Domácnost

Děti do školy, cibulky do země

Mám ráda září a to letošní zvlášť. Kochám se krásou babího léta, chytám poslední hřejivé paprsky slunce a užívám si barev. Kéž by to tak vydrželo co nejdéle. Sedím na jižní straně chalupy a rozhlížím se kolem sebe. Zelení stromů pomalu probleskují zlatavé penízky lístků, občas žuchne do trávy jablko, ale dole na zemi stále ještě rozkvétají střapaté astry a jiřiny nepřeberných tvarů.

 

A co teprve optimistické slunečnice, které mě už dávno přerostly a natahují své hlavy k slunci? Jakoby všechna ta květena chtěla dokázat, že její čas ještě nekončí. A ještě než všechnu tu krásu sežehne první ranní mrazík, chci si jí užít… Ale někdo na mě čeká. Mrknu na krabici plnou cibulek narcisů a tulipánů, opřu se o rýč jak o hůl a zvednu svůj líný zadek.


Šup s nimi do země, aby bylo na co koukat zase na jaře. Nejsem žádná zkušená zahradnice, ale od maminky vím, že už je jejich čas. ,,Děti do školy, cibulky do země,“ říká. Bylo by přece škoda, nechat je zmrznout nebo uschnout. Sázím je poněkud chaoticky, řád by jim neslušel. Rozhodím jich hrst po trávníku a jednu po druhé poctivě zaryji do hlíny. Na jaře se mi odmění svítícími kebulkami rozesetými jak hvězdy po nebi.


Ale to si ještě počkám. Nejraději bych zalezla jak medvěd do brlohu a probudila se až s včelím bzučením. Musím honem rychle zahnat splín. Natrhám si kytici červených jeřabin a vezmu si ji do Prahy do vázy.

 

Ještěže mám alespoň balkon. Už se těším, jak si vyzdobím truhlíky. Většinou si kupuji načechrané kopule chryzantém. Miluji jejich zvláštní zemitou vůni. Nebo vřes. Ten mi připomíná Finsko, kde ho často kombinovali s ozdobným zelím a vypadalo to moc krásně. Finové vůbec mají ohromný smysl pro přírodní materiály a dokáží z jednoduchých, zdánlivě obyčejných rostlin vytvořit zajímavá aranžmá. Ty barevné kadeřavé hlávky ozdobného zelí jsem viděla poprvé právě tam.

My vzdycháme, že máme krátké léto, ale co mají říkat chudáci oni?Tak si krásu babího léta nebo rusky, jak tomuto období říkají Finové prodlužují, jak se dá. A my bychom se mohli klidně opičit.Co říkáte?

Napište mi o tom:


Jak si prodlužujete léto?
Máte rády září?
Dokážete se z něj radovat?
Jaké podzimní květiny máte ráda?
Baví vás podzimní práce na zahrádce?
Přesazujete truhlíky, zdobíte balkony?
Co vám tam teď kvete?
Pošlete fotografie a potěšte sebe i nás.

Nejlepší odměníme dárkem

   
21.09.2006 - Dům a byt - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Aja [*]

  batka: Čučí furt na východ

  superkarma: 0 21.09.2006, 12:53:36
 2. avatar
  [14] gerda [*]

  Barevné kapustičky se dají vypěstovat i u nás. Když jsem měla zahrádku, tak jsem to zkusila a dokonce úspěšně, bez skleníku. Je to moc hezké a nakonec i jedlé.

  superkarma: 0 21.09.2006, 12:20:16
 3. avatar
  [13] batka [*]

  Aja: a to říkal kdo?

  superkarma: 0 21.09.2006, 09:42:41
 4. avatar
  [12] Aja [*]

  Slunečnice se neotáčí za sluncem! Kdy už to konečně národ pochopí?
  Podzim je krásný, když je slunečný. Brutální jsou vlezlé plískanice, tma a zima...
  Jak je dnes, tak by mohlo být až do Mikuláše...

  superkarma: 0 21.09.2006, 08:41:06
 5. [7] Pula [*]

  Povídání o podzimu mě potěšilo, moc hezky napsané. Mám ráda barevný podzim s modrou oblohou a hřejivým sluníčkem. Přímo si ho vychutnávám a moc ráda bych si uchovala tuhle barevnou nádheru alespoň v duši na dobu, kdy začnou podzimní plískanice a chlad. Fotím si kytičky na balkoně, které stále krásně kvetou, aby mě mohly potěšit alespoň na obrazovce počítače v nevlídném počasí podzimu a zimy.

  superkarma: 0 21.09.2006, 08:23:59
 6. avatar
  [6] liva99 [*]

  miluju podzim a ty jsi přesně vystihla mé pocity, díky, moc pěkné...

  superkarma: 0 21.09.2006, 08:11:22
 7. avatar
  [5] alko [*]

  Ze svého rodiště jsem neznala ořešáky (vlašské ořechy). Po přestěhování na Moravu mě poučil asi 6ti letý klučina od sousedů a dodnes si pamatuju, že: "Když začíná škola, začínají zrát vlašské ořechy."

  superkarma: 0 21.09.2006, 07:46:01
 8. avatar
  [4] RenataP [*]

  Mám ráda hřejivé sluníčko a chladný vítr - barevné listí a jeho vůně ve vzduchu...trošku mlhy a vlhký vzduch....

  to letošní babí léto je nějak moc teplý a dusný - potím se jak kůň 25 stupňů to je snad normální léto, ne?

  superkarma: 0 21.09.2006, 07:12:03
 9. avatar
  [3] liva99 [*]

  miluju podzim a ty jsi přesně vystihla mé pocity, díky, moc pěkné...

  superkarma: 0 21.09.2006, 07:09:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme