Domácnost

Děti jsou často odnášeny matkám


Se zájmem a napětím sledujeme kauzu vyměněných holčiček. Velmi nás zaráží, že se doposud žádný z komentářů nepozastavil nad tím, proč  byly vlastně děti od svých rodičů vůbec odděleny, zda kromě špatného poporodního označení neexistují i jiné příčiny problému.

Podle svědectví mnoha rodičů i zdravotníků stále panuje v našich nemocnicích zastaralá rutinní praxe, kdy děti tráví sice většinu času v pokojích se svými matkami, na nejrůznější vyšetření a terapie jsou ale odnášeny personálem jinam. Leckde je dokonce doposud zvykem odnášet po porodu i zdravé, fyziologické novorozence do inkubátoru „zahřát“, a to i v případech, kdy matka je prokazatelně v pořádku a projevuje zájem mít dítě u sebe.

Proč? A proč by to mělo být jinak?
Otázka věru zapeklitá ve společnosti, kde je stále pohled na řady vánoček – zabalených dětí na novorozeneckých odděleních, obecně vnímán a přijímán jako samozřejmost, spíše pozitivně, jako romantický obraz mateřství. Výzkumy, které potvrzují, že matky a děti by měly trávit poporodní čas pokud možno společně a bez narušování, se přitom objevují už několik desítek let. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí omezování kontaktu matky a dítěte po porodu mezi praktiky, které jsou prokazatelně škodlivé a měly by se vyloučit.

Dlouhodobá separace může velmi narušit nástup kojení a přijetí dítěte matkou, zejména období prvních hodin bezprostředně po porodu je velmi důležité. Existují závažné důvody i proti separacím krátkým (odnášení na různá vyšetření, koupání – proč bez matky?). Po narození je tělo dítěte osazováno bakteriemi okolí a pro novorozence je výhodné, když je v kontaktu zejména s bakteriemi své matky a když se na něm neusazují bakterie zdravotníků či nemocniční bakterie. Nebezpečí záměny je tedy jen jedním z řady dalších rizik.

Útlou brožurku WHO Péče v průběhu normálního porodu, která z výše uvedených a mnoha jiných výzkumů vychází, vydalo v češtině Ministerstvo zdravotnictví v roce 2002. Doporučení v ní obsažená, která vedou k bezpečnější péči během porodu, dosud v plném rozsahu nerespektuje žádná z českých porodnic. Text okumentu i s odkazy naleznete na internetových stránkách Hnutí za aktivní mateřství http://www.iham.cz/dokument_ostatni.php


Vyzýváme tímto zástupce porodnic, aby kromě označování dětí přehodnotili i praxi zbytečného oddělování dětí od matek, respektive rodičů.

A ujišťujeme rodiče – pokud jsou vaše děti zdravé, ve vaší náruči jim bude rozhodně nejlépe! I v případě, kdy potřebují speciální zdravotní péči, byste měli mít možnost trávit s nimi co nejvíce času.
 


Kauza Výměna miminek: V současné době jsou obě rodiny v úzkém kontaktu, navštěvují se a telefonují si, aby si vzájemně na nového člena rodiny zvykali.
Kraj nabídl rodičům dětí finanční dar - o výši se spekuluje, ale rodiče s výší souhlasili. O výši odškodného od nemocnice bude nejspíš rozhodovat až soud.
Pozn. redakce

   
24.10.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [111] Jejča [*]

  Já si taky myslím, že máma svý dítě pozná. Když jsem čekala syna, byla jsem strašně zvědavá, jak bude vypadat. A když se narodil, věděla jsem, že bych si ho nikdy nespletla s jiným miminem, prostě jsem byla přesvědčená, že jinak ani vypadat nemohl, asi nějaká rodová podoba, nevím, nedokážu to vysvětlit. Necelé 4 roky po něm se narodila dcera, byla nedonošená, odvezli jí do Prahy na kliniku a já byla v porodnici bez ní. Viděla jsem jí až po 14 dnech, kdy už nebyla v inkubátoru a mohli nám jí tedy ukázat (byl rok 87, nevím, jak to funguje teď). Pamatuju si, jak jsem měla hrozný strach, že mi přinesou jiné dítě a já po něm skočím. Ale hned jsem si byla jistá, že je moje, i když jsem ji ty dva týdny neviděla. Kojit jsem ji začala až v pěti týdnech, kdy jsme si jí přivezli domů - sice jsme ze začátku spolu trochu bojovaly, ale pak už to byla pohoda.

  superkarma: 0 25.10.2007, 14:14:42
 2. avatar
  [110] Meander [*]

  Mno, znám velkou spoustu matek, které by byly moc rády, kdyby nemusely mít dítě pořád u sebe a mohly se aspoň trochu vyspat.

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:03:00
 3. [109] Monicicinka [*]

  Je divný, že si svoje miminko nepoznali, každá máma si svý mimi pozná

  superkarma: 0 25.10.2007, 11:17:39
 4. avatar
  [108] Leona [*]

  já vůbec nechápu, že se něco takového mohlo stát... mám v živé paměti, jak to fungovalo u našeho porodu... a prostě mi něco takového připadá nemožné....

  superkarma: 0 24.10.2007, 23:42:03
 5. avatar
  [107] Ni-ka [*]

  Kdoví kolik dětí chodí po světě a žije u nepravých rodičů.Třeba byl někdo pod narkózou a prostě se ráno probral,strčili mu dítě a řekli: ,, maminko vaše miminko je zdravé". Myslím,že matka skáče do nebes jaké má hezké miminko.Prostě si toho nevšime.No půl kila je hodně velký rozdíl.Mamině strčili v porodnici na kojení nějakého plešatce a ona jim rázně řekla,že její Verunka je Vlasatice:))))

  superkarma: 0 24.10.2007, 20:59:23
 6. avatar
  [106] spetulka [*]

  Deta: promiň, ale ta váha by mě celkem zarazila i kdybych nad ničím jiným nepřemýšlela Kdyby byla nějak podobná, ale půl kila je celkem brutus rozdíl

  superkarma: 0 24.10.2007, 20:03:16
 7. avatar
  [105] Deta [*]

  NO teď je každej chytrej...

  superkarma: 0 24.10.2007, 19:58:17
 8. avatar
  [104] spetulka [*]

  mindulinka: tak to bych ještě třeba brala, že se ti rodiče v porodnici nepotkali, tak jim to nepřišlo. Ale faktem je, že mít moje dítě den po porodu o půl kila míň nebo víc, tak mě to fakt překvapí i když vezmu v potaz možnost, že bych ho nepoznala

  superkarma: 0 24.10.2007, 19:30:36
 9. [103] mindulinka [*]

  A ta jedna holčička je strašně podobná očima svýmu pravýmu tátovi. To nelze přehlédnut. S něma se už musela narodit.

  superkarma: 0 24.10.2007, 19:11:53
 10. avatar
  [102] spetulka [*]

  tak mně dali mládě po porodu na břicho, nechali ho asi tak dvě minutky, ať si ho s manželem prohlídnem a lifrovali ho do inkubátoru prohřát. Tam za ním mohl manžel hned jít na něj kouknout, já zůstávala v porodním pokoji, byl ještě problém s odloučením placenty, málem jsem musela jít pod narkozu Poprvé zkoušeli přiložit někdy večer, pak jednou v noci a to ho ještě pořád odnášeli na novorozenekou JIPku, aby ho měli pod dohledem. Dopoledne už mi ho přinesli a pak už byl se mnou celou dobu, kromě ještě jedné noci, kterou byl kvůli žloutence na fototerapii, kam jsem ho chodila kojit. Osobně si myslím, že význam těch prvních pár hodin se mírně přeceňuje-mě třeba dost deptalo, že jsem měla z chytrých knih načteno, jak je to důležité pro kojení, že v podstatě, pokud dítě nepřiloží do půl hodiny po porodu, už je to s kojením blbý,...Zbytečně to nervačí matku. Já poprvé přikládala v podstatě až nějakých 12hod.po porodu a to s velmi pochybným efektem a během těch dnů v porodnici se rozkojila tak, že jsme neměli problém celých 6měsíců plně kojit a pokračujeme i teď( má 7měsíců). A to ještě celou dobu kojím přes kloboučky, proti kterým laktační liga strašně brojí, já jsem za ně vděčná, protože jinak by mládě skončilo na umělým mlíku.

  Ale co mě osobně nejvíc udivuje u té záměny těch mimin je, že ty matky se vůbec nepozastavily nad tím, že dostaly děti, které vážily o půl kila jinak než u porodu. Fakt nechápu, že tohle jim nedošlo Když teda nic jinýho

  superkarma: 0 24.10.2007, 18:15:35
 11. avatar
  [101] mamlas [*]

  Já rodila první dítě postaru, kdy ho po porodu odebrali a nosili každé 4 hoďky ke kojení. Druhou dceru už jsem měla na pokoji, bylo to nesrovnatelně hezčí. A navíc v naší nemocnici byly tak hodné sestřičky, že mamce, která se chtěla v noci vyspat mimčo odvezli a přivezli až ráno ke kojení. Holt, je to všechno o lidech (a o penězích)...

  superkarma: 0 24.10.2007, 15:36:33
 12. [100] manch [*]

  Rodila jsem sice už dávno, ale dodnes si pamatuji, jak jsem byla nešťastná, že mi chlapečka odnesli - sice jen na pár hodin, ale hrozně mi to vadilo. Moje námitky vůbec nebrali v potaz a tenkrát jsem byla vůči nim bezmocná. Naštěstí jsem byla jedna z průkopnic tenkrát začínajícího roomingu, takže pak už mi miminko nechali u sebe. Dnes už bych se bránila jinak, odnést matce dítě (zvlášť pokud ho u sebe chce mít) je proti přírodě!!! Jenže naše zdravotnictví to je kapitola sama pro sebe. Měla jsem tu čest pracovat ve zdravotnickém zařízení a můžu Vám říct, že takový socialismus jsem zažila naposledy před dvaceti lety. Jenže zdravotníci si myslí, že oni ví všechno nejlíp...

  superkarma: 0 24.10.2007, 15:25:21
 13. [99] sama.osobne [*]

  Rodila jsem v lednu a malou mi hned nedali, hned ji běželi "zahřát" :-( Viděla jsem ji až když jsem si to za 4 hodiny po porodu vydupala. Další den mi pořád slibovali, že mi ji za chvilku přinesou...viděla jsem ji až chvilku kolem 8 večer a zase mi ji vzali. Teprve další den mi ji asi na hodinu půjčili.

  superkarma: 0 24.10.2007, 15:08:32
 14. [98] a.... [*]

  Pentlička: To já jsem teda jásala, když mi zakrvácené a oblemcané dítě dali na břicho. Bylo to úžasné a dodnes si pamatuju, jak se na mě dcera koukala. Na ten její první pohled nikdy nezapomenu.

  superkarma: 0 24.10.2007, 14:31:00
 15. avatar
  [97] Z_U_Z_U [*]

  Rodila jsem 16 hodin, po poroduodnesli malého jen vykoupat a od té chvíle jsem ho měla u sebe, celoudobu. jinak bych to ani nechtěla, když jsem tam viděla některé sestřičky, jsem přesvědčená, že v mých, byť nezkušených rukách byl víc v bezpečí. Na druhou stranu, u porodnice v blízkosti Chánova se není čemu divit, tam musí určitě náborovat z řad bachařů a podobně otrlých

  superkarma: 0 24.10.2007, 14:19:59
 16. avatar
  [96] vininka [*]

  Já jsem rodila ve Vyškově (2002). Malá se narodila v 11.35...rodila jsem na alternativním pokoji. Po umytí mi ji dali a zkoušela jsem hned přikládat. Asi za hodinu mě odvezli na pokoj, měla jsem nadstandard...bylo to ve vánoce a já měla tv, spoustu knih , návštěvy kdy chci a kolik chci...a hlavně svatý klid. Malou mi vzali pouze na odpoledne, kolem páté mi ji definitivně odevzdali...vyhovovalo mi to

  superkarma: 0 24.10.2007, 14:17:50
 17. avatar
  [95] Pentlička [*]

  Já se musím připojit k Rikině. Mám své děti ráda, ale po porodu jsem byla opravdu ráda, že si je odnesli a přiváželi nám je jen na kojení. Měla jsem čtyřicítku horečku, krvácela jsem jak píchnuté prase a ještě bych měla lítat kolem dítěte - ani náhodou! A kdyby mi zakrvácené a oblemtané dítě položili po porodu na břicho, musím říct, že bych teda taky nijak nejásala.

  superkarma: 0 24.10.2007, 14:03:16

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [94] Vivian [*]

  tak to si pohlídám

  superkarma: 0 24.10.2007, 13:59:02
 2. avatar
  [93] Heduš [*]

  ... ale po bližším ohledání bych ho taky poznala, byl taky celý manžel v menším provedení

  superkarma: 0 24.10.2007, 13:46:18
 3. avatar
  [92] Heduš [*]

  mindulinka: Jasně. V případech, kdy porod probíhal s nějakýma komplikacema nebo je rodičak příliš vyčerpaná jsem taky pro si nechávat dítě donášet. Já osobně jsem měla rychlý porod bez komplikací a dítě jsem chtěla mít u sebe. Když se narodil plakal a když mi ho pak odebrali na koupání - no nemohla jsem ho ani poznat, jaký byl andílek a sladce spal.

  superkarma: 0 24.10.2007, 13:44:30
 4. [91] mindulinka [*]

  A hned po porodu, když ho šli vážit a měřit vedle do místnosti, tak s nimi šel manžel. Ale kdyby mi ho vyměnili, okamžitě bych to poznala. Když mi ho poprvé ukázali měla jsem pocit, že jsem porodila kopii svýho táty, ale jen trochu víc malinkou.

  superkarma: 0 24.10.2007, 13:42:43
 5. [90] mindulinka [*]

  Já jsem syna porodila v 7 večer hned mi ho ukázali a přiložili k prstu. Protože mě hodinu šili, tak mi ho odnesli. V devět mě dali na pokoj a přinesli mi syna opět přisát, pak každé dvě hodiny a v pět už mi ho nechali natrvalo. Byla jsem ráda, že těch prvních 7 hodin po porodu mi ho nosili, nebyla jsem schopná vstát ani z postele natož ho vzít a sama dát přisát. Těch pár hodin mi pomohlo, abych se sebrala a mohla ho mít neustále u sebe.

  superkarma: 0 24.10.2007, 13:18:51
 6. avatar
  [89] evelyn [*]

  ach jo, ze ja se nenarodila jako Katerina Medicejska Klidne jich odrodim 10, ale ty ostatni libustky rada prenecham jinym

  superkarma: 0 24.10.2007, 13:12:16
 7. avatar
  [88] Kuře [*]

  átéčko: Já jsem se neptala na nic. Až sestra pronesla nějaké to "nesmíte" a já jsem se jí zeptala, kdo mi v tom zabrání? A pak jsem pronesla řeč v duch toho, že jsem svéprávná a o některých věcech si jaksi rozhodnu sama. A pokud mne chce pan doktor vyšetřit, tak si mne zajisté pozve do vyšetřovny a dá mi příležitost prádlo odložit. Kupodivu mne na pokoji doktor nikdy neprohlížel a choval se velice opatrně. Asi se báli, že koušu.

  superkarma: 0 24.10.2007, 12:04:28
 8. [87] Sizie [*]

  Oprava: NEJcennejsi

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:57:07
 9. avatar
  [86] paji [*]

  Výměna miminek.je to moc smutný příběh

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:41:23
 10. [85] Sizie [*]

  Syna mi odnesli a chvili trvalo, nez mi ho vubec ukazali.. Tezky porod, uzka panev, zadnej epidural. Byl pridusenej. Prinesli mi ho jen ukazat, uz zabalenyho. Rok 88, rooming takovej polovicni. Jenom pres den. Druhy dite jsem si netroufla, bala jsem se ze bych to podruhy neprezila. Syn je to necennejsi co mam..

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:36:20
 11. avatar
  [84] Suzanne [*]

  a....: grrr, dodatečně tiše závidím Ale sestra, která rodila o tři roky dřív v Žatci, ještě měla návštěvy od - do a při těch ukazovala mimino malým okýnkem ve dveřích

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:16:46
 12. [83] a.... [*]

  Suzanne: To já Praha-Podolí 1992, tam už došla civilizace!

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:12:59
 13. avatar
  [82] Suzanne [*]

  Jupíí: to si nedělám legraci. A vím, jak je náročné studium medicíny. Dítě není choroba, pokud je zdravé, potřebuje pouze láskyplnou péči. A každá taková je lepší než studené dodržování všeobecných pravidel.

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:12:40
 14. avatar
  [81] Suzanne [*]

  a....: Hořice v Podkrkonoší - 1991
  átéčko: a neukázal

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:10:23
 15. avatar
  [80] átéčko [*]

  Suzanne: Já mám stejné zkušenosti,jenže ty kalhotky mi nedržely, měla jsem mít jen tu vložku. Jenže jsem hubená a vložku bych si musela držet rukou. Tak jsem řekla primáři, by mi ukázal na sobě, jak ta vložka tam má držet. Až poté mi dovolil mé osobní prádlo.

  superkarma: 0 24.10.2007, 11:04:22
 16. [79] a.... [*]

  Suzanne: Prosím tě, kde jsi to rodila?? Mám pocit, že máš dítě starý jak já, ale v civilizaci to už tenkrát vypadalo jinak!

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:58:08
 17. avatar
  [78] Jupíí [*]

  Suzanne: to si děláš legraci, Víš jak náročné je studium medicíny ?!?

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:49:05
 18. avatar
  [77] Jupíí [*]

  OlgaMarie: rozhodně netrpěla, tenkrát byla jiná doba, vlastní děti ,rozmazlovala jen spodina. Ti moudřejší, vzdělanější, výkvět společnosti ,na to měli lidi - profesionály. Kateřina zasponzorovala krásného malíře nebo odjuchala na ples a vřískajícího novorozence hodila za hlavu.

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:47:52
 19. avatar
  [76] Suzanne [*]

  Jupíí: tak za to bych dala krk, že jsem se o dítě postarala líp než doktor nebo zkušená sestra Taky si vem, jak vypadal středověk
  Evikus: zakázali to tam. Dneska bych se na ně vykvajzla, ale tenkrát? byla jsem mladá a blbá a poslušná Rozdali nám jejich vyvařené látkové pruhy, které jsme nosily ovázané jako plenkové kalhotky, aby nám vložky držely. Chuťovka
  evelyn: Jo! Dlooouhá pinzeta Teď mi došlo, že vložky všech rodiček braly tou jednou dlooouhou pinzetou

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:45:15
 20. [75] Rikina [*]

  OlgaMarie: alespoň měla Kateřina Medicejská čas se vzdělávat, užívat si lovu, plesů, a zajímat se o záležitosti politické, což se jí zajisté později hodilo, když se stala francouzskou vladařkou. Kdyby byla zahrabaná se svými 10 dětmi někde na venkově, asi by to vypadalo jinak. A jakpak se asi cítila ta milenka jejího manžela, když jí bylo přiděleno do péče cizí fakáně?

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:44:26
 21. avatar
  [72] OlgaMarie [*]

  Jupíí: Umíš si představit,jak trpěla Kateřina Medicejská,když po letech konečně otěhotněla a každé dítě jí bylo odebráno a dáno do péče i výchovy milence jejího manžela?Dovedeš si představit,jak bylo po porodu Marii Louise,manželce Napoleona?
  Možná jejich pozdější chování podvědomě ovlivnila právě tato životně důležitá mateřská zkušenost.

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:26:45
 22. avatar
  [71] Jupíí [*]

  Já si myslím, že je to relativní lepení osluzlého novorozence na břicho a podobné fujtajbly. Staletí bývala výkvětem národa šlechta. a jak byli vychováváni. Většinou je matka porodila, pořídila kojnou , chůvu, vychovavatele, učitele, odeslala někam do internátu, pak provdala oženila tím její starost končila.
  Onba profesionální péče má něco do sebe. Každá prvorodička má načteno z knih a myslí si že ví víc doktor nebo zkušená sestra.

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:12:09
 23. avatar
  [70] fodorka [*]

  ja som rodila SC, mala som epidural a osobne si myslim, ze by som prilozenie k prsu zvladla uplne v pohode za pomoci sestry alebo manzela. malu hned zobrali na zvazenie,..., priniesol mi ju manzel na sal a hladkala som jej rucicku, kym ma zasivali... aspon daco! Potom som ju uz nevidela, az niekedy... asi v noci, ked ju sestra prvy krat priniesla. mali sme strasny problem s rozkojenim sa, zvladli sme to az den pred odchodom, nebyt jednej sestricky, mozno by sme teraz nekojili - mala ma 17 mesiacov (u Apolinare je to fakt katastrofa s detskymi sestrami!!!!!!!!!!!!)
  Co sa tyka materskych pocitov, vyvinuli sa mi asi az doma, nejak som z tej operacie bola mimo:-(. Mozno by pomohlo mat ju hned pri sebe... samozrejme, ze som bola rada, ze po SC som si mohla oddychnut a vyspat sa...
  Ale ak budem druhe rodit normalne, urcite by som ho chcela mat pri sebe... uvidime;-)

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:10:08
 24. avatar
  [69] átéčko [*]

  Mně dali neumytého Vaška na bříško v takovém zeleném hadříku. Bylo to příjemné. Jak se vrtěl na mě. Pak ho zvážili, mezitím se sázeli, kolik asi váží.....Vyhrála dětská sestra. Měl 4000g. Od té doby už bych si ho poznala vždycky! Nedala bych ho od sebe. Poslouchala jsem jak dýchá. Tohle mi zůstalo z doby po narození prvního syna, který je postižený a já měla o něj šílený strach.

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:07:05
 25. [68] Rikina [*]

  rek11: já už to psala na začátku diskuze, jak to bylo s mými dětmi, nebudu se opakovat. Stihla jsem si všimnout, jak mí chlapečci vypadali hned poté, co se narodili, a byly to fakt příšerky. Za těch pár hodin, vykoupané a nakrmené - to už bylo lepší.

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:02:31
 26. avatar
  [67] átéčko [*]

  Rikina: Tohle bylo kdysi, kdy Číňané byli ještě normální

  superkarma: 0 24.10.2007, 10:02:23
 27. [66] Rikina [*]

  átéčko: myslím, že holčičky jakéhokoli znamení nebývaly v Číně příliš oblíbeny. Hlavně museli být synové, zvláště pak v době, kdy je tam povoleno mít jen jedno dítě.

  superkarma: 0 24.10.2007, 09:58:18
 28. avatar
  [65] rek11 [*]

  Rikina: ale na miminkovsky vek vzpominam rada... to je ejdiny,co mi u tech tygric zbylo

  superkarma: 0 24.10.2007, 09:56:14
 29. avatar
  [64] marylin [*]

  Ha ha v Cine si odeberou miminka na mesic (vetsinou pribuzni) .. aby si mamina odpocinula .. zadne kojeni nic .. matka je rada jestli se rozhodnou ji dite vubec dat.

  superkarma: 0 24.10.2007, 09:55:24
 30. avatar
  [63] evelyn [*]

  átéčko: kolik skody, rikina vyrostla v inteligentniho jedince ve spolecnosti upotrebitelneho, takove kvalitni zrno hubili

  superkarma: 0 24.10.2007, 09:55:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme