Zdraví

Děti kuřáků jsou častěji nemocné

kouř

Pasivní kouření nepřidá na zdraví nikomu, malé děti a batolata jsou však na jeho účinky zvláště citliví. Kromě neustálého vývinu jejich mladého organismu navíc dýchají rychleji než dospělí. To znamená, že vstřebávají více kouře a s ním i všech škodlivých látek v kouři obsažených.

Výzkumy ukázaly, že děti vyrůstající v domácnostech, kde alespoň jeden z rodičů kouří, trpí dvakrát častěji nemocemi plic a dýchacích cest. Onemocnění u nich také bývají vážnější a častěji vyžadují hospitalizaci. Kromě toho mají děti z kuřáckých rodin častější školní absence, a výsledky některých studií dokonce naznačují, že se u nich více vyskytují poruchy chování a opoždění mentálního vývoje.

Nebezpečí pro dětské astmatiky

Astma je chronické a nepříjemné onemocnění, které způsobuje, že se jemné dýchací cesty zužují a člověk není schopen volně vydechnout. Astmatický záchvat se může projevit dušností a sípáním, kašlem nebo tlakem na hrudi a všechny tyto příznaky jsou často horší právě u malých astmatiků než u dospělých. Již dlouho je známo, že cigaretový kouř zhoršuje příznaky astmatu, které se vlivem pasivního kouření stávají častější a závažnější.

Účinky cigaretového kouře

Pasivní kouření může na dětském organismu, který se dosud vyvíjí, zanechat i trvalé stopy a často negativně ovlivní zdraví dítěte na mnoho let dopředu.

Děti vystavené pasivnímu kouření:

 • Dvakrát častěji trpí zánětem průdušek nebo zápalem plic.
 • Mohou mít trvale zhoršené plicní funkce
 • Mají vyšší riziko vzniku astmatu. Pokud již astmatem trpí, vlivem pasivního kouření se astmatické záchvaty stávají častější a závažnější.
 • Častěji trpí nachlazením, kašlem a virózami.
 • Častěji trpí zánětem středního ucha, který může být i chronický.
 • V dospělosti jim hrozí vyšší riziko vzniku rakoviny.

Zdroj: www.odvykani-koureni.cz

lupa

   
20.08.2010 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [8] Rikina [*]

  No, moje děti, vyrůstající v domácnosti, kde byl jeden z rodičů kuřák, byly neotřesitelně zdravé celé dětství, a neměly žádnou z výše jmenovaných chorob. To je ovšem spíše náhoda a výjimka ze statistiky, a taky jsem manžela občas jemně napomínala, aby myslel na to, kde si zapaluje, a pokud možno tak činil jinde než v přítomnosti robátek. To jsem ještě byla mladší a měla víc trpělivosti a tolerance. Dneska bych kuřáka doma nechtěla ani za brambůrky, neb i pouhý fakt, že všechno smrdí kouřem, by mi vadil, natožpak případné zdravotní důsledky pasivního kouření...

  superkarma: 0 21.08.2010, 08:51:22
 2. avatar
  [7] Altamora [*]

  Hanka_R — #6 Ty jsi asi neviděla nikoho při záchvatu astmatu, že ne? Nepřeji ti, abys někdy poznala tu bezmoc, kterou cítí člověk, když vidí to utrpení a nemůže pomoci. Jo, a ještě něco - THC nepomáhá, mojí mamince tedy ani v nejmenším. Je to jen pověra. Možná pomohlo jednou jednomu člověku, ale obecně to rozhodně neplatí. A už vůbec si s ním neumím představit tříleté dítě.Sml15

  superkarma: 0 20.08.2010, 14:42:14
 3. [6] Hanka_R [*]

  na léčbu astmatu se lépe hodí pořádnej špek THC

  1. na komentář reaguje Altamora — #7
  superkarma: 0 20.08.2010, 13:37:10
 4. avatar
  [5] Lilinka [*]

  Hanka_R — #4 Určitě z toho, že jejich rodiče nekouří. Doktor by měl naordinovat cigarety všem. Sml52 Sml3

  superkarma: 1 20.08.2010, 13:29:40
 5. [4] Hanka_R [*]

  ... jo a druhá věc: nemocnej teda rozhodně často není, za poslední rok měl jednu střevní chřipku a cca 2 nachlazení za zimu, žádná antibiotika, nic takového.

  Naproti tomu znám spoustu zapřísáhlých nekuřáků, jejichž děti mají astma a věčně se cpou práškama, jezdí na různé ozdravné pobyty apod. Tak z čeho to ty děti mají?

  1. na komentář reaguje Lilinka — #5
  superkarma: 0 20.08.2010, 13:22:04
 6. [3] Hanka_R [*]

  My jako rodiče jsme oba kuřáci (cca 5 ks cigaret denně), ale nikdy nekouříme synovi pod nos, doma se zásadně cigarety nekouří, kdyžtak chodíme ven, a to i v zimě.

  A že by nám syn smrděl kouřem, to se fakt říct nedá. Takže klídek. Jsou kuřáci a kuřáci.

  superkarma: 0 20.08.2010, 13:19:58
 7. avatar
  [2] Altamora [*]

  Na opravdu silných kuřácích se mi líbí, že jsou schopni se svými nemocnými dětmi jezdit od jednoho léčitele k druhému, nadávat na naše zdravotnictví, ale nejsou schopni přestat kouřit nebo aspoň nekouřit v jejich přítomnostiSml15 A že jich pár znám.

  superkarma: 0 20.08.2010, 12:49:06
 8. avatar
  [1] wich [*]

  Děti kuřáku jsou především chudáci. A ze stáží ve školkách a školách vím, že děti rodičů kuřáků jdou poznat už podle odéru oblečení v šatně. A někdy tak smrdí i ty děti Sml31Sml79

  superkarma: 0 20.08.2010, 12:32:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme