.

Dětská oslava: objednáváte klauny či kouzelníka, nebo vystačíte s dortem a balonky?

Rodina

Dětská oslava: objednáváte klauny či kouzelníka, nebo vystačíte s dortem a balonky?

Oslavy narozenin dětí se v každé rodině řeší trochu jinak. Někdo slaví doma v rodinném kruhu, jiný zas raději něco zamluví a nechá dítě pozvat i všechny kamarády. Někteří z nás preferují střídmou výzdobu, jiní nafouknou desítky balonků a rozvěsí girlandy. A jak narozeniny dětí oslavujete vy?

oslava

Letošní haló kolem oslav svátku všech svatých, kdy minimálně ve všech médiích převládal přejatý Halloween nad tradičními českými Dušičkami, mě přimělo zamyslet se nad tím, jak jsou české tradice a zvyky postupně nahrazovány těmi převzatými, v tomto případě zejména americkými. Vždyť i české oslavy narozenin dětí se již začínají více podobat těm z amerických filmů a seriálů. Tím samozřejmě nechci říct, že by tomu tak bylo ve všech rodinách a domácnostech, ale marketing minimálně velkých obchodních řetězců a média vůbec nás tímto směrem jednoznačně tlačí.

Syn nedávno oslavil své první narozeniny a já v souvislosti s přípravou oslavy přemýšlela o tom, jak se v Čechách narozeniny vlastně slaví, co je pro tyto oslavy typické a jak to bylo dřív. Když jsem byla malá já, vystačili jsme si většinou vždycky jen s dortem a pár dárky, které nám rodiče pečlivě zabalili do ozdobného papíru a ovázali provázkem. Žádná další výzdoba se nekonala, maximálně se hezky uklidilo a babička nebo maminka něco dobrého uvařila nebo napekla. Šmytec, žádné velké štráchy s tím. Ono tedy taky v té době nebylo moc možností ani dekorací či ozdob na výběr.

Dnes už je ovšem situace zcela jiná a obchody prakticky praskají ve švech již několik měsíců před svátky, ať už se jedná o nejožehavější vánoce, nebo právě, v dnešní době čím dál tím víc oblíbené, svátky převzaté, jako je Halloween či např. Svátek svatého Valentýna. Narozeninové sváteční dekorace a další propriety pak již seženeme během celého roku, a že je opravdu na výběr – kartičky s přáním, balónky, frkačky, papírové čepičky, konfety a další „nezbytnosti“ zabírají v obchodních domech hned několik regálů.

hb

foto autor

Proč tomu tak ale je? Proč nám obchodníci cpou v takovém množství zboží související s anglosaskými svátky a narozeninové dekorace v podobě girland s nápisem „Happy birthday“?  Na tyto otázky jsem si v obchodě nakonec odpověděla sama – „kde je poptávka, je také nabídka“, aneb, jak by řekla teta Kateřina, „kdo chce kam, pomozme mu tam“, případně „komu není rady, tomu není pomoci“ a šla jsem raději domů a přemýšlela, jestli jsem jediná, kdo by byl nadšený z nápisu „Šťastné narozeniny“ nebo klasického a hlavně českého „Všechno nejlepší!“

Po malém průzkumu jsem na internetu zjistila, že se již v dnešní době narozeniny slaví úplně jinak, než tomu bylo dřív – oslavy se většinou pořádají jinde než doma, pozvou se minimálně desítky lidí a samozřejmě nesmí chybět zábavný program. Na dětskou oslavu si dnes můžete dokonce po americkém vzoru objednat klauny, kouzelníka nebo si rovnou nechat od nějaké agentury vytvořit program přímo šitý na míru.

Obávám se, že největší problém s narozeninami je takový, že dítě chce prostě to, co vidí okolo – tj. v oněch již zmiňovaných amerických seriálech, v reklamě, ale i u spolužáků. Jen těžko mu pak vysvětlíte, že nemůže mít stejnou oslavu jako Vašík ze třídy, protože vy tohle prostě podporovat nechcete. Mou výhodou bylo letos to, že synovi byl teprve rok a ač už svůj názor umí projevit patřičně nahlas, do takovýchto věcí nám naštěstí ještě nemluví.

Uspořádala jsem mu tedy nakonec poklidnou rodinnou oslavu doma, s pár balónky, protože je má rád, občerstvením a dortem ve tvaru jeho oblíbené kreslené postavičky – krokodýla Chňapíka. Kamarádce Heleně se myslím dost povedl a Adámek z něj byl úplně nadšený. Mimochodem, když jde o dorty nebo vaření či pečení obecně, tak zde mi inspirace z jiných koutů světa vůbec nevadí a dorty různých tvarů či barev jsou podle mě pro děti mnohem zábavnější, než ty klasické „nudné“ harlekýny, které byly jediné k dostání v dobách mého dětství.

Zajímalo by mě, co si o dětských oslavách myslíte vy? Jak je pořádáte? Máte nějakou zajímavou rodinnou tradici? Pořádáte je doma nebo v širší společnosti? Inspirujete se někde? A už jste někdy dělala narozeniny s programem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

adam

foto autor

Čtěte také:

   
21.11.2014 - Děti - autor: Eva Sotonová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [48] verca.fontanka [*]

  Jsme z Prahy a pokaždé na oslavu narozenin našich dětí pronajímáme nafukovací atrakce. Děti jsou spokojené a skoro vůbec o nich nevíme Sml16

  superkarma: 0 25.04.2017, 16:07:22
 2. [47] JaničkaNová [*]

  Dobře, napíši!

  Děkuji moc, Vám také krásné Vánoce Sml54

  superkarma: 0 28.11.2016, 11:09:18
 3. [46] broucek1 [*]

  Tak to potom napiš, jaká ta oslava byla! :-)

  A přeji pěkné Vánoce, když už se blíží :-)

  superkarma: 0 25.11.2016, 12:18:32
 4. [45] JaničkaNová [*]

  No už jsou za dveřmi, všude už výzdoba atd..no hold neutečem :-) :-)

  Jo a pro tu oslavu jsme se rozhodli, že jí tam uděláme.

  superkarma: 0 20.11.2016, 09:15:32
 5. [44] broucek1 [*]

  Tak vidiš, říkala jsem to, je to tam opravdu zážitek. Dopis Ježíčkovi, jo? Tyjo no Vánoce se opravdu už blíží, asi bych měla začít nakupovat dárky :D

  superkarma: 0 16.11.2016, 09:57:11
 6. [43] JaničkaNová [*]

  Tak jsme se tam byli o víkendu podívat a teda byli jsme naprosto natšení a to i my jako rodiče Sml52

  Děti tam psali dopis Ježíškovi, za to se mohli svést zdarma na kolotoči.. no bylo to moc fajn.

  Nad tou oslavou tam opravdu přemýšlím, jednoznačně by to bylo pro děti nejsuprovější :)

  superkarma: 0 15.11.2016, 08:41:58
 7. [42] broucek1 [*]

  ano to je ono :-) i britská královská rodina od nich má hračky.

  Ano měli jsem tam oslavu :-)

  superkarma: 0 26.10.2016, 09:18:15
 8. [41] JaničkaNová [*]

  Ahaa, tyjo to vypadá skvěle, už vím, to je to obrovsk hračkařství známé po světě nebo Evropě, že?

  No dle fotek to vypadá faktasticky, moc děkuji. Asi se tam zajdem nejdřív podívat, abysme to viděli na vlastní oči a pak se dyštak zeptám, jak to tam chodí s oslavami.

  A takže vy jste tam oslavu měli?

  superkarma: 0 25.10.2016, 11:21:41
 9. [40] broucek1 [*]

  Tak to budeš koukat...mrkni sem www.hamleys.cz Sml79Sml67

  superkarma: 0 18.10.2016, 09:23:54
 10. [39] JaničkaNová [*]

  broucek1 — #38 Ahoj, něco mi to jako říká, ale popravdě nevím, co myslíš? Sml80

  superkarma: 0 11.10.2016, 09:44:47
 11. [38] broucek1 [*]

  Ahoj my jsme z Prahy Janičko Sml22

  A narozeninových oslav pro děti máme už pár zasebou, měli jsme to na různých místech, i v dětských kavárnách, ale kde to bylo nejúžasnější, bylo v Hamleys, jestli víš kde to je?

  Myslím, že nikde jinde by to nemělo takovou atmosféru, jako tam.

  1. na komentář reaguje JaničkaNová — #39
  superkarma: 0 08.10.2016, 09:31:04
 12. [37] JaničkaNová [*]

  Dobrý den dámy,

  je tu nějaká pražačka? Kde pořádáte dětem oslavy? V nějakých dětských kavárnách či kde? Prosím o doporučení kde jste byli spokojení, kde to je pro děti super.

  Díky moc!

  superkarma: 0 04.10.2016, 09:57:00
 13. [36] Irenna [*]

  Tak já jsem naštěstí našim dětem ještě objednávat klauny ani kouzelníky nemusela a v plánu to ani nemám, přijde mi to jako západní „zbohatlické“ vytahování. My, rodiče, známe své děti nejlíp a tak přeci dokážeme vymyslet nejlépe takový program, který je bude bavit. Já osobně připravuji tematické oslavy, každý rok u nás v době narozenin frčí něco jiného, ale pokaždé je to skvělá party. Akorát co se týče těch dekorací, tak jsem zjistila, že nejlepší je dělat si co nejvíce věcí sám, protože kvalita a cena těch v obchodech je šílená. Jediné, co kupuji, je nádobí a případně lampiony na zahradu (většinou na stil.cz, kde to mají za dobré peníze) a dá se to využít opakovaně (v případě lampionu a girland).

  superkarma: 0 22.04.2016, 12:13:34
 14. avatar
  [35] kutliki [*]

  V naší rodině se narozeniny slaví tak, že se sleze rodina a známí. Upeču nebo "vytvořím" něco jako dort. Nějaké malé pohoštění. A protože máme v rodině spoustu dětí, tak většinou pro ně vymyslím nějaké soutěže. Žádného klauna ani kouzelníka nepotřebujeme. Balónky máme téměř vždy a narozeninovou výzdobu si děláme sami. Nejraději mám ale zahradní oslavy s grilováním.

  superkarma: 1 23.11.2014, 08:33:58
 15. [34] Leena [*]

  Nepečenej dort zvládne opravdu každej, zrovna dneska jsem dělala synovi cheesecake s čokoládou a chutnalo to všem, dokonce i tchánovi, kterej sladký nemusí.

  superkarma: 0 22.11.2014, 22:00:31
 16. avatar
  [33] gerda [*]

  Suzanne — #31máš v sobě skryté rezervy, jen se odhodlat!Sml58

  superkarma: 0 22.11.2014, 13:01:19
 17. avatar
  [32] Léthé [*]

  Rikina — #30co máš proti balónkům ?....balónky jsou fajnSml30

  superkarma: 0 22.11.2014, 09:35:13
 18. avatar
  [31] Suzanne [*]

  gerda — #28 Vida, dobrou svíčkovou umím, knedlík dělám jenom domácí, ale na dort jsem si troufla možná... jednou v životě? Sml30

  1. na komentář reaguje gerda — #33
  superkarma: 0 22.11.2014, 08:55:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Rikina [*]

  No tak ročnímu dítěti bych určitě klauny neobjednávala, to stejně ví kulové, co se děje a proč. Sml57 Je na to moc malé. Ale tak desetiletému bych objednala klidně narozeniny u McDonalda. Nebo někde jinde. I s klaunem nebo jiným divadýlkem. Proč bych si měla nechat zaplácat byt balonkama, konfetama a rozpatlaným jídlem, když to může být někde jinde, kde si to potom uklidí a já s tím nebudu mít práci. Sml24 Tedy mluvím o situaci, že to dítě si to bude přát a bude chtít na narozeniny zvát bandu spolužáků. Mí synci nikdy takové přání nevyslovili, ač narozeniny slavili mimo jiné i s kamarády ve skautském oddílu, ale to šlo mimo mě. To si zařizovali sami. Sml80 Maximálně že požádali o nějaký ten kus žvance, a to jsem teda dorty kupovala. Ne dort jeden kus, ale dorty jako krabici různých zákusků, ať si každý vybere, co má rád.

  1. na komentář reaguje Léthé — #32
  superkarma: 1 22.11.2014, 08:54:58
 2. avatar
  [29] Suzanne [*]

  linde — #27 Zamyslela jsem se nad tvým komentářem. Chápu, jak to bylo myšleno. Ale ve skutečnosti jsem v životě začala být opravdu šťastná v době, kdy jsem se rozhodla každý den vyzdvihovat jako naprosto výjimečný. Něco na tom je. Sml16

  superkarma: 0 22.11.2014, 08:54:20
 3. avatar
  [28] gerda [*]

  chanahd — #25divila by ses, jak je to jednoduché. Jestli někdy pečeš moučník - řezy -, jak se těsto natáhne na plech a pak rozřízne na kousky, tak to samé těsto můžeš dát i do formy (pravda, nemělo by být drobivé). No, a pak už jenom potáhnout polevou (samozřejmě lze naplocho v půlce proříznout a dát náplň), nazdobit. Nebo dělat dort nepečený - koupené piškoty, proložit tvarohem se šlehačkou a cukrem...nic to není. Daleko těžší je udělat dobrou svíčkovou a domácí knedlíkSml16.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #31
  superkarma: 0 22.11.2014, 07:05:41
 4. avatar
  [27] Linde [*]

  neprožíváme to Sml24. Upeču, nebo případně babička nechá upéct dort, udělají se chlebíčky, pozvou se nejbližší příbuzní a známí, takže kafe, dort, chlebíčky, nealko a dárky. To je vše, bohatě stačí, žádný tyátr okolo nikdo nepotřebujeme Sml80. A to, že obchody praskají ve švech...je známo, že uměle se svátky a tradice přiživují a podporují, neboť z toho ty obchody žijí přece...mám zkušenost z květinářství, kde jsme vyzdvihovali každý den jako naprosto vyjímečný a zvláště Vánoce, Valentýn a MDž byly žně Sml57

  1. na komentář reaguje Suzanne — #29
  superkarma: 1 21.11.2014, 22:44:17
 5. [26] prototype [*]

  Vždycky slavíme doma. Byli jsme tak zvyklí a tak to i nadále dodržujeme. Dort zpravidla také domácí. Sml16

  superkarma: 0 21.11.2014, 21:30:23
 6. avatar
  [25] chanahd [*]

  gerda — #21 Jo a domácí dortík bych si dala. Upéct umím bohužel leda tak kuře. Tak u nás bohužel dort koupený.

  1. na komentář reaguje gerda — #28
  superkarma: 0 21.11.2014, 19:27:47
 7. avatar
  [24] chanahd [*]

  gerda — #21 Tak to k nám ještě nedorazilo, my jsme malé město a žádná taková firma tu není. To by asi museli objednávat z Prahy. Ale i tak - pohoštění pro tolik lidí... pak na oplátku návštěva dalších dětí. Je jich ve třídě 22, takže i s oslavou svátků 44 dárků a oslav. Děs.

  superkarma: 0 21.11.2014, 19:26:09
 8. avatar
  [23] gerda [*]

  peetrax — #22a jak se tam všichni upřímně baví!!!Sml30 Tak nějak od srdce, nefalšovaně...Sml24 Zkrátka -profesionálněSml54

  superkarma: 1 21.11.2014, 18:44:04
 9. avatar
  [22] peetrax [*]

  Fascinují mě tématické oslavy. Doufám, že jednou tak nezblbnu. Sml54

  1. na komentář reaguje gerda — #23
  superkarma: 0 21.11.2014, 18:40:06
 10. avatar
  [21] gerda [*]

  chanahd — #20jak v EmeryceSml24 - a víš, jak se rodičové musí cítit na výši, když celé okolí vidí, jak jsou světoví?Sml30 jenom blbec doma peče ořechový dort se svíčkama. Ten, kdo něco znamená, si i objedná cateringovou firmu.Sml65

  1. na komentář reaguje chanahd — #24
  2. na komentář reaguje chanahd — #25
  superkarma: 1 21.11.2014, 17:04:12
 11. avatar
  [20] chanahd [*]

  U nás vždy byl spíš slavnostní oběd, dort, pak dárky. A vždy jen v rodinném kruhu.

  Sestřenice má ale teď holčičku v první třídě. A tam mezi dětmi jsou bohužel běžné oslavy narozenin (u některých dokonce i svátků) s tím, že se pozvou kamarádi (rozumějte celá třída plus doprovod rodičů). Prostě šílenost.

  1. na komentář reaguje gerda — #21
  superkarma: 1 21.11.2014, 16:40:11
 12. [19] janavys [*]

  Bucík — #8 Naprosto souhlasím.Sml67

  superkarma: 0 21.11.2014, 15:12:57
 13. avatar
  [18] Léthé [*]

  Foto z pátých narozenin mé vnučky a její povzdech...ten čas tak letí....a zase je mi o rok víc.Sml30

  superkarma: 0 21.11.2014, 13:42:10
 14. avatar
  [17] diblice [*]

  bez dortů i balonků a dá se říct , že teprve od loˇnska od svých 9 let dělá dcera oslavu, starší děti nic takovýho neprovozovaly

  superkarma: 0 21.11.2014, 13:32:43
 15. [16] patricia077 [*]

  balkonky ne hehe, balonky :-), omlouvám se za překlep

  superkarma: 0 21.11.2014, 12:29:09
 16. [15] patricia077 [*]

  Před měsícem jsme slavili první narozeniny mé dcery a musím říct, že jsem z toho měla docela vítr..chtěla jsem, aby to bylo perfektní, ale pravdou je, že první oslava je zkrátka pro rodiče a návštěvy než samotné oslavence .-)..na netu jsem se dívala, jak někteří plánují takovou oslavu půl roku dopředu i s pozvánkami, jeje...já to řešila cca dva měsíce předem, nakonec byly oslavy dvě, protože rodiče a příbuzné máme trochu z ruky, takže nejdřív party s námi, kamarády a ost.malými dětmi a pak s rodinou..dorty byly celkem 4, ale snědly se všechny rychlostí blesku, výzdoba klasická - balkonky smajlíci a za klauna jsme byli vlastně my, nos a paruka a bylo, ale dcerka se bála, takže nakonec jsme měli jen ty narozeninové čapky :-)..uf uf ještěže je to za mnou..

  superkarma: 0 21.11.2014, 12:27:45
 17. avatar
  [14] lalica [*]

  Z 2.narozenin vnučky- bez klauna, s balónky a dortem Pepina...

  superkarma: 0 21.11.2014, 11:33:50
 18. [13] jithule [*]

  užasné fotečky je vidět že si to děti užily

  superkarma: 0 21.11.2014, 11:31:24
 19. [12] Pavla_b [*]

  U nás byla oslava s dortem a dárky (synovi bylo pět let)..bez balónků, kouzelníků, klaunů a podobně.

  superkarma: 0 21.11.2014, 10:58:52
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  vidím, že někde se to fakt ujaloSml52 No, a k plnoletosti hodinky s vodotryskem a rolls royce s vlastním šoféremSml57

  superkarma: 1 21.11.2014, 10:36:53
 21. avatar
  [10] denkas [*]

  Léthé — #9haha,myslím,že už by ho zaujalSml52

  superkarma: 0 21.11.2014, 10:33:10
 22. avatar
  [9] Léthé [*]

  Vnuk bude mít v únoru 12 let. Kouzelník by ho již nebavil, nejspíš by jeho fígle okamžitě odhalil a vyhodil ho i s králíkem. Klaunů se zase šíleně bojím já, takže co objednat ? Myslíte si, že na striptýz je ještě malej ? Sml37

  1. na komentář reaguje denkas — #10
  superkarma: 0 21.11.2014, 10:29:23
 23. [8] Bucík [*]

  Já jsem starší generace, ale myslím, že někdy se to až přehání. Pronajímání cukráren, sálů, oslava rovnající téměř veselce. Samozřejmě taky slavíme, ale v kruhu rodinném, děti s kamarády.

  1. na komentář reaguje janavys — #19
  superkarma: 1 21.11.2014, 10:21:19
 24. avatar
  [7] bokul [*]

  Vystačíme si s dortem... dokonce i bez balónků.

  superkarma: 0 21.11.2014, 10:09:04
 25. avatar
  [6] migulka [*]

  u nás taky jen dort a dárečky a vnoučci mají balonky a kamarádySml22Sml22

  superkarma: 0 21.11.2014, 09:57:53
 26. [5] babcace [*]

  oslava pouze v kruhu rodiném

  superkarma: 0 21.11.2014, 09:42:22
 27. avatar
  [4] Milicent [*]

  ..kamarádka se nedávno spolupodílela na oslavě vnoučkových třetích narozenin, které jeho rodiče vyhlásili ve znamení Myšáka Mickyho..měsíce příprav, náklady nechci ani odhadovat, Myšák byl snad i na toaletním papíře..celá rodina, která se sjela z celé republiky, tím žila..Babička a dědeček si dokonce sehnali kostými Myšáka a byli tím za hvězdy..no já vám nevím..Sml80 jsem si říkala, jestli nezávidím Sml30 u nás se moc neslavívalo, přáníčko bylo, dárky to ano, dort vyjímečně..ale bylo to i tak podle mne dostačující..

  superkarma: 1 21.11.2014, 09:23:14
 28. [3] zlá teta [*]

  Co je moc, to je moc. Včera jsem zrovna koukala, jakou dělají oslavu 15ti leté holce v Americe. Málem mě šlehlo. Oslava stála skoro jako nové auto.Sml52

  superkarma: 0 21.11.2014, 09:12:50
 29. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Na oslavy si moc nepotrpím. U nás byl vždycky akorát ten dort a dárky. Žádné balónky, žádné srandovní čepičky, žádné pozvané dětičky, o klaunech nemluvě. Myslím, že to moje děti nijak duševně nepoznamenalo.

  superkarma: 2 21.11.2014, 08:58:23
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  Malé děti už u nás v rodině nejsou, ale přišlo by mi hodně hloupé objednávat jim zábavu od cizích lidí. Máme přece vlastní hlavu, ruce, nohy a nemusíme čekat na placenou klaku. A jestli děti samy vyžadují, aby takovou objednanou měly jen kvůli tomu, že by se bez ní nemohly objevit ve školeSml3, pak je něco hodně špatněSml68

  superkarma: 6 21.11.2014, 06:08:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme