Rodina

Dítě alergické na mléko? Zkuste to jinak!


Se zavedením umělých náhrad mateřského mléka vyrobených z mléka kravského začal vzrůstat i počet alergických reakcí na cizorodé bílkoviny kravského mléka.

Kravské mléko se do stravy kojenců dostalo až během 20. století. Do té doby byl nedostatek mateřského mléka řešen vždy za pomoci kojných. Děti tedy dostávaly až do batolecího věku pouze ženské mléko a riziko alergizace na jiná mléka tak bylo nízké. Až po zavedení umělých náhrad právě z kravského mléka se objevily i větší počty alergických reakcí na bílkoviny v něm obsažené.

Není alergie jako alergie

Nežádoucí reakce po požití mléka však vždy neznamenají pouze alergie. Odlišení od nesnášenlivosti na jiném než alergickém podkladě je mnohdy velmi problematické. Alergické reakce jsou vyvolávány zejména bílkovinami, které jsou odlišné od bílkovin mateřského mléka. Je to kravský betalaktoglobulin a kasein. Podstatou ostatních, nealergických reakcí může být například porucha trávení mléčného cukru.

Příznivá zpráva pro alergiky je, že z tzv. pravé alergie na kravské mléko, která je způsobena alergickými IgE protilátkami proti jeho bílkovinám, většina – až 80 % – dětí do věku 3 let vyroste. Celkově se odhaduje, že touto alergií trpí přibližně 5 % dětí do věku 3 let.

Příznaky mohou být velmi pestré a někdy je jejich přímá souvislost s alergií na mléčné bílkoviny nejasná.

Mezi nejčastější příznaky alergie na mléko se řadí:

o ublinkávání
o zvracení
o bolesti bříška
o průjmy
o krev ve stolici
o neprospívání
o různé vyrážky a kopřivky
o zhoršení ekzému
o astmatické záchvaty (v určitých případech)
o vzácně i celkové těžké reakce

Pokud je stanovena správně diagnóza, mizí tyto obtíže po zavedení diety bez mléka a mléčných výrobků. Pacient nesmí dostávat ani malá množství mléčných bílkovin obsažená například v pečivu a jiných potravinách. To je rozdíl proti nealergickým reakcím, kdy závažnost reakce roste s množstvím požité potraviny. Většinou vadí i různými způsoby zpracované mléčné bílkoviny. Až jejich extrémní naštěpení na jednotlivé aminokyseliny nevyvolává alergickou reakci.

Náhražky kravského mléka

Na trhu je mnoho přípravků z kategorie hypoalergenních nebo zcela nealergizujících mléčných výživ vhodných k podání již od novorozeneckého věku. Tzv. hypoalergenní přípravky, označované nejčastěji HA, slouží výhradně k prevenci alergie. V případě, že se onemocnění už projevilo, podávají se zcela nealergizující přípravky. Některé jsou vyrobeny ze sóji, některé upravením kravského mléka. Podávání těchto mlék má smysl do doby, než začne dítě jíst další potraviny. Potom totiž potravou přijímá už tolik cizorodých potravinových alergenů, že nějaká přísná dieta bez mléka ztrácí na významu.

Sledujte reakce

Při rozhodování, zda určité potraviny z jídelníčku dítěte vyřadit, se vždy řiďte zejména příznaky:
o Má dítě obtíže po požití? – Pak je nutné takovou potravinu ze stravy vyřadit.
Nemá obtíže? – Potravinu lze ponechat.

Bohužel se často setkáváme s doporučením přísných diet pouze na základě laboratorního stanovení protilátek, nikoli příznaků. Takový postup je nesprávný. Podezření na jakoukoli potravinovou alergii by mělo správně být ověřeno podáním dané potraviny a sledováním reakcí. Potom se dá přesněji určit, zda se jedná nebo nejedná o alergii, a teprve na základě takového testu je možné doporučit dietní opatření.

Článek je převzatý ze serveru www.bez-alergie.cz

Má někdo z vašeho okolí dítě alergické na mléko? Jak situaci řeší? Je podle vás kravské mléko zdraví prospěšné?

 

   
10.03.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Gedžitka [*]

  Kuře: no víš co já je jako nemocný takhle neberu, ale alergii mají, jedna má výsledky testů hodně špatný. Tak yze začátku všichni jó alergie, vy s tím naděláte a měli z toho srandu. Vyplašení rodiče to přehánějí apod. A taky no kdysi se děcka krmily vším od půl roku - uguláš s knedlou a knedlo vepřo apod. mandarinky, po kterých se osypávali, ale nikdo to neřešil. No manžel má díky tomu super astma, páč jeho celoroční rýmu řešili větou - to musíš vydržet . ano třeba jedno z mých dětí se osypalo po borůvkách, tak i doktoři řekli, že borůvky jí nemám dávat a tím to skončilo. Ale třeba zrovna to mlíko je pro malý děti celkem hodně důležitý, takže je potřeba ho nahradit. A taky dám nedráždit to tělo a nevyvolávat ještě horší problémy než sou. Ano pro mě je to nepříjemný, musím nahrazovat potraviny něco zkusit vyrobit sama, protože vzhledem k věku holky nesmí alergeny žádný mimo lepku. a třeba do pečeva se dneska běžně přidává sója . Takže se musí píct doma příp. najít výrobce, kterej tam nenacpe ani sóju, ani syrovátku, ani nic podobnýho nebo nic z toho, co holky nesmí. Od 3 let to bude lepší, už pomalu začnem přidávat aleegeny, takže pokud budou bez reakce, budou moct daleko víc věcí. A pak je to samozřejmě blbý pro holky, jednak nesmí kdeco a sou z toho smutný/zklamaný. A pak maj všichni kecy typu no chudinky malý, myslím, že jím tím všechno akorát znepříjemňují. JInak holky tteda nesmí ani kokos, ani sóju, nic pro nás cizokrajnýho, žádný semínka, ořechy. Ale už bude zas líp. Jen doufám, že z toho "vyrostou".
  A u těch jahod je to taky aergická reakce, ale to je blbost těch lidí, dneska už se ví, že ty největší alergeny se prostě děckám do 3 let dávat nemají ať už sou to jahody, sója, med, rajčata nebo celer....nebo ty mandarinky.

  superkarma: 0 11.03.2008, 12:31:18
 2. avatar
  [21] Kuře [*]

  Gedžitka: Cítím s tebou, bohatě mi stačily ty dva roky s Jájou. Ve chvíli, kdy už zvládla aspoň něco, tak to bylo zlatý. Pamatuju si, jak jsem kupovala kokosový máslo a šetřila s ním jak se zlatem .
  To si právě neumí spousta lidí představit a dělá chudinku s děcka, které se osype po jahodách . A pak se "normální" lidi dívají skrz prsty, když o alergii jenom žbleptneš. Je to právě důsledek těch "chudinek", který jsou v podstatě zdravé. Mmch. já po špenátu taky .

  superkarma: 0 11.03.2008, 12:00:24
 3. avatar
  [20] Gedžitka [*]

  Kuře: tak ono je rozdíl mít alergii třeba na ten špenát, já sama po něm zrovna zvracím . Stejně tak nemůžu mít šperky bižuterii nebo mi vadí knoflík na riflích, ale ikdy sem to nepřičítala alergii. Prost ěto nejím, nepoužívám.
  Ale třeba holky mají alergii na mlíko - BKM, jedna na vajíčko a to už ení sranda. Studovat všechno složení. Když se zeptám v obchodě co v tom je, tak po mě vyjede prodavačka na co to potřebuju vědět...... Děcka nesmí kdeco. POkud se dieta nebude dodržovat, můžou to mít na celej život, tak je lepší se chvíli omezit a doufat, že se toho zbaví. Třeba sehnat tuk, kterej by mohly je nadlidskej úkol .

  superkarma: 0 11.03.2008, 11:19:12
 4. avatar
  [19] Kuře [*]

  Gedžitka: Ta formulace o módnosti je fakt nešťastná, to nepopírám. Pokud má někdo dítě s astmatem atp., tak ho to musí naštvat. Fakt to nikomu nepřeju, bohatě mi stačí, co si občas užívám sama.
  Ale řekla bych, že se opravdu dneska některé problémy zveličují. Asi každý člověk má problém s nějakou potravinou, nebo třeba vůní, takového "přirozeného nepřítele". Někdo zvrací po špenátu, někdo začne kýchat když je v zahradě kde kvete třeba jasmín. Ale v dnešní době hodně maminek začne panikařit a dělat z toho děsný problém. Nepopírám, že to může být alergie třeba na některou složku špenátu, ale podle mne je normální reakcí říct děcku, ať špenát nejí a pokud je to jeho jediný problém, který se nestupňuje a nemění, tak to prostě nechám být. Nebo to třeba i řeknu doktorce na prventivce, ale nezačnu vyšilovat, že mám dítě alergika.

  superkarma: 0 11.03.2008, 11:04:11
 5. avatar
  [18] Gedžitka [*]

  Kuře: ale jo jasně, že se najdou takový hypochondři, co je dělaj i ze svých dětí, asi jako s hyperaktivitou. Ale sama teda víš, že pokud ten problém je, tak to sranda není a napsat takovej blábol, že je to módní . NO jasně alergiů je víc, prostě je to cvilizační choroba. ale zas nejsou jiný nemoci, který byly kdysi, dneska už se očkujou i neštovice, který za našeho dětství musel každej prodělat atd. Tak zas sou holt alergie. A ty sou pro život víc než nepříjemný.

  superkarma: 0 11.03.2008, 10:37:32
 6. avatar
  [17] Kuře [*]

  Gedžitka: On je problém, že hodně maminek začíná o svých dětech mluvit jako o alergicí i v případě, kdy o žádnou alergii nejde. Já jsem už ve svém okolí taky zažila pár diskusí o tom,jak je Pepíček alergik a nakonec z maminky vypadlo, že Pepíček se neléčí, nemá za sebou žádné vyšetření, ale "on dostal teď na jaře rýmu "....
  Mmch. já mám děti v pohodě, ale sama jsem astmatik a dcerka držela jak malá bezmléčnou dietu. Držela jsem ji do roku jenom na svým mlíku (fakt i na kaši), ale když mi začalo docházet mateřské mlíko, tak jsme v nemocnici fasovali nějaké speciální UM. A když jsme pak udělali první pokus o ochutnání kravského mlíka, tak to byla naprostá katastrofa. Ale mezi druhým a třetím rokem se dostala mezi děti, které fakt nemají žádný problém.

  superkarma: 0 11.03.2008, 08:10:54
 7. avatar
  [16] Gedžitka [*]

  alibaba47: no až se ti děcko osype, bude zvracet a plakat celou noc, že ho svědí celý tělo, bude mít průjem..... tak taky budeš mluvit o módní záležitosti? Nebo ještě hůř, když dostane anafylaktickej šok a poveze ho rychlá do nemocnice, to bude szper módní Asi hodně víš o čemm mluvíš že. a jestli si myslíš, že nás jako rodiče děsně baví lítat po doktorech, chodit s děckama na odběry krve a trápit ty malý drobečky, ač je to za cenu toho, že jim bude dobře, tak se teda sakra pleteš.

  superkarma: 0 10.03.2008, 22:01:30
 8. avatar
  [15] Vivian [*]

  Kuře: sláva, tebe si budu pamatovat

  superkarma: 0 10.03.2008, 19:13:23
 9. avatar
  [14] Kuře [*]

  Vivian: Existují!!!! Mí prevíti jsou napropsto bez alergií!!!

  superkarma: 0 10.03.2008, 18:50:52
 10. avatar
  [13] Vivian [*]

  alibaba47: já nic neřekla, jen jsem položila řečnickou otázku

  superkarma: 0 10.03.2008, 18:23:37
 11. avatar
  [12] alibaba47 [*]

  Souhlasím s Vivian a mám velké obavy, že alergie na cokoliv se stává málem módní záležitostí. Já osobně jsem alergická na blbost, ale to je nás určitě víc.

  superkarma: 0 10.03.2008, 18:16:37
 12. avatar
  [11] Vivian [*]

  existujou dnes vůbec nějaký děti, který nemaj žádnou alergii?

  superkarma: 0 10.03.2008, 16:39:15
 13. avatar
  [10] Gedžitka [*]

  gentiana: no jasně, prvně jsou příznaky, pošlou tě na testy a podle toho daj dietu. Otázka je jak se kde postupuje potom. Jestli povolí pomalu dietu vysazovat i když nemá dítě testy úplně OK, ale nemá příznaky nebo čekaj fakt až na úplně dobrý testy. U nás se čeká na dobrý testy, což zatím neproběhlo.

  superkarma: 0 10.03.2008, 12:56:13
 14. [9] gentiana [*]

  Není to náhodou trochu naopak, že se nemá alergie určovat pouze podle příznaků, ale podle vyšetření protilátek? Pokud článek říká pravdu, tak mi až dodnes lékaři lhali, všetně alergologů.

  superkarma: 0 10.03.2008, 12:48:35
 15. avatar
  [8] Gedžitka [*]

  ani ne ano

  superkarma: 0 10.03.2008, 12:39:28
 16. avatar
  [7] Gedžitka [*]

  Kuře: jo mě to vykládej, všechno číst, všude se na všechno ptát, co v tom je. My máme navíc ještě vajíčko.

  o. u.: nesmí se žádné mléko, ani kozí, ani koňské, ano velbloudí ani žádné jiné

  superkarma: 0 10.03.2008, 12:39:10
 17. avatar
  [5] o. u. [*]

  Docela mě mrzí, že nenapsali, jestli se vytvoří alergie i na mléko kozí, pokud ho dítě bude dostávat místo kravského ...

  superkarma: 0 10.03.2008, 11:19:13
 18. avatar
  [4] Dickie [*]

  Kuře: bezpšeničnou (žito a oves naštěstí může), bezmléčnou (nyní už s jogurty a sýry) a bezvaječnou má můj syn. chvíli mi o tom něco vypravuj...

  soju samozřejmě nesmí taky, jak jinak

  superkarma: 0 10.03.2008, 09:26:09
 19. avatar
  [3] Kuře [*]

  Gedžitka: Přesně tak. HA se dává dětem, které k alergiím mají sklony, ale pokud to opravdu JSOU alergici,tak mají úplně jinou výživu.
  Mmch. v případě alergie je to potom docela záhul, musí se sledovat i složení pečiva atp. Kámoščin syn musel držet současně bezlepkovou i bezmléčnou dietu a ona z toho šílela.
  Nebyl problém uvaři oběd, horší jsou snídaně a svačinky...

  superkarma: 0 10.03.2008, 08:44:05
 20. avatar
  [2] kareta [*]

  Já po mléku dávím

  superkarma: 0 10.03.2008, 07:35:42
 21. avatar
  [1] Gedžitka [*]

  Kdo toto psal. Děti alergické na BKM nedostávají HA mléko, ale Nutrilon Pepti, což je jediná náhražka mléka pro tyto děti. Pokud nesnáší ani toto mléko, musí dostat mléko, které je speciální a na předpis. Plno dětí s alergií na BKM má současně alergii na sóju, navíc se podávání sóji dětem do 3 let nedoporučuje. Pokud má dítě alergii na BKM je nutné vyřadit všechny potraviny obsahují mléko.

  superkarma: 0 10.03.2008, 01:31:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme