Bulvár

Děti, pozor na kolejích!

Plakáty s dětmi v podobě andělíčků a nápisem „Děti, pozor na kolejích“ - tak chtějí České dráhy upozornit především rodiče na nebezpečí, která hrozí jejich dětem, pokud nedodržují pravidla bezpečného chování na železnici. Motiv se objeví na 300 billboardech po celé republice, přímo ve vlacích Českých drah bude umístěno 500 reklamních rámečků a dalších 20 reklamních plachet bude na vybraných nádražích.

Úrazy dětí na železnici nejsou bohužel ničím výjimečným. Jenom v roce 2006 došlo k 38 případům. Nejohroženější skupinou jsou děti ve věku  14–18 let, především chlapci. Na následky zranění loni zemřelo 20 dětí a dalších 18 si ponese následky celý život. K nejčastějším příčinám těchto neštěstí patří chůze po kolejích nebo přecházení těsně před i za vlakem či popálení elektrickým proudem.

„Smutným příkladem je událost, která právě zahájení této preventivní akce provází. Dne 12. 7. 2007 v železniční stanici Sokolov vylezly tři sedmnáctileté dívky na střechu odstavených železničních vozů a zapálily si cigaretu! Pak je naneštěstí napadlo, že se podívají poklopem do vozu. Dvě dívky vstaly a byly zasaženy elektrickým výbojem z troleje o napětí 25 000 voltů,“ říká Robert Drozda, přednosta Regionálního Inspektorátu bezpečnosti železniční dopravy Plzeň. „Jedna dívka má popáleniny na 70 % povrchu těla, druhá má zasažený obličej a ruce. Pokud přežijí, budou mít zkažený život.“
 
Kampaň „Děti, pozor na kolejích“ je jedním z mnoha způsobů, kterými se České dráhy snaží upozornit cestující a zejména děti na pravidla železniční dopravy. Ve spolupráci s Českým červeným křížem nedávno vyšla brožura „Bezpečná železnice - První pomoc", která apeluje na děti, aby dodržovaly „Desatero bezpečnosti na železnici". Její součástí je i návod, jak poskytnout základní první pomoc kamarádovi.


Ach bože. No napadlo by vás něco takového, jako lézt po vlaku s cigárem v ruce? :-(
Myslíte si, že takováhle kampaň může něco ovlivnit? Docela bych věřila tomu, že spousta lidí (nejenom dětí) vůbec netuší, že je v té troleji proud, i když je vagon odstavený.

   
20.07.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. [7] Rikina [*]

  Vivian: takových nádraží je... obvykle to místní znají, jak píše Ťapina, a nic se nestane. Vlak je vidět zdálky, a lidi si dají pozor. U nás se hlásí "Žádáme cestující, aby při pohybu v kolejišti dbali své osobní bezpečnosti."

  superkarma: 0 21.07.2007, 06:51:32
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Vivian: To oni musej v tom hlášení říct, aby jim nikdo nemohl říct, že to neřekli Ale když jsou někde tři koleje a na jednu má přijet vlak, tak místní už vědí, na kterou (ostatně je to jednak v hlášení a jednak dostatečně dopředu vidět) a jiný tam v tu stejnou chvíli nepojede.

  superkarma: 0 21.07.2007, 02:43:11
 3. avatar
  [5] femme [*]

  komu není rady

  superkarma: 0 20.07.2007, 23:41:54
 4. avatar
  [4] Vivian [*]

  Florencie: no v tom kolejišti je to o hubu, ale pokud vím, tak se tam ještě nikomu nic nestalo...

  superkarma: 0 20.07.2007, 15:10:12
 5. avatar
  [3] Florencie [*]

  Vivian: ono taky ústecký nádraží je děs běs a co pamatuju, tak vždycky byl

  superkarma: 0 20.07.2007, 14:53:46
 6. avatar
  [2] Vivian [*]

  Lidi jsou prostě nepoučitelný. Ne jenom děti. A od koho se mají ty děti naučit chovat bezpečně, když ne od dospělých? Plakátky to IMHO nevytrhnou...
  Když například nastupuju do vlaku v Ústí nad Orlicí, nádražní rozhlas vždycky před příjezdem vlaku mj. hlásí: "Nevstupujte do kolejiště, dokud vlak nezastaví." A nato se lidi jako stádo nahrnou do kolejiště, ještě než ten vlak vůbec přijede .
  Dokud tam ten vlak někoho nestrhne a nerozmačká na kaši, tak to prostě ty lidi nepochopěj My se tady holt vždycky probereme až po tom, co se stane průser.

  superkarma: 0 20.07.2007, 14:24:30
 7. avatar
  [1] fructia [*]

  Děti, parchanti to jsou. Nemají co dělat, proto se stávají věci, jaké se stávají.
  Ve středu jsme jeli do Prahy a u Sudoměřic u Tábora jsme museli půl hodiny čekat, jelikož děti si tam na kolejích hrály a dali na koleje kamen, výhybka nedomkla a první ranní vlak do Prahy vykolejil

  superkarma: 0 20.07.2007, 14:19:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme