Nejen u dětí se projevuje zlozvyk kousání nehtů. Jeho příčina není v libosti, ale naopak v nelibosti. Lidé si koušou nehty většinou, když se něčeho bojí nebo když jsou nervózní. Zbavit se kousání v dětství pomůže psycholog.

Znáte někoho, kdo si okusuje nehty? Tenhle zlozvyk si až v 45 procentech případů přenášíme z dětství do dospělosti!

Ukázkový příklad

„Náš sedmiletý Matyáš si strašlivě kouše nehty, už má z prstů hotové paličky,“ píše maminka Simona. „Rada použít lak na nehty mi přijde jenom pro slečny, u kluka si moc nedovedu představit, jak ji praktikovat. Matyášek si kouše nehty hlavně, když je něčím zaujatý a na něco soustředěný. To na něj každou chvilku hulákat, ať prsty vyndá z pusy.“

Mohlo by vás také zajímat...

…zaměřujeme se na dětské zlozvyky:

Domluvy ani drobné výhrůžky nepomáhají: „Zkoušela jsem všechno možné. Že ho to bude bolet, že budeme muset k paní doktorce, že si to bude mít krvavý... Nic, na všechno odpoví, že mu to nevadí. Ať to zkouším po dobrém nebo po zlém, kouše si nehty dál.“

Odstraňte příčinu

KidI když důsledné upozorňování na zlozvyk je podle lékařů nezbytné, u kousání nehtů vám „jen to“ nepomůže. Problém je totiž zakořeněný příliš hluboko. Je potřeba odstranit příčinu a pak e teprve prát s následkem. Příčiny může být trojí...

  • Psychologické problémy (strach, stres, nervozita, potlačovaný vztek). Jak vysvětluje například pediatrička Hana Cabrnochová, většinou se kousání nehtů pojí s psychologickým problémem, a spolu s psychologem je v dětství potřeba zjednat nápravu.
  • Záděry. Podle psychologa Vojtěcha Bendy si děti často nekoušou nehty samotné, ale kůžičku a záděry kolem nich. Zde mohou pomoci olejíčky proti tvorbě záděr.
  • Nedostatek vápníku je také jednou z možných příčin. Tělo se okusováním nehtů snaží tuto nerovnováhu srovnat. Pokud e kousání nehtů objeví, zkuste zvýšit podíl mlék a jogurtů na jídelníčku.

Jak je to s tím lakem?

V úvodním příkladu zazněla pochybnost nad používáním laku na nehty, jakožto prostředku k odvykání tohoto zlozvyku. Lakovat si nehty může skutečně mladým slečnám pomoci, protože přece nebudou chtít mít okousané krásně nalakované nehty. Případné lepení akrylových nehtů je z tohoto pohledu ještě účinnější. Přesto se hodně žen shoduje na tom, že jim lakování v odstranění zlozvyku nepomohlo a koušou si nehty i v dospělosti.

Pomocí může být speciální ochucený (hořký či kyselý) lak proti kousání nehtů, který dostanete v lékárnách. Vyrábí ho více firem, cena na internetu se v době psaní tohoto článku pohybuje od 44 korun. Je bezbarvý a matný, takže ho můžete použít i na chlapecké prstíky.

Kam dál?

Reklama