Rodina

Dětská výživa: Nejčastější otázky


Jen dítko trochu povyroste, hned by chtělo ochutnat všechno, co mají dospěláci. Co dětem dávat k jídlu, kdy a jak často? Nabízíme odpovědi a nejčastější rodičovské otázky na téma dětská výživa.

 

Mé dítě plně kojím. Ráda bych ale začala s příkrmy a kašičkami. Jak je nejlepší začít?

 

Zkuste poprvé dát dítěti kaši k obědu. Většina miminek je v poledne ještě dobře naladěná. Největší úspěch budete mít pravděpodobně tehdy, bude-li dítě trochu hladové. Pozor ale, aby nebylo vyhladovělé moc a nekručelo mu v bříšku. Nenechte se odradit, když se to napoprvé nepodaří. Možná vezme miminko kaši ze lžičky do pusinky, ale při pokusu ji spolknout ji zase vyplivne.

 

Po pár neúspěšných pokusech ho to přestane bavit a bude chtít radši mámin prs nebo lahev. Může to trvat několik týdnů. Nevzdávejte to ale, pokud už dítě nemá na lžičku trpělivost, dejte mu jednoduše do sytosti napít z prsu nebo z lahvičky. Úplně odstavit mléčnou stravu byste měli až teprve tehdy, pokud se dítě bude umět kaší dobře nasytit.

 

Co bude mému dítěti nejvíce chutnat?

 

Většině miminek nejvíce chutná mrkev s bramborem. Mrkev je nasládlá a na sladké je miminko z mateřského mléka zvyklé. Většina dětí také mrkev dobře snáší, protože nenadýmá a spíše staví. Také se doporučuje brokolice, květák, fenykl nebo kedlubna, ale pozor, na rozdíl od mrkve tato zelenina trochu nadýmá.

 

Dávejte dítěti v prvních týdnech spíše jen zeleninu, aby si malý organismus zvykl na nové potraviny a dítě nemělo alergickou reakci. Další týden doplňte k zelenině brambory, třetí týden maso. To je nejlepší králičí, krůtí nebo kuřecí.

 

Existují potraviny, které dětskému žaludku nedělají dobře?

 

Vyvarujte se všeho, co je těžce stravitelné. Jako bílé i červené zelí, cibule nebo čočka. Zeleninová strava dětský žaludek nadýmá. Proto by měla být všechna zelenina, kterou budete do příkrmů mixovat, dobře uvařená.

 

Potřebuje dítě v jídelníčku změnu?

 

Ne, právě naopak. První příkrm bývá pro dítě opravdovým požitkem. Většinou tedy nehrozí, že by dítě přestala po týdnu mrkvička bavit. Navíc je dobré dávat miminku jednu zeleninu asi tak týden, protože jen tak můžete zjistit, jestli nebude mít dítě nějakou alergickou reakci (bolavý zadeček, vyrážku na předloktí nebo v obličeji). Pokud bude vaše dítě ve 12 měsících znát čtyři až pět druhů zeleniny, je to tak akorát.

 

Co dělat, pokud dítě kaši neustále plive ven?

 

Třeba je kaše příliš horká? Nebo jsou v ní velké hrudky. Pokud není problém v tomhle, potřebujete jednoduše více trpělivosti. Možná nemá vaše miminko prostě chuť jíst lžičkou, nebo není v motorickém vývoje ještě tak daleko. Udělejte jednoduše týden nebo dva pauzu, a pak to zkuste znovu. 

 

Dětské kaše a příkrmy jsou naprosto bez chuti. Dítě opravdu nepotřebuje sůl pro doplnění minerálních látek?

 

Ne. Dětské ledviny ještě nefungují tak dobře jako u dospělých. Orgány miminka by se vylučováním kuchyňské soli zbytečně přetěžovaly. Dětskému organismu stačí přirozené minerální látky obsažené v zelenině, masu a obilovinách.

 

Co je lepší? Vařit příkrmy doma, nebo je kupovat v lahvičkách hotové?

 

Obojí má své pro a proti. Vařit příkrmy doma znamená spoustu času v kuchyni, ale zase víte naprosto přesně, co obsahují. V lahvičkách bývá dost zajímavá směs zeleniny, přitom by dítěti bohatě stačil jen jeden druh zeleniny. Při průmyslové výrobě dětských příkrmů a výživ ale platí tak přísná pravidla, že pokud jim budete chtít dostát při domácí výrobě, museli byste kupovat všechno ve speciálním BIO obchodě. Dospěláci jsou ale za jedno. Vařené doma chutná prostě lépe. 

 

Dětská strava prý obsahuje málo tuku. Měl by se do dětských příkrmů přidávat olej? Pokud ano, jaký?

 

Ano, většina dětských zeleninových příkrmů je bez tuku. Sklenička by měla obsahovat asi tak 8-10 gramů jedlého oleje, což odpovídá zhruba dvěma kávovým lžičkám. Pokud v jídle není vůbec žádný tuk, nebojte se ho tam trošku přidat. Tuk ulehčuje dětskému organismu vstřebávání důležitých vitaminů. Kromě toho mají děti vyšší potřebu energie. Tu doplní právě dostatečným množstvím tuku. Pro děti se doporučují jedlé oleje, s dostatečným podílem nenasycených mastných kyselin. Například řepkový, sojový nebo slunečnicový olej.

 

Potřebuje dítě přes den teplou stravu?

 

Ano. Zhruba v šesti měsících jsou zásoby železa u miminka vyčerpány. K tomu, aby bylo železo organismu zase dodáno, potřebuje dítě stravu obsahující dostatek minerálních látek. Což je zelenina a maso. Kromě toho se živiny z vařených potravin lépe tráví.

Mohu zbytky dětských příkrmů znovu ohřát?

 

Je lepší to nedělat. Při opakovaném ohřívání se totiž ztratí mnoho důležitých vitaminů. Navíc některé potraviny bohaté na nitráty, jako například špenát nebo fenykl, by se neměly ohřívat vůbec. Špenát má schopnost vychytávat a hromadit z půdy - hnojiv a vody, škodlivé nitráty. Tím může být nebezpečný obzvlášť pro nejmenší. Špenát by se proto měl připravovat vždy čerstvý.

 

Doporučujeme přidat do něj trochu mléka nebo tvarohu, poněvadž vápník obsažený v mléčných produktech váže ve špenátu přítomnou kyselinu šťavelovou, a zjemňuje tak jeho chuť. Vápník pak sice není k dispozici dětskému organismu, bez mléka či tvarohu však dítě často špenát zcela odmítne. Pokud dítě celou skleničku příkrmu nesní, ohřejte jen část a zbytek vám v ledničce v pohodě jeden až dva dny vydrží.

 

Co by mělo dítě pít?

 

Pokud dítě přijímá pevnou potravu a není pouze kojené, potřebuje mezi jídly také tekutiny. Nejlepší jsou neslazené nápoje jako kojenecká voda nebo čaj. Pokud se na to bude dítě hodně šklebit, můžete mu zkusit dát naředěný džus v poměru 1:4.

 

Je pro miminko vhodné plnotučné mléko?

 

Pokud se chcete vyvarovat možných alergií, držte se jednoho pravidla. Žádné kravské mléko v prvním roce života. I když se v poslední době se vědci přiklání spíš k variantě, žádné kravské mléko během prvních 6 měsíců života. V druhých šesti měsících mohou miminka 200 miligramů denně, což odpovídá zhruba množství, které je obsaženo v instantních kaších. 

 

Naše dítě je celé žhavé na sušenky. Může je chroupat?

 

Chroupání neškodí, ale pokud možno radši ne sladké. Pokud dáte dítěti koláč, nebo dětské piškoty, přijde na jiné chutě. Je lepší dát mu nejdříve knäckebrot nebo rýžový chlebíček. 

 

Pokud dítě dostává jen zdravou stravu, musíme mu i tak čistit zoubky?

 

V každém případě. Zuby se nekazí pouze z cukru, ale také z uhlohydrátů. Navíc, pokud se dítě naučí, že k jídlu prostě patří také čištění zubů, bude to brát později automaticky, a nebudou s tím takové problémy. 

 

Jsme vegetariánská rodina. Můžeme miminko stravovat také bez masa?

 

Ano, ale je potřeba myslet více na to, aby byly zeleninové příkrmy dostatečně bohaté na železo. Například jáhly nebo ovesné vločky mohou klidně nahradit maso. 

 

Kdy můžeme kašičky a příkrmy nahradit normálním jídlem?

 

I největší milovník kaše začne dříve nebo později chtít mít na talíři to stejné, co má maminka nebo tatínek. Od desátého měsíce můžete dítěti začít dávat místo kaše třeba chleba se sýrem. Záleží, kolik má dítě zubů. Můžete zkoušet dávat syrovou zeleninu, nakrájené krůtí maso. V roce může dítě v podstatě cokoliv. Jen pozor, jídlo by nemělo být stále ještě solené nebo kořeněné.

 

Jaké máte zkušenosti s dětskou výživou? 

   
05.09.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [54] Piller [*]

  Kdy jste dětem začali dávat příkrmy při kojení?

  superkarma: 0 09.06.2017, 13:42:31
 2. avatar
  [53] paníliška [*]

  Ťapina:
  Z různých internetových diskuzí začínám mít pocit, že lepek je pomalu sprosté slovo.

  superkarma: 0 07.09.2008, 16:48:18
 3. avatar
  [52] Ťapina [*]

  Vivian: Z toho datového přehledu jasně vyplývá, že kolem roku 2100 už lidé vůbec nebudou jíst přirozené potraviny, protože zavádět lepek v dospělosti už ani nestojí za to, budeme se živit amarounama

  superkarma: 0 07.09.2008, 09:07:45
 4. avatar
  [51] Vivian [*]

  Pokud jde o to zavádění lepku do dětské výživy - tímto se já řídím:
  (je to citace z knihy Zdravá výživa malých dětí, autorky Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Vašíčková)

  Poznámka o lepku
  Lepek je bílkovina obilného zrna, obsažená v pšenici, ovsu, žitě a ječmeni a ve všech výrobcích z těchto obilovin (tedy např. v mouce, krupici, vločkách, chlebu, rohlících, těstovinách, ale také v některých uzeninách, kečupech a polotovarech). Celiakie (nesnášenlivost lepku), alergie na lepek a hlavně další špatně vysvětlitelné reakce na konzumaci obilných výrobků se zdají stále větším problémem, o čemž svědčí i vývoj v doporučeních dětských lékařů:
  V roce 1994 byl zdravým dětem lepek "povolen" od 6 měsíců, dětem ohroženým alergií od 8 měsíců.
  V roce 1997 byl povolen zdravým dětem od 8.-9. měsíce, ohroženým alergií od 10.-11. měsíce.
  V roce 2005 je podle názoru řady odborníků vhodné odsunout zavedení lepku na konec 1. roku, a to i u zdravých dětí, tj. u dětí bez alergické dispozice.
  Pokud dítě začne jíst lepek až v době, kdy je jeho trávicí trakt dostatečně zralý, je nebezpečí nepříznivých reakcí (ať okamžitých, nebo velice dlouhodobých) podstatně menší. Známe nejeden případ, kdy lékaři až v dospělém věku odhalili souvislost četných zdravotních obtíží s předčasným podáním lepku. Přimlouváme se tedy za jeho zavedení ve stravě až na konci 1. roku. Je určitě výrazně méně omezující nejíst piškoty, krupici a těstoviny do 1. roku a pak si na nich pochutnávat po zbytek života, než je jíst nějakou dobu od 3 měsíců a pak po zbytek života na ně vzpomínat."

  superkarma: 0 06.09.2008, 22:26:57
 5. avatar
  [50] Vivian [*]

  shb: lepek není žádné svinstvo, lepek je přirozená součást potravin (pšenice, žito, ječmen a oves) a za normálních okolností je naprosto neškodná. Akorát někteří lidé lepek nesnášejí a u těch pak vyvolává problémy, takže se musejí uvedeným obilovinám vyhýbat.
  Takhle bys mohla označit za "svinstvo" prakticky všechno, nebo aspoň všechny potraviny, protože se vždycky najde někdo, komu dělají problémy :)

  superkarma: 0 06.09.2008, 22:17:43
 6. avatar
  [49] Dickie [*]

  spetulka: ano, je to přesně tak. je celiakie jako onemocnění sliznice tenkého střeva a je alergie na obilniny (ať už na lepek, na bílkovinu... syn má alergii na pšeničnou bílkovinu, takže smí samožitný chleby, ječný kroupy i ovesný vločky, jen tu pšenici ne. a to ani špaldu nebo kamut) jakožto nepřiměřená reakce imunitního systému.

  s celiakií nic nenaděláš, ta prostě je nebo není, propuknutí alergie z dispozic se dá odpomoct tím, že se ta potravina neuspěchá. druhá věc je, jak moc neuspěchá, ono to může znamenat zavádění nové potraviny až třeba v šesti sedmi letech.

  MMCH pro zasvěcené o situaci: teď odběry, začátkem října pricky a pak možná půjde do zátěže pšenice. jupíííííííííííí

  superkarma: 0 06.09.2008, 01:24:11
 7. avatar
  [48] *Kotě* [*]

  spetulka: ano, přesně takhle jsem to měla podáno já, dodržovala jsem u syna velmi přísnou HA dietu a lepek měl zaveden zhruba v 10 měsících.

  superkarma: 0 05.09.2008, 20:34:37
 8. avatar
  [47] Jeremi [*]

  spetulka: Velmi elegantně shrnuto.

  superkarma: 0 05.09.2008, 18:53:11
 9. avatar
  [46] Gedžitka [*]

  spetulka: to je to co sem psala níž

  superkarma: 0 05.09.2008, 18:35:48
 10. avatar
  [45] spetulka [*]

  tak po chvíli googlení tomu rozumím takhle: existuje celiakie a alergie na lepek-jsou to dvě odlišné diagnozy. Celiakie buď je nebo není a buď se projeví nebo ne, čili z tohoto hlediska je úplně jedno, kdy to dítě dostane zavedený lepek-hranice, do kdy ne je 6měsíců věku, pak už tam není žádný důvod, proč ho nepodat. No a pak je alergie na lepek a u té bych tomu rozuměla tak, jako se všema ostatníma alergiema-čím později se zavede, tím líp, protože imunitní systém je dozrálejší, tudíž alergen nepropustí. Nicméně z hlediska rozvoje, resp.diagnostiky celiakie je vhodné zavést lepek kolem toho 8.-12.měsíce věku v době, kdy se ještě hodně podrobně hlídá, na co dítě má nebo nemá jakoukoli netypickou reakci a tudíž se dá problém s trávením lepku snáze vysledovat.

  superkarma: 0 05.09.2008, 18:22:43
 11. avatar
  [44] shb [*]

  jo a jak to čtu, ten lepek je fakt svinstvo, nebrat

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:46:05
 12. avatar
  [43] shb [*]

  Midsummer: jj, ale je to pořád ta samá kytka, asi to bylo nedorozumění

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:33:32
 13. avatar
  [42] Gedžitka [*]

  Meander: no já si o tom musela bohužel taky dost zjistit, jednak jsme podezření na celiakii měli, naštěstí se celiakie neprokázala, ale i tak máme dost problémů - v tomto směru - s jinýma potravinama . Takže jsem si musela zjistit složení pečiva....

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:33:21
 14. avatar
  [41] Meander [*]

  Gedžitka: Já teda nechci dělat vlny, páč děti nemám, takže je neživím. Ale něco na téma celiakie jsem si holt zjistila, když už to mám doma

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:30:12
 15. avatar
  [40] Midsummer [*]

  shb: už jsem to psala níž, tak ještě znovu : podle mě se tady myslí fenykl zelenina. Do čajů se dává fenykl semínka.

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:25:12
 16. avatar
  [39] Gedžitka [*]

  Meander: nás tak krmili ve školce, když jsme nechtěli něco, co nám nechutnalo, já třeba špenát

  Mimochodem ještě k tomu pečivu by si měly lidi uvědommit ještě jednu věc, než ho nacpou malýmu děcku - že nikdy neví, co ten výrobce do toho rohlíku/chleba dal. Dneska se třeba do všeho cpe sója, kterou by malý děcko nemělo mít v jídle hodně dlouho.....

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:20:41
 17. avatar
  [38] Meander [*]

  Manx: Ale toho by byla prd škoda

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:18:52
 18. avatar
  [36] Meander [*]

  Gedžitka: Mně si kámoška stěžovala, že když pediatričce řekla, že její syn zatíná rty, protože nechce vařenou mrkev, tato doktorka jí poradila, že mu má ucpat nos, aby tu pusu musel otevřít. Taky dobrý, co?

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:16:24
 19. avatar
  [35] Meander [*]

  Manx: Já mám celiaka doma. A protože v tom půl roce dostal rohlík, roku se málem nedožil. Celiakie se údajně nemusí vůbec rozjet, když tomu děcku dostatečně dlouho nikdo žádnou mouku nedá. To je jako s tou mojí V-Leidenskou mutací. Taky se mi to nikdy nemuselo rozjet a já o tom nemusela vůbec vědět, kdybych nezačala brát hormonálku a neucpaly se mi žíly

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:15:00
 20. avatar
  [33] shb [*]

  fenykl je proti nadýmání a já teda děti nemám, ale dávat dítěti (teda do 1 roku) pecivo!?? no fuj

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:11:48
 21. avatar
  [32] Gedžitka [*]

  Meander: někteří bohužel zřejmě jsou. Já třeba nevím proč se mě dětská snaží přesvědčit, že děckám mám dávat to nebo ono ač mi to specialista, ke kterýmu chodíme zakázal. A děrtská to prostě není schopná pochopit . Pokud to neví ze školy a praxe, stačilo by sednout k netu a informace si najít nebo specialistu kontaktovat. Místo toho do mě při každé její návštěvě hučí, že už bych určitě mohla dávat....

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:09:40
 22. avatar
  [31] Meander [*]

  ToraToraTora: Pediatr, který by dal děcku do půl roku chleba, není pediatr ale debil

  superkarma: 0 05.09.2008, 16:04:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Jeremi [*]

  Vivian: Pokud jde o ten lepek, tak jedna pediatrická škola hlásá "rozhodně ne před prvními narozeninami" a druhá se přiklání k podávání někdy kolem 9.-10. měsíce, kdy ještě dítě nemá zavedeno tolik potravin a případná nesnášenlivost lepku se snáz odhalí. Pokud ale dítě celiakii má, tak čekání nic neovlivní.
  Já zaváděla Kebče lepek zhruba v 10 - 11 měsících. Měla jsem v plánu jí udělat k prvním narozeninám piškotovej dort, tak jsem chtěla vědět, jestli ho snese nebo ne.

  A z jiného soudku - nemá být v první otázce správně "své dítě kojím"? "Mé dítě" by kojila kojná.

  superkarma: 0 05.09.2008, 15:29:29
 2. avatar
  [29] Gedžitka [*]

  spetulka: no je to jak píšeš celiakie by se projevila ať podáš lepek kdyoliv, teda i v půlroce i v roce, takže ohledně celiakie je to jedno. Problém je u intolerancí a alergií, tam je potřeba počkat co nejdýl, ale s lepkem myslím zrovna tento problém moc není, to spíš to mlíko a jiné.

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:59:18
 3. avatar
  [28] ToraToraTora [*]

  Vivian: Asi se u vás mají morčata líp než děti.

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:57:14
 4. avatar
  [27] Vivian [*]

  ToraToraTora: malá kouše VŠECHNO, to snad nutně nemusí bejt chleba Ačkoli nedávno vlezla k morčatům a kus tvrdýho chleba jim ukradla... ale byl jí násilně odebrán

  spetulka: a té celiakii podrobnější info nemám, ale malý určitě neuškodí, když bude do roka bez chleba a rohlíků, ono to stejně není bůhvíjak zdravý

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:55:27
 5. avatar
  [26] Midsummer [*]

  spetulka ad 1.: podle mě se tady myslí fenykl zelenina. Do čajů se dává fenykl semínka.

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:53:57
 6. avatar
  [25] Vivian [*]

  spetulka: já vím, ty křupky mi doporučovala právě Dickie, ale já jsem je tady v běžných obchodech nesehnala a do jiných jsem se ještě nedostala :))

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:53:18
 7. avatar
  [24] spetulka [*]

  Vivian: u nás byli a vlastně ještě i pořád jsou hodně oblíbené ty kukuřičné křupky-nesolené. Pucík je pořád rád hlodá, i když teď už je dostává míň často, jak toho může čím dál víc i jinýho...Pečivo jsme zkoušeli někdy kolem deseti měsíců. Jen si nejsem jistá s tou celiakií-tam myslím buď je vrozená nebo není a problém s tím pečivem je pak s nějakou intolerancí nebo něco Aspoň jsem to tak kdysi kdesi pochytila...ale určitě by o tom víc věděla Dickie

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:43:23
 8. [23] gentiana [*]

  Meander: Jak tak na to koukám, tak kapsičky by pro dítě byly docela vhodný:D ale whiskas bych jim teda nedávala.


  ps. když táta míchal večeři psovi, tak kočka pokaždé chodila kolem a vyla. Pak na to přišel - kočka chce hovězí:D

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:38:47
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  Vivian: a někteří pediatři zase doporučují dávat kousat tvrdší chléb kůli prořezávání zoubků...a zuby se prořezávají od půl roku plus mínus

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:33:23
 10. avatar
  [21] Vivian [*]

  spetulka: ahaa, no vidíš, na pytlíkový čaje jsem dočista zapomněla Granulované jsou všechny minimálně s laktózou, některé bohužel i se sacharózou...
  Já Káje zatím pečivo nedávám, právě kvůli tomu lepku; někteří odborníci ho nedoporučují do roka, protože to střevo ještě není "zralé" a zvyšuje se tím riziko vzniku celiakie, a náš pediatr mi to schválil... Zkoušela jsem jí dávat rýžové chlebíčky, ale ona o to nijak zvlášť nestojí, akorát to rozdrobí a vyplive... A zubů má šest Ale kouše s nima akorát časopisy.

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:27:33
 11. avatar
  [20] spetulka [*]

  Vivian: tak chleba mládě v těch ca 10měsících v klidu zvládlo-a to měl 4zuby žmoulal ho naprosto spokojenej A neslazený koj.čaj existuje-my měli sáčkovanej, ale tuším, že je i nějaký granulovaný, resp.je slazený laktózou. Ale jak píšeš, taky bych řekla, že stačí voda(i když teda u nás se začínalo na slazeným čaji, bo nic jinýho nechtěl a postupně jsme přešli na to, že teď už pije jen čistou vodu a je spokojenej)

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:22:44
 12. avatar
  [19] Gedžitka [*]

  spetulka: bohužel může ublíit i dětská kaše nebo dětské mléko úplně stejně jako kravské mléko. Všechno to co vím teĎ vím právě po tom, co jsem zkusila dát dětem místo HA dětského mléka "obyčejné" dětské mléko. To byl sakra rozdíl.

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:21:09
 13. avatar
  [18] Meander [*]

  Mánička: Kapsičkami! Já to tam taky četla a už tam nedovedu číst nic jiného.

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:07:39
 14. avatar
  [17] Vivian [*]

  Neslazený kojenecký čaj - to existuje? Viděla jsem asi tak milión různých dětských čajů, ale v každém nějaký cukr je ... Podle mě dítěti stejně stačí voda.
  Jinak teda: chleba se sýrem desetiměsíčnímu dítěti? Tak to si neumím představit Za prvé, minimálně do roka by dítě nemělo mít ve stravě kravské mléko a sůl (= sýr) a podle některých odborníků ani lepek (chléb). A za druhé by se ten chleba se sýrem musel rozmělnit na padrť, aby ho dítě bylo vůbec schopné přijmout. A to ještě není jisté, jestli by se tím nezačalo dávit nebo jestli by to akorát nepožmoulalo a nevyplivlo

  superkarma: 0 05.09.2008, 12:04:07
 15. avatar
  [16] spetulka [*]

  gentiana: já myslím, že nenadýmají ani puky taky je přidávají do těch dětských skleniček právě proto, že je to zelenina, která pomáhá na y

  superkarma: 0 05.09.2008, 11:29:02
 16. [15] gentiana [*]

  spetulka: Oni mají na mysli asi fenyklové puky, ne semínka. Jestli ty puky nadýmají, to nevim.


  Ale článek je blbej i s fenyklovýma pukama.

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:57:03
 17. avatar
  [14] spetulka [*]

  Doubravěnka: no ale ono jde právě o to, že jedna kaše denně z kravského mléka tomu dítěti může hodně moc ublížit teď opět nemyslím instantní kaši z kojeneckého pokračovacího mléka, ale z klasického kravského mléka-což je rozdíl, který autorka článku poněkud opomenula

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:26:59
 18. avatar
  [13] spetulka [*]

  Jájja: Ťapina: ok, mea culpa Když jsem si to znovu přečetla už mi to hlava vzala...tak je to, když člověk na něco kouká ještě pořádně neprobuzený Chybí tu smajl sypající si popel na hlavu

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:24:58
 19. avatar
  [12] Doubravěnka [*]

  spetulka: Jasně že nevěřím v dokonalou informaci, ale téhle o kravském mléce bych v té době věřila. Alespoň tak, že jedna kaše z kravského mléka za den miminku starému mezi 6měsícem a 1rokem nijak neublíží. Přesto jsem se řídila vlastním rozumem. Nicméně je mi líto dětí těch rodičů co ohledně dětské stravy nic neřeší. A těm co není jedno co jejich dítko sní, bych doporučila neřídit se pouze jedním zdrojem informací, ale střádat a střádat a pak ještě zapojit vlastní rozum. Jinak to nejde!

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:21:37
 20. avatar
  [11] Ťapina [*]

  spetulka: V miligramech se dávkují léky, ne potrava Pokud budeš uvažovat, že mléko váží jako voda (což není pravda, ale dejme tomu přibližně) - litr váží kilo, tak mililitr váží gram. A 200 mg je opravdu 0,2 ml

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:19:00
 21. avatar
  [10] Jájja [*]

  1 mililitr = tisícina litru, jeden litr vody váží cca 1 kilogram (lze ověřit jednoduchým pokusem, jedna tisícina kilogramu je jeden gram, z toho plyne, že jedna tisícina litru rovná se jedné tisícině kilogramu, tzn, jeden mililitr je jeden gram a ne jeden miligram

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:18:19
 22. avatar
  [9] Jájja [*]

  spetulka: jeden mililitr odpovídá cca 1 gramu, tzn. 1000 miligramům, stačilo by dávat pozor na ZŠ v hodinách fyziky a matematiky

  superkarma: 0 05.09.2008, 10:15:43
 23. avatar
  [8] spetulka [*]

  Doubravěnka: no ono nebezpečí těhle článků je právě v tom, že jsou plný chyb a dojedou na to děti těch zodpovědných rodičů, kteří to vezmou jako fakt a jedou podle toho Je tu fakt hodně nepřesností-viz můj příspěvek č.1. Konkrétně ta odpověď ohledně kravského mléka je tu hodně zavádějící a nepřesná, takže je fuk, jestli získáš takovouhle informaci nebo žádnou

  superkarma: 0 05.09.2008, 09:52:40
 24. avatar
  [7] Doubravěnka [*]

  Když bylo mé dceři 6 měsíců a začínaly jsme s příkrmem, dala bych za takový článek cokoli. Neměli jsme v té době internet a dopídit se pravdy nebyla žádná sranda. Třeba odpověď na otázku ohledně kravského mléka jsem z nikoho nedostala. Myslím si, že hodně rodičů kašle na to, co jejich dítě spolkne. Vidím to ve svém okolí, ačkoli to nijak nepřeháním, jsem v očích ostatních rodičů ta co žije strašně zdravě. Přitom mi jenom záleží na zdraví mého dítěte. Pak se odborníci přes zdravou výživu dětí nemůžou divit, že dětské akce se hemží otylejma, nepěknejma, neohrabanejma dětma, který jsou navíc terčem posměchu ostatních dětí. Rodičům takových dětí bych naplácala!!!

  superkarma: 0 05.09.2008, 09:42:21
 25. avatar
  [6] spetulka [*]

  Jájja: 200miligramů zhruba odpovídá 200mililitrům. Jak jsi proboha přišla na to, že 20 mg =0,2ml? To je 0,2 ale litru

  superkarma: 0 05.09.2008, 09:33:30
 26. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Mánička: jo, nejlepší jsou ty whiskas

  superkarma: 0 05.09.2008, 08:57:51
 27. avatar
  [4] Jájja [*]

  200 miligramů mléka? To je cca 0,2 mililitru, jste si jistí, že máte údaj správně?

  superkarma: 0 05.09.2008, 08:13:17
 28. avatar
  [3] Mánička [*]

  U první otázky jsem neomylně četla "Mé dítě plně kojím. Ráda bych ale začala s příkrmy a kapsičkami".

  superkarma: 0 05.09.2008, 07:17:47
 29. avatar
  [2] Gedžitka [*]

  spetulka: souhlas se vším, co píšeš + v roce by taky nemělo dítě jíst to co dospělý už kvůli alergiím. A mléka by mělo mít dítě denně minimálě do 3 let půl litru.

  superkarma: 0 05.09.2008, 00:29:12
 30. avatar
  [1] spetulka [*]

  Fenykl nadýmá? Odkdy? Proto se přidává do všech těch protikolikových čajů, že jo a v roce zavedený 4druhy zeleniny jsou tak akorát? Opravdu to někde někdo takhle řekl? Tvaroh přidat do špenátu klidně, ale rozhodně ne před prvním rokem-to by jej dítě vůbec nemělo kvůli zátěži pro ledviny A kravské mléko se pokud možno nedoporučuje až do tří let věku Navíc mi přijde, že jsou tu smíchány hrušky s jablky-jako že dávku mléka pokryje dávka instantní kojenecké kaše, tedy že jsou tu smíchány pojmy kravské mléko a kojenecké mléko. Jo a jinak cukry=uhlohydráty(sacharidy), to, čemu se běžně říká cukr je sacharóza=druh sacharidu, nebo chcete-li uhlohydrátu. A o tom, zda vločky a jáhly mohou nahradit maso by se dalo s úspěchem pochybovat. A poslední technická-v roce se jídlo má pomalu začít mírně solit

  Takže klasika - článek o příkrmech rádoby podrobný, ale bohužel plný chyb

  superkarma: 0 05.09.2008, 00:18:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme