Rodina

Dítě v paneláku cvičí na housle, sousedi z toho šílí

Fidlikáním je rozuměna hra na housle, která znepřátelila dvě sousedské rodiny jednoho panelového domu na proseckém sídlišti v Praze.

Malý Paganini

housleManželé Kasíkovi se přistěhovali na sídliště před nedávnem. Do té doby bydleli v bytě u manželových rodičů, ale protože se jim brzy narodí druhé dítě, místa moc nebylo a také už chtěli být konečně sami. Pan Kasík je učitelem na základní škole, paní Kasíková právě nastoupila na druhou mateřskou dovolenou. Tu první měla se synem Honzíkem, kterému je osm let a je to takový malý Paganini.
Talent a lásku k houslím zdědil po svém dědečkovi, tatínkovi z otcovy strany. Nikdy ho do housliček nenutili, ale slyšel je u dědečka už odmalička a dědeček byl také jeho prvním učitelem. Po přistěhování do Prahy přihlásilli rodiče Honzíka do hudební školy, kde jim bylo řečeno, žen kluk má opravdu talent. Kasíkovi mají radost, že nesedí jako většina jeho vrstevníků u počítače, ale věnuje se něčemu smysluplnému, něčemu, co ho baví a co umí.

Nemohl by ten váš kluk fidlikat někde jinde?

Stejnou radost však nesdílí sousedi manželů Kasíkových. Starší manželé, kterým už děti odrostly, v bytě žijí sami a chtějí mít klid. A co si budeme povídat, stěny panelových bytů jsou jako z papíru. A pokojíček Honzíka sousedí právě s obývacím pokojem starších manželů. Při každém cvičení na housličky tak dochází i k zuřivému bouchání na stěnu.

Jednou si soused paní Kasíkovou zastavil na chodbě u výtahu:
„Nemohl by ten váš kluk fidlikat někde jinde?“
„A kde prosím Vás?“
odpověděla udivená maminka. „Vždyť tady je doma.“

A spor byl na světě. Ze strany starších sousedů došlo až ke stížnosti správci činžovního domu. Prý chtějí mít klid, a ne poslouchat každý den nějaké fidlikání. Správce domu se snažil spor vyřešit a poradil manželům Kasíkovým, ať synkův pokoj přestěhují na druhou stranu, a nebo ať si opatří protihlukové zabezpečení. To se zase nelíbilo panu Kasíkovi.
„Proč bych si měl na vlastní náklady zabezpečovat protihlukové zabezpečení? Syn cvičí převážnou část v hudebce, doma cvičí jen tak hodinku, a to ještě ne každý den, nevím, koho tím ruší?“
„Nás!“ vztekali se sousedé.
„Tak si dejte protihlukovou stěnu vy!“ opáčil pan Kasík.

„Domluvte se mezi sebou sami,“ konstatoval nakonec odevzdaně správce domu.

Sousedi se dodnes nedomluvili. A kdo to nejvíce odnáší? Samozřejmě Honzík, který cvičí se strachem, v očekávání, že sousedé každou chvíli zabuší.

 • Jak byste tento spor řešily?
 • Je vůbec řešitelný?

Pozn. red.: Příjmení rodiny Kasíkovy bylo z pochopitelných důvodů pozměněno.

Čtěte také:

   
15.08.2011 - Rodina - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [61] Valinka Farná [*]

  Chytra pena má vyborné akustické vlastnosti. Zvuk odrazí, my s ní máme zatepleno a neslyšíme v podkroví nic.

  superkarma: 0 06.02.2014, 09:28:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] karolina78 [*]

  Sousedské spory bývají nejčastěji o pozemek,a l epokud je to o hluku, tak byste měli brát větší ohledy, výš kluk může trénovat na housle i jinde

  superkarma: 0 20.11.2013, 14:54:44
 2. avatar
  [59] Heather [*]

  U nasich v panelaku jsme meli zlate sousedy. Denne jsme ja i bracha cvicili na klavir, bracha k tomu pridal pozeji i trubku /bez dusitka samozrejme Sml30/. Za tech jedenact let hrani prisla jen jednou jedinkrat sousedka s tim, ze vnuk prave usnul, jestli to muzeme nechat na pozdeji... Na Vanoce bylo zvykem, ze po veceri pred predavanim darku se sedlo, hralo se na klavir, tatik vrzal na housle koledy a sousedka se nam pak priznala, ze na to vzdycky ceka a tesi se... Sml67

  superkarma: 0 16.09.2011, 07:00:59
 3. avatar
  [58] navia [*]

  Kuře — #13 Sml52

  Taky jsem bydlela v paneláku, syn sousedky byl profesionální hráč na saxofon a jezdil ji navštěvovat zásadně, když měl manžel po noční :-) Takže manžel přišel v 6,10 domů (pracoval kousek), zalehl do postele, usnul a v 7,00 začal soused cvičit. A co jsme měli dělat..byl den.

  Pokud chlapeček nehraje první rok (což asi ne), tak už určitě hraje, fidlání než se to naučí je fakt asi dost děsný. Sousedům bych řekla, že hraje mimo noční klid a ať si trhnou nohou. Max. jim fakt nabídla, že bude hrát mezi 15,00-16,00 hodinou nebo tak něco, aby si mohli nalplánovat nepřitomnost u fidlání. Věřím, že to jsou typy, kterým bude za pár týdnů vadit, že za zdí brečí mimino.Sml31

  superkarma: 0 16.08.2011, 12:40:55
 4. avatar
  [57] wich [*]

  Kuře — #39 V článku se nikde nepíše, jak dlouho kluk cvičí. Dovedu si představit, že tyhle malé talenty potřebují cvičit denně hodiny a hodiny Sml80 Ale jak píšeš, je to o slušnosti a toleranci v mezilidském soužití. Pokud by rodiče slušně zašli za nejbližšími sousedy, vysvětlili, že kluk hraje a denně v určitý čas potřebuje cvičit, nebyl by problém. A zase na druhou stranu počítám, že když bydlím v paneláku, nemůžu očekávat ve dne hluboké ticho Sml22 Jak říkám, je to všechno jen a jen o toleranci, slušném chování a komunikaci, na všech stranách Sml26

  superkarma: 0 16.08.2011, 08:19:45
 5. [56] DENYNKO [*]

  Máme zlaté sousedy. Moje dcerka hraje na saxofon a klučina začíná s housličkami Sml57.

  superkarma: 0 15.08.2011, 20:40:19
 6. avatar
  [55] Kuře [*]

  cicinka — #54 Někteří lidi neumí brát ohledy tak nějak "od přírody". Pokud jde o toho kluka, tak bych fakt volila kompromis v tom cvičení v jiné místnosti. A pokud by sousedi dělali dál rambajz, tak bych mu vysvětlila, že bušení na dveře/zeď nás nezajímá. Zvonek bych radši na tu dobu vypínala.

  superkarma: 0 15.08.2011, 18:42:30
 7. avatar
  [54] cicinka [*]

  Kuře — #53 Ale to jo. To beru. Sml22 Ale prostě někomu diktovat jestli smí fidlat dítě nebo ne, to už je fakt přehnané. A zase se mi zdá, že je tu mnoho zastánců těch chuděrů co chtějí mít klid. Kdybys viděla a zažila co jsem musela a ještě budu muset vydržet při svých nočních......to hned tak někdo nevydrží.

  1. na komentář reaguje Kuře — #55
  superkarma: 0 15.08.2011, 18:38:41
 8. avatar
  [53] Kuře [*]

  cicinka — #52 Já psala, že bych ho akorát přesunula do jiné místnosti. Což je nepatrný ústupek a řekla bych, že i v rámci výchovy ukázka toho, že můžeme být k lidem ohleduplní.

  Přečti si, co jsme psala níž...

  1. na komentář reaguje cicinka — #54
  superkarma: 0 15.08.2011, 18:34:12
 9. avatar
  [52] cicinka [*]

  Rikina — #51 Kuře — #50 A kde byla má práva, když jsem šla slušně poprosit bábu, aby zalévala kytky tak, aby mi  přes tři patra nekapala voda na parapet a nedělala takovej rambajz, že me to taky po práci budilo. A kde jsou moje práva, když mám pět nočních po sobě a lidi kolem buší do zdí. Technické mi jezdí pod okny traktorem tam a zpět. Dokonce i auta mi tam jezdí Sml30 Bože to je jak s tou restaurací. zase děti co obtěžují. Vzpamatujte se. To dítě cvičí denně možná tu hodku, jak už tu někdo psal. A vy byste snad chtěli všichni tu rodinu lynčovat?

  1. na komentář reaguje Kuře — #53
  superkarma: 0 15.08.2011, 17:53:07
 10. [51] Rikina [*]

  cicinka — #49 mno, v článku je řečeno "Starší manželé, kterým už děti odrostly, v bytě žijí sami a chtějí mít klid." To nemusí být nutně důchodci. Dneska lidi běžně pracujou, i když je jim třeba přes 60 let. Nicméně, i kdyby to byli důchodci, myslíš, že ti mají nějaká menší práva, než ostatní nájemníci? Sml58 Sml57 

  1. na komentář reaguje cicinka — #52
  superkarma: 1 15.08.2011, 17:36:12
 11. avatar
  [50] Kuře [*]

  cicinka — #49 Víš, ne každý má na koncert náladu, housle jim třeba můžou i vadit svým zvukem. Já osobně třeba nesnáším flétnu. Skutečně ji nesnáším, jak ji slyším, dělá se mi vyloženě špatně, nesnesla jsem, ani aby na ni hrálo moje vlastní dítko.

  Z článku jsem nepochopila, proč kluk nechodí hrát do jiné místnosti, není přece nutné, dávat jeho pokojíček jinam, stačí, když bude cvičit v jiné místnosti.

  1. na komentář reaguje cicinka — #52
  superkarma: 0 15.08.2011, 17:12:43
 12. avatar
  [49] cicinka [*]

  Solei — #48 Tak kdysi dávno u nás v paneláku vyl a ňafal pes. Tak, že obtěžoval mého tátu, který se jako strojvedoucí nemohl pořádně vyspat na noční. Majitel psa byl jeho náčelník. A když si táta stěžoval, tak mu bylo řečeno, že pes má hubu od toho, aby štěkal. Soused obtěžoval psem a nikdo ho nedonutil to vyřešit.

  wich — #35 Já si myslím, že to není zas takové obtěžování. Tu chvilku to vydrží. A mají koncert zadarmo. Jo kdyby se sousedi museli vyspat třeba do práce, tak to je jiná. Ale důchodci...na co ti si stěžují? Sml24

  1. na komentář reaguje Kuře — #50
  2. na komentář reaguje Rikina — #51
  superkarma: -2 15.08.2011, 17:03:52
 13. avatar
  [48] Solei [*]

  Nechápu... buď má kluk cvičit v jiné místnosti tak aby nerušil ty dané protivné sousedy nebo má tatík koupit nějaké protihlukové opatření. On svým hlukem obtěžuje sousedy, řešení je tedy na jeho straně.

  Kdyby u sousedů štěkal pes a jeho to rušilo ve spánku tak by se taky durdil, že by měl na svoje náklady omezovat sám sebe.

  1. na komentář reaguje cicinka — #49
  superkarma: 0 15.08.2011, 16:36:09
 14. [47] Rikina [*]

  Jinak tedy bych řekla, že kdo bydlí v paneláku a má takového koníčka, že se to projevuje i za dveřmi jeho bytu, měl by sám od sebe minimalizovat možné škody a obtěžování sousedů. Ne čekat, až jestli si bude někdo stěžovat a pak ho za to ještě sprdnout. Sml80 Je to slušnost a dobré vychování, když nebydlím na samotě u lesa, tak nedělat sousedům schválnosti a kravál, přece. Tak, jak je to popsáno, to na mě dělá dojem, že to vzniklo hlavně z nedorozumění, protože noví nájemníci netušili, co a jak může být za zdí slyšet a starousedlíci možná nezvolili nejlepší tón, jak jim to sdělit. Nicméně ten, co dělá rámus, byť by to i housle byly, by měl uznat, že podniknout opatření není na sousedech, ale na něm. Sml80 

  superkarma: 1 15.08.2011, 16:27:45
 15. [46] Rikina [*]

  jazuzinka — #45 no, já být ten nespokojený soused, tak pokaždé, když dítko začne cvičit na housle, pustím si velmi nahlas houslový koncert. Josefa Suka. Nebo Pavla Šporcla... a ono už by se vidělo. Sml57 Když už bych teda musela poslouchat housle, tak aby to stálo za to. Sml80

  superkarma: 0 15.08.2011, 16:19:42
 16. avatar
  [45] jazuzinka [*]

  bych začala cvičit na bicí.... myslím, že by sousedi ještě rádi uvítali návrat k housličkám Sml57

  1. na komentář reaguje Rikina — #46
  superkarma: 0 15.08.2011, 16:16:23
 17. avatar
  [44] kebulkaevulka [*]

  catcat — #43 Každý to nazývá jinakSml57

  superkarma: 0 15.08.2011, 14:55:01
 18. avatar
  [43] catcat [*]

  kebulkaevulka — #42 číňané poeticky hovoří o jadeitové flétně...Sml32

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #44
  superkarma: 0 15.08.2011, 14:41:21
 19. avatar
  [42] kebulkaevulka [*]

  catcat — #40 Sml30Sml30Myslíš fujaruSml57

  1. na komentář reaguje catcat — #43
  superkarma: 0 15.08.2011, 14:33:14
 20. avatar
  [41] ToraToraTora [*]

  Pokud to není po desáté a nepřekračuje to hygienickou normu hluku, tak mají sousedi smůlu. Soužití s nimi bude asi peklo, ale rodiče mají důvod k optimismu v nadaném synkovi, který jim vše jistě jednou vrátí i s úroky. Nadání je dar. Někteří mají zase talent všem okolo sebe ztrpčovat život.

  superkarma: 0 15.08.2011, 14:32:09
 21. avatar
  [40] catcat [*]

  moje bývalá (naštěstí) sousedka pode mnou byla taky takový paganini. Ale hrála na jiný nástroj, živila se jako prostitutka. Panečku, to byly občas koncerty od nich z bytuSml24

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #42
  superkarma: 0 15.08.2011, 14:21:21
 22. avatar
  [39] Kuře [*]

  wich — #35 Ono je těžko říct, jestli jde o "pravé obtěžování". Pokud to není několik hodin v tahu a to asi není, tipovala bych tak max půl hodinky, hodinky a ještě ne denně, tak to prostě za obtěžování neberu. Nehraje v noci, nehraje dlouho... Je to běžná činnost, kterou u dítěte lze očekávat. To by bylo obtěžování praní prádla, vysávání, případně i dětský smích.

  Opravdu bych asi volila variantu, že kluk bude cvičit v jiné místnosti a dál bych to neřešila. Pokud by sousedi spali po noční, nebo byli nemocní, tak bych to řešila přesunutím cvičení nejen v jiné místnosti, ale i na jinou dobu.

  Život v paneláku chce toleranci a slušné chování. Mě říct soused, že holka "fidlá", taky bych nebyla moc vstřícná, pokud by opakovaně bušil, klidně bych jí řekla, ať přidá na síle...

  Pokud by slušně přišel a POŽÁDAL o řešení, snažila bych se ho společně s ním najít.

  1. na komentář reaguje wich — #57
  superkarma: 2 15.08.2011, 14:17:57
 23. [38] astrolog [*]

  Ano. Někdy nově nastěhovaná rodina do paneláku dokáže narušit mnohaleté klidné soužití. Talent netalent . Ne z každého blba vyroste slušný Hudeček, zvláště mé-li zázemí, které alespoň nedokáže pochopit sousedy a pokusit se něco řešit. Sml57

  superkarma: 2 15.08.2011, 14:12:18
 24. avatar
  [37] Lukáš Čejka [*]

  phoebe24 — #36 ja si vzpomnel na Carodejky z Eastwicku a Van Horna na koncerte Sml54

  no to bych tleskal, az by me ruce palily Sml54

  superkarma: 0 15.08.2011, 14:10:35
 25. avatar
  [36] phoebe24 [*]

  Lukáš Čejka — #33 nehlídám, protože na něj většinou nevidím (ale nepřehání to.... Jsou jiní příbuzní ostatních členů orchestru, kteří i hystericky vykřikují: "Bravo!!!" a stojí u tohoSml57).  

  A věřím tomu, že by jsi taky tleskal. Já totiž umím uvařit fantastickou svíčkovou i jeho oblíbené lasagněSml30

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #37
  superkarma: 0 15.08.2011, 14:02:14
 26. avatar
  [35] wich [*]

  cicinka — #8 Protože oni jsou ti, kteří někoho obtěžují. Ostatní zodpověděla čtenářka Mufík za mě Sml33

  1. na komentář reaguje Kuře — #39
  2. na komentář reaguje cicinka — #49
  superkarma: 0 15.08.2011, 13:52:01
 27. avatar
  [34] kobližka [*]

  Ono soužití se sousedy a v paneláku zvlášť asi vyžaduje velkou míru ohleduplnosti.Vím to,bydlela jem tam 6 let a pod námi žila rodina silně "uřvaná",jak rodiče,tak malé holčičky.Nebýt velmi sprostých výrazů,kterými rodiče ty dvě princezny častovali,hluk jsme brali jako daň bydlení v paneláku.Ono je to vážně těžké - něco jiného je řvoucí sousedi,opilecké výtržnosti a něco jiného je dítě,které cvičí na nějaký hudební nástroj.Souhlasím,že ono tam prostě bydlí a těžko bude chodit cvičit třeba na náměstí.Otázka je,zda necvičí ve večerních hodinách a já předpokládám,že ne,tak bych řekla,že starší manželé se svými stížnostmi asi nemají šanci.Dcera bydlí v paneláku,pod ní je samotný chlápek,co si pořídil velkého psa,celý den je někde pryč a po hospodách,pes,chudák vyje a štěká a když přijde "pán" domů,začne mu sprostě nadávat,co tam udělal za nepořádek.A nikdo s tím nic neudělá.Co je proti tomu dítě,co hraje na housle....

  superkarma: 0 15.08.2011, 13:34:16
 28. avatar
  [33] Lukáš Čejka [*]

  phoebe24 — #31 hlidas jestli i tleska? Sml32 pak verim, ze tleska, ja bych taky tleskal  Sml54

  1. na komentář reaguje phoebe24 — #36
  superkarma: 0 15.08.2011, 13:33:17
 29. avatar
  [32] wich [*]

  Všechno je o toleranci a vzájemné úctě Sml80 Jeden filosof řekl, že "svoboda jednoho končí tam, kde zasahuje do svobody druhého" a u bydlení typu panelový dům by se mělo respektovat obzvlášť Sml22

  Momentálně bydlím v čtvrti s klasickými řadovkami (RD "nalepené" na sobě), zdi tady jsou snad z papíru Sml30, ale za těch pár měsíců jsem tu neslyšela nic Sml38 Je to jedna z nejklidnějších čtvrtí a lidé klid respektují. Nikdo by si tu hluk nedovolil Sml14 Maximálně jsou slyšet děti od sousedů v sobotu dopoledne, jak blbnou, než vyletí z domu do parku a to nevadí nikomu.

  superkarma: 0 15.08.2011, 13:29:30
 30. avatar
  [31] phoebe24 [*]

  Lukáš Čejka — #29 Jj, neměl se prostě ženitSml32. Sedí v obýváku, chce sledovat anglickou ligu....... V pokoji nalevo housle a já, v pokoji napravo klarinet a dcera. Zatím nás obě miluje téměř osudově, anžto i na všechny naše koncerty dobrovolně chodí a tleskáSml22Sml32

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #33
  superkarma: 0 15.08.2011, 13:11:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme