Uvažujete-li o hormonální antikoncepci, gynekolog nejlépe rozhodne, která je pro vás nejvhodnější. V poslední době se v této souvislosti stále častěji hovoří o hormonální tyčince Implanon. Jedná se o trubičku přibližné velikosti zápalky (délka 34 mm, průměr 2,4 mm). Vyhovuje ženám, které požadují dlouhodobou ochranu před otěhotněním a přitom odmítají sterilizaci, dále v období po potratu, nebo pro pacientky nad 35 let, u kterých není vhodná antikoncepce.

Rychlá účinnost
Trubičky se implantují v místním znecitlivění pod kůži vnitřní strany paže těsně nad loktem. Pomocí široké jehly se postupně zavádí šest trubiček. Steh není nutný. Úplná účinnost nastává už hodinu po aplikaci a přetrvává po dobu pěti let. V případě nežádoucích účinků, nebo šest týdnů před každou operací, či po uplynutí pěti let, se z malého, zhruba čtyři milimetry velkého řezu jednoduše vyjmou. Tento výkon zdravotní pojišťovna nehradí a jeho cena se pohybuje řádově kolem 12 tisíc korun.

Kdy tyčinku aplikovat
- Především pokud v nejbližší budoucnosti neplánujeme další dítě. Většina žen už dnes má velmi konkrétní představy o svém životě, nebo odkládá početí až na pozdější dobu z profesních důvodů.

- V případě nepravidelné životosprávy, častého stresu, zaměstnání na směny, cestování, které je spojeno s časovým posunem, ale i obyčejné zapomnětlivosti, což není zrovna ideální pro používání antikoncepčních pilulek. V takovém případě hormonální tyčinka, ze které se uvolňuje hormon vlastně nepřetržitě, zbavuje ženy obav, že nejsou dostatečně chráněny proti nechtěnému těhotenství.

- Při onemocnění žaludku a celého zažívacího traktu. Rovněž tak při průjmu a zvracení je ochrana proti nechtěnému početí zajištěna, protože na rozdíl od pilulky se uvolňovaný hormon nedostane do zažívacího traktu.

- Jestliže dobře snášíme gestageny. Implanon se vyznačuje nejnižším dávkováním ze všech gestagenových preparátů. Ženy, které tento hormon dobře snášejí, nebudou mít ani v případě hormonálního implantátu žádné problémy. Protože ale hormonální tyčinku nelze testovat, doporučuje se poradit před vlastní aplikací se specialistou.

- Implantát se dobře hodí pro mladé dívky s pravidelnou menstruací.

Vedlejší účinky
Hormonální tyčinka nesmí být v žádném případě aplikována, pokud žena trpí jakýmkoliv onemocněním jater. U gynekologa bychom se měli rovněž informovat na možné vedlejší účinky, jakými mohou být bolesti hlavy, deprese, přibírání na váze nebo akné.

Jakou používáte antikoncepci? Dáváte přednost hormonální nebo mechanické, či aplikujete pouze přerušovanou soulož? Jaké máte zkušenosti s pravidelností menstruace během užívání hormonální antikoncepce?

Reklama