Rodina

Děti tří rodičů – vědecká fantazie, nebo realita?

V zahraničí se čím dál více skloňuje pojem „děti tří rodičů“, a to zejména v souvislosti se změnami v zákonech. Co si pod tímto termínem představit a jak je možné mít víc než dva rodiče?

Touhou každé těhotné ženy je přivést na svět zdravé miminko. A právě toto přání tvoří celou podstatu „dětí tří rodičů“. Vědci zjistili, že velké množství genů zodpovědných za dědičná onemocnění je přítomno v matčině mitochondrii, která je součástí buněk a můžeme ji nazvat dýchacím a energetickým centrem buňky. Pravděpodobnost, že dítě bude mít vážné onemocnění vinou vadného mitochondriálního genu, je 1 : 6500. Přitom hovoříme o chorobách, které často končí úmrtím ještě v raném věku.

Dvě maminky, jeden tatínek

Mitochondriální DNA lze naštěstí vyšetřit ještě před samotným otěhotněním.

 • Pokud by se tedy u budoucí matky objevila závada v mitochondriální DNA, mohla by být pouze tato část DNA nahrazena díky dárcovství jiné ženy.
 • Dárcovská DNA by se přenesla do vajíčka matky ještě před samotným spojením se spermií.
 • Narozené dítě by pak bylo doslova výsledkem kombinací genů tří osob – matky, které se dítě narodí, ženy-dárkyně a otce.

Žádné sci-fi

DNAI když celý proces zní jako z vědeckofantastického filmu, ve Velké Británii i v USA je již vše připraveno k použití. Poslední překážkou jsou zákonná ustanovení. Pro to, aby mohla jít metoda do praxe, by musely být schváleny významné změny v legislativě. Celá věc má i svou etickou rovinu. Zejména odpůrci varují před faktem, že pokud vše projde schválením, nebudeme již daleko od „vyrábění dětí na míru“. Takto narozených jedinců by přitom nebylo zanedbatelné množství. Jen pro Velkou Británii se předpokládá narození přibližně 150 takovýchto dětí ročně, v USA dokonce téměř 780 dětí za rok. Lze tedy pouze s napětím sledovat, jaké stanovisko Velká Británie a USA jako průkopníci takovýchto postupů zaujmou.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
01.04.2015 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Altamora [*]

  Jak by to bylo s potomkem té ženy? Taky by přenášel ten vadný gen, který je zodpovědný za chybu mitochondrií nebo by se tímto postupem do další generace nepřenesl? Děsí mě představa, že se jednou budou dělat geneticky programované děti.

  superkarma: 0 01.04.2015, 21:26:10
 2. [5] assaly [*]

  myslím, že příroda nám dá jednou, a možná že hodně brzy, tyhle a podobné pokusy pořádně "sežrat"Sml15

  superkarma: 3 01.04.2015, 18:25:53
 3. avatar
  [4] Pentlička [*]

  A já jsem pro vědecký pokrok, takže proč ne? Muselo by být ovšem právně ošetřeno, jak to bude s mateřstvím , protože každé dítě má mít pouze jednu matku. (Tedy pokud nejde o lesbický pár, tam má samozřejmě dítě 2 matky, ale zas žádného otce).

  superkarma: 0 01.04.2015, 15:00:15
 4. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  OlgaMarie — #2 Já bych do tohohle nešla, protože některé věci jsou tak, jakjsou, protože tak mají být a hraní na Boha se vždycky vymstí

  superkarma: 2 01.04.2015, 14:25:39
 5. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Do toho bych nešla, protože např alkoholismus je dědičný po matce "přes koleno", aniž se u ní projevil.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #3
  superkarma: 0 01.04.2015, 12:20:41
 6. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  To smrdí eugenikou

  superkarma: 2 01.04.2015, 09:06:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme