proto sukně zůstává a proměňují se jen vrchní díly, které se stávají ženštější a svůdnější, protože Lady začíná žít, plánovat, a budovat svůj sen, cukrárnu.

Otevření cukrárny bere jako záminku, aby se přestala schovávat v černé, a ukáže se trochu provokativně v plné kráse. V růžových koktejlkách, které charakterizuje její „znovuzrození“, vzpomínku na mládí a snahu vymanit se ze zajetých kolejí.

návrh

Návrh růžových koktejlek se vzorkem látky. Kostým byl zatím pouze rozpracován, takže jsem si ho nemohla vyfotit

Každý návrh se vyvíjí

Výslednému návrhu předchází řada skic a variant. Na jedné z nich se musí shodnout režisér, výtvarník scény i kostýmů. Když je vše schváleno, projde návrh předávačkou, kde se sejde realizační tým (střihačka, maskérka, garderobiérka, modistka a samozřejmě šéf dílen, který rozhoduje o rozdělení financí.

návrh

Další ženskou postavou je Carol. Mladá rebelka, která ráda provokuje. Něžné dívčí šaty v kombinaci s odřenou koženou bundou

kostym

Varianta podle návrhu. Kontrast něžných dívčích šatů a odřené bundy symbolizuje rozporuplný charakter postavy

druhá varianta

Druhá varianta. V textu je předepsán dlouhý kabát, ale mně se víc líbila bunda. Uvidíme, co se nakonec ujme. Šaty jsou zatím v syrové podobě. Budou se ještě patinovat, aby vypadaly ušmudlaně. Slečna je poněkud zhýralá, ráda si přihne a válí se, kde a s kým ji napadne

návrh

Návrh kostýmů vedlejších rolí. Sousedky Bedulah vlevo a Dolly vpravo

kostým

Šaty Dolly, zatím bez bolerka

Papír snese všechno

Něco jiného je obrázek na papíru a něco jiného realizace, (jak umí návrh „přečíst „střihač a dílna ušít), ale konečné slovo má vždycky herec, který ho obléká.

První zkouška je vždycky o představivosti a improvizaci a ne každá herečka (či herec) je dostatečně trpělivá/ý a připouští, že šaty jsou jen polotovar.

Když jsem na herečku (Andrea Černá) poprvé oblékla růžové šaty, tvářila se dost otráveně. Nakonec stačilo pár detailů, šaty dostaly ten správný šmrnc a dospěly jsme k vzájemné spokojenosti.

Kostým hodně ovlivňuje psychiku a musí sedět jako druhá kůže. Vždycky záleží na dohodě mezi výtvarníkem a hercem, a  vzájemné „šprajcování“neprospívá nikomu.

Dnes je „první hlavní“

Což je chvíle, kdy herci poprvé vstoupí na scénu v kostýmu a naučí se s ním pracovat. Teprve teď se ukáže, jestli všechno vzájemně funguje.

A ještě zdaleka není vyhráno.

Tak nám držte palce. Vlastně přejte divadelní „Zlom vaz“.

Příště se můžete těšit na fotky z představení, které má premiéru tuto sobotu.

Reklama