Bulvár

„Díky, ale není už k čemu a co v mém věku oslavovat!“

Takhle často reagují na gratulační telefony či maily a přání, ať své narozeny hezky oslaví, zejména ženy středního a vyššího věku.  

Zrovna tuto větu jsem slyšela od své dlouholeté kamarádky, na jejíž narozeniny zpravidla nezapomínám, neboť se narodila ve stejný den jako já, pouze o rok dříve. Uvědomila jsem si, jak mě tyto reakce rozčilují! I když se jedná často jen o fráze a větičky a vnitřně je každý rád, že si ten druhý vzpomene.

Samozřejmě s výjimkou vážně nemocných lidí či přátel nacházejících se v situaci, která zrovna nesignalizuje šťastné zítřky. Tam je vhodné popřát jen zlepšení životní situace, zdraví a štěstí…

celebration

Pokud tvrdíme, že není co oslavovat, když jsme se ve zdraví dožili svého věku, tak se nebetyčně rouháme!

Vzpomeňme, co by za dožití se našich narozenin dala spousta lidí, kteří už mezi námi nejsou. Vždy se tací v našich životech najdou.

Někdo na velké oslavy není, budiž, na to má plné právo, ale hezky poděkovat bez negativních komentářů může každý.

Já se zrodila ve znamení Lva a každé své narozeniny odjakživa pečlivě plánuji a slavím, co to dá!

Pro jistotu je svým blízkým připomínám (nejlépe několikrát).

Aby na ně náhodou nezapomněli a nedostala jsem je i sebe do trapné situace. Nesnáším totiž sebelitující se ženy (všimněte si, že muži přes svou pověstnou ješitnost tímhle syndromem netrpí), žalující:

„Zapomněl na mé narozeniny!“

Rozčilují mě totiž i kamarádky či postavy z románů, filmů či seriálů, co schválně tutlají „svůj velký den“, a pak si masochisticky „užívají“, že jejich partnerovi vypadl z hlavy.

Všechny známe scénáristy oblíbenou situaci:

Natěšená žena nakupuje, vaří lahůdky, činčá sebe v sexy šatečkách, zapaluje svíčky na slavnostní tabuli (nebo ještě lépe okolo vany napuštěné pěnivou vodou), otevírá víno... A čeká. Samozřejmě marně, protože jinak by nestálo za to do filmu scénku vůbec zařadit. Následuje záběr partnera rozdávajícího si to s jinou ženou, případně zděšení milujícího manžela, který prostě jen „zapomněl“ a cítí se naprosto hrozně. Zvláště oblíbeným finále bývá hysterický vyhazov pečlivě uvařené večeře do odpadků či klimbající žena ve tři ráno nad prostřeným stolem a dohasínající svíčkou.

Muži totiž obvykle informace o narozeninách své ženy v hlavě permanentně nenosí – starají se, aby nám bylo dobře po celý rok, a často jim náš den „D“ pro tohle starání z hlavy vypadne. Ale pokud je náš vztah v pořádku, obdarovat nás chtějí zcela určitě, tak proč jej včas nepřipomenout? Pokud to neuděláte a riskujete, že zapomene, škodíte nejen jemu, ale především samy sobě!

Každý má rád oslavy jiné.

Někdo miluje ty opulentní v anglosaském či východním stylu s davem přátel zpívajících „Happy birthday“ či „Živijó“ (podle toho, jaký je ročník), někdo komorní romantickou večeři ve dvou, někdo zlatý střed a někdo si užívá narozenin hned nadvakrát či natřikrát, s rodinou i přáteli zvlášť.

Pokud zrovna neležíme na smrtelné posteli, věřte totiž, že JE CO SLAVIT naprosto v každém věku! O to víc, čím vyššího se v relativním zdraví tělesném i duševním dožíváme!

Jsem moc ráda, že si tohle uvědomují moji rodiče. Ještě asi před 10–20 lety narozeniny s výjimkou kulatin příliš neslavili. Co se jim oběma přehoupla osmdesátka, všimla jsem si, že nezávisle na sobě (nežijí spolu) slaví rádi a více. Oba totiž o několik desetiletí přežili své rodiče a zřejmě si to uvědomují... A to je moc dobře!

Jak slavíte vy? Máte ráda své narozeniny? Chápete je také jako díkuvzdání, že jste se dožili dne, kdy jste sice zase kalendářně o rok starší, ale máte to štěstí na světě stále být? A připravujete je samy, nebo se necháte ráda překvapit?

A jen tak pro jistotu informace pro všechny čtenářky i redakci: Příští rok na svatou Annu slavím šedesátiny! Tak mi, prosím, pokud se jich dožiju, nezapomeňte pogratulovat! :-))

   
04.08.2014 - Společnost - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [34] gerda [*]

  paníliška — #33 vždycky je s kým. I kdyby to měl být jenom pejsekSml16

  superkarma: 0 07.08.2014, 13:23:20
 2. avatar
  [33] paníliška [*]

  gerda — #32 No jo, a když není s kým? Sml80 A upomínat se, že budu mít narozeniny, to by mě hanba zfackovala.

  1. na komentář reaguje gerda — #34
  superkarma: 1 06.08.2014, 12:30:41
 3. avatar
  [32] gerda [*]

  já osobně si myslím, že je potřeba slavit. Dokud je o nás zájem a dokud je s kým. Pozdě bycha honitSml58

  1. na komentář reaguje paníliška — #33
  superkarma: 1 04.08.2014, 18:07:06
 4. avatar
  [31] vladka321 [*]

  Já jsem lvice, můj muž je lev a nejstarší syn jakbysmet. Narozeniny slavíme dohromady. S manželem si dáváme i dohromady dárek a každý tomu druhému malou drobnost, o které neví. Narozeninový den si užíváme, jako hostitelé a vždy sezveme celou rodinu najednou pěkně pozvánkami a každý také dostane malou drobnost. Maminka má totiž svátek, mladší syn se starší dcerou také, synoveček mimochodme také sváteček a druhý narozeniny. Takže malinko obdarujeme všechny, aby si to také užili. Uděláme rodinnou oslavu, popřejeme si a je nám fajn Sml16. Letos slavíme v sobotu 9.8. Již nyní mám dovolenou a už se moc těším, až to vypukne!!!

  superkarma: 0 04.08.2014, 17:02:29

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Lyoness [*]

  Anai — #19 Ja jsem Lvice, ale narozeniny nijak neslavim... Rodina a pratele mi popreji, postupne si s nimi zajdu na sklenicku nebo na obed, "nafasuju" nejakou milou drobnost nebo lahev... Sml16

  Ale zadne velke oslavy nebo jen parta kamaredu... Ne ne... Na to me neuzije...

  superkarma: 0 04.08.2014, 14:44:07
 2. [29] Zuza70 [*]

  Oslavy nemusím.

  superkarma: 0 04.08.2014, 13:06:34
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  Anai — #19 manžel je Lev a má strašně rád společnost! Narozeniny má právě dnes. Slavilo se to ale včera, protože ti mladší jsou zaměstnaní. Připravila jsem pohoštění, vařím a peču celý rok, tak mě to nijak netrápilo. Však to popisuju níž. Taky je fajn, že je léto, může být všecko dokořán, lehké oblečení...to když mi přišli gratulanti v zimě v mokrých kabátech a bundách, největší starost byla, kam to všecko navěšetSml30 A jedlo se na etapy, kdo přišel, popřál, dostal připravené lahůdky. (Myslím, že na moje jabka s křenem a uzený ocásek vzpomínají dodnes). Pak jsem honem myla talířky, aby bylo dost nádobí - nacpat 15 lidí do 31 m čtverečných není jenom takSml52  Možná ale byla o to větší zábava. Vešli jsme se opravdu všichni, seděli jako věnec kolem dokola. Jak to není oficiální a jsou to skuteční kamarádi, o zábavu není nouze.Sml67

  superkarma: 0 04.08.2014, 13:01:39
 4. avatar
  [27] Pentlička [*]

  Anai — #19 Já nemám ráda velké shromáždění lidí, je mi to vysloveně nepříjemné, takže se nerada i účastním jakýchkoli velkých oslav a když to jsou ještě moje narozeniny, tak mě otravuje to organizovat, zabezpečovat pohoštění, pro mě je to hrozný stres. Jsem ráda, když si někdo vzpomene, že mám narozky, ale mně stačí gratulace, ani žádné dárky mít nemusím a hlavně ne žádnou oslavu. Je fakt, že nejsem lev ale blíženec, ale ti jsou údajně taky společenští. Já ne, já jsem těžký introvert.

  superkarma: 0 04.08.2014, 12:46:08
 5. [26] KRUPINKA [*]

  Hezký den, vždycky je co oslavovat, když je člověk trochu ve svém věku (myslím 60 a výš) zdravý, tak se vždycky důvod k dobré naladě najde.  Stačí malá procházka s milými lidmi, posezení u kafíčka a ještě  když je to na chatě v krásné klidné přírodě, tak je nám fajn. Jsme parta 5 vdov, což je trochu smutné, ale život jde dál, tak proč ho nežít. moc zdraví všechny veselé lidi Marta

  superkarma: 0 04.08.2014, 12:44:13
 6. avatar
  [25] Brixik [*]

  Anai — #19 My máme v rodině dvě lvice a jejich narozeniny slavíme ve velkém. Babička nás všechny sezve na chalupu, přes den pomůžeme s prací a podvečer a odpoledne se slaví - víno, pivo, grilování, domácí dezerty a hlavně celá rodiny pohromadě. Letos nás bylo 16, včetně babiččiných pravnoučat a fakt super. Já mám narozky v zimě po Vánocích a Silvestru a dost mě mrzí, ža na mě lidi zapomínají, případně to odbydou na Vánoce a nebo se už nikomu nechce slavit.

  superkarma: 0 04.08.2014, 11:58:57
 7. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  Anai — #19 Nijak výrazně narozeniny neslavím. Ani ty kulaté. Ale potěší mě, když si na mě někdo vzpomene.

  superkarma: 0 04.08.2014, 11:47:55
 8. [23] cilani [*]

  Já své narozeniny nepřipomínám, nepotrpím si na gratulace a nijak neprožívám, že si lidi nevzpomenou. Hlavně mi přijde trapné, když se někdo s narozkama připomíná.. Dávám dárky jen tomu, komu chci, rozhodně ne všem kamarádům nebo kamarádkám.. většinou jen rodině.. Zbytku popřeji, když si vzpomenu, ale nikdo v mém okolí z toho naštěstí vědu nedělá..

  Chodí nám tu vypomáhat paní, ta už půl roku předem avizovala, že se jí vdává dcera.. No, popřáli jsme ji.. ale pak dotáhla koláče (vidíme se sotva jednou týdně) a že jestli chceme mladým něco přispět.. No, mně to přišlo od ní divné, koláče si vzal šéf a přispěl nějakou částkou, ale sám říkal, že měl chuť jí s tím poslat domů, že mu to přišlo děsně vtíravé..

  superkarma: 0 04.08.2014, 11:31:32
 9. avatar
  [22] Suzanne [*]

  Anai — #19 Já jsem toho názoru, že drobná oslava se patří udělat každý den . Teď nemyslím, že bych se denně ožrala jako dobytek Sml54 Ale každý den si dělám nějakou radost a uvědomím si, že je fajn, že tu jsem Sml22

  superkarma: 0 04.08.2014, 11:05:04
 10. [21] Rikina [*]

  No a s tím vyšším věkem - tam je důležité to zdraví. Jsou okolnosti, za kterých opravdu není co slavit. Sml80 Moje tchyně svoje poslední narozeniny prožila jako bezmocný ležák, který se nedokáže ani na posteli obrátit, mohla jíst jen kašovitou stravu, pokud ji tedy někdo krmil, a ani si neuvědomovala, který je rok, a kdo je kolem ní. Natož aby pochopila, že má narozeniny. Sml80

  superkarma: 0 04.08.2014, 10:57:56
 11. [20] Anai [*]

  Suzanne — #18 Přesně! Takhle si to říkáme zcela samozřejmě i s kamarádkami, natož v rodině je to normální! Dokonce se vzájemně ptáme, co ten oslavenec chce dostat a on bez váhání odpoví.

  superkarma: 0 04.08.2014, 10:40:25
 12. [19] Anai [*]

  Tak já nevím, asi jsem fakt exot! Pro mě čím pompéznější, tím lepší! Sml57Sml30 Je tu mezi čtenářkami nějaká Lvice? Ta určitě taky slaví ráda!

  Škoda, že sem nemohu vložit video se scénkou, jak sedíme na zahradě u stolů, kde grilujeme a vycházejí z domu syn se sklenkami a šampusem, snacha s dortem, přítel už nevím s čím, vnuk a soused s benžem a zpívali. Překvapení, ale jelikož jsem to čekala, vrazila jsem do bratrovy ruky včas foťák. Byla jsem moc šťastná, vždyť jsem nakonec už taky nemusela být, kdyby to před půl rokem neodnesla jen noha... nebo jsem taky vůbec nemusela chodit, bylo to půl na půl...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #22
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #24
  3. na komentář reaguje Brixik — #25
  4. na komentář reaguje Pentlička — #27
  5. na komentář reaguje gerda — #28
  6. na komentář reaguje Lyoness — #30
  superkarma: 0 04.08.2014, 10:39:33
 13. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Elis19 — #16 Proto si myslím, že je naprosto v pořádku, když člověk řekne - hele, za dva dny mám narozeniny, půjdeme na večeři. Nebo - přijďte, něco uvařím/ bude dort/ dáme si kafe... cokoli. Pokud je okolí jen trochu mamlasovité nebo zaneprázdněné, může se stát, že zapomene. A tohle je pozvání, které příležitost připomene. Sml22

  1. na komentář reaguje Anai — #20
  superkarma: 0 04.08.2014, 10:39:06
 14. avatar
  [17] diblice [*]

  tak u nás se nikdy nekonaly nějaký extra oslavy, popřát nejaký malý dárek a hotovo, první oslavu narozenin jsem měla v 17 a stála za to, dcera si ji dělala v deseti a užily si to holky hlavně na koních

  superkarma: 0 04.08.2014, 10:33:43
 15. [16] Elis19 [*]

  Na pompézní oslavy si nepotrpíme ale vždy se rádi sejdeme, ugrilujeme masíčko...

  Dárky promýšlím dlouho dopředuSml22nebo se dohodneme, že si užijeme o dovolené, jsme s manželem oba červencoví.A hlavně jsem ráda, že si vzpomenou na mě a je to vzájemné.

  Kolegyně z práce má narozeniny dva dny po mě a nikdo si letos u nich nevzpomněl, když jsme se potom o tom bavily měla slzičky v očích bylo jí to líto. Manžel jí sice za dva dny kytičku přinesl ale bylo to s křížkem po funuse.Sml22Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje Suzanne — #18
  superkarma: 0 04.08.2014, 09:54:23
 16. avatar
  [15] janaa1 [*]

  mám svoje narozeniny ráda a vždycky to tak bylo, nemám ráda velké oslavy,ale ráda si ss rodinou sednu a slavím.Můj přítel tvrdí jak nesnáší dárky a oslavy, a tak si myslí že to tak mají všichni.mě se ale narozeniny líbí, ráda si ten den nacpu břicho zákuskama bez výčitek takže si ten "svůj den" vzít nenechám :-)

  superkarma: 0 04.08.2014, 09:36:36
 17. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Altamora — #12 Já ti mám radost i z takovýchhle volovin Sml30

  Slavím ráda Sml22Sml16 U nás se všechny oslavy kromě dětských přestěhují do restaurace, takže s tím není práce.

  superkarma: 0 04.08.2014, 09:36:14
 18. avatar
  [13] Pentlička [*]

  Nijak zvlášť neslavím, děti mi popřejí o nejbližším víkendu, kamarádky pošlou mejlík, od dětí dostanu nějaký malý dáreček, koupím zákusky a to je všechno. V práci mi popřejí, dáme si chlebíček a zákusek a vyberou na mě nějakou částku, za kterou si něco koupím. Nějaké pompézní oslavy nenávidím, naštěstí po mě nikdo nevyžadoval žádné hostiny ani o padesátinách, to jsem pozvala pár kamarádek do hospody a to bylo všecko.

  superkarma: 1 04.08.2014, 09:14:24
 19. avatar
  [12] Altamora [*]

  Jsem neslavič bez důvodu. Potěší mě, když mi popřejí, ale víc nepotřebuji. Ze všeho nejméně potřebuji dárky. Hlavně takové hodně osobní - bonboniéra, porcelánový slon, mýdlo, láhev vína, ty fakt potěšíSml57

  1. na komentář reaguje Suzanne — #14
  superkarma: 2 04.08.2014, 09:00:01
 20. avatar
  [11] marianaant [*]

  Přesto, že nerada slavím svoje narozeniny, protože v tomto věku co jsem mám pocit, že důvod k oslavě je jen to, že žiju jak říká moje sousedka. No na druhou stradu se celkem sejdeme celá rodina, včetně pravnoučat a je to moc prima. Jenom si říkám, že někdo jiný by to vše co připravuji, aby nachystal, zatím to ještě nikoho z nich nenapadlo. Pokud můžu tak to udělám ráda, jenom z těch příprav jsem aspoň týden unavená.

  superkarma: 0 04.08.2014, 08:55:17
 21. [10] prababka [*]

  Rikina — #1 Chápu. Před 14 lety jsem na narozeniny radostně zvedla telefon, že uslyším další blahopřání , ale bylo to zoufalé volání o pomoc , místo oslav jsem zařizovala vše potřebné při náhlém odchodu kamarádky.Od té doby už s sebou narozeniny nesou ten nesmazatelný stín.A byla to tehdy " jen " kamarádka.

  superkarma: 0 04.08.2014, 07:57:07
 22. avatar
  [9] datura [*]

  Už plno let slavíme narozeniny tak, že vyrazíme na večeři do restaurace, naše dcery s manžely a dětmi a my dva , bývalo nás 8, manžel jedné z dcer  zemřel, tak se rok neslavilo, ale už jsme byli nedávno zase a bylo to fajn, na Pavla jsme zavzpomínali a určitě se bavil s námi. Na podzim slaví manžel 70, tak si zase zamluvíme stůl, dáme mňamku / pan hoteliér si jezdí nalovit ryby do Norska a to je pak neskutečná bašta/, probereme novinky od posledního setkání a budeme se těšit na vánoční večeři, která je pro všechny u nás doma. Sml16

  superkarma: 0 04.08.2014, 07:38:26
 23. [8] manislava [*]

  jelikož nemáme dobré rodinné vztahy raději neslavíme,vždycky byl problém-s dětmi a manželem si zajdem na dobré jídlo a je po všem. přitom by bylo co slavit já,máma i dcera jsme se narodily v jeden stejný denSml80

  superkarma: 0 04.08.2014, 06:36:06
 24. avatar
  [7] Věrulinka [*]

  čeká mě, pokud se jí dožiji 65 slavit, ale dopředu odmítám, není o slavit Sml30

  superkarma: 0 04.08.2014, 06:29:41
 25. avatar
  [6] gerda [*]

  Rikina — #1 já ti nevím....je to strašně smutnýSml79....možná záleží, jak bys "oslavu" pojala. Těm, co už na tebe koukají seshora, je možná líto, že jsi na své narozky smutná a smutně vzpomínající, třebas by chtěli, abys ten den prožila hezky - jakoby byli s tebou pořád u stolu, což vlastně jsou! Jen je není vidět. Můj muž vzpomíná i na každé narozeniny členů jeho rodiny, v jeho věku už zůstal sám a o bratra navíc přišel tragicky - při přecházení silnice ho srazilo auto (Praha, déšť, nepozornost jeho i řidiče). V jejich den narození vystaví fotku, prohlíží albíčka...Sml16

  superkarma: 2 04.08.2014, 05:58:35
 26. [5] lidicka [*]

  Já nerada slavím - ať je to cokoli. Nebýt toho, že dcera se narodila den po mých narozeninách, tak bych svoje vůbec neslavila. Slavíme teda spolu s dcerou, ale jen v nejužším rodinném kruhu - manžel, dcera a já a teď poslední rok i vnouček. Vnoučkovi narozeniny zatím slavíme taky....Sml16

  superkarma: 0 04.08.2014, 05:54:01
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  Vysoce aktuální téma! Slavili jsme zrovna včera, na přání oslavence jsem připravila speciální jídlo (studený boršč, kynuté tvarohové knedlíky s mákem a máslem), na odpoledne jsem měla připravený lehký moučník Kardinál, který jsem letos zkusila prvně a docela nám chutná, že je takový lehoučký, šlehačkový. Dárky jsem měla promyšlené půl roku dopředu, přišla rodina...manželovi zářila očka jak dítěti u stromečku. Fajn to bylo. Dnes je jeho narozeninový den, vyšel na pondělí, takže hlavní oslavy proběhly včera a dnes bude přijímat telefonická blahopřání. Rozhodně jsme měli co slavit, už tu málem nebyl.

  superkarma: 1 04.08.2014, 05:52:59
 28. [3] dadma [*]

  Ne že bych nebyla ráda, že jsem se dožila určitého věku,ale oslavy nemám ráda a takové co jsou na obrázku již vůbec ne.Posedět si s rodinou a nebo jít s přáteli na skleničku to ano ,ale to je maximum.A čím jsem starší ,tím mě to baví méně. A připomínat se někomu, tak to bych neudělala.

  superkarma: 4 04.08.2014, 00:58:29
 29. [2] hada [*]

  Rikina — #1 tak v tomhle případě se nedivím že narozeniny neslavíš taky bych je neslavila

  superkarma: 1 04.08.2014, 00:51:27
 30. [1] Rikina [*]

  Hm. To je všechno hezký. Ale já patřím k těm, co neslaví. Ne že bych případně nechtěla. Ale - den před mými narozeninami je výroční den úmrtí mého syna, a den po mých narozeninách pro změnu zemřel můj otec. Jak mám sakra mezi těmihle dvěma smutnými daty něco slavit? A kdo by asi tak slavil se mnou? Jak asi můžu mít ráda svoje narozeniny? Sml80 Holt se to neslaví a slavit nebude.

  No a ohledně toho připomínání - mně by to bylo blbý se připomínat. Tak nějak mi to připadá nezdvořilé a jako bych si tím nepřímo říkala o dárky. Večeři jsem nikdy nevyhazovala a klimbat ve tři ráno u dohasínající svíčky? To už bych se šla někam opít, radši. Sml57

  1. na komentář reaguje hada — #2
  2. na komentář reaguje gerda — #6
  3. na komentář reaguje prababka — #10
  superkarma: 7 04.08.2014, 00:13:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme