Oslavy narozenin dětí se v každé rodině řeší trochu jinak. Někdo slaví doma v rodinném kruhu, jiný zas raději něco zamluví a nechá dítě pozvat i všechny kamarády. Někteří z nás preferují střídmou výzdobu, jiní nafouknou desítky balonků a rozvěsí girlandy. A jak narozeniny dětí oslavujete vy?

oslava

Letošní haló kolem oslav svátku všech svatých, kdy minimálně ve všech médiích převládal přejatý Halloween nad tradičními českými Dušičkami, mě přimělo zamyslet se nad tím, jak jsou české tradice a zvyky postupně nahrazovány těmi převzatými, v tomto případě zejména americkými. Vždyť i české oslavy narozenin dětí se již začínají více podobat těm z amerických filmů a seriálů. Tím samozřejmě nechci říct, že by tomu tak bylo ve všech rodinách a domácnostech, ale marketing minimálně velkých obchodních řetězců a média vůbec nás tímto směrem jednoznačně tlačí.

Syn nedávno oslavil své první narozeniny a já v souvislosti s přípravou oslavy přemýšlela o tom, jak se v Čechách narozeniny vlastně slaví, co je pro tyto oslavy typické a jak to bylo dřív. Když jsem byla malá já, vystačili jsme si většinou vždycky jen s dortem a pár dárky, které nám rodiče pečlivě zabalili do ozdobného papíru a ovázali provázkem. Žádná další výzdoba se nekonala, maximálně se hezky uklidilo a babička nebo maminka něco dobrého uvařila nebo napekla. Šmytec, žádné velké štráchy s tím. Ono tedy taky v té době nebylo moc možností ani dekorací či ozdob na výběr.

Dnes už je ovšem situace zcela jiná a obchody prakticky praskají ve švech již několik měsíců před svátky, ať už se jedná o nejožehavější vánoce, nebo právě, v dnešní době čím dál tím víc oblíbené, svátky převzaté, jako je Halloween či např. Svátek svatého Valentýna. Narozeninové sváteční dekorace a další propriety pak již seženeme během celého roku, a že je opravdu na výběr – kartičky s přáním, balónky, frkačky, papírové čepičky, konfety a další „nezbytnosti“ zabírají v obchodních domech hned několik regálů.

hb

foto autor

Proč tomu tak ale je? Proč nám obchodníci cpou v takovém množství zboží související s anglosaskými svátky a narozeninové dekorace v podobě girland s nápisem „Happy birthday“?  Na tyto otázky jsem si v obchodě nakonec odpověděla sama – „kde je poptávka, je také nabídka“, aneb, jak by řekla teta Kateřina, „kdo chce kam, pomozme mu tam“, případně „komu není rady, tomu není pomoci“ a šla jsem raději domů a přemýšlela, jestli jsem jediná, kdo by byl nadšený z nápisu „Šťastné narozeniny“ nebo klasického a hlavně českého „Všechno nejlepší!“

Po malém průzkumu jsem na internetu zjistila, že se již v dnešní době narozeniny slaví úplně jinak, než tomu bylo dřív – oslavy se většinou pořádají jinde než doma, pozvou se minimálně desítky lidí a samozřejmě nesmí chybět zábavný program. Na dětskou oslavu si dnes můžete dokonce po americkém vzoru objednat klauny, kouzelníka nebo si rovnou nechat od nějaké agentury vytvořit program přímo šitý na míru.

Obávám se, že největší problém s narozeninami je takový, že dítě chce prostě to, co vidí okolo – tj. v oněch již zmiňovaných amerických seriálech, v reklamě, ale i u spolužáků. Jen těžko mu pak vysvětlíte, že nemůže mít stejnou oslavu jako Vašík ze třídy, protože vy tohle prostě podporovat nechcete. Mou výhodou bylo letos to, že synovi byl teprve rok a ač už svůj názor umí projevit patřičně nahlas, do takovýchto věcí nám naštěstí ještě nemluví.

Uspořádala jsem mu tedy nakonec poklidnou rodinnou oslavu doma, s pár balónky, protože je má rád, občerstvením a dortem ve tvaru jeho oblíbené kreslené postavičky – krokodýla Chňapíka. Kamarádce Heleně se myslím dost povedl a Adámek z něj byl úplně nadšený. Mimochodem, když jde o dorty nebo vaření či pečení obecně, tak zde mi inspirace z jiných koutů světa vůbec nevadí a dorty různých tvarů či barev jsou podle mě pro děti mnohem zábavnější, než ty klasické „nudné“ harlekýny, které byly jediné k dostání v dobách mého dětství.

Zajímalo by mě, co si o dětských oslavách myslíte vy? Jak je pořádáte? Máte nějakou zajímavou rodinnou tradici? Pořádáte je doma nebo v širší společnosti? Inspirujete se někde? A už jste někdy dělala narozeniny s programem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

adam

foto autor

Čtěte také:

Reklama