Domácnost

Dětské pokoje: „Naslouchejte svému dítěti,“ radí bytová designérka

Vytvoření jedinečného dětského pokojíku nemusí být ani složité ani nákladné. Důležité je naslouchat svému dítěti a umět využít nápaditost, říká bytová designérka Jana Hedencová z olomouckého studia Homedesign.

„Při výběru tématiky pokoje je dobré naslouchat především přáním a zájmům dítěte. Pro menší děti je vhodné zvolit určitý námět, například s jejich oblíbenou pohádkovou bytostí, zvířetem či hračkou. S barevným laděním, vzorem tapet nebo výrobou doplňků nám může pomoci samo dítě,“ říká Jana Hedencová.

Témata se samozřejmě mohou proměňovat. Pokoj by měl rozvíjet zájmy a dovednosti, stačí vybrat ty správné pomůcky a vybavení pro dítě. Při navrhování dětského pokoje by měl designér dbát na bezpečnost a volit zařízení úměrně věku dítěte. Důraz by měl klást na praktičnost, jednoduchost a hygienu, využívat by se měly zejména omyvatelné materiály. S vybavením by mělo být snadné manipulovat v případě potřeby.

Pokoj není skladiště, starých věcí se ale nebojte

 „Myslete na jednoduché úložné prostory tak, aby je postupně mohlo využívat i vaše dítě, ať už jde o police s úložnými boxy na hračky, nebo třeba o komody s menšími šuplíky. Doba, kdy se dětský pokoj stával skladištěm hraček, oblečení a nepotřených kusů nábytku, je pryč,“ radí bytová designérka.

Někteří rodiče chtějí investovat do pokojíku svých ratolestí nemalé finanční částky, jiní tu možnost nemají. To však není až tak důležité.

„Já dávám přednost originalitě, aby návrhy a doplňky ze svého pokoje nikde jinde nenašlo. Proto ráda využívám i starší věci, které se díky úpravě mohou stát originálním doplňkem interiéru,“ říká designérka.

Například výroba nového potahu, oblepení rámu obrazu, boxů, květináčů nebo natření starší židle či houpacího křesílka můžou pokoj oživit. Při navrhování pokoje mohou pomoci nejrůznější počítačové programy či bytoví designéři, s jejichž pomocí lze celý interiér naplánovat do posledního detailu.

„Vyvarujeme se tak nedokonalostí či jiných chyb. Často se však nové nápady rodí i po důkladném naplánování, proto se jim nebojte oddat, radí bytová návrhářka,“ dodává Jana Hedencová. 

pokoj

Obrázek 1 - Pokoj pro tříletého fanouška F1, šachovnice slouží  k měření výšky dítěte (FOTO: Jana Hedencová)

pokoj

Obrázek 2 - Dětský pokoj pro pětiletého rybáře (FOTO: Jana Hedencová)

 

   
23.05.2014 - Dům a byt - autor: (red)

Komentáře:

 1. [5] Pavlína Süserová [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 31.03.2016, 20:21:07
 2. [4] karolina78 [*]

  My jsme s Andulkou vybírali společně z dětské pokoje fotogalerie. Vybrala si, co se jí líbí a my jsme oslovili odborníky. Je to nádherné Sml59

  superkarma: 0 16.07.2014, 12:09:39
 3. avatar
  [3] Barbucháč [*]

  taky se připojím k předchozím příspěvkům, pokoje na fotkách jsou hnusný  a určitě se na na realizaci těch interiérů nepodílelo dítě Sml23

  nicméně teorii má paní designérka zvládnutou, tak jí už jen uvést do praxeSml58Sml16

  superkarma: 1 25.05.2014, 20:30:27
 4. avatar
  [2] verlit [*]

  Myslím, že kdyby designéři opravdu naslouchali dětem, vypadaly by ty pokoje jinak. Pokoj pro rybáře přece netvoří jeden obrázek na stěně.

  Děti milují schovávačky, útulné, malé prostory, které jsou "jejich". Tyhle pokoje jsou sterilně prázdné. Možná super na úklid, ale nevěřím, že by si takový pokoj dítě dobrovolně vybralo.

  superkarma: 2 23.05.2014, 17:24:24
 5. avatar
  [1] kobližka [*]

  Tyhle cílově zaměřené dětské pokoje je ovšem potřeba velmi často měnit,podle změny zálib dotyčného prcka.A to bývá dost často,neb pochybuji,že tříletému klučinovi zůstane jeho zájem o formule,zrovna tak jako pětiletému rybáři jeho vášeň pro ryby Sml16....

  superkarma: 0 23.05.2014, 11:32:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme