Předčasný a později nadbytečný příjem nevhodných slazených nápojů, mléčných potravin a sladkého pečiva je podle názoru četných odborníků jednou z hlavních příčin stoupajícího výskytu nadváhy a s ní spjatých zdravotních problémů. Od zácpy, přes chronický ekzém až po růstové bolesti.

V období mezi 3. – 7. rokem, tedy v období, kdy se u dětí začínají objevovat i růstové bolesti, představuje nevhodné stravování zásadní problém. Zde se vyjevuje přímá souvislost mezi rozvojem nadváhy dítěte a vznikem růstových bolestí. Růstové bolesti způsobuje především zánět okostice. Ta je v období růstu silně protkána nervy, tedy vykazuje zvýšenou citlivost na jakékoliv napětí. Zvýšené napětí v okostici vyvolává právě nepřiměřený růst, který v období vývinu často souvisí s nadměrným zvyšováním hmotnosti v relativně krátkém časovém úseku. Jelikož dětské tělo ještě nemá patřičně vyvinutou výbavu (svaly, vazivo, šlachy), která by před takovou zátěží kosti ochránila, dochází k projevení problému prostřednictvím vzniku zánětu v okostici a tzv. růstových bolestí.

Geladrink

Jak se růstové bolesti (zánět okostice) projevují?

Zánět okostice děti pociťují prostřednictvím nepříjemných štiplavých a bodavých bolestí nohou, které vnímají nejčastěji v oblasti stehen, kolen a holení. Obvykle se objevují v nočních hodinách, kdy děti budí ze spánku. Někdy děti tiše pláčou ze spaní. Mohou se však projevit i pozdě odpoledne. Jejich intenzitu zapříčiňuje výše zmíněný fakt, že okostice je silně protkána nervy, tedy je velmi citlivá na jakékoliv zvýšení napětí.  Výskyt růstových bolestí potvrzuje přímou souvislost s dětskou nadváhou a obezitou. Bohužel, výživě dětí v době růstu se věnuje menší pozornost než výživě štěňat či koní. Možná i proto je dnes již obecně známý fakt, že potíže s klouby nepostihují pouze dospělé jedince, ale již i děti. Problémy způsobené nedostatkem pro kosti a klouby potřebných látek se dotýkají i těch nejmenších z nás. Růstové bolesti začínají objevovat již někdy mezi 3. a 5. rokem. Přicházejí přitom ve dvou vlnách, z nichž první se týká období mezi 3. a 5. rokem. Druhá vlna růstových bolestí přichází mezi 8. a 12. rokem.  Obě vlny tedy zasahují do období, které je kritické i pro vznik dětské nadváhy a obezity.

 

Co dělat při růstových bolech?

Zvýšené napětí v kostech způsobené rychlým růstem lze zmírnit. Je možné podat protizánětlivé léky, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen. Není však žádoucí podávat je dlouhodobě, ale růstové bolesti takové bývají. Proto je správné věnovat zvýšenou pozornost výživě rostoucích kostí. Dokáže to kvalitní výživa bohatá na obsah bílkovin, minerálních látek a vitamínů, které v celém komplexu podporují množení kostních buněk, přirozenou tvorbu kostního kolagenu (oseinu) a mineralizaci kostí. Tato podpora je obzvláště důležitá právě v období růstu, kdy se teprve rozhoduje o tom, jak bude kost vystavěna. Lze říci, že čím více podpoříme tvorbu kostní kolagenu, na který se váže vápník, fosfor, hořčík a další minerální látky, tím budou v budoucnu kosti pevnější, silnější a hustší. A takové kosti a klouby budou v dospělosti lépe odolávat zátěži a stárnutí.

 

Jak cíleně vyživovat dětské kosti a klouby?

Z podnětu mnoha zákazníků a na doporučení ortopedů a sportovních lékařů vyvinula firma Orling speciální doplněk stravy Geladrink Junior ke komplexní výživě kloubů dětí od 3 let.

Geladrink Junior doporučují odborné lékařské společnosti Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně České lékařské společnosti JEP a Ortopedicko-protetická společnost České lékařské společnosti JEP, neboť je zdrojem látek s nutričním a fyziologickým účinkem doplňujícím běžnou stravu a lze jej užívat ke komplexní výživě kostí a celého skeletu rostoucích dětí.

Reklama