Bulvár

Děti z levého boku

Patnácté a šestnácté století bylo dobou rozporů - na jedné straně se světem šířila renesance se svými svobodnými mravy, na straně druhé strašlivé epidemie moru, syfilidy a dalších chorob kosily obyvatelstvo, jako by se Smrtka rozhodla předběhnout dobu a vyměnit kosu za kombajn. Lidé však nehodlali nechat přírodě prvenství v zabíjení - boje oněch let si vyžádaly více obětí než druhá světová válka. Vraždilo se krutě a bez rozmyslu - v pyšném Římě zůstala po vyplundrování lancknechty v roce 1527 sotva třetina obyvatel a na mnoha místech tomu bylo obdobně. Kdyby se obyvatelé Itálie usilovně nemnožili, země by se zcela vylidnila.

Carpe diem
Není proto divu, že se bohatí v těchto zběsilých dobách, kdy smrt číhala na každém rohu a zároveň kvetla vznešená kultura, chovali jako pasažéři na Titaniku. Slavné carpe diem - užij dne - bylo heslem doby. A následkem tohoto užívání si, v němž byly ženy pro krátký čas stejně svobodné jako muži, byla řada potomků zvaných z levého boku - tedy dítek nemanželských. Na rozdíl od dob minulých i budoucích jimi však nikdo nepohrdal - byli plnoprávnými členy společnosti. Někdy je dokonce jejich otcové uznávali za vlastní a prakticky vždy jim zajišťovali patřičné věno a tituly. Jen z dědictví byli tito princové a princezny či knížata a kněžny vyloučeni - a tak často uzavírali sňatky mezi sebou.

Slavní levobočci
Nejznámějším svazkem nelegitimních potomků se měla stát svatba třináctiletého syna papeže Pavla III. a nemanželské dcery císaře Karla V. Sešlo z ní, nikoliv však z důvodů politických, ale proto, že nevěsta odmítla při pohledu na mentálně postiženého ženicha říci své ano. Výše uvedené je však důkazem dalšího jevu - v plození nelegitimních dětí šli příkladem i nejvyšší církevní představitelé. Nejvíce se v tomto směru proslavil otec Lucrezie Borgia, papež Alexandr VI., který prý měl potomka i se svou nelegitimní dcerou. Nelegitimními dětmi byli i tak významné osobnosti, jako Boccaccio, Leonardo da Vinci nebo Aretino.

Mesaliance
Ač děti z levého boku, museli se přesto i tito potomci ženit a vdávat s osobami odpovídající úrovně a postavení - pokud by si nelegitimní syn vysokého knížete chtěl vzít nemanželskou dceru nižšího šlechtice, hleděla by společnost na takovou mesalianci s nevolí. Mezi nelegitimními dětmi panovala stejná hierarchie a pravidla jako mezi potomky legitimními. Stejně byly děti také vzdělávány a vychovávány.

Nedostatek slavných žen
Renesance byla vůbec dobou určité rovnosti - alespoň ve vyšších vrstvách. Rozsáhlého vzdělání se dostávalo i ženám - měly své soukromé učitele, směly navštěvovat akademii, nikdo jim nebránil v psaní poezie či v díle malířském, účastnily se lovů stejně jako plesů. Je proto až s podivem, že nám renesance, na rozdíl od antiky, nezanechala prakticky žádné velké malířky, básnířky či snad dokonce filosofky nebo válečnice - to už byl na ženské hrdinky bohatší „temný“ středověk.

Znáte nějaké nemanželské dítě? Jaký si myslíte, že je dnes postoj k nemanželským dětem? Jsou nějak stigmatizovány? Byla byste ochotna vychovávat nevlastní dítě? Myslíte, že byste ho měla ráda stejně, jako to vlastní?

