Bulvár

Děti nechtěně uvězněné v největší síti světa

S nástupem internetu se část našich životů přesunula do virtuální roviny. Někteří jen pasivně sledují dění ve svém okolí, jiní aktivně zaplétají do www, světové komunikační sítě, sebe i své rodiny. Říká se, že každý je strůjcem svého štěstí, ale co naše děti, které se vezou s námi? Nebude jim za pár let vadit, kolik lidí zná každý jejich krok a fotografie z dětství?

Moderní technologie přinesly nové způsoby sdílení našich životů. Zatímco před pár lety jsme si vystačili s albem fotografií, které jsme nechávali kolovat při návštěvách a třídních srazech, dnes žijeme své životy doslova ON-LINE.

kid

Nebudeme dnes rozebírat, zda je to v pořádku, či není, ale zaměříme se na to, že děti, které dnes mnozí bez zábran vystavují do různých fotogalerií na webových stránkách, za pár let dorostou a bude jim možná nepříjemné, že je každý viděl tak, jak je Bůh stvořil, a že jejich život je od narození zdokumentován na internetu.

 • Pomineme tentokrát i nebezpečí, která z této vnější činnosti mohou pramenit, a zaměříme se ryze na dětskou dušičku.

Ano, novorozenec či batole jsou vděčnými fotografickými objekty. Je radost pořizovat jejich snímky. Jsou roztomilost sama. Na rozdíl od puberťáků se fotí bez potíží, nepřemýšlejí ještě o tom, jak na fotce vypadají, vlastně ani ve své podstatě nechápou, o co při tom cvakání běží, o následném zviditelnění kdekoliv nemluvě.

Vystavení novorozence na facebook je dnes běžným oznámením o narození a v prvních dnech jeho života jeho fotky narůstají mnohdy takřka geometrickou řadou. „Šťastlivci“ se dokonce často dočkají už v tomto věku své osobní www stránky, kam rodiče umisťují nejen fotografie, ale deníček malého tvorečka s jeho pokroky a výroky. Je to krásná věc, ale...

Posuňme se nyní o nějakých deset, dvanáct let dopředu. Začíná nelehký život v pubertě, jenž je spojen s hledáním a udržením dobré pozice ve skupině vrstevníků. Pro některé to může být opravdu těžké období, a to i bez „směšných“ fotek z dětství vystavených na internetu.

 • Jen si vzpomeňte, co některé děti dokážou, když chtějí nějakému spolužákovi ublížit. A výsměch je často tou relativně beztrestnou zbraní, která však dokáže způsobit trvalá zranění.

Že se k takovým fotkám podle vás nedostanou? Ale kdeže! Dobře víte, že i dnešní děti to s internetem umí stokrát lip než kdejaký dospělý. A zatímco pro vás může představovat hledání něčeho konkrétního nadlidské úsilí, malí géniové to zvládnou během několika kliknutí.

Už nyní se objevují důkazy, jak zrádné je toto médium. Například Anna poskytla před více než deseti lety informace do jedné reportáže o mladých maminkách. Ten článek měl tehdy vyznít motivačně pro ostatní ženy s malými dětmi a redaktorka si samozřejmě spoustu věcí upravila a vložila Anně do úst své verze jejích citací tak, aby se jí hodily k tématu. A tak i když Anna byla šťastná, že má malé dítě, o které pečuje dobře i při svém vytížení v práci, pozorný čtenář si nemohl nevšimnout podlinky, která říkala: Nechtěla jsem být JEN doma s dítětem, nebavilo mě to, proto jsem šla do práce a dala dítě do jeslí.

A jak to asi zapůsobilo na její dceru, která článek v patnácti letech našla a připadala si vlastně tak trochu zrazená vlastní matkou, která o ní takto podle těch slov smýšlela? Zdá se to jako banalita, ale podobných příběhů je mnohem víc.

Když už tedy chcete o svých dětech na internetu referovat, dohlédněte na to, aby to bylo vždy v pozitivním smyslu a nedalo se to za pár let vysvětlit jinak.

Další nešťastný případ jsme našli na facebooku, kde jedna maminka komentuje fotografii své dvouleté dcery přímo na své zdi, kam ji umístila po hlídacím víkendu teta. „Na těch vašich fotkách vypadá Janička mnohem šikovnější, než ve skutečnosti je.“ Ups! Kdo by si o sobě tohle přečetl rád?

Totéž se týká samotných fotek. Asi byste také nebyli v dospělosti nadšeni, kdyby se někde objevily vaše fotky, na kterých - jak to říct - vypadáte prostě v jistém pohledu blbě. Sezení na nočníku ve dvou letech je prima záběr pro babičky a dědy, ale že by to musel mít k dispozici celý svět? Co myslíte?

Dáváte fotografie svých dětí na internet?

Možnost%
Ano, pravidelně0,7
Ano, sem tam se neudržím9,9
Ano, ale jen do soukromých skupin (uzavřený profil na facebooku, zaheslované stránky…)26,1
Ne, nikdy!63,4

Přečtěte si také:

   
27.07.2015 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [6] cilani [*]

  Suzanne — #4jj,to bych se musela ustydět a ty nahaté fotky... Páne jo, jsem asi fakt fest divná, že z toho mindrák žádný nemám..

  superkarma: 0 27.07.2015, 15:09:06
 2. [5] bobani [*]

  rozhodně svůj život on line nežiju a ani nehodlám

  superkarma: 0 27.07.2015, 13:53:03
 3. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Aha. A kdyby to Anna řekla do tištěného časopisu, bylo by to jiné? Vsadím boty, že ten tištěný časopis by si schovávala po celý život (pokud do časopisu nemluví třikrát do roka), a dcera by ho stejně našla. Jak zrádné jsou časopisy. Jak zrádná jsou média!

  A na sociální síti jde o to, že si tam člověk může udělat okruh svých lidí. Tedy pokud vystaví děti, uvidí to pouze jeho rodina. Stejné, jako by jim to poslal mailem. Mimochodem - blbý komentář lze vymazat, kretén blokovat.

  Problém není internet. Problém není FB či jiná sociální síť. Problém je to, že to spousta lidí neumí použít. Za normálních okolností by zřejmě nenechali rodinné album ležet v parku na piknikovém stole. Sml58

  A myslím, že fotky na nočníku jsou po třiceti letech úplně fuk, že rozhodně celý svět nebudou zajímat. Sml23 Nota bene neznám člověka, který by z nich měl trauma. A takový, který z toho má ujímání, se asi necítí bídně jen kvůli staré fotce.

  1. na komentář reaguje cilani — #6
  superkarma: 4 27.07.2015, 08:41:42
 4. [3] assaly [*]

  nechápu tu potřebu všechno sdělovat všem, ale přitom se lidi mezi sebou skoro nebaví - nedávno v práci - jaká byla dovča, kde jste byli? ? - super, koukni na fejs, je to tam..... a konec hovoru Sml23

  superkarma: 3 27.07.2015, 07:07:32
 5. avatar
  [2] gerda [*]

  Když někdo o soukromí nestojí, jen ať se s ostatními podělíSml52 Jakoby se vracela padesátá léta. Všichni v kolektivu, nikdo nesmí vybočovat.Sml57 Spořádaný a uvědomělý občan nemá co tajit.Sml24

  superkarma: 1 27.07.2015, 06:41:52
 6. avatar
  [1] risina [*]

  Kdo je Anna? Sml80

  superkarma: 0 27.07.2015, 05:35:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme