Fidlikáním je rozuměna hra na housle, která znepřátelila dvě sousedské rodiny jednoho panelového domu na proseckém sídlišti v Praze.

Malý Paganini

housleManželé Kasíkovi se přistěhovali na sídliště před nedávnem. Do té doby bydleli v bytě u manželových rodičů, ale protože se jim brzy narodí druhé dítě, místa moc nebylo a také už chtěli být konečně sami. Pan Kasík je učitelem na základní škole, paní Kasíková právě nastoupila na druhou mateřskou dovolenou. Tu první měla se synem Honzíkem, kterému je osm let a je to takový malý Paganini.
Talent a lásku k houslím zdědil po svém dědečkovi, tatínkovi z otcovy strany. Nikdy ho do housliček nenutili, ale slyšel je u dědečka už odmalička a dědeček byl také jeho prvním učitelem. Po přistěhování do Prahy přihlásilli rodiče Honzíka do hudební školy, kde jim bylo řečeno, žen kluk má opravdu talent. Kasíkovi mají radost, že nesedí jako většina jeho vrstevníků u počítače, ale věnuje se něčemu smysluplnému, něčemu, co ho baví a co umí.

Nemohl by ten váš kluk fidlikat někde jinde?

Stejnou radost však nesdílí sousedi manželů Kasíkových. Starší manželé, kterým už děti odrostly, v bytě žijí sami a chtějí mít klid. A co si budeme povídat, stěny panelových bytů jsou jako z papíru. A pokojíček Honzíka sousedí právě s obývacím pokojem starších manželů. Při každém cvičení na housličky tak dochází i k zuřivému bouchání na stěnu.

Jednou si soused paní Kasíkovou zastavil na chodbě u výtahu:
„Nemohl by ten váš kluk fidlikat někde jinde?“
„A kde prosím Vás?“
odpověděla udivená maminka. „Vždyť tady je doma.“

A spor byl na světě. Ze strany starších sousedů došlo až ke stížnosti správci činžovního domu. Prý chtějí mít klid, a ne poslouchat každý den nějaké fidlikání. Správce domu se snažil spor vyřešit a poradil manželům Kasíkovým, ať synkův pokoj přestěhují na druhou stranu, a nebo ať si opatří protihlukové zabezpečení. To se zase nelíbilo panu Kasíkovi.
„Proč bych si měl na vlastní náklady zabezpečovat protihlukové zabezpečení? Syn cvičí převážnou část v hudebce, doma cvičí jen tak hodinku, a to ještě ne každý den, nevím, koho tím ruší?“
„Nás!“ vztekali se sousedé.
„Tak si dejte protihlukovou stěnu vy!“ opáčil pan Kasík.

„Domluvte se mezi sebou sami,“ konstatoval nakonec odevzdaně správce domu.

Sousedi se dodnes nedomluvili. A kdo to nejvíce odnáší? Samozřejmě Honzík, který cvičí se strachem, v očekávání, že sousedé každou chvíli zabuší.

  • Jak byste tento spor řešily?
  • Je vůbec řešitelný?

Pozn. red.: Příjmení rodiny Kasíkovy bylo z pochopitelných důvodů pozměněno.

Čtěte také:

Reklama