Zdraví

Devět tipů, jak nepodlehnout vánočnímu stresu

Kromě přátel a rodiny k vám domů můžou o Vánocích zavítat i dva nezvaní hosté: stres a deprese. Přinášíme vám praktické rady, jak je nepustit přes práh a svátky si naplno užít.

Není divu, že jsou Vánoce, co se stresu a deprese týče, rizikovým obdobím. Vznáší na nás totiž závratné množství požadavků: nákupy, pečení a uklízení jsou jen některé z nich. Ve chvíli, kdy stres dosáhne svého vrcholu, je již pozdě s ním něco dělat – lepší je proto stresu předcházet.

stres

1. Buďte realistou

Na Vánoce přece nemusí být všechno perfektní nebo třeba stejné jako loni. Tak jako se mění a rozrůstá vaše rodina, můžete pozměnit i tradice a rituály. Vyberte si jen pár těch, které stojí za to dodržet i letos, a nebojte se vytvářet si tradice nové.

2. Plánujte dopředu

Nákupy, pečení, návštěvy a další aktivity si pečlivě naplánujte a podle toho si pak připravte i nákupní seznam.

3. Držte se rozpočtu

Před tím než se vydáte na nákupy, stanovte si, kolik peněz můžete utratit, a tohoto rozpočtu se pak držte.

4. Naučte se říkat ne

Vaši přátelé i kolegové to jistě pochopí.

5. Rozdíly nechte stranou

Snažte se přijmout své přátele i členy rodiny takové, jací jsou. Řešení případných rozporů nechte na méně sváteční čas.

6. Nezapomeňte na svůj zdravý životní styl

Nenechte se o své zdravé životní návyky o Vánocích připravit. Zkuste si doma před večírkem dát zdravou svačinku, abyste snáze odolali svátečním pokušením, a věnujte dostatek času spánku a pohybu.

7. Udělejte si čas pro sebe

Stačí 15 minut odpočinku, který vám pomůže vyčistit hlavu a obnovit vnitřní klid a pohodu. Zkuste se například večer projít a pozorovat noční oblohu, poslouchat uklidňující hudbu nebo si chvíli jen tak číst.

8. Uvědomte si své pocity

Pokud nemůžete svátky strávit s rodinou, nebo dokonce pokud vám onemocněl či zemřel někdo blízký, je naprosto v pořádku cítit se smutný. Nemůžete se nutit k radosti jen proto, že jsou Vánoce.

9. V případě potřeby se nebojte vyhledat odbornou pomoc

Navzdory všem snahám se může stát, že toho na vás prostě bude příliš. Pokud už nějakou dobu cítíte úzkost, bezmoc nebo podrážděnost, nemůžete spát a máte problémy i s běžnými denními činnostmi, vyhledejte pomoc psychologa nebo psychiatra.

Nedovolte, aby se svátky staly něčím, co vás děsí. Pokud budete problémům včas předcházet, s trochou plánování a pozitivním myšlením vás čekají opravdu šťastné a veselé Vánoce.

Zdroj: www.ulekare.cz

   
22.12.2014 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [9] peetrax [*]

  Já jsem pro jistotu podlehla tomu pracovnímu. Sml52

  superkarma: 0 22.12.2014, 17:58:59
 2. avatar
  [8] Májík [*]

  Já se dnes chvíli i nudila Sml30. Neuklízím, nešílím, dárky už mám dávno nakoupené, stromek jsme nazdobili včera. Dnes jsem jen upekla štolu, byla si zaběhat a šla k holiči a pak se projít. No a na zítra mám naplánovanou saunu, takže relax a pohodička. Pak udělám salát a trochu to tu přeleštím a Vánoce můžou klidně začít.

  superkarma: 0 22.12.2014, 17:35:30
 3. avatar
  [7] Kadla [*]

  Žádný stres nemám. Úklid neřeším, protože nejsem prase a mám doma uklizeno pořád. Něco napéct taky není problém - peču během roku průběžně a cukroví ani vánočka nejsou o moc náročnější než cokoli jiného... Dárky neřeším - dáváme si v rodině jen maličkosti, na to nepotřebuju trávit kolik odpolední v obchoďáku - obešla jsem pár malých obchůdků a za dvě hoďky měla nakoupeno pro celou rodinu.. Tak jaký stres...

  superkarma: 1 22.12.2014, 13:40:23
 4. avatar
  [6] kobližka [*]

  Téměř denně tu čtu,jak nepodlehnout vánočnímu stresu.Z toho by fakt člověka už kleplo Sml32 snad jsme lidi,kteří dokáží zvážit situaci Sml80 Vy nám to snad chcete vnutit Sml24

  superkarma: 0 22.12.2014, 09:47:29
 5. avatar
  [5] Milala [*]

  Již několik let prožívám vánoce v klidu,žádný stres,úklid se děje celoročně.Dárky řeším v předstihu,dokupuji v prosinci už jenom maličkosti bez front a davu lidí.A že nejsou umytá okna,tak zatáhnu žaluzie,no a coSml80

  superkarma: 0 22.12.2014, 09:40:14
 6. avatar
  [4] denkas [*]

  Bože,bože,proč nám pořád všude nutí mít stres!!! Jediný,co je stresující,teda mimo těchto článků, jsou vzpomínky na ty,co už tu nejsou s námaSml22.Na ty o Vánocích myslíme víc než jindy.

  superkarma: 1 22.12.2014, 09:33:12
 7. avatar
  [3] malvina [*]

  Hezky napsáno. K bodu 5 se přikláním nejvíc. Přijmnout někoho taký jaký je. A k bodu 6 : toho by se mělo držet co nejvíc lidí. Přeslazené a přepečené vánoce. .... to jsou pak zákaznici lékařských ordinací .

  superkarma: 0 22.12.2014, 09:17:15
 8. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Hlavně nečtěte, co vše musí ještě udělat čtenářky poslední adventní neděli! Málem jsem z toho měla depku a pocit, že ještě mám něco doklidit.Sml16

  superkarma: 0 22.12.2014, 09:06:08
 9. [1] Rikina [*]

  Vůbec nejlepší a praktická rada je nepustit přes práh ty vánoce. Sml24 Sml57

  superkarma: 0 22.12.2014, 00:28:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme