Vztahy

Dětské Vánoce

Byl listopad a já si sama  malovala svůj adventní kalendář...

Je to převysoký vánoční stromeček a každé jeho patro větví je jedním dnem.
Maminka mi s tím pomáhá a připíchne mi ho na zeď k posteli.
Je mi totiž teprve pět a moc se těším na Vánoce.

Každý den se potom budím dříve a dříve, to proto, abych mohla hned namalovat další obrázek. Nemohu se dočkat, až budou všechna patra stromku mít svůj. Špička stromku představuje totiž Štědrý den a já jsem teprve u spodních větví.
Ach jo, snad se letos ani nedočkám.

Ježíškovi jsem už napsala. Ale rodičům musím koupit dárky já, jelikož jsou již dospělí. A tak vím, že si maminka zase ze všeho nejvíce přeje lak na vlasy a tatínek nezbytnou škrabku na auto. Říkali, že se na dárky moc těší.
Vyrážím se sestrou do Máje, našeho oblíbeného obchodního domu. Vše jsem sehnala, dokonce jsem koupila i dárkové balení voňavého mýdla pro babičku. Schovám dárky do krabice a pečlivě vše ukryji na svou skříň v pokojíčku. Snad to maminka nenajde.

Když je můj stromek asi zpoloviny vybarven obrázky, maminka začíná trávit víkendy úklidem. Je to tedy velmi otravná předvánoční činnost, ale jelikož je přeci jen předvánoční, tak jí pomáhám ze všech sil. Maminka tvrdí, že kdyby nebylo uklizeno, tak k nám Ježíšek nepřijde.

Konečně začínáme péct cukroví. Maminka nám i sobě jako každý rok dá do vlasů mašle a uváže čisté zástěry. Dostávam umělohmotný červený nožík a vyrábím vanilkové rohlíčky. Vypadají trochu jinak, než ty co udělala maminka, ale ona říká, že jsou moc krásné.
Trochu mne hubuje, když neustále užírám těsto, a tvrdí, že mne bude bolet břicho. A tak dál ujídám potají, protože vím, že mne nikdy po ořechovém těstě břicho nebolelo.
Po bytě to krásně voní, mísí se zde vůně cukroví a leštěnky na nábytek. Maminka pečlivě ukládá cukroví do krabic a hrozí tatínkovi, aby na něj nechodil. Trochu se přitom usmívá.

Na mém stromku chybí už jen pár holých větví. Večer nemohu usnout a přemýšlím o Ježíškovi. Mám  strach jestli opravdu přijde, jelikož jsem přeci jen trochu zlobila a také často odmlouvám.
Ale snad mi to odpustí a nezapomene mi přinést sadu pastelek. Je tam i čínská guma. Ta voňavá, víte?

24. prosince vybarvuji špičku stromku v šest hodin ráno. Běžím ihned vzbudit rodiče, abychom nic nezmeškali. Nechápu, jak mohou žadonit  ještě o trochu spánku.

Strojíme s tatínkem stromeček. Jako každoročně je tatínek trochu nervozní, jelikož musí opravovat naše svítící lucerničky. Asi se bojí, že kdyby byl stromek zhasnutý, tak by nás Ježíšek nenašel.
Moc se mi uleví, když lucerničky nejdříve zablikají, a pak se všechny krásně rozsvítí. Je to nádhera.  Ke všem předvánočním vůním se přidá vůně jehličí. Znáte něco krásnějšího?

Pomáhám mamince dělat mísy s cukrovím a balíme se sestrou dárky, které jsme místo Ježíška koupily rodičům. Jsme zamčené v našem pokojíčku a tatínek klepe pořád na dveře. Musím mu hubovat a křičím na něj, ať nechodí dovnitř. Nakonec se všichni smějeme.
Maminka vaří a zároveň uklízí ještě naposledy byt. Když už jsme všichni slavnostně oblečeni (tedy tatínka jsme musely zase přemlouvat do košile), tak maminka vybíhá z koupelny, za ní oblak páry a vlasy má ještě trochu mokré. Je ale krásně namalovaná a má na sobě zase ty sváteční šaty.

Zasedáme k večeři. Nesmíme mluvit a vstávat od stolu může jen maminka. Tatínek si zase přidává. Nechápu, jak se může zdržovat dalším kouskem kapra. Musíme totiž ještě na procházku počítat rozsvícené stromečky do oken. Až jich napočítáme deset, tak teprve mohu běžet domů. Nakonec konečně jdeme, ale maminka s námi zase nechce jít!


"Tati, támhle je desátej!" kříčím a zároveň se rozbíhám k našemu domu a předbíhám tak i mou starší sestru. Slyším cinkání zvonečku z našeho okna.
Když vybíhám schody slyším maminku, která na mne křičí, že už tu byl.  "Zase! Zase už tu byl, když jsme byli venku!"

Doběhnu do obýváku a koukám na tu nádheru. Na stromku jsou zapálené prskavky a hrají koledy. Je tam také spousta dárků!
Koukám, ve kterém by mohla být má sada pastelek. Nakonec ji najdu. A to už za mnou stojí maminka, sestra a udýchaný tatínek. Trhám papír ze svých dárků a nutím je, aby si také rozbalovali. Ale oni vždy říkají, že se budou nejdříve dívat na mne. Rozumíte tomu?

Jdu spát až hodně pozdě a všechny dárky mám na nočním stolku. Maminka mi je tam pomohla naskládat. Popřejeme si dobrou noc a když maminka odejde, tak si  představuji  Ježíška, jak vletěl k nám do okna. Není mi jasné, jak našel zrovna to naše a jak mohl letět s tolika dárky.
A tak usínám s pohledem na vybarvený stromeček.

Příští rok si ho namaluji těmi novými pastelkami a bude ještě delší!       

                  
   
17.12.2003 - Láska a vztahy - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [48] DOSKOI1 [*]

  Já dostala letos výpověď z práce po 27 letech, protože se mi práce stěhovala na druhý konec republiky. Při vyklízení stolu v kanceláři jsem našla dopis Ježíškovi, který psaly moje dcery, když byly malé. Na Ježíška věřily hodně dlouho a ani potom několik let nechtěli s námi zdobit stromeček, protože STROMEČEK NOSÍ JEŽÍŠEK.

  superkarma: 0 21.11.2011, 09:28:55
 2. avatar
  [47] Libča [*]

  ja mela moc hezke vanoce jako dite a doufam ze je udelam i memu synovi.. dneska mi rekl ze napise konecne jeziskovi a rekne mu ze chce toho bratricka pry ozeli vschny darky jen ze chce brasku... nevim nevim.. ale tohle prani mu asi nesplni Jezisek..

  superkarma: 0 21.12.2003, 16:37:48
 3. avatar
  [45] Saturninka [*]

  uááááááá připravÍm

  superkarma: 0 18.12.2003, 12:12:53
 4. avatar
  [44] Saturninka [*]

  Hanča: Děláme to tak už asi 5 let, s přestávkou, kdy byla mimi. Děti se na to šíleně těší a já v duchu blahořečím tomu, kdo měl tenhle nápad (už ani nevím zda já či ), protože Štědrý den u nás není ve znamení obalování řízků, chystání salátu a smažení... Já vím, že je to TRADICE, ale já ji klidně oželím, protože můžu vklidu s dětma sledovat pohádky, zobat cukroví a hlavně - nemusíme večer mejt nádobí . Když jsem byla malá, byl Štědrý den v mých očích děs, protože maminka začala pucovat skleničky a skla v nábytku v obýváku a kdeco pucovat, přestože se u nás uklízí pořád, je tam až nechutně čisto, tak máti měla pocit, že je tam špína jak u , já jí musela pomáhat, tatínek zdobil stromeček - my děti nesměly, páč by to nebylo jak podle pravítka , max. jsme mohly navlíkat háčky - a ještě jsme to dělaly špatně , většinou se naši pohádali kvůli kravině a pak jsme se všichni škrobeně na sebe usmívali u večeře, která nám nakonec už ani nechutnala... Po večeři jsme pak ještě umývali nádobí..... Tak takovéhle Vánoce svým dětem NIKDY! Možná, že i ony nakonec v dospělosti budou brblat.... páč měly jiné představy, ale zatím se jim to takhle líbí. K obědu zelňačka s opékaným chlebem, kterou připravým den předem, páč uleželá je lepšejší.... a jinak KLID, pohoda, žádný spěch a stres...
  Lotka: Ááááno - jsou. Většinou tedy motoresty, kam chodíme i my. Máme jeden oblíbenej, kde j útulno, čisto, stoly vyzdobené a personál na nás milý a ochotný vyhovět.... Nakrmí nás, usmívaj se... Je to fajn, je to naše novodobá rodinná tradice a myslím, že v zahraničí to tak taky funguje - ne všude, ale není to vyjímečný jev .

  superkarma: 0 18.12.2003, 12:02:38
 5. avatar
  [42] Hanela [*]

  když jsem byla malá, tak jsem litovala rodiče, že si musí kupovat dárky sami, že jim je nenosí Ježíšek... malá, hloupoučká

  A naši kluci, nezávisle na sobě, vypozorovali, že se tatínek vždycky vytratí a "najednou" zvoní zvonek...asi jsme na to šli špatně

  superkarma: 0 17.12.2003, 22:56:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [38] Gumídek [*]

  Díky za pěkný článek .Přeji všem Krásné a klidné vánoční svátky.

  superkarma: 0 17.12.2003, 21:27:47
 2. avatar
  [37] Dudlajlama [*]

  Holky, to je tak krasne cist o tom, jak se to doma s malymi detmi praktikuje. Trochu smutne tady, kdyz vidim, jak rodice s detmi spolecne darky na vanoce nakupuji. Kouzlo tajemneho se tu uplne vytratilo, nechapu....

  superkarma: 0 17.12.2003, 20:03:46
 3. avatar
  [36] debi [*]

  Taky mi vehnal slzicky do oci,zvlaste ta veta,ze nerozumi tomu,jak se rodice divaj na rozbalovani darku!!!
  Jinak u nas,protoze mame obyvacek s kuchyni dokupy, tak je nevyhanim ven, ale do koupelny ,kde si s tatkou poustej lodicky se svickou na vodu,nebo letos to budou i plovouci svicicky. A ja zatim urychlene a desne potichu z jednoho pokoje do druheho nosim darky. Tedy alespon vloni mi to tak proslo,letos jsou ji tri ,tak snad to taky pujde. Ovsem az bude starsi, tak nevim,nevim... Budu muset vymyslet neco jineho. Mozna to bude i ta prochazka

  superkarma: 0 17.12.2003, 19:52:28
 4. avatar
  [35] Lendy [*]

  Jééé, tak přesně takhle nějak jsem taky zažívala v dětství Vánoce a úplně stejně v duchu pochybovala, zda k nám Ježíšek přijde, úplně stejně jsem si zdůvodnila, proč rodičům kupuju dárky /protože ježíšek je nosí jenom dětem!!/ a stejně jsem nechápala, proč si rodiče ty dárky nerozbalují stejně vehementně jako já.
  Jediný rozfíl je v tom, že jsme po večeři nešli na procházku, aby mamka stačila naaranžovat dárky, ale podnikali jsme doslova hon na ježíška. To jsme šli na balkón, zahradu, před dům ale pořád nám unikal. Táta s bráchou ho prý vždycky zahlédli, ale já nikdy:-(((
  No ale aspoň, že za sebou vždycky něco milého zaenchal , abych se rozzářila jako sluníčko a radostí výskala
  Hezké a dojemné Vánoce všem!!!

  superkarma: 0 17.12.2003, 16:37:08
 5. avatar
  [33] Vivian [*]

  Mě je tak líto, že už mi není pět...

  superkarma: 0 17.12.2003, 15:34:37
 6. avatar
  [32] Hanela [*]

  moc hezký článek! Už se těším, ale není to těšení hezčí než samotný štědrý den a večer? tak rychle to všechno utíká

  superkarma: 0 17.12.2003, 15:20:53
 7. avatar
  [31] Lhasa [*]

  Lotka: Restaurací bývá otevřených docela dost... Třeba pro lidi, kteří nemají na Štědrý večer kam jít a přitom nechtějí být sami

  superkarma: 0 17.12.2003, 15:01:42
 8. avatar
  [30] Žábina [*]

  Před večeří procházka,to chápu, my chodíme kolem 16.00 pro betlémské světýlko do kostela na náměstí...po večeři už bych je nikam nedostala a ani mě by se nechtělo....

  superkarma: 0 17.12.2003, 14:54:21
 9. avatar
  [29] Lotka [*]

  Saturninka: ona je nějaká restaurace vůbec otevřená?

  superkarma: 0 17.12.2003, 14:43:16
 10. avatar
  [27] Gita [*]

  Díky za pěkný článek. Přeji všem dospělákům a dětem především pohodové a krásné Vánoce

  superkarma: 0 17.12.2003, 13:46:24
 11. avatar
  [26] Agátka [*]

  moc pěkný článek

  superkarma: 0 17.12.2003, 13:40:25
 12. avatar
  [24] Lhasa [*]

  Saturninka: U nás chodí malá s tatínkem na procházku - vyhlížet Ježíška, jestli ho neuvidí letět, ještě před večeří. Já hned po jejich odchodu naskládám dárky pod stromeček a pak jdu smažit Po návratu z procházky už se nesmí do pokoje se stromečkem, aby případně Ježíška nevyplašili

  superkarma: 0 17.12.2003, 13:02:56
 13. avatar
  [23] Saturninka [*]

  My máme taky procházku před příletem Ježíška - jdeme na večeři do restaurace a zase zpět . Já si před odchodem JAKO odskočím na záchod, zatímco dětičky už podupávaj s venku. Z toho důvodu rvu dárky do velké cestovní tašky, případně do dvou, aby se mi to lépe a rychleji přitáhlo dolů pod stromeček . No a když se vrátíme napapkaní a promrzlí.... stromečeksvítí, dárečky čekají a očička dětem září .

  superkarma: 0 17.12.2003, 12:59:06
 14. [22] _Dandy [*]

  Krásný článeček, dostal mě a tak tu za zvuku koled smrkám do kapesníku..Taky jsem se zkoušela zamyslet, co pro mě Vánoce v tomhle věku znamenaly..Snažím se je pro děti udělat taky tak krásný, jako jsme je měli my.Letos půjdeme na štědrý den do zOO, aby se celý den neválely u televize (to stejně budou o zbývajích svátcích

  superkarma: 0 17.12.2003, 12:56:42
 15. [21] _Dandy [*]

  Krásný článeček, dostal mě a tak tu za zvuku koled smrkám do kapesníku..Taky jsem se zkoušela zamyslet, co pro mě Vánoce v tomhle věku znamenaly..Snažím se je pro děti udělat taky tak krásný, jako jsme je měli my.Letos půjdeme na štědrý den do zOO, aby se celý den neválely u televize (to stejně budou o zbývajích svátcích

  superkarma: 0 17.12.2003, 12:46:22
 16. avatar
  [18] Lhasa [*]

  Moc krásný

  superkarma: 0 17.12.2003, 12:03:20
 17. avatar
  [17] Žábina [*]

  Hezký článek, ale po večeři jít ven , jen kvůli tomu,aby maminka mohla dát dárky pod stromeček? Moje děti by se tedy odmítly oblíkat a jít někam pryč ....oni vždycky vyhlížejí Ježíška oknem z dětského pokojíku....

  superkarma: 0 17.12.2003, 11:41:12
 18. avatar
  [16] Běla [*]

  Pěkný článek.Také se těším na vánoční pohodu a hlavně až děti rozbalí dárky,na ten výraz v jejich rozzářených očích.

  superkarma: 0 17.12.2003, 11:35:02
 19. avatar
  [15] Luciš [*]

  Vánoce už nikdy nebudou mít tu atmosféru jako v dětství. Pro mě měly úžasné kouzlo i v minulém režimu. A to ani nevím, jestli jsem na Ježíška věřila, nepamatuju si to, asi ano.

  superkarma: 0 17.12.2003, 10:48:18
 20. avatar
  [12] Pajinka [*]

  Díky za krásný článek, je fakt, že nejhezčí jsou pod stromečkem rozzářená dětská očka. Aktuálně musím říci, že jen věřím, že za týden budeme fit, protože jsme všichni nachlazeni , tak sbíráme všechny síly a bojujeme s bacily , ať si ten Štědrý den užijeme .
  KRÁSNÉ VÁNOCE, ať se Vám všem vydaří dle vašich představ!!!

  superkarma: 0 17.12.2003, 10:11:18
 21. [10] miramff [*]

  noo, ja si spominam ako mamka s tatkom davali darceky mne. sedela som na schodoch do obyvaku a cakala na jeziska, ktory nie a nie prist. A ked sme vecerali, mamka odsila akoze na WC a medzitym dala pod stromcek darceky. Sedela som chrbtom k chodbe, ktora vedie do obyvaku, a druha vyhoda bola, ze do obyvaku nam vedu este jedny dvere, akoby z terasy. Ale bolo to super, a nemuseli sme ist ani vonku na mraz :-)

  superkarma: 0 17.12.2003, 08:51:08
 22. avatar
  [9] LenkaT. [*]

  Kdyby Jindřiška psala o 8 letém dítěti, taky byste jí nevěřili. Našemu klukovi zkazila vánoce "chytrá" paní učitelka v první třídě, když mu při povídání o vánocích vynadala že v jeho věku ještě věří na Ježíška a vysvětlila mu jak to je z dárkama. Od té doby už to nebylo ono. Ale to bylo už před 15 lety, teď už jsou učitelky snad chytřejší.

  superkarma: 0 17.12.2003, 08:43:00
 23. avatar
  [8] Olina [*]

  To je pekny, to ja taky vzdycky byla netrpeliva, kdyz si mamka jeste pridavala kapra. A kdyz jsem byla mala, tak u nas byla babicka a na stedrej vecer k nam vzdycky jezdil bratranec s tetou a strejdou a ja vzdycky byla hrozne nedockava, kdy uz prijedou a tak jsem s mamkou taky chodila ven koukat do oken na rozsviceny stromecky.

  superkarma: 0 17.12.2003, 08:03:46
 24. avatar
  [7] Simba [*]

  Moc pěkný článek, a věk dítěte bych neřešila.

  superkarma: 0 17.12.2003, 07:56:14
 25. avatar
  [6] Andula [*]

  šája: když já se bojím, že starší dítko by mi neskočilo na to, že má náhle jít ven a že tam mezitím byl ježíšek :o)
  A taky by mi přišlo divné, kdyby měl už kupovat dárky. Vždyť je mu teprve šest.

  superkarma: 0 17.12.2003, 07:52:25
 26. avatar
  [5] šája [*]

  Souhlasím s Kotětem, moc krásný článek, ale já takhle uvažovala v osmi letech...Mám pětiletého syna a ten věří na Ježíška. Nedovedu si představit, že by se sebral (byť se starším bratránkem např.) a šel kupovat dárky. Kapesné dostává sporadicky a maximálné na houpacího koně v hypermarketu nebo na zmrzlinu.
  Ale jinak článek navozuje krásnou atmosféru vánoc. A ten nápad - vyhnat rodinku večer na mráz - vůbec není špatný, já je musím zdržovat převlékáním do slavnostního

  superkarma: 0 17.12.2003, 06:50:23
 27. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Článek hezký... jenom snad je napsaný příliš komplikovaně na to, aby popisoval myšlení pětiletého dítěte... takhle uvažujou děti o dost starší. A které dítě proboha může nakupovat v pěti letech rodičům dárky?

  To ode mě dostávali rodiče v pěti letech dárky zásadně rukodělné, velmi pěkné: například mamince jsem darovala takový značně olezlý hadřík, na nějž jsem velmi neuměle přišila knoflíky ve tvaru srdíčka. Maminka byla velmi ráda. Zvlášť potom, když jsem ještě asi dva měsíce po Vánocích pravidelně kontrolovala, zda má máma dárek někde vystavený a pořád se ujišťovala, zda je jí k užitku. Z toho musela mít fakt radost.

  superkarma: 0 17.12.2003, 06:18:13
 28. avatar
  [3] Léthé [*]

  Není co dodat? Krásné a vánoce všem dětem

  superkarma: 0 17.12.2003, 01:10:08
 29. avatar
  [2] Sama [*]

  Já už se tak těším :-)) Doufám, že to moje děti vnímají také tak :-)) KRÁSNÉ VÁNOCE :-)))

  superkarma: 0 17.12.2003, 00:49:44
 30. avatar
  [1] Týna [*]

  tak nějak to bylo... bohužel spíš bych měla říct, že tak nějak jsem si to vždycky představovala... a proto se snažím, aby to tak měly mé děti... KRÁSNÉ VÁNOCE VŠEM

  superkarma: 0 17.12.2003, 00:41:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme