Zdraví

Dítě v šátku

Náš mladší syn nikdy neměl hluboký kočárek. Kupovali jsme až golfové hole kolem jeho prvních narozenin. Přesto si  nikdy nestěžoval. Do té doby jsem ho totiž nosila denně v šátku a moc ráda na tu dobu vzpomínám. Líbila se mi neustálá synkova blízkost, bylo to vlastně takové prodloužení těhotenství. Nejen pro mě, ale i pro něj - díky šátku mohl dále naslouchat tlukotu mého srdce, těšit se z houpavých pohybů při chůzi, být stočený podobně jako v děloze.

V Česku jsou často zdravotníci k šátkům nedůvěřiví, ale zbytečně. Třeba v sousedním Německu se jimi zabývali dokonce na univerzitě a výzkumy doložily, že nošené děti se psychicky i fyzicky lépe vyvíjejí. 

A zároveň je šátek nesmírně praktický, mít volné ruce je často k nezaplacení, ať už v MHD, kde odpadá starost se schody, nebo doma, když potřebujete miminko uklidnit a zároveň třeba zamést.

"Šátek roste s dítětem, nabízí mnoho způsobů nošení a lze ho využít i jinak, třeba jako přikrývku nebo houpačku," říká Petra Sovová, matka pěti dětí, která má s šátky bohaté zkušenosti. Ostatně, náš šátek visí dodnes v dětském pokoji coby houpací síť a houpačka a je v trvalé permanenci.

Klokanka vychází z módy

Šátek nebo jinak také nosítko je vlastně dlouhý pruh bavlněné látky, speciálně tkané tak, aby byla pružná a pevná zároveň. Většinou se šátky dováží z Německa nebo přímo z Jižní Ameriky, vyrábějí se však už i u nás.

Šátky pomalu vytlačují i dříve hodně populární klokanky, což odborníci jen vítají. "Dítě v klokance v podstatě sedí a jeho hlavička, velká a těžká v poměru k tělu, zatěžuje páteř a sedací hrboly," vysvětluje porodní asistentka Ivana Königsmarková. Nehledě na to, že většina klokanek má příliš úzký pruh látky mezi nohama dítěte, a kyčle tak nejsou dostatečně roztažené tak, jak by měly být.

Asi největší nevýhodou klokanek je fakt, že mají jen jednu velikost, takže dítě v nich je nejdříve moc volné, aby se tam posléze nemohlo vejít. Šátek se váže vždy podle toho, jak je dítě velké, přičemž záleží i na jeho věku: zatímco novorozenci se nosí v leže na břiše matky, kojenci v úvazech vzdáleně připomínající právě klokanku. Rozdíl je to však propastný. Zatímco z klokanky, v níž jsem tu a tam poponesla prvorozeného, mě bolela záda jako čert, díky pevně uvázanému šátku mě naopak bolet úplně přestala. Děti starší jednoho roku se nosí na zádech.

Nebude rozmazlené?

Dítě by v šátku samozřejmě nemělo být dvacet čtyři hodin denně – nebylo by to pohodlné ani pro něj, ani pro matku. Otcové mohou děti nosit zrovna tak. I pro dítě je příjemné, když může změnit polohu, protáhnout se nebo se prospat třeba na břiše. Také matka by neměla nosit celý den na těle zátěž, byť tak příjemnou. 

Častou námitkou proti šátkům je obava, že nošené dítě bude rozmazelné. Opak je však pravdou: takhle rozmazlenost nevzniká. S tím, jak dítě roste, zkracuje se i doba nošení. Zatímco kojenec v šátku dlouhé hodiny spí, půlroční dítě už na návštěvě vyndáte, aby se prolezlo, a roční dítě už jen přenesete z místa na místo. Nakonec své dítě nosíte jen výjimečně, já jsem třeba syna nosila naposledy ve dvou a půl letech v létě na horách, když se mu nechtělo šlapat do kopce. Mám dojem, že právě nošené děti jsou samostatnější a sebejistější v tom dobrém slova smyslu a nemají potřebu vynucovat si zbytečnou pozornost.

Jak vázat dítě do šátku?
-         poloha by měla vždy odpovídat věku
-         dítě je možné nosit na břiše i na zádech rodiče
-         pro nejmenší děti ve věku dvou až tří měsíců je ideální poloha na zádech, pří níž jsou mírně stočené do klubíčka
-         starší kojenci se nejlépe cítí na břiše rodiče, ve svislé poloze, obličejem k tomu, kdo je nosí
-         způsobů vázání vepředu je několik, některé podpírají nejen záda, ale i hlavu, jiné umožňují dítěti volný pohyb rukama
-         děti zhruba od roka je nejlepší nosit na zádech, mimo jiné proto, že na nošení vepředu už jsou moc velké a neviděli byste přes ně na cestu

________________________
Již vyšlo:
Víte, jak nosit dítě?

 
   
13.10.2004 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [68] next_way [*]

  http://www.materstvi.cz musim katarince udelat malou reklamu ale myslim si ze si to zaslouzi:-) jinak co vim byla moznost si to tam vyzkouset a to jak vak tak satek... sic mi je 20 ale s satkem je to super a hlavne sranda.. hlidam deti ale setkala jsem se i s takovyma ktere to pozdeji odmitali a chteli " doludolu ja sama"

  superkarma: 0 13.10.2004, 20:08:58
 2. avatar
  [67] Andula [*]

  sarobrouk: vidíš, já myslím, že tak jako tak nošení není zbytečné, ale každý to může cítit jinak Možná si šátek zprvu půjčit?

  superkarma: 0 13.10.2004, 19:55:14
 3. avatar
  [66] sarobrouk [*]

  Já jsem ve stádiu váhání.Moc se mi to líbí, ale nevím. Ta cena mě fakt trošku odrazuje, co když se mi to pak nebude líbit v praxi. Miminko čekám v únoru, tak mám ještě čas na přemýšlení. Možná počkám až jaké miminko bude. Jestli chovavvé nebo jestli bude spinkat pěnkně samo, a nebude plakat, tak není třeba je zbytečně nosit.

  superkarma: 0 13.10.2004, 19:43:07
 4. avatar
  [65] Andula [*]

  Lesana: to je fakt. Já nosila v šátku jen Juniora, takže jsem až tak unošená nebyla, ale naprosto ti rozumím.
  Podle mě se do toho člověk nesmí nutit, mně to třeba děsně bavilo, ale je fakt, že jsem ho skutečně hodně nosila právě ten rok, pak už toho bylo míň, asi to tak mělo být. Jo a taky je smutné, když se do tohohle nošení někdo nutí jen proto, že je to tak trochu moderní a přitom jemu ne vlastní.

  superkarma: 0 13.10.2004, 19:11:01
 5. avatar
  [64] Lesana [*]

  Andula: Akorát mám pocit, že tu ještě nepadlo, že matčina záda si nestěžují, ovšem matka MUSÍ CHTÍT nosit. Netuším, jaké zkušenosti máš ty - já u druhého děcka najednou měla pocit, že už jsem celá unošená... a nějakou dobu jsem nošení vypustila, protože jsem fakt nemohla. Vlastně starší holku jsem nosila od narození do dvou let, mladší se narodila, když starší bylo dva a čtvrt a taky jsem ji hned od narození začala nosit... a najednou jí byl rok a já měla pocit, že haranti už mi můžou vlízt na záda... teda vlastně už radši ne A bolel mě celej člověk, jen jsem POMYSLELA na šátek. Ale teď už je to zase v pohodě, už se zase vesele nosíme

  superkarma: 0 13.10.2004, 19:07:37
 6. avatar
  [63] Andula [*]

  femme: bylo vysvětleno již níže, děti to vesměs velmi oblibují a matčina záda si též nestěžují Ale je fakt, že nelze začít z ničehonic nosit třeba patnáctikilové dítě

  superkarma: 0 13.10.2004, 18:50:22
 7. avatar
  [62] femme [*]

  možná je to pohodlné pro dítě, i když o tom pochybuju, ale co matka a její záda? s kočárkem je sice trochu problém v MHD, ale za to je pohodlný a uveze i tašky

  superkarma: 0 13.10.2004, 17:43:02
 8. avatar
  [60] Lesana [*]

  Suzanne: záleží na tom, jak máš šátek zavázaný nebo jak dítě do vaku či šátku dáš. Třeba tady:
  http://www.emitex.cz/vak/pbok.htm
  koukají dítěti nožičky i z vaku

  Jenže přeci jenom šátek je variabilnější, takže u něj existuje i víc úvazů, ze kterých nožičky koukaj...

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:44:59
 9. avatar
  [59] Lesana [*]

  alko: Mám doma knížku pro maminky někdy z roku 1980, a v ní si nošení v šátku pan dr. moc pochvaluje... takže až tak třeskutá novinka to nebude Jinak tchyně taky vychovávala děti v době, kdy se radilo nenosit, nechovat, nechat řvát Jednak to nedodržovala, jednak mi i dneska říká, hlavně ať chovám a hladím

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:42:08
 10. avatar
  [58] Andula [*]

  alko:navíc, zrovan Švejcar leccos z toho, co říkal, sám přehodnotil

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:36:46
 11. avatar
  [57] Andula [*]

  alko: j mám za to, že dětem dělá dotýkání se moc dobře a vždycky se mi to osvědčilo

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:36:06
 12. avatar
  [56] Suzanne [*]

  alko: Je, tak to by se mi nelíbilo Se mnou mimi v posteli spalo, v porodnici přes den, doma většinou. Následky to na něm nezanechalo Teda, leda v tom, že je po mě praštěnej Já vím, že prof.Švejcar byl kapacita, ale v tomhle se chovám jako samice a běda, jak mi do toho někdo kecá. Další mimi bude, předpokládám, taky blízko. Co se týkalo porodu, mimi a kojení, chovala jsem se velmi pudově, až se okolí bálo

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:25:35
 13. avatar
  [55] Suzanne [*]

  Jak tak koukám na fotky a porovnávám babyvak a šátek - zdá se mi to, že z šátku většinou koukají nožičky a z vaku ne?

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:22:03
 14. avatar
  [54] alko [*]

  Suzanne: asi je to tak jak píšeš, ale v tomhle konkrétním případě NE!
  Jsem ze staré školy, odchovaná dr. Švejcarem a ten hlásal, že by mimčo ani nemělo spát s maminkou v posteli, kvůli pocení ap.

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:21:54
 15. avatar
  [53] Lesana [*]

  bombai: no jo, buď jedno v šátku, druhé v a střídat... nebo se nech inspirovat fotkama :

  http://www.babyidea.fi/kantoliinoista/mayawrap/mayawr29.jpg
  http://www.babyidea.fi/kantoliinoista/mayawrap/mayawr28.jpg
  http://www.babyidea.fi/kantoliinoista/mayawrap/mayawr32.jpg
  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie05v.jpg
  http://www.didymos.de/neu/html/bilder/kundenbilder/zwillinge-kl.jpg
  http://www.kangarookorner.com/images/how_twins_1.jpg
  http://www.kangarookorner.com/images/how_twins_2.jpg
  http://www.kangarookorner.com/images/how_twins_3.jpg

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:21:18
 16. avatar
  [52] Suzanne [*]

  alko: Čuchání k mamince asi ještě žádné mimčo nepoškodilo, naopak, co pro tebe je příšerná představa, pro něj bude mana nebeská

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:13:54
 17. avatar
  [50] rystupije [*]

  Mám babyvak a je super.Na první dceru jsem ho měla až od 4 měsíců.Do té doby jsem měla klokanku,ale ta je fakt nevhodná.Jak popisuje v článku.Teď mám dvouměsíční miminko a vak mi moc vyhovuje.Doporučuji!

  superkarma: 0 13.10.2004, 15:01:39
 18. avatar
  [49] Andula [*]

  alko: to je ale omyl, tedy nevím, jak v pířpadě téhle maminky, jinak ale možná paradoxně matka od dítěte teplo spíše odvádí

  superkarma: 0 13.10.2004, 13:19:57
 19. avatar
  [48] alko [*]

  V létě jsem v hodně parném dni potkala obézní zpocenou maminku s dítětem přitisknuným na těle (asi v klokance). Dost mi vadilo, když jsem si představila, co to miminko, asi dýchá. A taky mu muselo být strašné teplo.

  superkarma: 0 13.10.2004, 13:17:25
 20. [47] Rikina [*]

  No, nevím, před 20 lety jsem byla za krkavčí matku, co dítěti ničí zdraví nošením v čemkoliv, neboť mimčo má pěkně ležet na rovné podložce. Nosila jsem syna napřed v klokance, a když byl větší, tak v šátku, ale jen krátce, šátek byl malý a dítko těžké. Tak jsme pořídili sedačku, a tu už nosil tatínek na zádech. Druhého syna jsem ale už vozila v kočárku, protože jinak to nešlo. Jedno dítě za ruku, jedno v kočáru, pod kočárem nákup, a k rukojeti kočáru přivázané vodítko s psem.

  superkarma: 0 13.10.2004, 13:07:43
 21. avatar
  [44] Lucimo [*]

  Andula: Lesana: Dík, ozkouším a popřípadě si pořídím origoš, až to bude jednou aktuální...

  superkarma: 0 13.10.2004, 12:21:50
 22. avatar
  [43] Lesana [*]

  Lucimo: asi takhle - když jsem obyč šátek uvázala do kruhu, tak jsem v něm mohla mimčo 2-3 dny nosit, aniž bych musel převazoat (měla jsem tehdy naraženou ruku, takže mi šátek uvázal manžel, protože já s jednou rukou prakticky nemohla hnout). Oproti tomu šitý šátek jsem během vycházky musela převazovat, protože se mi poněkud víc povoloval. A taky se mi v porovnání s tkanými šátky hůř vázal, myslím tím taková ta "jemná" dotažení, aby všechno sedlo tak jak má.

  superkarma: 0 13.10.2004, 11:59:57
 23. avatar
  [42] Andula [*]

  Lucimo: šátek tkaný přímo na nošení líp pruži a drží a líp dítě podpírá

  superkarma: 0 13.10.2004, 11:57:43
 24. avatar
  [41] Lucimo [*]

  Lesana: Co konkrétního ti vadí na šitých šátcích? Já jeden mám, ozkoušela jsem ho zatím pouze s 30 měsíčním cvaldou, na miminko v šátku se teprve chystám...tak abych věděla, na co si dát pozor...

  superkarma: 0 13.10.2004, 11:52:55
 25. avatar
  [40] ValinaK [*]

  já jsem šátek propásla.... mám desetiletého syna a tenkrát se mi o šátku mohlo jen zdát... škoda, ještě jsem neviděla řvoucí dítě v šátku!!!! Moje dítě prořvalo takřka celý čas strávený v kočárku (pokud náááhodou nespinkal )

  superkarma: 0 13.10.2004, 11:46:02
 26. avatar
  [39] Mersi [*]

  Je som ho nemala, ale pri druhom si ho určite kúpim.
  Ja robím veľa veci z Michalkou na rukách, dokonca sa aj líčim. Je na mne stále nalepená. Koľkokrát som si hovorila, že som si ho mohla kúpiť.
  Trebárs aj na poštu sa s kočiarom nedostanem, sú tam schody.
  Keďže sa budeme sťahovať do nového a tam nie je výťah, tak to určite ocením

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:54:21
 27. avatar
  [38] xantypa [*]

  me se to libi ale jezisi kriste ta cena

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:54:20
 28. avatar
  [37] Žábina [*]

  jedna moje známá měla dokonce takový velký šátek jako postýlku....

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:39:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [35] gerda [*]

  lesana: já už to asi nevyzkouším:), ale zkusím to téma nadhodit kamarádce, má 4 měsíčního Matěje, jestli o tom ví, ta je pro každou dobrou novinku!

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:33:41
 2. avatar
  [34] Andula [*]

  violetta: tak jasně, že velk nákup je asi něco jiného, ale jinak myslím, že nákladní auto nepotřebuješ

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:25:00
 3. avatar
  [33] Lesana [*]

  gerda: mívám problémy se zády, ale kupodivu moje záda lépe snáší nošení dětí v šátku, než tahání se s kočárem - vyzkoušeno na vlastní kůži :o) U prvního mimina jsem někdy v půl roce vytáhla kočár... a hned při první příležitosti vlečení kočáru do schodů mi ruplo v zádech Nosit za týhle situace dítě v šátku sice nebyla žádná lahůdka... jenže kočár jsem bolavýma zádama vůbec nedokázala dostat z bytu...

  A to víš, že v šátku dítě míň mrzne - zahříváš ho mimo jiné i vlastním tělem. Schválně si vyzkoušej

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:21:50
 4. avatar
  [32] Olka [*]

  Andula: Batůžek na záda je k dítěti na břiše asi opravdu jen na pár drobností. Pod kočárkem s ročním tedy devítikilovým dítětem jsem běžně vozila dvacetikilový nákup (9 l vody, 3 kg pracího prášku, 3 kg brambor, ovoce, zeleninu, atd.), tenkrát jsme ještě neměli auto, a neumím si představit, že by to měl někdo tahat v rukách.

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:19:48
 5. avatar
  [30] Lesana [*]

  violetta: bunda nevím, já rodila v prosinci, takže jsem na šátek používala "těhotenskou". A další rok už holka stejně chtěla chodit, takže už byla oblíkaná "na ven" a nosila jsem ji ne pod bundou, ale na ní. Na nákupy jsem chodila stejně, jako před dítětem - s batůžkem na zádech Jasně, mám dvě děti relativně krátce po sobě, takže u druhého už jsem kočárek ocenila - obě holky jsem hodila do korbičky, nákup pod kočárek a bylo vymalováno. Akorát že původně jsem starší holčinu začala v šátku nosit PRÁVĚ PROTO, že něchtěla být v kočárku a mne nebavilo v zimě jednou rukou tlačit prázdný kočár a druhou schovávat dítě pod bundou... a mladší v kočáru sice občas vydrželo, ale jenom pod pdmínkou, že v něm seděla i ségra, jinak taky vyváděla jak pominutá... Ale nelituju, ten pocit, jak se neustále ňuchňám s malým miminkem

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:16:29
 6. avatar
  [29] Andula [*]

  gerda: je pod bundou přece

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:12:34
 7. avatar
  [28] Pajinka [*]

  gerda: To já taky ne.

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:08:44
 8. avatar
  [27] gerda [*]

  andula: no jo, ale co v zimě, v mrazu, jak se do toho šátku vejde fusak?! Nebo v šátku dítě míň mrzne?:)

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:05:45
 9. avatar
  [26] Andula [*]

  gerda: právě proto je šátek dobrý, že se naprostá většina úvazů nosí přes obě ramena

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:05:01
 10. avatar
  [25] gerda [*]

  pajinka: no, každopádně je to zajímavé, ale nešla bych až do takového extrému, abych kočárek zcela šátkem nahradila.

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:04:55
 11. avatar
  [24] Pajinka [*]

  gerda: Na maminčina záda je ten šátek výborný, vůbec je nezatěžuje - záleží na úvazu toho šátku - to jsou informace maminek, které šátek používaly.

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:57:50
 12. avatar
  [23] gerda [*]

  ... a ještě mi napadlo: každodenní nošení těžkého břemene:))) zpravidla na jednom rameni je pro maminku dobré zdravotní řešení? Co její páteř? Nemůžeme přece myslit jen a jen na blaho miminka, to potřebuje přece zdravou maminku a ne takovou, která bude za chvilku hekat, že ji bolí záda! Na procházky sem - tam, neříkám nic. Ale na běžný provoz spojený s vyřizováním, nákupy, to si fakt nepředstavím, kam dá maminka např. nákupní tašku a kabelku s doklady.

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:53:10
 13. [22] Hanule [*]

  Šátek je dobrý ,ale nesmí z něj v zimě vykukovat nožky dítěte jen ponožkách. Což se dost často děje.

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:49:11
 14. avatar
  [21] Andula [*]

  violetta: batůžek na záda na pár drobností?

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:46:24
 15. avatar
  [19] Žábina [*]

  já bych ho asi hodně využívala doma, když dítě pláče potřebuje pochovat a vy musíte taky něco udělat...tak je šátek ideální řešení...ale na ven např. v zimě si myslím že není nad kočárek...

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:26:25
 16. avatar
  [18] Lesana [*]

  zelvicka: Tak jestli nepočítáš s tím, že by nosil i tatínek, tak těch 4,6 m je zbytečně dlouhých, o půl metru míň by mi stačilo. A to jsem šmodrcha, který nejradši usadí dítě do kříže a maximálně obmotá (neumím si představit, že bych zrovna já měla používat nějaké vaky, trnula bych hrůzou, kdy dítě vyklopím ) Ale jinak nejlepší je šátek předem vyzkoušet. Pokud jsem si všimla, tak třeba VAtanai má na stránkách, že do dvou týdnů od nákupu berou šátek zpět, když ti nebude vyhovovat... (kdesi jsem zahlídla, že by se to snad mělo týkat veškerého zboží kupovaného přes net ze zákona, ale konkrétní zákon neznám... tudíž ruku doohně za to nedám)

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:12:12
 17. avatar
  [17] zelvicka [*]

  Lesana: moc ti děkuji, jsem stejně vysoka jako ty

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:07:05
 18. avatar
  [16] Lesana [*]

  Teda, já mám den

  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie11v.jpg
  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie01v.jpg

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:04:38
 19. avatar
  [15] Pajinka [*]

  violetta: Moje kamarádka ho nosila pod bundou.
  _Lucky: Cena je fakt , ale kdo ho má, je maximálně spokojený, takže se to asi vyplatí.

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:03:59
 20. avatar
  [14] Lesana [*]

  Jsem zvorala názvy fotek

  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie11v.jpg
  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie11v.jpg

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:03:49
 21. avatar
  [13] Lesana [*]

  zelvicka: na http://www.vatanai.cz je orientační tabulka velikotí, zkus se na ni podívat :o) Jinak já si nejdřív kupovala 3,6 m - jako že budu nosit jenom občas, tak mi stačí některé úvazy... Nakonec jsem nosila pořád a nahonem jsem dokupovala o metr delší šátek, kterým jsem byla schopná uvázat veškeré úvazy já i manžel (164 cm a 175 cm)

  _Lucky: zkus http://www.babysatky.cz - mají je levnější, než Vatanai. Vatanai mi sice připadnou kvalitnější, ale i tyhle mi bohatě stačí. V žádným případě bych nebrala šité šátky, ten jsem si zkusila koupit v nejkratší variantě na druhé dítko a děs běs

  violetta: v zimě se děti běžně nosí třeba pod bundou. Zkus se podívat třeba na fotky:
  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie11.jpg
  http://www.tehulka.cz/gallery/sylvie01.jpg

  superkarma: 0 13.10.2004, 09:02:43
 22. avatar
  [12] talenka [*]

  Máme baby vak od Pechů - na vázání šátku si moc nevěřím. Tak uvidíme, až se mimi narodí. Přes zimu spíš doma, protože bych asi měla strach, že s ním venku uklouznu.

  superkarma: 0 13.10.2004, 08:52:52
 23. avatar
  [10] _Lucky [*]

  No, až na to, že o šátcích vatanai vím víc i já (chlap), je to bezva článek. Spíš třeba mohla být alespoň základní informace, kde takový článek sehnat a nějaké upozornění na to, že existuje více velikostí by taky neškodilo. Mě by především zajímalo, kde ten šátek levně (ale kvalitní) koupit. http://www.vatanai.cz je sice světové, ale ta cena...

  superkarma: 0 13.10.2004, 08:49:17
 24. avatar
  [9] zelvicka [*]

  Taky uvažuji o šátku,mám termín porodu v březnu,ale nevím,jak velký šátek si máme koupit,poradí mi tady někdo?Dík.

  superkarma: 0 13.10.2004, 08:44:54
 25. avatar
  [8] emma [*]

  to je známá pravda, že děti do jednoho roku nelze dostatečně rozmazlit tulením je to pro ně jen dobře. a existuje již mnoho výzkumů, které dokázaly, že domorodé děti nošené na těle matky 24hod denně prospívají mnohem lépe a jsou sebevědomější než "kočárkové" děti

  superkarma: 0 13.10.2004, 08:36:38
 26. avatar
  [6] gerda [*]

  už jsem taky viděla tento způsob, ale dítě v kočárku mi připadá míň zranitelné. Šátek bych přijala jako krátkodobé řešení v bezpečném prostředí, ale do města bych se takhle asi nevydala...

  superkarma: 0 13.10.2004, 08:17:06
 27. avatar
  [4] sunnynka [*]

  Já jsem svého Pipinka taky nosila v šátku, dodnes, když je třeba nemocný (má 20 měsíců), tak si jej do šátku uvážu. Nebo když jdeme někam na výlet a nechci tahat kočárek Můžu vřele doporučit. Taky máme Vatanai, modrý.

  superkarma: 0 13.10.2004, 07:56:22
 28. avatar
  [3] Esťa [*]

  Já mám už sice 2 velké holky /16+18/,ale když vidím maminu s dítětem v šátku, připomíná mi to indiánky :-)), ale v tom dobrém slova smyslu.Myslím si, že tyto děti a mámy mají k sobě opravdu blíž, než když jsou v kočárku. Na druhou stranu..při své výšce nějakých 154 cm a váze 46 kilo nevím, jak dlouho bych ta mrňata unesla. Ale třeba si i já užiju vnoučátek a šátek si na rozhodně jednou pořídím :-))

  superkarma: 0 13.10.2004, 07:41:01
 29. avatar
  [2] Gabi [*]

  Šátek VATANAI mohu vřele doporučit

  superkarma: 0 13.10.2004, 07:35:30
 30. avatar
  [1] Pajinka [*]

  O šátcích jsem si toho už dost prostudovala a jestli ještě bude příležitost , určitě ho zakoupím. Jen nastudovat ty správné techniky vázání a je to , Do míst, kam se s kočárem těžko dostanu, je to ideální.

  superkarma: 0 13.10.2004, 07:28:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme