Zdraví

Dětí s nadváhou přibývá a trápí je růstové bolesti

Předčasný a později nadbytečný příjem nevhodných slazených nápojů, mléčných potravin a sladkého pečiva je podle názoru četných odborníků jednou z hlavních příčin stoupajícího výskytu nadváhy a s ní spjatých zdravotních problémů. Od zácpy, přes chronický ekzém až po růstové bolesti.

V období mezi 3. – 7. rokem, tedy v období, kdy se u dětí začínají objevovat i růstové bolesti, představuje nevhodné stravování zásadní problém. Zde se vyjevuje přímá souvislost mezi rozvojem nadváhy dítěte a vznikem růstových bolestí. Růstové bolesti způsobuje především zánět okostice. Ta je v období růstu silně protkána nervy, tedy vykazuje zvýšenou citlivost na jakékoliv napětí. Zvýšené napětí v okostici vyvolává právě nepřiměřený růst, který v období vývinu často souvisí s nadměrným zvyšováním hmotnosti v relativně krátkém časovém úseku. Jelikož dětské tělo ještě nemá patřičně vyvinutou výbavu (svaly, vazivo, šlachy), která by před takovou zátěží kosti ochránila, dochází k projevení problému prostřednictvím vzniku zánětu v okostici a tzv. růstových bolestí.

Geladrink

Jak se růstové bolesti (zánět okostice) projevují?

Zánět okostice děti pociťují prostřednictvím nepříjemných štiplavých a bodavých bolestí nohou, které vnímají nejčastěji v oblasti stehen, kolen a holení. Obvykle se objevují v nočních hodinách, kdy děti budí ze spánku. Někdy děti tiše pláčou ze spaní. Mohou se však projevit i pozdě odpoledne. Jejich intenzitu zapříčiňuje výše zmíněný fakt, že okostice je silně protkána nervy, tedy je velmi citlivá na jakékoliv zvýšení napětí.  Výskyt růstových bolestí potvrzuje přímou souvislost s dětskou nadváhou a obezitou. Bohužel, výživě dětí v době růstu se věnuje menší pozornost než výživě štěňat či koní. Možná i proto je dnes již obecně známý fakt, že potíže s klouby nepostihují pouze dospělé jedince, ale již i děti. Problémy způsobené nedostatkem pro kosti a klouby potřebných látek se dotýkají i těch nejmenších z nás. Růstové bolesti začínají objevovat již někdy mezi 3. a 5. rokem. Přicházejí přitom ve dvou vlnách, z nichž první se týká období mezi 3. a 5. rokem. Druhá vlna růstových bolestí přichází mezi 8. a 12. rokem.  Obě vlny tedy zasahují do období, které je kritické i pro vznik dětské nadváhy a obezity.

 

Co dělat při růstových bolech?

Zvýšené napětí v kostech způsobené rychlým růstem lze zmírnit. Je možné podat protizánětlivé léky, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen. Není však žádoucí podávat je dlouhodobě, ale růstové bolesti takové bývají. Proto je správné věnovat zvýšenou pozornost výživě rostoucích kostí. Dokáže to kvalitní výživa bohatá na obsah bílkovin, minerálních látek a vitamínů, které v celém komplexu podporují množení kostních buněk, přirozenou tvorbu kostního kolagenu (oseinu) a mineralizaci kostí. Tato podpora je obzvláště důležitá právě v období růstu, kdy se teprve rozhoduje o tom, jak bude kost vystavěna. Lze říci, že čím více podpoříme tvorbu kostní kolagenu, na který se váže vápník, fosfor, hořčík a další minerální látky, tím budou v budoucnu kosti pevnější, silnější a hustší. A takové kosti a klouby budou v dospělosti lépe odolávat zátěži a stárnutí.

 

Jak cíleně vyživovat dětské kosti a klouby?

Z podnětu mnoha zákazníků a na doporučení ortopedů a sportovních lékařů vyvinula firma Orling speciální doplněk stravy Geladrink Junior ke komplexní výživě kloubů dětí od 3 let.

Geladrink Junior doporučují odborné lékařské společnosti Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně České lékařské společnosti JEP a Ortopedicko-protetická společnost České lékařské společnosti JEP, neboť je zdrojem látek s nutričním a fyziologickým účinkem doplňujícím běžnou stravu a lze jej užívat ke komplexní výživě kostí a celého skeletu rostoucích dětí.

   
16.11.2016 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] nikola007 [*]

  Kamila74 — #7Zdravím Kamilo. Díky za tip. Nedávno jsem hledala na netu nějaké tipy jak porazit bolesti kloubů u dcerky a došla sem až na Váš komentář a doporučení colafitu junior. Tak jsem ho tedy zakoupila a na dcerce ozkoušela. Funguje a opravdu pomohl. Občas jsou tyto diskuze vážně prospěšné Sml59.

  superkarma: 0 21.12.2016, 19:31:46
 2. [7] Kamila74 [*]

  Růstové bolesti nejsou problémy jen u dětí s nadváhou. Moje malá se od malička věnuje sportu a je hubeňoučká a stejně se jí nevyhnuly Sml80. S geladrinkem zkušenost nemám, ale nám bylo od doktorky doporučeno užívat colafit junior. Jsou to takové malé jahodové kostičky. Ten se nám osvědčil a malá ho bere každé ráno po snídani jako prevenci teď.Sml79

  1. na komentář reaguje nikola007 — #8
  superkarma: 0 28.11.2016, 22:00:05
 3. avatar
  [6] RejholcovicPepina [*]

  McDonald's věčně narvanej a všichni se cpou hranolkama a zapíjí Colou. Dřepí to u počítače, cpou se bagetama a sladkýma tyčinkama. K svačinám sušenky a sladké z automatů-jinak by to nebylo před ostatníma IN! A když mají oběhnout tělocvičnu-zhroutí se. Tak do nich narvem GELADRINK!! Super.Sml31 Místo na výšlap, tak páni rodičové s dětičkama mastí do nááákupních středisek a tam se zase cpou sajrajtem v restauracích.

  superkarma: 1 16.11.2016, 19:34:07
 4. [5] murat [*]

  Rvát do malého dítěte geladrink je šílenostSml28

  superkarma: 1 16.11.2016, 10:23:42
 5. [4] Michaela Hotová [*]

  Ano, vyvážená strava, pohyb a jako doplněk Geladrink Junior.Sml67

  superkarma: 0 16.11.2016, 10:18:41
 6. [3] Andreadornova [*]

  Děti potřebují pohyb a ne jako většina dětí v dnešní době sedět u PC.

  superkarma: 1 16.11.2016, 09:57:33
 7. [2] bobani [*]

  to už tady bylo . bohužel je Geladrink Junior za nehoráznou cenu a chtěla bych vidět , kdo z rodičů si to může dovolit , tím spíš , že by se měl užívat kontinuálně

  superkarma: 0 16.11.2016, 09:52:03
 8. avatar
  [1] RenataMor [*]

  dětičky se málo hýbou

  superkarma: 0 16.11.2016, 09:35:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme