Ne nadarmo se říká, že v některých rodinách je takové dusno, že se tam nedá ani dýchat. Toto přirovnání je opodstatněné. Dusné domácí „klima“ může u některých dětí vyvolat dokonce i astma.

astma

Dítě snadno rozpozná, že se v rodině něco děje, že není něco v pořádku. V takové napjaté atmosféře se doslova dusí, nemůže dýchat. V přeneseném slova smyslu jde o duševní napětí, které vyvolává i neblahé zdravotní následky. Jedním z nich může být i vznik astmatu.

Názor odborníka

MUDr. Jiří Jackl, praktický lékař pro děti a dorost
V ordinaci jsem měl případ pětiletého chlapce, který trpěl astmatem a u něhož selhávaly všechny léčby medikamenty. Poslaly jsme ho tedy do léčebných lázní, kde byl chlapec bez doprovodu rodičů. Během pobytu v lázních tyto potíže překvapivě rychle zmizely a chlapec byl zcela bez obtíží. Avšak po návratu domů, zhruba po dvou týdnech, u něj propukly astmatické záchvaty znovu. Opět byl chlapec poslán na léčení a opět se situace po návratu domů opakovala, dokonce ve zvýšené intenzitě. Chlapci byla o rok odložena školní docházka a nějaký čas trávil na venkově u babičky. Bez obtíží. Když pak za ním přijeli na návštěvu jeho rodiče, i na tomto zdravém vesnickém vzduchu došlo u chlapce opět k obtížím.
Po poradě s psychoterapeuty jsme dospěli k názoru, že příčina astmatu u chlapce spočívala v dusné domácí atmosféře, způsobené neustálými hádkami rodičů.

Příčinou astmatických reakcí dětí může být

  • časté napětí doma
  • manželské potíže rodičů, které nemusí být navenek očividné
  • přísná výchova ze strany rodičů
  • také nedostatek lásky a péče ze strany rodičů

V těchto případech však už ani lékaři ani léčebné pobyty nic nezmůžou, tady musí pomoci svému dítěti sami rodiče.

Čtěte také:

Reklama