Rodina

Dětské zlozvyky: Cucání palce ho nejspíš neodnaučíte

Ačkoli cucání palce určitě nepatří mezi to nejhorší, co se se vašemu dítěti může během vyrůstání stát, jistě mi mnohé maminky dají za pravdu, že dokáže občas pěkně potrápit. Jde nějak díte tomuto zlozvyku odnaučit?

Až k zanícení, hnisání a ekzémům může vést dětské cucání palce. Trápení některých maminek jsou hrozná. Má vůbec ale smysl dítě takový zlozvyk odnaučovat a je to vlastně možné?

dítě

Ukázkový případ...

I když jsem tomu zpočátku nijak velkou váhu nepřikládala, dnes je Bertíkovo cumlání prstů pro mě skutečným trápením. Malému jsou už dva roky, a přitom má ruce neustále v puse a saje tak intenzivně, že už má na prstech pořádný ekzém a taky pěkný náběh na předkus.

Snažím se mu domlouvat, vysvětlovat, že je to „e-e“, že to velcí kluci nedělají, že má pak „bebí“, ale úplně marně. Nechce se mi sahat k drastickým opatřením typu namáčení ruky do chilli omáčky, které jsem četla v diskuzích na internetu – to mi přijde úplně mimo mísu, zvláště pak na ten ekzém.

Navíc jsem někde četla, že je cumlání prstů u dětí projevem skryté frustrace, osamělosti nebo nejistoty, takže se i bojím mu to nějak příliš vytýkat, abych v něm tyhle pocity ještě více neumocňovala.

Z absolutního zoufalství jsem už dokonce zkoušela i uplácení: „Když si nebudeš cucat paleček, dostaneš čokoládku.“ Ale ani to se nesetkalo s úspěchem. Bertík zbaštil čokoládu a za chvíli měl kus ruky opět v puse.

Vím, že jsem to měla řešit dřív, když byl ještě menší, ale tehdy mi to nepřišlo tak strašné. A i v knížkách jsem se dočetla, že to většinou samo s přibývajícím věkem odezní. Ale teď je kluk už na cucání prstů vážně velký a navíc si tím dost ubližuje.

Úplně nejhorší mi přišla rada od tchyně: „Však ho nech. Až začne chodit do školky a všechny děti se mu budou smát, že si cucá palec, sám toho rychle nechá.“ Takže má-li moje dítě nějaký psychický problém, který řeší orální fixací, vystavím ho tak velkému posměchu a stresu, že tohoto zlozvyku nechá, ale začne si svou frustraci uvolňovat jinde, pravděpodobně daleko hůř. Skvělá rada, vážně.

Kéž by tak existovalo nějaké řešení...
Blanka


Na cucání palce u malých dětí jsme se zeptali pediatra MUDr. Martina Gregory. Poslali jsme mu příběh maminky Blanky a pložili tyto dotazy...

 • Lze nějak stanovit, do jakého věku dítěte je cucání palce „normální“ a od kdy už je potřeba s tím něco dělat?
 • Co si myslíte o namáčení prstů do chilli a pepře, doporučovala byste tohle opatření?
 • Existuje vůbec nějaké rychlé a snadné řešení problému s cucáním palce, které by dítě nefrustrovalo?
 • Souvisí nějak cucání palce s tím, zda dítě mělo či nemělo dudlík?

MUDr. GregoraVážený pane redaktore,

maminka (tedy tazatelka) i její tchyně mají pravdu. Cucání palce je projevem citové osamělosti dítěte a následně libým pocitem a zlozvykem, kterého se dítě nerado vzdává. Samozřejmě že to vývoji patra a skusu neprospívá, ale čím víc bude matka dítě na zlozvyk upozorňovat, tím víc se bude dítě bránit.

Cestou je zabavit ho natolik, aby na cucání nemělo kdy, což lze jen do určité míry. Různé pepřové laky na nehty a podobně jsou pouze berličkou. Jak říká tchyně, často k definitivnímu odmítnutí tohoto orálního uspokojení pomůže až dětský kolektiv. Bohužel...

S pozdravem,
MUDr. Martin Gregora


Cucá nebo cucalo si vaše dítě palec? Podařilo se vám tento zlozvyk u dítěte nějak odstranit? Poraďte ostatním maminkám v diskuzi pod tímto článkem...

Přečtěte si také...

   
19.09.2013 - Děti - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [9] Amaly [*]

  Tak my odnaučovali dceru asi v roce od cucání ukazováčku a prostředníku, dělala to prakticky od narození, usínala s tím. Zkoušeli jsme sůl, pepř, citr. šťávu. Nic nezabralo, bylo to mňam, pepře asi bylo málo, tak to nezpozorovala a pak už jsme to nezkoušeli. Nakonec mamka ušila takový sešitý rukávy a dávali jsme to na noc. První den řvala, druhý den už lepší a pak už si na to zvykla.Ale dávali jsme jí to ještě asi měsíc na spaní, protože když jsme jí to nedali, tak si zase automaticky prsty do pusy dávala. Syn si pro změnu cucal palec, toho jsme přeučili celkem brzy na dudlík.

  superkarma: 0 19.09.2013, 18:12:27
 2. [8] Trefa [*]

  Trefa:moje deti si palce necucali.

  superkarma: 0 19.09.2013, 13:08:54
 3. avatar
  [7] Makynka [*]

  Počkala bych, až bude ještě trochu větší a rozumnější, pak se s ním třeba lépe dohodneš. Já toto řešila s dudlíkem, kolem dvou let ho syn chtěl taky pořád, během půl roku pobral trochu víc rozumu a docela jsem se ním pěkně domluvila, obešlo se to bez slziček, i když to pro něj bylo těžké Sml16 stačí vystihnout ten správný moment, i když na každého to asi neplatí.

  superkarma: 0 19.09.2013, 13:07:37
 4. avatar
  [6] evelyn [*]

  Dcera si zacala cucat palec v nemocnici, byly ji nejake ctyri mesice a nikdy se toho nezbavila, usinala s palcem v puse dlouho, dlouho, zuby ma krasny rovny, ale zubar poznal okamzite, ze si cucala palecSml80

  superkarma: 0 19.09.2013, 10:34:17
 5. [5] Anime Otaku [*]

  Jedna kamarádka má palec od dětského cucání hodně deformovaný - takže myslím, že vzhledem k zubům a správnému fungování ruky jsou i drastické zásahy v pořádku

  superkarma: 0 19.09.2013, 10:16:52
 6. avatar
  [4] Léthé [*]

  CucalySml22, cucalySml22, obě děti cucaly a ani nevím jak a kdy, přestalySml80...tedy myslím si toSml3...budu to muset zjistit....jednomu je již 37 let, druhému 36 let.....tak snad už daly pokojSml30Sml52

  MMCH....i já si cucala palec a prý docela dlouho a stále ho mám a dokonce funkčníSml30

  superkarma: 0 19.09.2013, 10:05:20
 7. [3] orsulikova [*]

  Moje vnučka si cucala palec skoro do tří let, až na něm měla mozol, zoubky v předkusu. Až když jí dcera paleček olepila leukoplastí, stačil malý kousek, který sama nesundala, tak jí to přestalo chutnat a brzy si odvykla. postavení zoubků se samo upravilo.

  superkarma: 0 19.09.2013, 08:28:14
 8. [2] cilani [*]

  no, znala jsem jednu, co si cucala palec snad i ve 4. třídě ZŠ.. Mám pocit, že si to ani neuvědomovala...

  superkarma: 0 19.09.2013, 07:57:54
 9. [1] lidicka [*]

  Taky bych potřebovala poradit. Vnouček - je mu 18 měsíců  si od narození cucá dva prstíky - ukazovácek a prostředník (někdy prostředník a prsteník). Vůbec neměl dudlíka, od narození si "umí" automaticky strčit  2 prstíky do pusy a cucá je.

  superkarma: 0 19.09.2013, 07:52:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme