Trápí vaše děťátko výrazně červená skvrna na obličeji nebo krku? Nezoufejte! V dnešní době už si s ohněm odborníci snadno poradí.  

Naevus flammeus, lidově nazývaný „oheň“, je velkoplošné zmnožení mikroskopických krevních cév, někdy v několika vrstvách nad sebou. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji a krku, kde vytváří červenou skvrnu. „Nezpůsobuje většinou žádné zdravotní potíže a je to převážně kosmetický problém, který však pacienti psychicky špatně nesou,“ vysvětluje Hana Smutková, primářka oddělení dermatologie kliniky estetické medicíny Asklepion. „V průběhu let navíc oheň tmavne a stává se více a více vystouplým. I proto je dobré s léčbou neotálet a začít co nejdříve,“ upozorňuje doktorka Smutková.

asklepion1

Jak na něj

Jedinou možností, jak odstranit nebo alespoň zesvětlit oheň, je použití sklerotizačního laseru. Na oddělení dermatologie kliniky Asklepion dosahují bezkonkurenčních výsledků s použitím laseru Vbeam. Jeho paprsek se zachytí v červeně zabarvených tkáních, cévky zataví a tělo je pak samo vstřebá. Po několika týdnech vystoupí další vrstvička ohně na povrch a zákrok se opakuje.

Zlepšení už po dvou ošetřeních

Už po prvních dvou až třech zákrocích je patrné výrazné zlepšení. Tmavší ohně potřebují více sezení než světlejší, nejčastěji pět nebo šest. „Výsledný efekt je trvalý a projeví se už tři nebo čtyři týdny po ukončení aplikace. Většina ohňů zesvětlá o 75 %, nejčastěji však až o 95 %,“ dodává primářka Smutková.

asklepion

Zákrok nebolí

Protože ohněm bývá postižena velká plocha kůže, je dobré místo před zákrokem znecitlivět. Doporučujeme Eutetic Mixture of Lidocaine and Prilocaine (EMLA). Jde o první lokální anestetikum schopné navodit účinné znecitlivění a přitom neporušit kůži. Stačí, aby se na místo, které bude lékař ošetřovat, přilepila náplast nebo nanesl krém a nechaly se působit určenou dobu. Ta se liší v závislosti na indikaci a na lokalizaci léčeného místa. Nejčastěji se pohybuje od 30 minut do dvou hodin.

Po ošetření

Po zákroku se na kůži mohou objevit puchýřky a stroupky, které po několika dnech samy odpadnou. Kůže je několik týdnů po terapii velmi citlivá na ultrafialové paprsky. Léčená místa je nutné chránit před sluncem, např. krémy Photoderm s vysokým ochranným faktorem. Rovněž je třeba předcházet dlouhému máčení ve vodě.

Vhodné i pro kojence

Moderní laserová terapie se hodí i pro děti v kojeneckém věku. Před jejich léčbou je dobré užít analgosedaci, navodit stav podobný spánku. Pro rozptýlení obav nabízí klinika Asklepion rodičům testovací zákrok, kdy si mohou sami na malé ploše vlastní kůže účinnost a bezpečnost laseru vyzkoušet.

Reklama