Rodina

Dětské zlozvyky: Srkání „vyléčíte“ snadno

Ačkoli je v některých etnikách považováno srkání za tradici nebo dokonce slušnost, naše společnost ho vnímá veskrze negativně. Přitom odnaučit dítě srkání není vůbec těžké...

„Paní hraběnka mu přistrčila obvyklé zavarení, ale on, jako by to nepozoroval, srkal čaj po mužicku skrze kousek cukru,“ píše Karel Čapek o Lvu Nikolajeviči Tolstém v Hovorech s TGM. U pana Tolstého jde o tradici. U nás je srkání nežádoucí, ba neslušné.

„Prostě to dítěti zakážu a je to,“ míní maminka Ilona. Ano, takhle jednoduché může být odstranění srkání. Shoduje se s ní i psycholog Vojtěch Benda, který doporučuje u všech zlozvyků, když k němu dojde, dítě důsledně upozorňovat. Ale prostý zákaz nebo upozorňování stačit nemusí.

Mohlo by vás zajímat...

Jak na srkání, když s ním nepřestane?

Chybu hledejte v sobě, nebo lépe v okolnostech. Každý následek má nějakou příčinu a u srkání je tomu příliš horké jídlo nebo pití. Člověk si myslí, že srkáním se voda ochladí.

Řešení? Nebodávejte polévky a čaje dítěti takřka vařící. Počkejte, až budou mírně vlažné a pak je teprve servírujte. Uvidíte, že vaše ratolest na srkání velmi brzy (v řádu měsíců) zapomene. Pravděpodobně se k němu pak nevrátí ani při konzumaci horké polévky ve školní jídelně.

Trestejte

Zkušení psychologové radí nejen důsledné upozorňování dítěte, ale i zavedení trestů. Pokud všechno děláte správně – tedy pokud víte, že podáváte třeba polévku ve správné teplotě, je trest na místě. V očích dítěte jím může být třeba mytí či utírání nádobí. „Srkáš? Tak dneska utíráš nádobí.“ Když takový trest přijde pokaždé, uvidíte, že si napříště srkání rozmyslí.

Zkušenosti maminek

U větších dětí je problém tedy řešitelný správnou teplotou, důsledností, zákazy a tresty. Ale co u škvrňat? V diskuzích jsme našli rady maminek, které řeší srkání a plivání jídla u miminek...

 • Maminka Berenika radí odvést dětskou pozornost k televizi: „Krmím malého u TV, to jediné zabírá, a jím s ním...“
 • Rozptylování pozornosti radí i maminka Jana: „Říkám mu, že venku svítí sluníčko, že štěká pes, jede vláček... a on se za tím dívá z okna a pěkně papá. Ale je to někdy dost náročné.“
 • Drsnější metodu navrhuje maminka Míša: „Nechte ho pořádně vyhládnout a potom si rozmyslí, zda bude prskat a srkat, nebo pěkně papat.“

Jak jste odnaučila své dítě srkat vy?

Kam dál?

   
16.10.2013 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [8] gerda [*]

  Tak to jste mě zaskočili - nepamatuju se vůbec na žádné srkání a problémy kolem toho. U nás se s jídlem štráchy nedělaly, akorát dcera, když byla malinká, dokázala vysedávat nad talířem nadmíru dlouho.

  superkarma: 0 16.10.2013, 16:40:41
 2. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  luneta — #6 Dřív jsem takto snídala běžně. myslím, když jsem ještě chodila na školu. jedlo se u našich v obýváku, pustila se bedna, kde běžela snídaně s novou nebo Dobré ráno a u toho jsme jedli, oblékali se a dopisovali nahonem úkoly. Dnes mám děti a nechci, aby byla televize dalším členem rodiny, kulisou nebo jakýmsi ruchem v pozadí. Potrpím si  na to, že hlavní jídla jíme v kuchyni u stolu a v klidu.

  superkarma: 0 16.10.2013, 13:01:04
 3. avatar
  [6] luneta [*]

  ToraToraTora — #1 my snídáme i obědváme u televize.Ale ne kvůli dítěti.Já bych se bez toho nedonutila snídat.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 16.10.2013, 10:54:47
 4. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Brixik — #2 jsem matka trojnásobná a nikdy jsem v dětech nepěstovala takovou zhůvěřilost, jako sledování televize u jídla. A nesrkají

  superkarma: 0 16.10.2013, 10:22:56
 5. [4] krona [*]

  Jen jednou jsem klidně odebrala jídlo a nechala synka hladovět. Když kňučel, dostal suchý krajíček chleba a skleničku studené vody. Měly byste vidět, jak to do něj zahučelo. A od té doby byl pokoj od srkání, nimrání, řečí že tohle mu zrovna nechutná... A jak píše Altamora, žádné uzobávání sladkostí nebo slaností, včetně přeslazených limonád.

  superkarma: 0 16.10.2013, 10:08:22
 6. avatar
  [3] Altamora [*]

  Stačí krmit dítě tehdy, kdy má hlad a nedělat kolem toho opičky. Copak my máme hlad všichni ve stejnou dobu. Nabídnout jídlo spolu s ostatními a když nechce jíst, nenutit ho. Ale taky nedávat žádné jídlo mezi dvěma jídly. To se dítěti dělají opičky, pouští televize, jen aby se najedlo (tím získá dojem, že se náš život točí kolem toho, jestli ono papá nebo ne), a když se v jídle jen ponimrá, tak za hodinu dostane nějakou sladkost, aby nemělo hlad. Proč by tedy mělo jíst zeleninu, když si může počkat na mlsání?

  superkarma: 0 16.10.2013, 08:51:10
 7. avatar
  [2] Brixik [*]

  ToraToraTora — #1 No myslím, že není jediná. Viděla jsem to u spousty matek, které byly už zoufalé a nemohly dítě nakrmit. Nevím, zda funguje metoda o vyhladovění, nejsem ještě matka, ale tohle by mě asi taky napadlo...

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #5
  superkarma: 0 16.10.2013, 07:52:26
 8. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Berenika vytlouká klín klínem. Zírat na televizi u jídla je zlozvyk možná horší než srkání polévky.

  1. na komentář reaguje Brixik — #2
  2. na komentář reaguje luneta — #6
  superkarma: 0 16.10.2013, 05:53:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme