Vztahy

Dítě jako pojistka

dite

Co uděláte, pokud ve vztahu s partnerem znejistíte? Jak se pokusíte získat ho jen pro sebe? Jednou z častých reakcí je touha po dítěti. Tahle snaha k sobě protějšek přitáhnout ovšem může být fatální.

Když mi kamarádka vyprávěla, že se narodila svým rodičům jako pojistka, protože táta odcházel na vojnu, myslela jsem, že přehání. Po nějakém čase jsem se potkala s pětadvacetiletou Nikolou. Je to rozumná mladá dáma. A když přišla řeč na vztahy a plánování rodiny, začala vyprávět svůj příběh, kterým potvrdila, že dítě si lidé občas nepořizují jen z lásky, ale i ze žárlivosti. 

Byli jsme spolu už nějaký rok a oba jsme se shodovali na tom, že děti v nejbližších dvou, třech letech rozhodně nechceme. Pak ale přišla taková krize. Zůstávala jsem déle v práci, protože se dokončoval projekt a my byli časově ve skluzu. Trávila jsem hodně času se svým kolegou, který projekt vedl se mnou. Stýkali jsme se i o víkendech, buď u něj, nebo u mě doma. A Markovi samozřejmě začal v hlavě hlodat červíček pochybností. Je fakt, že jsem to z části zavinila i já, protože jsem se příliš soustředila na svou práci a náš vztah šel trochu stranou. Míň jsem s ním mluvila a málo se snažila vynahradit to, že s ním trávím dvakrát méně času než obvykle.

Nejdřív to začalo jako nevinné narážky, zpola z legrace, jestli třeba nemám v práci milence. Pak už se mě na to ptal docela vážně. Párkrát jsme se pohádali. A nakonec přišel s tím, že chce dítě. A trval na něm. Nechápala jsem, proč zrovna teď, když sám tvrdí, že rozchod je na spadnutí. Později se ale role vyměnily a já pochopila.

Shoda špatných náhod mi asi rok poté vnukla myšlenku, že žena, se kterou jsem ho potkala v kavárně, není jen kamarádka ze střední. Žárlila jsem a chtěla jsem ho jenom pro sebe. Tehdy jsem zase o dítěti začala přemýšlet já. Pak mi došlo, jakou dělám blbost. A hlavně jsem si uvědomila, proč tenkrát o dítě usiloval on. Chtěl si mě pojistit. Jako já jeho teď.

Takové chování je jednou z možností, která nastane, jakmile jeden z partnerů znejistí, ztratí svou obvykle pevnou půdu pod nohama. „Když má jedinec strach, že partnera či partnerku ztratí, logicky se snaží k sobě protějšek nějak připoutat. Společné dítě se nabízí jako to nejsilnější možné pouto. Pravděpodobně bude takový jedinec doufat, že zodpovědnost vůči dítěti bude dostatečně silné pouto,“ míní námi oslovená odbornice na partnerské vztahy Mirka Staňková.

Jenže právě početí dítěte v takové situaci může být fatální. „Jestliže jeden z partnerů necítí obvyklou jistotu ve vztahu, pak tomu pravděpodobně předcházely nějaké rozepře, neshody, nevěra nebo alespoň podezření. V takovém případě je to buď pravda a partner má někoho dalšího, nebo ne, a z toho můžou pramenit další hádky. Vztah je mnohem méně stabilní. V tomto případě se pak může s velkou pravděpodobností stát, že dítě nebude fungovat jako pojistka, ale naopak a žena zůstane s miminkem sama. Často za mnou přicházejí lidé a ptají se, jestli dítě jejich vztah spraví. Většinou nespraví. Proto sama doporučuju počít dítě ve chvíli, kdy je vztah stabilní, oba si důvěřují a oba dítě chtějí,“ dodává odbornice.

   
29.09.2010 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] bubidani [*]

  vladka006 — #9 chvála že jsou tací co si to uvdomí "jak NEvychovávat..." Sml59

  superkarma: 0 29.09.2010, 11:40:37
 2. avatar
  [9] vladka006 [*]

  bubidani — #7 Můj manža vyrůstal v děsných sociálních vztazích. Rodiče prachy měli, to jako jo. Ale věčné hádky, naschvály,... Po pravdě když mi řekl o dítěti, dost jsem se bála. Nevěděla jsem, jak se k rodině bude stavět...Ale jak dnes sám říká. On neví jak se dítě vychovává a jak se k sobě mají manželé chovat. Ale zato se naučil jak se k sobě chovat nemají a jak on dítě vychovávat nebude.

  1. na komentář reaguje bubidani — #10
  superkarma: 0 29.09.2010, 11:20:45
 3. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Když chce chlap odejít, děti ho nezastaví. Je šíleně málo takových mužů, kteří ze strachu, že přijdou o dítě, zůstanou s manželkou. Dost často chlap po opuštění manželky zapomene i na svoje děti. Nevím, proč to tak je, asi že muži hodně spojují děti se ženou a když nemají rádi ženu, nemají rádi ani její děti a naopak.

  superkarma: 0 29.09.2010, 11:04:01
 4. avatar
  [7] bubidani [*]

  nadenica — #6já mam štěstí, že se přítel i přes nesnáže v dětství povedl, pracuje a je zodpovědný, ale kolik procent takto zanedbaných dětí tohle může být? Sml23

  1. na komentář reaguje vladka006 — #9
  superkarma: 0 29.09.2010, 10:16:26
 5. avatar
  [6] nadenica [*]

  bubidani — #5tak tento případ taky znám, jedna tady od nás má 4 děti a každé s jiným chlapem a ani o jedno se nestará, jen nahání další chlapy. má i několik potratů za sebou, neplatí ani na jedno dítě, no Curva je to...Sml54

  1. na komentář reaguje bubidani — #7
  superkarma: 0 29.09.2010, 10:05:33
 6. avatar
  [5] bubidani [*]

  macamala — #3 to že dítě odnese vše to já mam před očima, přítelova mati si takhle chtěla zařídit spokojený život s bohémem, hudebníkem a máničkou v jedné osobě... no zůstali ji na krku dva synové, a protože jeho odchod nesla těžce, v těhotenství hulila jak fabrika a moc se dětem nevěnovala... po škole na učňák a hola-hej makej ať neseš domů penízky...

  1. na komentář reaguje nadenica — #6
  superkarma: 0 29.09.2010, 10:00:12
 7. avatar
  [4] nadenica [*]

  s názorem,že dítě upevní vztah, nesouhlasím. Ve vztahu se musí snažit oba, mít velkou míru tolerance a pochopení. a oba také musí vědět, co od života očekávají a kam chtějí směřovat. Sml22

  superkarma: 0 29.09.2010, 09:59:42
 8. [3] macamala [*]

  bubidani — #1 říkám to samé, prostě dítě není pojistka, to je pak ten hromosvod, který to vše odnese. Nejlepší jsou ty, co nakecají partnerovi, že berou pilulky a pak děj se vůle boží. Jednu takovou znám, byla posedlá mít dítě, sbalila rychle kluka, má s ním děti, ale dnes ani neví, jaké aktivity její partner má a on si dělá, co chce.

  1. na komentář reaguje bubidani — #5
  superkarma: 0 29.09.2010, 09:49:45
 9. [2] Bébina [*]

  Tak jeden takovy pripad zname. Matka zajistena, pracovat nemusi, penize od otce ditete nepotrebuje. Biologicky otec neni napsan v rodnem liste ditete, tam je ze zakona manzel te damy. Pokud otec zacne drzkovat, muze se mu nakrasne stat, ze dite neuvidi a u soudu si nepomuze. Nu nechal se panacek uvazat na hodne kratky retezSml57.

  superkarma: 0 29.09.2010, 09:38:26
 10. avatar
  [1] bubidani [*]

  tenhle naivní způsob bohužel neudrží rychlo-nožky partnera...pokud se to náhodou povede, tak naše podezření bylo zbytečné, když jeden chce odejít, odejde-tak či tak-

  1. na komentář reaguje macamala — #3
  superkarma: 0 29.09.2010, 08:49:12

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme