Hubnete? Držíte dietu? Na zimu s tím raději sekněte, protože kaloricky omezená dieta by vám v chřipkovém období mohla přinést více škody než užitku. Alespoň to tvrdí výsledky americké studie, které publikoval časopis Journal of Nutrition.

Nutriční imunoložka Elizabeth Gardnerová z Michigan State University prováděla pokusy se dvěma skupinami myší. Při tom sledovala, jak si myši poradí s infekcí chřipkovými viry. Obě skupiny dostávaly stejné množství vitamínů a minerálních látek. Jedna ze skupin ale měla snížený příjem kalorií o 40 procent.

Myši pak byly vystaveny chřipkovým virům. Ukázalo se, že hlodavci ze skupiny s nižším příjmem kalorií na chřipku umírali častěji než myši, které se stravovaly normálně. Ty, které infekci přežily, se pak zotavovaly mnohem déle.

Organismus myší „na dietě“ nejspíš vytvářel menší množství buněk imunitního systému označovaných jako přirození zabíječi, které mají na starost rychlou obranu proti novým virům, s nimiž se organismus ještě nesetkal a nemá proti nim vytvořené protilátky.

Předešlé studie prokázaly, že dieta s omezeným příjmem kalorií prodlužuje život, tento nový výzkum ale poukazuje na fakt, ve chřipkovém období je lepší stravovat se normálně. U nás přichází vrchol chřipkové sezóny v prosinci a trvá až do konce ledna.

Držíte dietu? Jak jste na tom s imunitou?

Reklama