Zdraví

Dětská zubní poradna


Zdravé zuby jsou dnes již spíše výjimkou a zubní kaz, ještě před 300 lety spíše anomálie, trápí stále větší procento populace. Změnilo se složení stravy i její charakter a uspěchaná doba káže trávit před umyvadlem méně a méně času.

 

Co je horší, s klesající intenzitou péče o chrup klesá i úroveň péče rodičů o chrup svých potomků. Děti, jimž nejsou zásady správného čištění zubů vštěpovány už od kolébky, většinou podceňují péči  o zuby po celý život.

Bohužel není tak neobvyklé, že stomatolog musí dítěti vytrhat zkažené mléčné zuby, které mají funkci „držiče místa“ pro druhé, stálé zuby. A „druhé“ zuby tak nemusí vždy narůst správně, což je výzva pro ortodontistu a jeho rovnátka. Přitom cesta od zubního kazu k rovnátkům nemusí být tak přímočará.

Velmi často tradovaný omyl totiž tvrdí, že mléčné zoubky nejsou důležité, neboť nejsou na trvalo. A co není důležité, to se přece zanedbává…

Ohledně problémů s dětskými zuby a prevenci jsme připravili on-line rozhovor s lékařkou Erikou Lenčovou. V současnosti pracuje jako zubní lékařka ve Výzkumném ústavu stomatologickém, který je součástí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zaměřuje se na problematiku orální epidemiologie (tj. výskyt onemocnění ústní dutiny v populaci), preventivního zubního lékařství a veřejné zubní péče. Zároveň je odbornou asistentkou na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Ptát se můžete už teď ZDE anebo on-line v pondělí 9. 6. 2008 od 12.30 hodin.
   
05.06.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Kattteřina [*]

    Vážená paní doktorko, mám 2 a půl roční dcerku. Pediatr nám předepisuje fluorové tabletky. V příbalovém letáku jsem se dočetla, že se 2hodiny před i po užití tabletky nesmí pít mléko, ani jíst mléčné výrobky. Bohužel jsem se už nikde nedozvěděla proč a co se stane, když se tabletka s mlékem užije. Už jsem se pídila prostřednictvím internetu a pan doktor z jedné z poraden mi bez udání důvodu velice stručně odepsal ať tablety okamžitě vysadím. Poučíte mne vy? Mockrát děkuji. Nashledanou Kateřina Prokopiová.

    superkarma: 0 10.06.2008, 23:43:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme