Novinky

Dětské svačiny... nutné pro vývoj, výkon i pohodu

Pozorujete u svých dětí neklid či únavu? Všimli jste si, že mají větší chuť na sladké nebo je u nich patrný počátek obezity? Jednou z příčin těchto problémů může být vynechání svačiny - ta je totiž pro vašeho potomka nutností, stejně, jako mít napsané úkoly do školy.

„Školáci, kteří pravidelně svačí, bývají při vyučování více soustředění, klidnější a méně unavení. Naopak děti, které svačinu opomínají, zkonzumují pak během dne mnohem více sladkostí, slaných smažených chipsů a nevhodných slazených nápojů. Odpoledne je dohání velký hlad a neustálé chutě se něčím zasytit, což mimo jiné vede k obezitě,“ vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl, a pokračuje: „Svačinu připravujte ideálně doma a neváhejte do ní zapojit i vaše ratolesti, které si tak lépe osvojí zásady zdravého stravování. Důležitá je také pestrost stravy, děti si nenavyknou na stereotyp a svačení je bude i více bavit.  Rozhodně nenechte svého potomka vybírat si dopolední jídlo ve školním bufetu nebo v automatu!“

svacinecka

SVAČINOVÉ MENU – CO V NĚM NESMÍ CHYBĚT?

·         Pečivo

Základem dětských svačin bývá téměř vždy pečivo. Dbejte na jeho kvalitu a nakupujte jej u pekaře, nikoliv připravené ze zmražených polotovarů. 

Je pro děti vhodnější bílé nebo celozrnné pečivo? „Malé děti mají oproti dospělým nižší nároky na denní příjem vlákniny, a proto není podávání celozrnného pečiva přímo nutností.  Děti ve školním věku ale můžete pomalu přivykat na pečivo s podílem celozrnné pšeničné, žitné, ječné nebo špaldové mouky,“ říká dále RNDr. Lucie Svobodová.

svacina

·         Sýry a pomazánky

Chléb s pomazánkou nebo sýrem je rozhodně příkladem správné svačinky. Ale – je velmi důležité dbát na jejich výběr. Nejlepší jsou tvarohové pomazánky a čerstvé sýry typu žervé. Vhodnou pomazánku můžete připravit rychle a jednoduše i doma: polotučný tvaroh stačí rozmixovat s kouskem másla, zeleninou a vše nakonec dochutit bylinkami.

·         Ovoce a zelenina

Vyváženost svačiny rozhodně podpořte kouskem ovoce nebo zeleniny, které přispívají také k celkové pestrosti pokrmu.

zeel

Zdroj: Tisková zpráva

   
28.08.2014 - Redakční novinky - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. avatar
  [5] vladka321 [*]

  phoebe24 — #4Mám svoji statistiku. Tři děti, dvě vysokoškoláci, jeden středoškolák a uvidíme, jak to dále dopadne. Že mi učitelé dítě nezatěžují beru, jako výhru. Vše nelze nechat na škole a jestli si někdo myslí, že něco do dětí natluče domácími úkoly, tak já jsem jiného názoru. Pamatuji si, že na druhém stupni jsme nic jiného nedělali, než se jen učili, do večera dělali domácí úkoly, obávali se rodičovských scůzek a vysvědčení. To moje děti nezažívají a i když starší dcera měla v určitou dobu na jisté škole problémy, tak mě nikdy nenapadlo se na ni zlobit za známky a dnes studuje VOŠ a pokud to dobře dopadne, tak ...! Ale o to ve finále nejde. Jde o to, aby byla šťastná. Jinak na týmové práci nevidím nic špatného a stejně tak nevidím nic špatného na vedení dětí k samostatnosti. Na světě nejsme sami, i když ve finále se musíme jen sami na sebe spoléhat.

  superkarma: 0 28.08.2014, 21:15:13
 2. avatar
  [4] phoebe24 [*]

  vladka321 — #1 Skupinové úkoly jsou ZLO. Ve většině případů udělají úkol jeden až dva žáci ze skupiny, zbytek se "veze" a nakonec dostanou všichni stejnou známku.

  A pokud nemají domácí úkoly, tak nevím, jak si zvyknou na pravidelnou domácí přípravu. Na střední nebudou vědět JAK se učit. Asi bych si zjistila úspěšnost absolventů této ZŠ na školách středních.

  1. na komentář reaguje vladka321 — #5
  superkarma: 0 28.08.2014, 20:15:45
 3. avatar
  [3] vladka321 [*]

  kobližka — #2Je to chlap a je opravdu výborný.

  superkarma: 0 28.08.2014, 17:26:04
 4. avatar
  [2] kobližka [*]

  vladka321 — #1 Paní ředitelka,či pan ředitel téhle školy,bude nejspíš velmi moudrý/á Sml67Sml67Sml67 klobouk dolů!!!

  1. na komentář reaguje vladka321 — #3
  superkarma: 0 28.08.2014, 16:59:00
 5. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Moc se mí líbí přirovnání, že svačina je stejně důležitá, jako mít úkoly do školy. Poslední mé dítko základní školou povinné ze školy úkoly nedostává. Chodí do školy, kde razí heslo, že "dítě se má učit ve škole a doma si to má zopakovat a hlavně si odpočinout". Úkoly dostávají pouze společné a jednou týdně, kdy je vybrána skupinka, která si připraví referát o knize, o místě, kde žijí, o zvířatech, které chovají, o osobnosti, kterou by rády poznaly, pokud by žila, nebo ještě žije, atd., a tak podobně. Úkoly jsou velmi zajímavé a děti to myslím naučí více, než biflování a trápení se nad tím, čím se mají zabývat ve škole.

  1. na komentář reaguje kobližka — #2
  2. na komentář reaguje phoebe24 — #4
  superkarma: 0 28.08.2014, 15:59:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme