Vidět zase ostře bez brýlí, to je sen každého člověka bojujícího s dioptriemi. Na 150 tisíc Čechů řeší tento problém kontaktními čočkami. Jenže jejich nošení má i svá úskalí, která mohou vážně ohrozit náš zrak. Za většinu z nich si ovšem můžeme sami.

Z rozsáhlého internetového průzkumu očních klinik DuoVize a NeoVize, do kterého se zapojilo 745 respondentů, a to i na Žena-in, vyplynulo, že zdravotní potíže s očima má více než 60 % uživatelů kontaktních čoček.

Nejčastější komplikací nositelů kontaktních čoček je pocit řezání či pálení v oku (37 %) a zarudnutí očí (31 %). Každý desátý „čočkař“ prodělal zánět spojivek, 14 % dotázaných zaznamenalo v souvislosti s nošením kontaktních čoček zhoršené vidění, 2 % zhrubnutí víček a 4 % zánět rohovky.

U některých nositelů komplikace vyústily v rohovkový vřed: „Jedná se o závažný povrchový zánět rohovky, který vzniká při defektu povrchové vrstvy rohovky a za přítomnosti bakterií, virů či plísní. Porušeným povrchem proniká infekce rychle do hlubších vrstev rohovky. Může dojít i k jejímu proděravění, takže se infekce šíří do nitra oka,“ říká MUDr. Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize, a dodává: „Vřed se šíří velmi rychle, i po včasném podání antibiotik se často hojí jizvou, která může následně bránit vidění. Někdy je nutné provést dokonce transplantaci rohovky.“

lens

Co je pod čočkami?

Výsledky laboratorních stěrů ukázaly, že mezi mikroorganismy nahromaděnými pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Podle odborníků právě tyto bakterie vážně ohrožují zrak. A jak se do očí dostanou? Převážně naší vlastní vinou. Tady je několik příkladů.

1) Nechodíme na pravidelné prohlídky

Průzkum odhalil, že více než 80 % respondentů nechodí na pravidelné oční prohlídky. Oči bychom si přitom v případě nošení kontaktních čoček měli nechat zkontrolovat jednou za půl roku. „Člověk si po čase myslí, že už všechno ví a všechno zná. Ale není to pravda. Při nošení kontaktních čoček může docházet například k vaskularizaci rohovky nebo se na povrchu rohovky může vytvořit nová vrstva buněk, která pak čočky z oka doslova vytlačuje, aniž by si toho pacient všiml. Vyšetření na štěrbinové lampě zabere 10 minut, lidé by je měli pro své zdraví obětovat,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize.

2) Nedodržujeme dobu použitelnosti

K používání kontaktních čoček nad limit jejich použitelnosti se přiznalo 60 % lidí. „Čočky mohou být v neotevřeném pouzdře maximálně 30 dnů. Navíc po otevření blistru začíná běžet doba její životnosti. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají,“ upozorňuje MUDr. Valešová.

3) Kašleme na hygienu

Téměř 45 % dotázaných uvedlo, že se dostali do situace, kdy si před nasazením či vyjmutím čoček z očí neměli možnost umýt ruce. „Ruce by měly být při jakémkoli kontaktu s okem vždy umyté desinfekčním prostředkem, důkladně opláchnuté čistou vodou a následně pečlivě osušené v ručníku, který na rukách nezanechává vlákna,“ radí MUDr. Valešová.

4) Čočky chybně skladujeme a čistíme

Většina respondentů sice používá roztok na čočky, ale najdou se i tací, kteří si vystačí s obyčejnou vodou. 13 % z nich uvedlo, že v ní čočky někdy uskladnilo, a 21 % pak čočky vodou někdy alespoň omylo. Přitom specializovaný dezinfekční roztok by nikdy neměla nahrazovat obyčejná voda ani fyziologický roztok: „Samotná voda čočky ničí, protože v ní mohou nabobtnat. A izotonický roztok je živná půda pro jakékoli bakterie, pokud neobsahuje desinfekční prostředek,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

5) Roztok si kapeme přímo do očí

Více než třetina dotázaných přiznala, že roztok na kontaktní čočky používá místo očních kapek. To je podle primářky Valešové akceptovatelné pouze v případě roztoků, na kterých je výslovně uvedeno, že mohou sloužit i k tomuto účelu.

6) Neměníme pouzdro na čočky

Líhní nebezpečných bakterií je také kontejner na čočky. Podle odborníků by se měl měnit alespoň jednou za měsíc, vždy s každým novým zakoupeným roztokem. To však dodržuje pouze 36 % dotázaných.

7) V čočkách chodíme spát

Téměř 80 % dotázaných v čočkách někdy usnulo. „Je to opravdu nebezpečné. Výzkumy ukázaly, že i když spíte v kontaktních čočkách méně než jednou týdně, je riziko infekce 6,5x vyšší,“ varuje Doc. Skorkovská.

8) Plaveme s čočkami

„Ano, s kontaktními čočkami je možné plavat. Ale pouze s jednorázovými. Při kontaktu s vodou čočky po chvíli nabobtnají a přisají se k rohovce. Po vystoupení z vody je nutné počkat několik minut až desítek minut, než se čočka vrátí do původního stavu. Až potom je možné ji z oka vyjmout, jinak hrozí poškození epitelu rohovky,“ varuje MUDr. Valešová.

9) Nakupujeme čočky takzvaně „od oka“

Polovina dotázaných nakupuje kontaktní čočky přes internet nebo v kamenných obchodech (v drogeriích) zcela bez vyšetření lékaře, pouze na základě hodnoty dioptrií. „Při výběru korekce je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost. Ta je však jiná než u brýlí,“ upozorňuje MUDr. Valešová, a dodává: „Navíc existuje řada různých typů kontaktních čoček, které se liší materiálem, obsahem vody, konstrukcí i dobou nošení. Výběr kontaktních čoček je vždycky individuální a je proto zcela nezbytné jej důkladně konzultovat s očním lékařem a nevybírat čočky jen podle počtu dioptrií.“

Jak neriskovat?

Jste na tom podobně, jako někteří respondenti? Možná namítnete, že daná pravidla pro nošení čoček není možné vždy přesně splňovat. Lékařka vám dává za pravdu. „Na cestách, zejména v přírodě, bývá komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě. Všechna tato omezení se dají jednoduše vyřešit laserovou operací,“ nabízí jedno z možných řešení, jak neriskovat zdraví očí, MUDr. Lucie Valešová. Tím dalším jsou staré dobré brýle, když se smíříte s omezeními, která představují.

Čtěte také:

Reklama