 

 

   
12.06.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] dasena [*]

  hrozný

  superkarma: 0 29.11.2013, 07:09:56
 2. [16] LilaMonča [*]

  nemanželských dětí je - už si to tak asi nebereme jako dřív  - je jiná doba...

  superkarma: 0 29.10.2013, 20:34:41
 3. avatar
  [15] Meander [*]

  *Kotě*: A co když jsou ještě navíc z předmanželského lože

  superkarma: 0 12.06.2007, 14:37:27
 4. avatar
  [14] ivana.kuglerova [*]

  Nyoghta: A jo, pravda, bylo ráno a ještě jsem spala . Pardon .

  superkarma: 0 12.06.2007, 14:17:29
 5. [13] Nyoghta [*]

  ivana.kuglerova: Ale Morgiana přece Hildegardu do renesance neřadí. A s tím, že v renesanci bylo nějak podstatně méně významných žen než ve středověku nebo antice, bych taky nesouhlasila.

  superkarma: 0 12.06.2007, 13:44:20
 6. avatar
  [12] Pentlička [*]

  Nemyslíte levobočky ve smyslu, že otcem je muž ženatý s jinou ženou nebo matkou žena vdaná za jiného muže?

  superkarma: 0 12.06.2007, 13:25:48
 7. [11] Luminar001 [*]

  ono v českém zákoně o rodině ja zakotveno, že se nečiní rozdíl mezi manželskými a nemaželskými dětmi. Toto ale není tak automatické, jak by se zdálo některé právní řády až donedávna toto rozlišovali, a to zejména ve vztahu k dědění

  superkarma: 0 12.06.2007, 13:21:41
 8. avatar
  [9] Juana [*]

  Třeba moje neteř je nemanželská, a jak je naše máma ráda, že má další vnouče. A kamarádka má taky dceru bez tatínka, ani ho nemá zapsaného v rodném listě. Kamarád se taky neoženil a mají syna, už šestiletého - vždyť je to v dnešní době normální.

  superkarma: 0 12.06.2007, 11:57:44
 9. avatar
  [8] Jeremi [*]

  No, podle statistik se dnes v ČR rodí mimo manželství zhruba 1/3 dětí, takže snad ani nelze neznat nějaké to nemanželské dítě.

  superkarma: 0 12.06.2007, 10:28:35
 10. avatar
  [7] ivana.kuglerova [*]

  Morgiana: Ehm, nic proti, ale řadit Hildegardu do renesance? 12. století v Německu? Já vím, že pojmy jako středověk jsou sporné, ale stějně...
  Já ani tak nesrovnávala muže a ženy renesance, ale spíš ženy renesance a středověku - a zrovna Hildegarda je typickou ukázkou středověkých žen - jako Matylda Toskánská, jako Johanka, jako Brigita Švédská... A přijde mi, že těch významných bylo ve středověku víc než v renesanci - ale pravdou je, že "významnost" je otázkou úhlu pohledu

  superkarma: 0 12.06.2007, 09:08:22
 11. [6] Morgiana [*]

  lilithheta: Ano, přišla s ním do Čech a zde se provdala, žila a zemřela.

  superkarma: 0 12.06.2007, 09:05:55
 12. avatar
  [5] lilithheta [*]

  Morgiana: Nebyla náhodou Alžběta Vestonie nevlastní dcerou Edwarda Kelly?

  superkarma: 0 12.06.2007, 08:46:43
 13. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  V naší společnosti a v dnešní době jsou pojmy "levoboček" a "nemanželské dítě" skutečně vyprázdněné - tak málo lidí se bere, že je to každému jedno. Přiznám se, že pídit se po tom, zda jsou mí přátelé a známí z manželského či nemanželského lože, mě fakt nikdy ani nenapadlo

  superkarma: 0 12.06.2007, 04:29:18
 14. [3] Morgiana [*]

  Pro Ivanu Kuglerovou: Reaguji na závěr článku. nejsem si jistá, že by renesance měla méně "tvůrčích" a aktivních žen než antika a středověk. Vynechme panovnice a milenky panovníků. V antice je tu pouze Sapfó, do středověkých spisovatelek můžeme zahrnout třeba Hildegardu z Bingenu. V renesanci italská básnířka Gaspara Stampa, malířka Artemisia Gentileschi (no, je to spíš baroko), francouzská básnířka Louisa Labéová, francouzská spisovatelka Markéta Navarrská (Heptameron), česko-anglická básnířka Alžběta Vestonie. Pravda je, že žádná z nich asi nepatří do "první ligy" a s Michealngelem se rovnat nemůže, ale v umění je to více méně věc názoru.

  superkarma: 0 12.06.2007, 01:33:37
 15. [2] Morgiana [*]

  Dnes mají běžně lidé děti z více vztahů a často se vůbec neberou, tak je "levoboček" skoro každý. Myslím, že dnes to problém není. Dřív ale rozhodně.

  superkarma: 0 12.06.2007, 01:16:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme