Zdraví

Děti se třemi biologickými rodiči? I to je už možné!


Tým z University of Newcastle vytvořil v laboratoři lidské embryo za použití DNA z jednoho muže a dvou žen. Touto metodou by se prý mělo dát zabránit tomu, aby se genetické problémy přenášely dál na děti. O tuto techniku by v budoucnosti mohly mít zájem zvláště ženy, které mají nemoci mitochondrií, malých buněčných orgánů, které vyrábějí pro buňku energii. Právě poruchy v mitochondriích způsobují kolem padesáti dosud známých dědičných chorob, z nichž některé způsobují závažné celoživotní postižení a některé jsou dokonce smrtelné.

Přibližně jeden z 6 500 lidí trpí nemocí mitochonriálního původu. V důsledku toho pak mohou zemřít na selhání jater, trpět mrtvicí, slepotou, svalovou dystrofií, cukrovkou či hluchotou. V současnosti lékařství nemá prostředky, jak tyto dědičné nemoci léčit, a může jen zmírňovat jejich následky. Jak ale uvádí BBC, tým z Newcastlu v podstatě uskutečnil transplantaci mitochondrie v zárodku. Ze zárodku několik hodin starého odstranili jádro a implantovali ho do darovaného vajíčka, jehož DNA byla z velké části odstraněna. Embrya se dále vyvíjela normálně, ale během šesti dnů byly tyto zárodečné buňky zničeny.

Dítě, které by se narodilo touto technikou, by sice mělo genetické prvky tří lidí, ale nukleární DNA, která ovlivňuje vzhled a další vlastnosti, by pocházela od „původní" matky, tedy nikoliv dárkyně vajíčka.

Zdroj: Korzo

Je manipulace s geny tou správnou cestou? Řekla byste dítěti, že má v podstatě dvě maminky?

   
06.02.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [6] Rikina [*]

  "Embrya se dále vyvíjela normálně, ale během šesti dnů byly tyto zárodečné buňky zničeny." - čili ono není moc jasné, jestli by se z toho opravdu vyvinulo normální zdravé dítě, které by nemělo šest nožiček, nebo jiné nemoci, než ty, kterým byla snaha se vyhnout... Manipulace s geny určitě je cestou, otázka je, k čemu. Jestli chceme vypěstovat třeba kentaury, tak proč ne.

  superkarma: 0 06.02.2008, 22:43:17
 2. avatar
  [5] *Lefff* [*]

  Souhlasím s Bellanou.
  Mám pocit, že Přírodě příliš kecáme do řemesla. Vědci něco s velkým Hurá! objeví, ale netuší, že objevili špičku ledovce a že je daleko víc toho, co nevědí.

  superkarma: 0 06.02.2008, 19:52:59
 3. [4] Bellana [*]

  Nejsem příznivcem manipulací s lidskými geny. Pokud má někdo dědičnou vadu, která mu komplikuje život (nemyslím tím běžné alergie a různé drobné neduhy), měl by mít rozum a nepřivádět na svět potomky. Lidí je na této zeměkouli víc než dost.

  superkarma: 0 06.02.2008, 16:14:46
 4. [3] gentiana [*]

  (1) Ne
  (2) V podstatě nemá. Maminka nejsou jenom geny.

  superkarma: 0 06.02.2008, 14:45:53
 5. avatar
  [2] Solei [*]

  a nebylo by rozumnější nemít v takovém případě děti a maximálně tak nějaké adoptovat? Tato genová manipulace nezaručí, že dítě které se narodí místo slepoty nebude mít cukrovku. DNA obsažené v mitochondriích je docela vysoké a může se tam přenést spousta informací. Tyto semiautonomní organely celkem kodují 37 genů.

  superkarma: 0 06.02.2008, 14:20:15
 6. avatar
  [1] ginile [*]

  Je manipulace s geny tou správnou cestou- tezko rict, ale pokud se tak narodi zdrave dite, proc ne, lepsi nez nic

  superkarma: 0 06.02.2008, 12:45:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme