Zdraví

Dieta v krabičkách pomůže zhubnout, ale neřekne, jak si kila udržet

diet

Lidé, kteří spoléhají na krabičkovou dietu, skutečně zhubnou. Se zdravou redukční výživou to však někdy nemá příliš společného.

Krabičkové diety se staly populárními zejména díky své jednoduchosti. „Objednáte si je a nemusíte dále přemýšlet o tom, co jíst či nejíst, jaké potraviny si nakoupit, jak je upravovat. V tom je ovšem kámen úrazu,“ říká odbornice Kristýna Galová. „Krabičkovému dietáři“ chybí důležité informace o výživě a pohybu, proto je pro něj těžké si získanou hmotnost udržet. Pokud se totiž chceme vyvarovat jojo efektu, je důležité po skončení diety přejít na racionální stravování. Pravidla racionální výživy však mnoho lidí nezná, nebo o ní má mylné představy.

„Víme, že v některých krabičkových dietách jsou na svačinu dodávány pudinky nebo műsli tyčinky, které obsahují příliš mnoho cukrů, ale málo prospěšných látek, které jsou pro zdravé hubnutí opravdu důležité,“ upozorňuje odbornice z brněnského Institutu kompliment, který se zaměřuje na redukci váhy. Hlavní problém diet z krabiček však vidí jinde.

Riziko navrácení váhy navíc zvyšuje příliš nízká kalorická hodnota redukční stravy v krabičkách. Podle Galové bývá u některých krabičkových diet denní příjem energie snížen až na 4 400 kJ. Při zdravé redukci hmotnosti se však obecně nedoporučuje přijímat méně než cca 5000 kJ za den u žen a 6000 kJ u mužů. Pokud není spodní doporučená hranice dodržena, dochází k podvýživě organismu. Tělo se „naprogramuje“ na nízký příjem energie a po ukončení dietního režimu se může dostavit neblahý jojo efekt.

„Pravidla redukčního stravování jsou dosti podobná zásadám racionální výživy, díky nimž udržujeme váhu i po dosažení ideální hmotnosti. Ten, kdo se naučí připravovat vyvážený jídelníček již během diety, má velkou výhodu do budoucna,“ konstatuje Galová.

Jaké potraviny nakupovat, jak je kombinovat a tepelně i mechanicky upravovat, aby hubnutí bylo efektivnější a dlouhodobější, vás spíše než krabičky naučí výživový poradce.

Vyzkoušela jste někdy krabičkovou dietu? Pokud chcete zhubnout, jak na to jdete?

   
17.03.2010 - Hubněte - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [5] jastura [*]

  U mě by fungovalo jedině jíst pravidelně. Zatím to nepotřebuji, ale kdo ví co bude ....

  superkarma: 0 17.03.2010, 15:20:06
 2. avatar
  [4] peetrax [*]

  Dimsy — #2 Sml30

  superkarma: 0 17.03.2010, 12:10:53
 3. avatar
  [3] *modrá [*]

  Dimsy — #2 Sml67Sml54

  superkarma: 0 17.03.2010, 08:26:36
 4. avatar
  [2] Dimsy [*]

  Taky si občas dám krabičkovou dietu. Třeba v KFC to dávají do hezkých krabiček.Sml30

  1. na komentář reaguje *modrá — #3
  2. na komentář reaguje peetrax — #4
  superkarma: 2 17.03.2010, 08:02:53
 5. avatar
  [1] *modrá [*]

  nežrat cvičit

  superkarma: 0 17.03.2010, 07:41:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme