Zdraví

Dieta jako dočasné utrpení? Chyba lávky!

Lindě je osmadvacet, má dvě malé děti a váží 85 kilo. Vysoká přitom zrovna moc není. "Ja vím, jsem obézní a ráda bych zhubla. Momentálně však nevím jak," říká mladá žena. Její děti už chodí do školky - mladšímu synovi jsou čtyři roky, starší dceři bylo pět  - a Linda se tak od ledna vrátila do práce, pracuje jako účetní ve větší firmě.

Lindin problém není v tom, že by neměla vůli na hubnutí, ale bohužel chce nemožné. "Hrozně ráda a dobře jím, ale mám smůlu, že můj metabolismus ukládá kila snad i z pouhé vůně jídla a navíc nerada cvičím," přiznává se Linda k tomu, že je pro ní velmi těžké najít si styl života, v němž by se jedlo málo, zdravě a navíc by se v něm i cvičilo.  

Nejvíce kil přibrala v druhém těhotenství, po porodu ručička váhy ukazovala 90 kilo. Linda dcerku rok kojila a během dalšího zhruba půl roku skutečně hodně zhubla díky cvičení a drastickému odpírání si jídla. "Nejedla jsem sladkosti, tučné věci, skoro pořád jsem měla hlad. Ale těšila jsem se, že zhubnu a zase si budu moci dopřát," popisuje žena. Když se tehdy ručička váhy dostala na 65 kilo, byla spokojená - věděla, že štíhlá nebude nikdy.

Jenže - místo aby se Linda naučila jíst jinak, jedla stejně jako kdysi, navíc s pocitem, že si to může dovolit. A váha začala nezadržitelně stoupat až k dnešním pětaosmdesáti kilům.

"Linda udělala chybu, které se dopouští spousta hubnoucích lidí - brala dietu a cvičení jako nutné dočasné utrpení," říká dietní sestra Kamila Doušová. Podle ní je to špatně hned dvakrát: takové hubnutí je skutečně utrpením a navíc jeho výsledky berou rychle za své, jakmile se člověk vrátí k původnímu způsobu života. Podle ní spočívá většinou základní chyba při hubnutí už v tom, že se někdo, jehož kila navíc se ukládala léta, rozhodne zhubnout rychle. "Už tím si zadělává na neúspěch, protože logičtější by bylo, když budou kila mizet pomalu, zato tak, aby se nevracela."

Jinyými slovy: je samozřejmě možné zhubnout i desítky kil ročně za cenu toho, že člověk skutečně skoro nejí, případně si odpírá jakoukoli laskominu, ale je pravděpodobné, že s tímto způsobem to dříve nebo později vzdá. "Jak já se těšila na kus čokolády nebo pořádné řízky s bramborovým salátem," přiznává Linda své pocity během hubnutí.

Když s ním skončila, dokázala sníst na posezení "jen tak" mezi jídly sáček chipsů, čokoládu schroupala venku, zatímco tlačila kočárek se synem a velkou večeři si klidně dopřála v osm večer. "Ze začátku to s váhou nedělalo nic a to mě zmátlo," přiznává Linda. Dietní sestra vysvětluje, že tak to skutečně bývá, ale po pár dnech, nejvýše týdnech začne váha nezadržitelně stoupat.

 Vyhněte se chybám při hubnutí. Víte, které to jsou?

1. Hladovění

Zní to paradoxně, ale hubnoucí člověk nesmí mít hlad. Je třeba najít si takový jídelníček, díky němuž budete hubnout, ale nikoliv hladovět. Dokud chcete hubnout, musí být celkový energetický příjem nižší - většinou se doporučuje maximálně 5 - 6 tisíc kilojoulů denně, až se dostanete na svou vysněnou váhu, můžete trochu přidat. Nevracejte se však k předchozím špatným jídelním návykům!

2. Nesmyslné plány

Žádné "zhubnu 30 kilo do června" si neslibujte, protože by to ani nebylo zdravé. Ideální je hubnout dvě až čtyři kila měsíčně maximálně. Nebo se dá plánovat, že během půl roku shodíte deset procent váhy.

3. Nesplnitelné závazky

Slíbila jste si, že už nikdy nevezmete do úst čokoládu? Raději než "nikdy" používejte slovo "většinou". Cílem hubnutí není nejíst už nikdy nic dobrého, cílem je příznivější váha a s ní související zdravější jídelníček, v němž se občas nějaký ten prohřešek ztratí.

4. Výmluvy

Nevymlouvejte se na věci, které můžete ovlivnit vlastní vůli a lepší organizací času. Tedy třeba na nedostatek času či hutné nedělní obědy u rodičů.

5. Zázračné diety     

Že vaše sousedka zhubla po nějaké zaručené hollywoodské dietě? Raději na to zapomeňte, protože by to zase byla jen dočasná změna životního stylu a o to vám přece nejde. Podobné to ostatně bude s některými přípravky z reklam, kterí slibují až nebezpečně rychlé zhubnutí.

 
   
19.01.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. [13] Vláďa [*]

  celý den je to dobrý, hlídám každé deko, nic mi nechybí, ale přijdu domů a když se večer sleze rodinka představující 3 mužské od 17 až do 56, všechny hubené a hladové, kteří si k televizi přitáhnou buráky, ach, chipsy a preclíky. Moje vůle umírá na první vůni. A je to i tom, že je to pohodová chvilka za celý den, jak na to vzít dietu, to pak mám pocit, že už vše opravdu stojí za houby, nevzít si ani oříšek. Začnu mít špatnou náladu, všechno zkazím. Je to težké.

  superkarma: 0 21.01.2005, 15:31:11
 2. avatar
  [12] Tanzi [*]

  Vivian:

  superkarma: 0 19.01.2005, 20:36:17
 3. avatar
  [11] Vivian [*]

  Žábina: u mě je to ale přesně obráceně já si váhu držím, ale ne a ne zhubnout

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:02:18
 4. avatar
  [9] lightblue [*]

  Žábina: tak tak, to je hrůza.

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:53:58
 5. avatar
  [8] Žábina [*]

  zhubnout není tak těžký, ale udržet si váhu, to už je kumšt

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:41:17
 6. avatar
  [7] lightblue [*]

  piškotek: ahoj Piškotku. Jsem prosím Tě normální. Jsem taková blbá postava, že pas jak vosa, ale od boků dolů je to hrozný, mám nohy jak sloupy, ale váhově se mi to tak nějak vyrovnává. Ale jsem z těch lidí, kteří mají sklony přibírat za den, a já mám ještě ke všemu takovou chuť na jídlo večer u TV

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:28:27
 7. avatar
  [6] piškotek [*]

  Suntel: mám o 1 cm více a jsme malinko silnější takže ty budeš spíš hodně hubená, viď?

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:18:54
 8. avatar
  [5] lightblue [*]

  Já chodím cvičit pravidelně a nejsem tlustá jsem normální holka 167 cm výška 52,5 kg váha, a i u mě je po 3 týdnech cvičení vidět, že se tělo zpevní a to chodím cvičit jen 2x týdně.
  Je pravda, že spoustě lidí se cvičit nechce, ale jde o to, jít poprvé a potom už vás to samo chytne. Nevím, proč má každý na cvičení takovou averzi.
  I já jsem mívala skoro 60 kg a necíleně s tím, že si jdu zacvičit pro radost jsem zhubla na 52. A že se cpu, a právě i teď jsem hrozná. Chodím cvičit a to právě nabydu pocitu, že se můžu cpát jednou tolik

  superkarma: 0 19.01.2005, 10:10:30
 9. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Bohužel to utrpení není dočasné, ale trvalé.

  superkarma: 0 19.01.2005, 09:54:10
 10. avatar
  [2] Alousek [*]

  Linda udělala chybu, které se dopouští spousta hubnoucích lidí - brala dietu a cvičení jako nutné dočasné utrpení," -takove sklony ma, myslim, vetsina z nas hubnoucich

  superkarma: 0 19.01.2005, 08:10:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme