Zdraví

Děti stále častěji trpí cukrovkou

Desetkrát více dětí, které trpí cukrovkou druhého typu. Takový je účet za to, že čeští chlapci a dívky holdují nezdravé stravě a zároveń nedostatku pohybu. Tento typ diabetu byl přitom dříve příznačný pro dospělé - při této nemoci je většinou hladinu inzulinu vysoká, ale tkáně na něj nereagují. Tomuto stavu říkáme inzulinová rezistence. Existuje ještě cukrovka první typu, při které se nemocným hormonu inzulinu nedostává.

"Příčiny musíme hledat v obezitě, nevyvážené stravě a v nezdravém životním stylu mnoha českých dětí. Vysoká hladina cholesterolu, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka našich dětí jsou mimo jiné důsledkem špatných stravovacích návyků," vypočítává docentka Zuzana Urbanová z Kliniky dětí a dorostu pražské všeobecné fakultní nemocnice.

Strava českých dětí je podle ní rok od roku horší, přibývá v ní podíl potravin bohatých na energii a tento nárůst není vyvážen odpovídající pohybovou aktivitou. Navíc rodiče někdy sami nevědí, které potraviny jsou pro děti vhodné, a některé špatné stravovací návyky sami podporují.

"V praxi se tak lékaři setkávají s argumentací, že párek k večeři je pro dítě vhodný, protože šlo o párek dietní, nadměrné pití sladkých džusů se zase obhájí ovocným podílem a obsahem vitaminů," líčí ze zkušenosti Urbanová.

Jenže párek, i ten domněle dietní, obsahuje vysoký podíl živočišných tuků, v džusech bývá vysoký podíl cukru nebo jiného sladidla, který podporuje návyk na sladkou chuť.

Jak tedy snížit nárůst rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob a diabetu v dětské populaci? A je to vůbec možné? Všechny tyto faktory se v dětství špatně léčí, léčba obezity je úspěšná pouze v 10–30 procentech případů, léčba hypertenze a cukrovky je velmi obtížná pro vedlejší účinky léků a špatnou spolupráci u dospívajících.

Tyto nemoci také často přecházejí do dospělosti, ale na druhou stranu jsou reverzibilní a je možno je zvrátit. Rodina má na zdravotní stav dítěte skutečně zásadní vliv – rodiče mohou dětem dát dobrý příklad – vytvořit zdravý jídelníček a volný čas naplnit společnými sportovními aktivitami.

Stejně tak ale mohou být i špatným příkladem, pokud sami jedí nezdravě, mají problémy s obezitou nebo nevěnují dětem, jejich volnému času a stravování dostatečnou pozornost. Proto je nesmírně důležitá prevence a dobrá informovanost dětí i rodičů o zdravé výživě, o významu pohybové aktivity a o celkovém optimálním životním stylu dětí.

   
16.11.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] kareta [*]

  Jo, a podívejte se někdy na reklamy mezi dětskými pořady, je to hnus- sladkosti, monte, milka , barbíny, bionicla,.. , děti jsou ovlivňovány od batolete, já už se bojím pustit večerníčka, aby na ně neskočila "sklenice plná mléka"

  superkarma: 0 17.11.2005, 20:56:52
 2. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Radka27: Muj kluk, kdyz mu v obchode reknu, at si vezme, na co ma chut, privlaci misu zeleninoveho salatu, rapikaty celer, redkvicky. Fakt ho nenapdne zajit do oddeleni sladkosti. No - hubenej je teda jak lunt...

  superkarma: 0 17.11.2005, 01:09:45
 3. avatar
  [14] Radka27 [*]

  Moc se mi ve článku líbí v posledním odstaveci věta o dobrém nebo špatném příkladu. Já tvrdím, že stravu dětí tvoří rodiče. Pokud rodiče dětem dávají nevhodnou stravu, vlastně jim ubližují. Pokud dítěti nedám sladký čaj nebo limonádu, nebude vědět "co to je sladký čaj nebo limonáda". Pokud dítěti koupím ve škole obědy a nedám mu na ně peníze, nemá šanci si samo koupit hamburger, chipsy a colu.

  Jednou jsem stála v supermarketu v oddělení masa a pozorovala lidi. Ti vyzáblí se pídili v regálech s rybami a kuřaty, štíhlí a zdravě vypadající se pídili kromě ryb a kuřat i v hovězím a skopovém. Mezi vepřovým, sekanou, špekem a uzeninami se pohybovali lidé připomínající před zabíjačkou. To jak vypadáme je opravdu výsledkem dlouhodobých návyků. Když rodič dítěti servíruje zeleninu, ovoce a libové maso, přijme malý člen rodiny tuto stravu za přirozenou. Stejně tak jako když se mu servírujou tučné nebo sladké jedy.

  superkarma: 0 16.11.2005, 17:53:20
 4. avatar
  [13] werka [*]

  Ťapina: No jo - asi je. Já nečetla úplně pozorně a první věta mi unikla

  superkarma: 0 16.11.2005, 15:59:11
 5. avatar
  [12] Ťapina [*]

  werka: No a není to první typ? Tělo rozhozené cukrovkou má sklony k hubnutí, tak jestli to právě není důsledek.

  superkarma: 0 16.11.2005, 13:43:56
 6. avatar
  [11] Kelly [*]

  Na třídních schůzkách nám učitelka vyprávěla, jak to ve škole ve třídě mého syna chodí:
  - málo z nich má svačinu, jakoukoliv, natožto zdravou
  - spousta z nich má peníze, za které si kupují místo pořádného jídla "čipsy" a "kolu", oplatky nebo "hambáče" atd. ...
  - některým se svačiny z domova ztrácejí ... prostě je někdo z kluků sežere a ten dotyčný je o hladu
  Naštěstí je to sportovní třída, takže aspoň ten pohyb mají dostatečný ...

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:11:52
 7. [9] Kety1 [*]

  Přesně tak to bylo u mé dcery.Měla 5 a půl roku.Dnes je jí 7 let,píchá si inzulín 4krát denně.Snažíme se aby měla hodně pohybu a stravuje se zdravě.Navíc se jí musí strava vážit a musí jíst pravidelně.

  superkarma: 0 16.11.2005, 11:41:26
 8. avatar
  [8] kačinka [*]

  Dcera kamarádky (14 let)je hubená, sportuje a vůbec celá rodina žije dost zdravě. Nikdy nebyla moc nemocná, až loni dostala ošklivou virózu. Výsledkem byla taková autoimunitní reakce organizmu, že jí odešly buňky produkující inzulín a musí si píchat.

  superkarma: 0 16.11.2005, 11:03:50
 9. avatar
  [5] Kadla [*]

  Nějak mi v tom článku chybí informace o tom, co mají děti jíst. Ne že bych to nevěděla, ale článek je jaksi neúplný. Když se píše o tom, co ne, tak by mělo být napsáno také, co ano.

  superkarma: 0 16.11.2005, 09:06:41
 10. avatar
  [4] werka [*]

  Shodou okolností cukrovkou trpí dva bývalí spolužáci našeho mladýho - a oba vypadají jako "reklama na hlad" . Do kuchyně jim pochopitelně nevidím, ale v obezitě příčina nebude

  superkarma: 0 16.11.2005, 08:48:38
 11. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 16.11.2005, 01:11:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme