Rodina

Dimsy: V synově třídě jsem se snažila být neviditelná

Děkujeme za další příspěvek. O své pocity z třídních schůzek se s námi podělila čtenářka s nickem Dimsy. Možná se s nimi shodnete i vy.

Třídní schůzky jsem z duše nenáviděla. Vždy se nesly ve stejném duchu, kdy jsme si vyslechli, že děti nenosí domácí úkoly, honí se o přestávkách po chodbě, tahají Aničku za cop a smějí se tlustému Alfonsovi. U starších ročníků přibývala výtka, že chodí o přestávkách kouřit za školu. A ještě ke všemu vyrušují při hodině. V této fázi jsem se v synově třídě snažila být neviditelná, neb ostrý zrak učitelky se vždy zabodl přesně do mě: „Hlavně váš Michal, paní D…“

On totiž když měl myšlenku, nebo ho něco zajímalo, tak pořád mluvil. Bylo jedno, že začal v jedné hodině, už skončila i přestávka a začala hodina další. Potřeboval se dobrat řešení a pravdy. A jeho otázky typu „K čemu mi to v životě bude?“ nebo „Na co je to dobrý?“, které myslel smrtelně vážně, také nebyly kvitovány s povděkem. Ještě když tvrdošíjně trval na tom, že to fakt chce vědět.

Ač byl téměř nejmenší ze třídy, vymýšlel se svým ještě menším spolužákem neskutečné kraviny k zoufalství učitelů a nesmírnému pobavení žáků. Tak jsem mimo schůzek ještě průběžně podepisovala důtky a chodila na kobereček. Když asi po sté zase přinesl učitelskou důtku a já se ptala, kdy mám nastoupit, mávl rukou a řekl: „Prej už ani nemusíš, je to pořád stejný, máš mně domluvit!“ „Tak ti domlouvám…“ a bylo odbyto.

Ale abych se vrátila k těm schůzkám. Zatímco rodiče největších rošťáků většinou chyběli, my průměráci jsme tiše seděli a trpěli, zatímco rodiče jedničkářů měli nejvíce připomínek a dotazů. Trpně jsme půl hodiny poslouchali, že Marušce v diktátu chyběla čárka v jedné větě, že si tím pokazila průměr a kvůli jedna mínus plakala tři dny. Co bychom za jedna mínus dali my ostatní! U nás by se neplakalo, ale otvíralo Šampaňské a dělal ohňostroj.

Někdy ale bylo i veselo. To třeba, když jsem jednou trávila čas před schůzkou v družném rozhovoru s tatínkem spolužáka mé dcery a náhle vstoupila do třídy paní učitelka. Oba jsme se hbitě vymrštili do pozoru, jak kázal dobrý mrav na základní škole. Její překvapený pohled nás vrátil zpátky do lavice. V tu chvíli jsme si uvědomili komičnost našeho počínání a až do konce schůzky jsme se řehtali jak pominutý.  A vyrušovali jsme!  Aspoň paní učitelka hned věděla, po kom ty naše děti jsou.

Všem rodičům přeju, aby školní docházku svých ratolestí i třídní schůzky přežili ve zdraví a s veselou myslí. 

Dimsy  

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

  

To je zvláštní, jak nás ta škola podivně vycvičila. Sotva sedneme do lavic, už jsme zase těmi nezdárnými dětmi, které mají z učitelů vítr.     

Jak jste na tom s rodičáky vy, milé ženy-in? Také ve vás zůstal ten podivný pocit podřízenosti, i když jste už v roli rodičů? Nepřipadá vám to ponižující? Má některá z vás jiné pocity? Najde se žena, která se na třídní schůzky svých dětí těší a nemá s nimi problém? Budeme moc rádi, když se ozve a napíše nám.   

redakce@zena-in.cz 

   
18.10.2010 - Učení - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [11] Božena a Jakub [*]

  átéčko — #7 tys mě potěšila, díky...Sml22Sml16Sml67

  superkarma: 0 18.10.2010, 12:45:46
 2. avatar
  [10] Dimsy [*]

  enka1 — #4 Na to jsem se taky hned ptala, zda někoho šikanují, nebo něco ničí. To prý ne. Jen dělali blbiny.Sml22

  superkarma: 0 18.10.2010, 12:29:22
 3. [9] Nestyda [*]

  Sml30 krásný čtení Sml16

  superkarma: 0 18.10.2010, 12:28:48
 4. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  átéčko — #5 Sml52 Neustupovat ! To je jasné:)  Já nevím, jestli je to na ty soudružky moc nebo žijí na jiné planetě, ale některé se těžko smiřují s faktem, že žáci jsou také lidé.

  superkarma: 0 18.10.2010, 12:12:54
 5. avatar
  [7] átéčko [*]

  Božena a Jakub — #6 Pokud je dítko ve školce, vidíme v něm génia...naše vidění skutečnosti se projeví až ve škole...

  1. na komentář reaguje Božena a Jakub — #11
  superkarma: 0 18.10.2010, 11:55:03
 6. [6] Božena a Jakub [*]

  Úplně se v tom vidím, seč se mě to teprve bude týkat co se týká syna, zatím jsme ve fázi MŠ, ale u dcery to už probíhá...Sml22Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje átéčko — #7
  superkarma: 0 18.10.2010, 11:48:23
 7. avatar
  [5] átéčko [*]

  ToraToraTora — #1 Já jsem si sedala na synových schůzkách hodně dozadu... ale když Soudružka řekla, že nebude omlouvat jednodenní omluvenky od rodičůSml31, ozvat jsem se muselaSml32.

  Namítla jsem totiž že migrénový záchvt za jeden den přejde a ty omluvenky psát budu! (Bylo to na zdrávce)

  A ona na to hned, ačí jste mamink, které žákyňky??Sml31 Já jen pípla Vaška...

  A ona ..no jo Vašek!!! a  že nosí divný účes a má pětku z diktátu z češtiny...

  (Nosil takové ty bodlinky...sama jsem mu je ráno dělala.)

  Pak mě zatáhla doslova za rukáv za češtinářem, to byl velmi sympatický pán, se kterým jsme popovídali o literatuře a filmech. Dosvědčil mi, že Vašek nemůže být tak hrozný, kdž má dvakrát jedničku a pak na to pětku a rozešli jsme se v dobrém.

  a Soudružka na mě znovu a znovu, že jej omlouvat nebude. A tak jsem ho omlouvala u ředitelky bylo to ok.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  superkarma: 0 18.10.2010, 11:44:07
 8. avatar
  [4] enka1 [*]

  Sml30 nemoc z povolání: kdysi jsem na nějaké  schůzi, (nikoliv třídní ) na bavící se zasyčela PŠT!!!

  ...otázky tvého syna bych brala s povděkem, než nezúčastněné tupé pohledy...

  ...i některé výstupy, radši poznámky, k pobavení žáků beru, jenže často se to projevovalo spíš vulgárnostmi nebo nakopnutím někoho....................

  1. na komentář reaguje Dimsy — #10
  superkarma: 0 18.10.2010, 11:38:22
 9. avatar
  [3] vodfon, kolie [*]

  Hezké čtení

  superkarma: 0 18.10.2010, 11:04:39
 10. avatar
  [2] monkee [*]

  To já jsem se při pozdním příchodu na schůzky plížila jak mlha na blatech. Sml28 Za našich časů základní škola sebevědomí opravdu nepřidávala.Sml31Sml30

  superkarma: 0 18.10.2010, 10:56:20
 11. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Též má cukání povstat. Sml52 jenže zatímco dřív mě děsila představa, že bych přišla po zvonění, nedejbože po příchodu učitele, dnes nějak nestíhám a pravidelně vcházím do třídy, když  učitelka již mluví. Zajímavé....vůbec nic to se mnou neděláSml54

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  superkarma: 0 18.10.2010, 10:29:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme