Jedenáctý ročník projektu Dětský čin roku, jehož organizátorem je společnost Whirlpool, má své vítěze. Ocenění Dětský čin roku v rámci sedmi soutěžních kategorií a tři speciální ceny si zasloužili hrdinové, kteří sice ještě navštěvují základní školy, již ale konají velké skutky. Při slavnostním vyhlašování je podpořili patroni jednotlivých kategorií z řad populárních osobností jako například Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Jiří Ježek a další.

Nadační fond Dětský čin roku již 11. rokem vyzdvihuje a oceňuje dobré skutky těch nejmenších. Letošní vítězové neváhali a pomohli spolužačce při epileptickém záchvatu, obětovali vítězství v závodě, aby se postarali o zraněného přihlížejícího či nebyli lhostejní ke svým vrstevníkům ani starším lidem. Důstojným místem pro ocenění těchto významných dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze.

děti„Příběhy dětí, které se do Dětského činu roku přihlásí, jsou každý rok jedinečné. Všechny však spojuje odvaha a odhodlání pomáhat, říká Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool pro ČR a SR, a dodává: „Dětská vynalézavost je velkou inspirací pro nás všechny. A platí to i o jejich snaze pomáhat. Například letošní vítězka kategorie Pomoc n@ netu nahrála motivační videa pro své vrstevníky na YouTube.“

Do projektu Dětský čin roku 2015 se přihlásilo celkem přes 650 příběhů, které popisovaly dobrý skutek samotného autora či skutek jeho vrstevníků. Soutěžilo se v sedmi kategoriích: Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) či Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu Nadace AGROFERT. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.

Výherci Dětského činu roku 2015 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.

děti

VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2015

Záchrana lidského života

Adam Zezulka (13 let): Epileptický záchvat

ZŠ V Domcích, Trutnov

Adam a jeho kamarádky pohotově zareagovali, když jejich spolužačka dostala ve školní šatně epileptický záchvat. Doběhli pro paní učitelku, spolupracovali se zdravotníky, které přivolali, a společně se tak o kamarádku postarali.

Pomoc ostatním

Matyáš Kolek (12 let): Pomoc po pádu z kola

ZŠ Bohumínská, Ostrava

Matyáš je hrdý na svého bratra Filipa, který pomohl zraněnému muži, přestože zrovna závodil v cyklistickém závodě, a přišel tak o šanci na vítězství. Filip za to nedostal žádné oficiální poděkování, proto bratr jeho příběh do Dětského činu roku přihlásil.

Pomoc starším lidem

Karolína Vosecká (13 let): Sousedka

ZŠ Mnichovická, Kolín

Každých čtrnáct dní jezdí Karolína s rodiči na chatu. Stejně pravidelně začala navštěvovat jejich starší osamocenou sousedku, kterou tak vždy rozveselí, a pomáhat jí s údržbou domácnosti. Karolína je ráda, že stačí trocha pomoci, lásky a slov a starší člověk může být hned veselejší a šťastnější.

Kolektivní pomoc

Tomáš Soldán (8 let): Sborník pro seniory

ZŠ Prostějov, Prostějov

Tomáš a jeho kamarádi uspořádali soutěž pro seniory na téma Moje oblíbená hračka. Z devadesáti získaných příběhů, fotografií a ilustrací vytvořili sborník, který seniorům při společném křtu předali.

Pomoc přírodě

Kryštof Kratochvíl (13 let): Rybníček

ZŠ Mnichovická, Kolín

Kryštof rád jezdí s babičkou a dědečkem na chatu, kde je nedaleko malý potůček s rybami a žábami. Aby obyvatelé potůčku přežili suché léto, vymyslel Kryštof malé jezírko, které mu pomohl děda u chaty vybudovat.

Dobrý nápad

Tereza Grygarová (12 let): Dárek

ZŠ Bohumínská, Ostrava

Po velkém úklidu dětského pokojíčku zbylo Terce hodně hraček, knížek, pastelek a dalších věcí, které již nepotřebuje. Místo aby je vyhodila, napadlo ji věnovat věci dětem z oddělení sociálně-právní ochrany, kde Terčina maminka pracuje.

Pomoc n@ netu

Karolína Našincová (12 let): Staň se nadějí

ZŠ a MŠ J. Š. Baara, České Budějovice

Karolína přemýšlela, jak pomoci lidem, kteří mají problémy. Jakožto začínající youtuberka vymyslela a natočila video o tom, jak se bránit šikaně, a motivační video Staň se nadějí, aby se lidé nebáli

Reklama