Rodina

Dítě, když na to ještě nemám?

kid

Napíšu teď moudrou větu: Fyzická zralost není vždy doprovázena tou psychickou. Tím si nehoním triko, jak jsem chytrý, ale pokouším se uvodit článek o mladých maminkách. Zákon nám říká, že člověk je pohlavně zralý, a tedy pohlavního života schopný od patnácti let. A zákon nám také říká, že člověk je právně dospělý v osmnácti letech. Tady něco trochu neštymuje, nemyslíte?

A tak se občas stane, že pohlavně zralá dívka otěhotní. Někdy otěhotní i dle litery zákona ještě nezralá dívka - to pak kolem toho nádavkem bývá i mediální humbuk. Palcové titulky pak například hlásají: Otěhotněla ve 13, první sex měla ve 12, kde byla její matka?

Nechci tu nikoho soudit, takové případy se prostě z různých důvodů stávají. Snažil jsem se ale přijít na to, jaké následky (fyzické i psychické) může těhotenství a rodičovství, případně potrat v takto nízkém věku mít.

Abych zjistil fyzické dispozice mladých maminek a možné komplikace po této stránce, oslovil jsem gynekologa Gabriela Horkaye z pelhřimovské nemocnice.

V kolika letech je žena fyzicky zralá pro to mít děti?
Fyzicky je žena nebo dívka zralá, když dostane první měsíčky. Některá tedy ve dvanácti letech, jiná ve čtrnácti, další třeba v patnácti. Psychicky je to ale už jiná věc.

Jaká nebezpečí hrozí extrémně mladým prvorodičkám - řekněme těm čtrnáctiletým?
Mohou vzniknout břišní strie, které v dospělém věku vzniknout nemusí. U hodně mladých rodiček je také pravděpodobnější císařský řez a následná jizva, ale jiné fyzické obtíže by nastat nemusely.

A jak se na problematiku extrémně mladých maminek dívá psycholog? Na to jsem se zeptal klinické psycholožky Zdenky Sládečkové z Klubu Diana.

Jaký to může mít na dítě - míním teď toho novorozenečka - dopad?
Samozřejmě to dopad na dítě mít může. Osobnost matky ještě není zralá a kompletní, takže to, jak jedná a postupuje zralejší člověk, bývá přiměřenější, než jak postupuje fakticky také ještě dítě. I rozdíl mezi třeba dvanácti a sedmnácti lety rodičky je velmi významný. Pokud je to na té spodní hranici, tak jde o období, kdy začíná puberta a teprve se dítě přeměňuje v dospělou osobu. V sedmnácti letech je už člověk zralejší, ale stále je pravděpodobné, že nemá všechny psychické stránky role matky. Může tedy dojít k tomu, že matka-dítě nebude cítit své dítě tak mateřsky a zodpovědně jako maminka starší.

Přijde vám lepší dítě si nechat, anebo jít na potrat? Třeba pod tlakem rodičů...
To rozhodnutí musí být přísně individuální a vztahovat se k tomu, jak vyspělá nebo nevyspělá těhotná dívka je, jaké má v průběhu těhotenství pocity, v jakém je zdravotním stavu a jaké jsou okolní podmínky. Rozhodně bych řekla, že ukončení těhotenství může mít velmi traumatizující následky na psychiku dívky. Potrat jako takový je i riziková záležitost i v tom smyslu, že by mohla mít v budoucnu problémy s dalším otěhotněním. Ve hře jsou tedy důležité věci, nicméně pakliže by šlo o dívenku, která nemá v okolí dostatečnou oporu, tak by měla své rozhodnutí dobře zvážit.

Kdyby vaše nezletilá dcera otěhotněla...

Možnost%
... pošlu jí na potrat.28,6
... doporučím jí, dítě si nechat.71,4

   
17.09.2010 - Těhotenství a porod - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Rommy_ [*]

  Umělá přerušení těhotenství neuznávám jako řešení. Navíc pokud dívka není dostatečně zralá a schopná se postarat o potenciální dítě, není podle mě ani dostatečně zrala a kompetentní provozovat pohlavní styk, neboť ten, dle mého názoru, není věcí pouze fyzické způsobilosti, ale také té psychické.

  superkarma: 0 25.11.2010, 17:38:09
 2. avatar
  [6] IvaBeru [*]

  potrat neuznávám raději jí s výchovou budud pomáhátSml22Sml22

  superkarma: 0 21.11.2010, 13:00:26
 3. avatar
  [5] kosík [*]

  Mám dva kluky, tak tento problém řešit nemusím Sml16

  superkarma: 0 21.09.2010, 18:51:06
 4. [4] lidicka [*]

  Naštěstí jsem to nemusela řešit, dceři je už přes 20 let, vážně však nevím, jak bych se zachovala v takové situaci ...Sml80

  superkarma: 0 20.09.2010, 21:27:21
 5. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Hodně by mi vadilo, že by moje případná dcera mohla mít po potratu problémy s plodností. Na tohle riziko bych se podrobně informovala. Ale asi i tak bych dceři doporučila spíš porodit. Ale zase ve 12 mít dítě... Je to těžký. Taky bych vyslechla, co chce ona sama. A v neposlední řadě by záleželo i na tom, jestli bych byla schopná další dítě uživit.

  superkarma: 0 17.09.2010, 10:50:02
 6. avatar
  [2] jazuzinka [*]

  snad to ještě řešit nemusím a mám pár let k neuvažování o tom.

  superkarma: 0 17.09.2010, 10:32:59
 7. avatar
  [1] rusalka2008 [*]

  Nechtěla bych se toho dožít... dceři je skoro 14 let a zatím se zdá být rozumná

  superkarma: 0 17.09.2010, 09:50:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme