Bulvár

Děti, přišel Mikuláš i s čerty!


Zabalím pár sladkostí, přidám ovoce a za okno položím balíček pro přítele se vzkazem, že je od Mikuláše. Už dávno jsem zapomněla na to, jaké to je, když pro mě byli čert s Mikulášem a andělem velkou výstrahou.

 

V mateřské školce v Praze na Albertově jsem se znovu vrátila do pocitů malého dítěte. Ve třídě Ježečků si všechny děti spokojeně hrály, ale jen do chvíle, než se za zavřenými dveřmi ozval rachot řetězů. Vyjukaně vzhlédly, hledaly kamaráda, aby držely něčí ruku, a s nadějí bezpečí hleděly na paní učitelku.


Pět minut se nic nedělo, nikdo nepřišel a strach z dětských očí se opět vytrácel. Vracely se ke svým hračkám, začaly opět radostně výskat. Jenže, najednou se ozvalo bouchání. Všechny děti se shlukly k sobě. Vyrovnaně stály, jako by se chystaly na procházku.
Když se k nim Mikuláš s andělem přiblížili, trochu vyjukaně si je prohlížely. S čerty už to bylo horší. Celý rok bylo všechno v pohodě, ale teď už je to jinak. Čerti jsou ti, kdo ví, co prováděly rodičům za neplechy a jak moc zlobily. Byla jsem rázem přesvědčena o tom, že kdyby ti malí caparti mohli utéct, udělají to. Snažili se však být stateční. Někdo však nevydržel a přece jenom mu bylo nejlépe v náruči paní učitelky.
Každý „ježeček“ nakonec dostal od Mikuláše balíček sladkostí. Žádného si čert neodnesl v připraveném pytli. Děti přežily, a jakmile se za Mikulášem a jeho „věrnými“ zavřely dveře, už se opět mezi sebou rozpovídaly. Dostaly přece za svoji statečnost sladkou odměnu a musely se jeden druhému pochlubit.Možná si některý z nich uvědomil, že příští zlobení už nemusí skončit jen čertovým varováním, ale i něčím horším, a že je lepší být hodný. Přece jenom to přináší více dobrot a klidu. A kdyby na to náhodou zapomněli? Připomeňte svým dětem, že příští rok jsou tu čerti i s pytlem na zlobivé kluky a holčičky znovu.  

   
06.12.2005 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [2] Hřebíček [*]

  Ivetko, úplně vidím děti v Erbence ve školce, když jsem tam byla s Petrou na focení. Včera byli u nás. Super! Filip byl hrdina do chíle než je uviděl, pak řval a nakonec se s nimi fotil a nechal se chovat od anděla. Toma si chtěli odnést, dělal jakoby nic, ale určitě měl nakrajíčku. Moc se nám to líbilo. Romana mi bohužel nechali. Tak snad příští rok. Hezký den.

  superkarma: 0 06.12.2005, 13:53:11
 2. avatar
  [1] zonan [*]

  Děti nikdy nezapomenou. Ten strach je ukrytý hodně hluboko. Na jednom táboře jsme jako vedoucí hráli pohádku pro děti. Čert a Káča. Když jsme jako čerti nastoupili na scénu, měl hlavní vedoucí co dělat, aby nás děti nezbily . Konečně si mohly svůj stres alespoň maličko vybít na čertech, které sice znaly, ale představovali pro ně každoroční hrůzu. Tehdy mě to zarazilo a už vůbec nejsem zastáncem čertů. Naopak, hlasuji pro jejich zrušení. Hodný Mikuláš ano, ale čerti NE.

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:07:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme